Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (více)

Životní osudy sedmi přátel z jihomoravské vesnice v poválečném období. Mimořádný film scenáristy a režiséra Vojtěcha Jasného, oceněný mj. na MFF v Cannes. Dnes už legendární film režiséra Vojtěcha Jasného začíná v jedné malebné moravské vesnici v květnu 1945. Sedlák František, varhaník Očenáš, „kradák" Pyřk a další kumpáni tady prožívají nejkrásnější dny svého života. Večer se scházejí v hospodě U Vola při vínku a muzice, kde má prim bezstarostný muzikant a piják Zášinek. Přichází však únor 1948. Vesnice se rozděluje na dva nesmiřitelné tábory a poklidné časy kamarádských rodáků končí... Režisér Vojtěch Jasný sbíral materiál pro Rodáky od roku 1946. Spolu s Kachyňovou a Procházkovou Nocí nevěsty přinesl pravdivé svědectví o poválečných osudech vesnice, především o dramatickém přelomu padesátých let. Je to jeden z nejkrásnějších a nejhlubších filmů v celé historii naší kinematografie. Mnoho let byl pečlivě ukryt v trezoru, ale přesto mezi lidmi koloval na stovkách videokazet. Není to pouhé popisné vyprávění, ale básnické převyprávění dramatických lidských osudů, které se dostaly do konfliktu s mocí, násilím a krutostí. Vojtěch Jasný ve filmu, který mu mimo jiné přinesl cenu za režii z MFF v Cannes 1968, poskytl mimořádnou příležitost plejádě našich hereckých osobností a nabídl životní roli především Radoslavu Brzobohatému. (Česká televize)

lucascus

Spolu s Uchem snad nejodvážnější filmový počin za éry komunistů... Přestože byla zlatá šedesátá, divím se, že si to cestu do kin našlo (i když jen na půl roku). ()

sskrblik

No Jasně! Jasný natočil film o lidech v komunistické době a všichnu mu to sežerem i s navijákem. Jsem překvapen, že toliko vychvalovaný český snímek mě nechal zcela chladným. Herci byli dobří, obzvláště kapr Menšík a pán co brzo zbohatl. Asi nejvíce mě bavilo, že okolí Bystrého znám poměrně dobře vzhledem k tomu, že nedaleko bydlím. Jímavá byl též celková práce kamery, která vytvářela skvělé luďové obrázky, jenž bych se nebál pověsit na zeď vedle Miloše. Ale ten děj... no já vám nevím, tahle forma skoku z roku do roku mě příliš nebrala a spoustu scének vyzněly do prázdna. Často jsem se přistihl, že se trochu nudím. Dát přes to všechno čtvrtou hvězdu? Uvidím až co řekne František. ()

ravenir

Krásný film! Skvělé herecké výkony pánů Brzobohatého, Brodského, Matušky, Menšíka či Prachaře a do toho medový hlas pana Růžka. ()

NoFiction

Ze začátku kamarádi a pak znenadání zase nepřátelé. A kdopak to měl nastarost ? Že by doba ? Ne doba ne, já vám to teda řeknu naprosto přesně: " Byl to KOMUNISMUS " Film není nějak extra zvláštní, herci hrajou docela průměrně, kamera zabírá sem tam krásu té naše krásné země. Avšak tenhle film byl vytvořen a udělán úplně za jinými účely. Velice zdařila ukázka toho, co je vlastně KOMUNISMUS. Výborný systém pro tupé a nicnedělající lidi, kteří chcou dosáhnout výsledku na úkor druhých a to nemluvě o lidech, kteří dělali na sebe a vytvářeli si vlastní zisk pro sebe. Dej bože, že se komoušům někdo postaví, toho přece nechají zavřít a pokud bude nejhůř, tak ho nechají.......odklidit. Tenhle snímek doporučuji shlédnout každému mladému divákovi, který by měl trošku zalovit v historii a zjistit, jak se kdysi věci vůbec měli. Vojtěch Jasný u mě stoupl v ceně a docela žasnu, jak si tohle mohl dovolit natočit. ()

mcleod

Ucházející film se zajímavou atmosférou a dobrými hereckými výkony, především mého oblíbeného Radoslava Brzobohatého. Přesto historicky poněkud zavádějící... způsob "přemlouvání" vstupu do družstva byl směšně zlidštěn, navíc si opravdu nedokážu přestavit, že by se kulak někdy mohl stát předsedou JZD, resp. že by se vůbec mohl vrátit do své rodné vesnice. Abych řekl pravdu moc nechápu, proč tenhle film soudruzi zakázali. Myslím, že by jim spíše pomohl s přesvědčováním lidí, že 50. léta nebyla na venkově až tak zlá. ()

Autogram

Kolektivizácia, znárodňovanie a hon na živnostníkov je už takmer zabudnutá minulosť. Alebo možno ani nie, pri súčasnej podpore vyvlastňovania, samozrejme iba v mene dobrej veci. Vo filme túto minulosť vidíme na malých príbehoch malých ľudí v malej dedine. Forma je oproti odkazu hlavnej myšlienky dosť nevýrazná a silné momenty sa striedajú s poetickými, ktoré ma v tomto prípade značne nudili. –––– Víš, co teď vlastně jsi? Ty jsi vykořisťovatel. Máš tovařiše, dva učně, stará šije, tu taky vykořisťuješ. Víš jak by jsme s tebou mohli zatočit? –––– A půjdeme tvrdě. A kdo se nám postaví, toho SEKNEM. ()

Gallagher

Škoda, že nemají Rodáci alespoň tři a půl hodiny, jak bylo původně zamýšleno. Tolik skvělých postav, osudů a příběhů. Nádhera. ()

šerminator

Film o pravdivých poměrech poválečné historie v československu a následného nástupu totality. Vynikající přehlídka všech nejlepších herců, kteří kdy byli (proč už dnes tací nejsou?). Já se vůbec dívím, že takovýto film mohl vzniknout, vzhledem k tomu že putoval rovnou do trezoru. Jediné co bych vytknul, je stopáž. Jasně přečetl jsem si že se to muselo krátit, a tak některé pasáže moc nenavazují. S takovým námětem to mohl být klidně trojdílný film. ()

manonfire

Pro mě jeden ze tří našich nejlepších filmů. Odvážný popis "přesvědčování" čtyřicetiletých sedřených starců aparátním svinstvem komunismu. Ilja Prachař nám svou větou o přežívání kazisvětů připomene věčné lidské trauma a pocit, že nejlepší včasně odcházejí. Krom všech dalších kvalit filmu mě osobně vždy vezme nepříliš často prožitá chvíle, kdy geniální komik hraje skvěle smutnou až fatální nekomickou roli. To je jedna z mých věčných slabostí a proto je scéna konce Jořky s Pyřkem mým momentem. 90% ()

Pecival

Bezesporu zajímavý snímek, který obsahuje pár opravdu silných scén (hlavně v souvislosti s nucenou kolektivizací), ale na celkových pět to není. Kromě herců bych hlavně vyzdvyhl výbornou hudbu, která přesně pasuje k atmosféře. Taktéž kamera je excelentní. ()

standsiller

Famózna réžia a skvelé herecké podania - hlavné i vedľajšie postavy spolu s výpravou , výborná kamera a hudba , dobrý scenár. Ani chvíľu som sa nenudil . ()

Composter

Po všech stránkách nádherný film, který dokazuje, jak lidé rádi rychle zapomínají a vrhají se do stále stejných omylů. Měl by se pouštět před každými volbami - zvláště dnes, kdy si lidé opět začínají myslet, že za ně někdo (prezident, strana, mesiášský podnikatel) vyřeší jejich nespokojenost s vlasním životem. ()

Aqualung

Krása v tragédii, slzy zoufalství a poetika. Lyrika při popisu nebo kresbě neštěstí a bolesti. Ne v tragédii snad nemůže být krása, ale Jasnému se povedlo cosi zvláštně krásného. Tím, čím se projevuje, či působí čistota, krása, poetika popsal něco zrůdného. Moment, či úsek času, kdy se moje stává naším, nepatřičnost v čisté podobě. Popisuje ale jen projev. Tohle ale není výtka nedostatku. Ukazuje na moment, kdy se určitá část lidí z důvodů jen jim samým zřejmých a jako svatých jim připadajících rozhodla, že i ti ostatní musí jít s nimi, A sice za jakoukoliv cenu. A přímo do pekla.¨Jak níže popisuje Radek jde o devastaci základních lidských hodnot posvěcenou státem. Nebudu rozebírat dál to, co už pojmenovali jiní. Z filmu poukáži na velice silné momenty, a sice jednak pobíhajícího bělouše bez postroje na kterém za pár chvil jezdí jeden z vesnických usurpátorů, a jednak na tři "moudré" jdoucí po návsi majíce kolem krku barevné šály, rudou, fialovou a černou. Jak symbolické, a jdou pevným a rázným krokem....,jo,jo a šli hodně dlouho a došli hodně daleko. Ještěže je jim a tomu, co reprezentovali konec....Nebo snad ne?..........Kdo to ví? Silný film. Hodnotím vysoko, hodně vysoko. Ještě něco.Dělení na kapitoly, či okruhy mi maně připomnělo Pasoliniho Salo.Tohle Pasoliniho dílo popisuje odvrácenou stranu toho, co nám předložil pan Jasný. ()

Houda666

Veľmi zaujímavé stvárnenie doby, kedy prezliekanie kabátov a prekvapivo radikálne zmeny prejavov charakteru ľudí, boli častým úkazom. Hodnotenie: 80% ()

NALBERTik

A prej že za komunizmu se špatně nežilo, všichni měli práci....brr to byla doba :( Todle budu doporučovat každému, kdo podobné kydy o komunizmu plácá. V tomdle filmu čas neběží, on plyne v závěrech na louky a lesy. Nádhera. ()

Mr.Jackass

Tenhle film mě totálně odrovnal. A to hlavně tím, kdy byl natočen a že to prošlo....sice 68, ale stejně....nádherný film se všemi českými filmovými esy, dokonalou atmosférou násilné kolektivizace venkova, rozkreslenost psychologičnosti jednotlivých postav je takřka dokonalá. Je zbytečné vychvalovat toho či onoho herce, protože všichni si zaslouží absolutorium. Jasných 5* pro Vojtěcha Jasného. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (více)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (více)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012