O chlapci, který hledal konec světa
Je jaro a malý Joska s kamarády hledá konec světa. Zvídavě pozoruje zázraky přírody a čeká, až tatínek přiveze maminku s čerstvě narozenou sestřičkou. I když si sestřičku představoval ve svém snu jinak, přivítá maminku kyticí petrklíčů.

Lidé na zemi a hvězdy na nebi
V horkém létě se mladičká Lenka seznámí s třicetiletým Janem. Jan má za sebou již zklamání, ale Lenka věří, že jí život dá všechno, co si přeje.

Anděla
Stárnoucí Anděla pracuje v hospodářství sama. Jen o žních jí každý rok pomáhá Michal, který ji má rád a chce se s ní oženit. Anděla ho vytrvale odmítá. Po žních musí nemocná Anděla do nemocnice. Na podzim se zesláblá vrátí domů, ale svůj postoj k Michalovi a zemědělskému družstvu nezmění. Bude se dál dřít sama.

Maminka
Šedesátiletá učitelka Hynková žije sama v rodinné vilce. Dospělí synové mají své vlastní životy a matku navštěvují jen občas. Maminka onemocní a zemře. Po pohřbu procházejí synové zimní zahradou a vzpomínají na mládí. (oficiální text distributora)

danliofer

Pro mě osobně dnešní filmový objev. Přímo pohlazení po duši s krásnou poetikou. Na svou dobu přesahující rámec filmů oné doby. Vlastně už z něj čiší šedesátky. ()

HonzaBez

Moc krásný poeticky povidkovy film o koloběhu lidského života, ukazujici na krásnou naivitu dětství, bezstarostnost mládí, těžkosti zraleho života v době 50 let na venkově a konečně pak na nemohoucnost stáří. V té závěrečné povídce je přitom krásné vidět, že v okamžiku, kdy v životě (smrtí jednoho člověka) něco končí, něco jiného (narozenim dítěte) zas začíná... Celý tento povidkovy cyklus je natočen typickým stylem ala Vojtěch Jasný, tedy hlavně pokud jde o kameru zaměřující se na krásné dlouhé záběry na krajinu. ()

Stegman

Jednotlivé povídky: O chlapci, který hledal konec světa ***, Lidé na zemi a hvězdy na nebi *****, Anděla *****, Maminka ***. ()

petrskoc

Jasného symbolismus ztrácí hlavně v druhé polovině dech a stopáž se zdá nekonečná. Jak už to u povídkových filmů bývá - skvělé pasáže střídají ty méně zdařilé. Zcela bez debat se kvalita snímku blíží světové úrovni a kdyby se podobné filmy u nás točily i dnes, byl bych nesmírně šťastný - ale po skončení mě film (navíc s takto poetickou tématikou, ke které mám co by člověk, který velkou část svého dětství trávil na vesnici a dovedu se tedy do tohoto prostředí velmi dobře vžít) nechal chladným. ()

Vesecký

Povídkový film Touha srovnává čtyři období lidského života ke čtyřem obdobím ročním. Režisér Vojtěch Jasný točil v podmanivém kopcovitém kraji Valašska obyčejné příběhy zasazené do tehdejší současnosti padesátých let. Jaro a záhady lidského zrození. Chlapci touží nalézt kraj světa a malý Joska očekává doma malou sestřičku. Jak přicházejí děti na svět? Přináší je vrána, čáp, narodí se z vajíčka jako kuřátka... Když jsem byl malý, představoval jsem si, že se děti montují ve velkých montážních halách na běžícím pásu... Léto, to je láskyplný příběh mladého zeměměřiče s mladinkou Lenkou. Jan je starší a ví, že nesmí Lence odjet studovat výtvarnou výchovu... Třetí příběh je kontroverzní. Stará panna Anděla je paličatá, a tak odmítá nejen starou lásku Michala, ale i vstup do JZD, ačkoliv ví, že si na tom kusu země zničí zdraví, a přitom kolem už je všechno nové, oře se traktory, obilí se sklízí kombajny. Kontrast starého a nového světa i s náznaky necitlivého přístupu vedení obce, které zdánlivě jen ukládá povinnosti, ale má i kus citlivého srdce (Zdeněk Kutil jako předseda JZD a MNV)... Konečně příběh staré učitelky, šedesátka, to už je úctyhodné stáří a učitelka a maminka marně čeká, že bude ve stáří obklopena svými nejbližšími... Krásné prostředí Štramberka podmalovává smutný konec života. Pět hvězdiček filmu patří, i když bych vytkl drobné nedostatky. V době, o níž Jasný točil, se již oslovovali "soudruhu učiteli", také ten novorozenec si zřejmě pobyl o pár měsíců v porodnici déle... ()

J R C Pecuchet

Filmová báseň, to je přesně výraz, který k tomuto povídkovému filmu nejvíc sedí a který tu již použil Flego. Nádherná hudba Svatopluka Havelky ! Jen poznámka pro ty, které to zajímá : V úvodních titulcích se můžete dočíst, že jako pomocní řežiséři se na tomto snímku podíleli pánové Václav Vorlíček a Jiří Hanibal a jako asistentka režie Věra Plívová (později Věra Plívová Šimková) všechno později velmi úspěšní režiséři vlastních filmů. ()

Narciska

České jaro, léto, podzim, zima je neskutečně krásným filmem, jehož syrová a obnažená reálnost působí až surrealisticky. Kytička jarního kvítí, jež nás provází všemi povídkami, se tak stává symbolem naděje na pozadí radosti a utrpení lidského rodu. Lidská pokora i tvrdost života dýchají ze záběrů širých luhů a lánů, strání a skrání. Povídkový příběh ukazuje, jak jsme s půdou spojeni na život a na smrt, a přece povznáší duši k nebesům… ()

Majkak

Něžné půvabné příběhy. Úplně běžné osudy natočené režisérem, který umí vyprávět o obyčejných věcech poutavým způsobem. Miluje člověka a umí sdělit jeho pocity, sny, přání a bolesti. Všechno toto podtrhuje vynikající kamera. ()

Biopler

Tieto poviedky dnes sotva oslovia diváka. Prvé dve sú naprosto o ničom. Tretia je už zaujímavejšia, ale jej záver je akýsi toporný. Najviac ma zaujala posledná poviedka - pekný ľudský príbeh. Ak som dal prednedávnom Kachyňovmu filmu At' žije republika 2*, tak v tomto prípade musím dať iba 1*. Jedna lastovička ešte leto nerobí. ()

GIK

První povídka: nejlepší. Druhá: vůbec jsem nepochopil, co tím chtěl Jasný říci. Jednoduchá a nezáživná milostná zápletka s nesympatickým Valou. Na třetí povídce je nejlepší, jak umí Tichánková skvěle ovládat koně. Poslední povídka: nuda, šeď, nepříjemní herci. ()

eR99

Výborná práce kamery. Některé záběry jsou opravdu nádherné. Dílčí hodnocení dle povídek: 1.- 70%, 2.- 75%, 3.-80%, 4.-80%. ()

Gertruda.W

Chtěla jsem dát 4, protože na mě film silně zapůsobil. Svou poetikou, ztvárněním tehdejší doby, zanechává ve mně výrazný pocit, připomíná mi mé nejzazší dětské vzpomínky (ovšem nejsem tak stará jako tento film). Ale něco mi na něm vadí. Duch filmu není čistý, budovatelské rysy pronikají do chování protagonistů i obrazů (zvlášť druhá a čtvrtá povídka) a je to trochu humorné až trapné. Ale možná je to jen můj subjektivní dojem, důsledek silné emoce, kterou film vyvolává a vliv filtru dnešního cynismu, který mě pořád otravuje. ()

Pitryx

1.Zde jsem sám sebe na tu dvacítku ukecal. Bylo to takové trochu milé. 2.Ani hlava ani pata, a také žádný konec ani pointa. 3.Tak zde za šedesát vynikající paní Tichánkové. 4.Opět bez ambicí. Asi to mělo vyvolat lítost. U mne se to nepovedlo. ()

ostravak30

Jasného film je symbolicky rozdělen do 4 ročních období. Začíná se narozením - jaro, končí zimou - smrtí. Všechny povídky se točí okolo venkova a poetického zobrazení. Snad jen krom Anděly. V této povídce je už naznačena kolektivizace, byť hodně mírnou formou. Pravdu o jejím průběhu ztvárnil později ve Všichni dobří rodáci. První povídka tíhne k dětskému pohledu na svět a tedy jediné části, která by mohla být i pro děti. Ve druhé naopak příběh zase tak optimisticky nedopadne, ale mladí lidé mají svou naději. Závěrečný příběh může leckteré příbuzné donutit k zamyšlení. Tak dlouho není čas se potkat až dotyčný člověk nemusí být už mezi živými. ()

honzic

Budovatelská tetralogie, kde jasně vede první příběh a pak kvalita klesá, ale poetičnost a ztvárnění jsou velmi silné. Hodnocení: 70 % ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (více)

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)