Robinsonův ostrov (TV pořad)

Survivor

(festivalový název)

Reality-TV / Soutěžní / Dobrodružný

Česko, 2017, 45 min

Česká verze - Kdo přežije! Moderátor: Ondřej Novotný byl dle mého názoru v pohodě. Hry a soutěže: mi někdy přišly směšné, ale i tak jsem to prožíval. Soutěžící: Je to různorodej matroš! Je tu kreativec a vtipálek Martin, válečný veterán Radovan, pobožná fitness trenérka Lucka, jednoduchá playmate Petra (IQ tykve), učitel bez chyb a snad vítěz všech soutěží David a nakonec student - podrazák Marek. Průběh: Intriky a podrazy + sledujeme soužití té smetánky. Vítěz: nebyl jsem spokojen, neboť vyhrál dle mého názoru ten nejhorší. Verdikt: Bavilo mne to i jsem měl svého favorita a doufám, že Nova bude v tomto projektu pokračovat. - 80%.(11.1.2018)

Lidi, co tohle hodnotí odpadem, mají tak malé IQ, že byste z něj ladně došlápli na zem. Je to napodobenina americké verze. Jakmile začali dávat ukázky říkal jsem si "WAU, nemůžu se dočkat!" Jelikož Kdo Přežije sleduju roky a naprosto tu show miluju, nemohl jsem se dočkat i té české verze. Samozřejmě jsem se i bál; koneckonců, české napodobeniny zpravidla končí fiaskem. Až na toto! Upřímně řečeno, je to velice dobrá a vkusná napodobenina, ani bych se jí nebál nazývat "Českou verzí" která se nijak zvlášť neliší od originálu. Soutěžící prochází přesně tím, čím si procházejí účastníci v americké verzi. Dochází k taktikám, podrazům, spojenectvím atd. Soutěže kmenů? Jednoznačně skvělé, vždy jiné, jedinečné a nejde tam ani tolik o sílu, spíše o inteligenci. Moderátor? Asi jediné malé mínus. Nicméně po pár dílech už ani tohle nevnímám a myslím si, že se od začátku dost zlepšil. Závěrem? Je to výborný! A vy co říkáte že ne, lžete si do kapsy nebo neznáte Kdo Přežije. Jinak byste nemohli volit jinak, než 90- 100 % ;)(16.2.2017)

Komentář obsahuje spoilery!!! Tak v první řadě bych pochválil Novu, že to takhle zpracovala, na začátku jsem byl mega kritický, ale časem se z toho vyklubala zajímavá řada a i ten cast se ukázal celkem dobrý. Co mi naopak hodně vadilo bylo to, že epizod bylo mega moc a často byly monotonní a člověk si z nich nic neodnesl, když v epizodě máte pouze soutěž o odměnu, tak to fakt není to, co chcete vidět večer v televizi = nuda. Ovšem dobré bylo, že divák mohl každého soutěžícího více poznat, i ty kteří vypadli hned na začátku. Ovšem často ty díly byly takové, že soutěžící leželi a nic se nedělo, já chápu, že to na ostrově mnohdy musela být nuda, ale dávat téhle nudy tolik do tv.. no to mi nepřijde moc dobré. Jako další chybu vidím to, že v některých ukázkách na další díl byl obrovský spoiler, když v jedné z ukázek bylo zobrazeno, že Marek vyhrál imunitu... však tím pádem diváci tu výzvu o imunitu mohli další díl klidně přeskočit a udělat si během ní například dobré jídlo. To že během této řady bylo mnoho zvratů bylo asi zapříčiněno, že to nemělo pocházet z Kdo přežije, ale z Robinsonova ostrova (jakási evropská verze), takže to mě hodně překvapovalo, někdy až nefér praktiky, ale hold je to součást hry, tak se to tak musí brát. Jinak mě zarazily 2 věci: 1. proč se Petra po několika dní v nemocnici mohla vrátit, však to je nefér a nesmysl přece, co si budeme povídat. 2. absolutně nechápaví soutěžící, nejenom ze začátku, kde byli největší amatéři, kteří o soutěži věděli asi jenom to, že to je v televizi, ale to že ve finálové 4ce nechali jít do finále Marka, který byl finálovou výzvu o imunitu neměl šanci vyhrát, jelikož nemohl zvednout pořádně ruku, jako jo, třeba by uspěl, ale myslím, že s tím zraněním by měl minimální šance... no a oni ho tam pošlou, ještě věděli, že byl zvolen nejdůvěryhodnějším členem kmene, vyhrál nejvíce výzev o imunitu a asi i věděli, že tu hru fakt zbožňuje, tudíž o ní něco logicky musí vědět. Jako je pravda, že kdyby byl ve finále David, tak dostane asi více hlasů, protože se prezentoval jako takový typický Robinson, takže tam asi neměli moc na výběr. Jenom mě zaskočilo, že v posledních dílech to měl Marek herně až moc usnadněné, jako já mu fandil a věřil jsem, že vyhraje, jenom mi to přišlo, že ke konci už jenom proplouval. Divím se, že se ho nezbavili no. Jinak musím říct ještě jednou, jsem fakt mile překvapen, jenom je pravda, že prozatím US verzi se to nemůže rovnat, ale třeba další řada bude ještě lepší, přeci jenom to je začátek, ale velmi, vážně velmi slibný začátek.(12.5.2017)

Strašně rozporuplné. Do sloučení se jednalo o překvapivě skvělou záležitost. Systém jedné kmenovky za dva díly byl sice roztahanější, ale byl vlastně přesně tím, co mi chybělo na Survivoru. Survivor je strašně hrrr, jde se od soutěže k soutěži a z kmene se ukáže naprosté minimum. Takže jsem naopak ocenil, že tady si k hráčům divák vybuduje daleko lepší pouto, daleko více ocení to, že opravdu hladoví, tím pádem i daleko více docení to, že například vyhrají nějakou odměnu v podobě jídla. V Survivoru vyhrají jídlo a říkám si no a, tady mi ten význam byl hned zřejmější. Jenže úderem sloučení nastala radikální změna. Zásahy do soutěže od produkce a změna systému na jednu kmenovku za čtyři díly. Jak jsem ocenil ten předchozí systém, tak tento už byl přes čáru a začlo být jasné, že televizi jde už pouze o výrobu co největšího počtu dílů a už nejde o kvalitu. Nevadí, že se 3/4 času díváme pořád na to, jak žerou rýži nebo dokonce jak žerou rýži na ostrově vyloučení, kde se nic neděje. Ale budiž, i to šlo nakonec překousnout. Daleko větší problém byly ty zásahy od produkce. Hned na úvod sloučení je tu soutěž, která eliminuje tři lidi, aniž by je někdo vyhodil na kmenovce. To je naprosto ostudné a proti smyslu hry jako takové. Pak je tu hráč, který je 4 dny mimo v nemocnici a vrátí se po dvou uplynuvších kmenových radách jakoby se nechumelilo. Opět proti smyslu hry jako takové. Pak je tu hráč, který úplně vypadne ze soutěže, je členem poroty a vrátí se zcela nesmyslně opět do hlavní hry jen proto, aby o pár dílů poté porušil nesmyslné pravidlo a byl ze hry znovu odvolán. Pak je tu ostrov vyloučení, který je opět zcela nesmyslně hráčům zatajován co nejdelší dobu a přitom nevíme proč. Pak je tu porota, která ze záhadného důvodu (vlastně z důvodu toho, protože byl nesmyslně zatajován ostrov vyloučení) vůbec není účastna kmenových rad, a tak vlastně není zcela kompetentní v rozhodování toho, kdo vyhraje. Pak je tu enormní množství všelijakých extra hlasů a super výhod, takže některé kmenové rady byly absurdně přehlcené a bylo to zkrátka moc. Pak je tu závěr v podobě dalších eliminačních soutěží, které jsou daní za to, že Nova koupila nejlevnější holandskou variantu show. Je toho zkrátka hodně, co Nova posrala a už se nedá ani na všechno vzpomenout. Velké otazníky například budil i střih. Vidíme na ostrově spoustu hovadin, ale například důvod vyloučení spousty lidí (obcházení všech s taktikou) pak nakonec vůbec nevidíme. Velmi pochybný byl střih i na zavěrečné kmenovce. Něco, co je nejatraktivnějším bodem celého průběhu hry Nova sestříhala naprosto otřesným a nedůstojným způsobem a paradoxně v tak důležité věci příšerně spěchala, ačkoliv celá sezóna měla tempo vyloženě šnečí. Co se ale nakonec podařilo skvěle? Za prvé casting. Opravdu spousta lidí, v podstatě většina, je nějakým způsobem zajímavá, bavilo mě je sledovat a dobré půlce jsem i fandil. Plusem byl pro mě i samotný průběh, byl jsem spokojen, kdo ve hře i nadále zůstává a kdo ne. Jsem velmi spokojen i s vítězem, kterému jsem fandil od prvního dílu jako číslu 1. Podařilo se i vybrat dobrého moderátora, a ačkoliv byl v prvním díle opravdu otřesný a pomáhalo se voiceoverama, tak velmi rychle se chytil a od sloučení to bylo už z jeho strany výborné. Povedl se hudební doprovod, ačkoliv mám podezření, že asi nebude původní, ale jen převzatý, těžko říct. Jednotlivé soutěže měly hlavu a patu a byly zajímavé. Jako celek je to skutečně těžce hodnotitelné. V některých věcech mě tenhle pořad přesvědčil více než US Survivor, a paradoxně mi na amerického Survivora dal další stín pochybností vzhledem k tomu, kolik toho vlastně nevidíme. Na stranu druhou zde Nova nakupila tolik chyb, že to zachraňoval hlavně vynikající casting. Oproti trapnému pokusu na Primě, se to nedá vůbec srovnat. Ale k ideálu je ještě dlouhá cesta, ale není nijak náročná, prostě Novo, nevymýšlej blbosti a uber trochu plyn u svých hloupých nápadů a potřeby vměšovat se.(4.5.2017)

Tento pořad nesleduji od úplných začátků, protože jsem čekal slabý odvar Survivora po česku. Ano je to dá se říci kopie, ale udělaná velmi dobře že kdyby Vám někdo řekl, že je to "Kdo přežije: nějaký ostrov" a byl tam starý známý moderátor tak nikdo neřekne ani půl slova a i hodnocení bude vyšší. Co se castingu týče, tak to ujde. Niki je "na pěst". Od pohledu jsem fandil Katie (škoda brzkého konce) a Kačce (škoda zdravotních problémů) => obě hezké slečny pryč. Dál fandím Radovanovi a Davidovi.. tak uvidíme jak to bude dál. Zatím tedy 3z5 kde to očekávám i zůstane.(12.2.2017)

• - Robinsonův ostrov je v pořadí druhou českou verzí veleúspěšné show Kdo přežije (od r. 2000). Poprvé se soutěž objevila na obrazovkách Tv Prima pod názvem Trosečník (od r. 2006). Primácká verze u diváků propadla, kvůli čemuž vznikla jen jedna série. (DexMASTER094)

• - V době natáčení sužovaly Filipíny extrémní teploty. Rtuť teploměrů se často blížila k 50°C. Sám moderátor Ondřej Novotný to odnesl deseti  úpaly. (DexMASTER094)

• - Natáčelo se po vzoru jedné z amerických verzí na Filipínském ostrově Caramoan. Hry se účastní celkem 18 soutěžících. (DexMASTER094)