Roman Empire (TV seriál)

Dokumentární / Drama

USA, 2016–2019, 11 h 3 min (Minutáž: 38–49 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (11)

Bez nahoty a násilí už se pochopitelně neobejdou ani dokumentární seriály, a tak přichází Netflix se svou šestidílnou minisérií Roman Empire: Reign of Blood, která mapuje období vlády císaře Commoda. Obstojně zvládnutá dramatizace Commodova života, v které není nouze ani o překvapivé zvraty, je následována výkladem znalců, který pomáhá pochopit danou problematiku v širších souvislostech. O Římské říši jsem přečetl mraky odborných knih, takže bohužel musím konstatovat, že se seriál nevyvaruje jistých historických nepřesností. Svým poutavavým zpracováním však může k obrazovce přilákat i méně vzdělané diváky a třeba v nich i podnítit zájem o studium historie. Za to mu uděluji čtyři hvězdy a doporučuji ke zhlédnutí.(13.1.2017)

• DavidS.

Historická informační hodnota téměř nulová, ale zato se tvůrci již během deseti minut vytasí s nahotou... A dramatizace vypadá jako druhořadý klon Spartaka či odbytý seriálový Gladiátor... Zbytečnost, která nepoučí ani nezabaví...(1.4.2017)

• Arsenal83

Namiesto reálneho dokumentu je to znetfflixované. To znamená, pretlačíme tam reálnu erotiku, čo najviac úchylnosti a budeme sa tváriť, že pozrite sa, aký vedecký dokument sme to priniesli. A aký pokrokový. Súhlas s užívateľom David S. Tá informačná hodnota je tu minimálna, taká popisná, akcent prichádza na situácie, ktoré naozaj patria skôr do preseualizovaných seriálov typu Spartakus.(19.4.2020)

• KM Phoenix

Musím souhlasit s uživatelem kukkik. Historické nepřesnosti, bizarní dialogy a repliky (císař Marcus Aurelius s kamennou tváří tvrdí, že bude někde za minutu). Nejhorší je však sledování bandy ochotníků, kteří se ke všemu ani moc nesnaží prakticky o nic. Ta část s Commodem byla zdaleka ještě nejkvalitnější z celého cyklu, v Césarovi a Caligulovi jsou ještě o třídu horší "herci". Kromě toho je toto dílo docela divný hybrid pokusu o dokument s pokusem o dramatické ztvárnění popisovaného. No řekněme na rovinu nevyšla ani jedna část, zatímco mluvící hlavy (o jejichž výběru rozhodla nejspíš loterie) jsou ještě chvílemi snesitelné tak ta hraná část opravdu stojí za to. Když řeknu, že je to přehlídka nejhorších košťat která soutěží o to kdo bude největší z tragédů, tak stále plně nevystihuji jejich agónii. Tohle nemohu doporučit ani jako guilty pleasure.(21.4.2020)

• TETŘEF

Cheap and cheesy.(2.2.2018)

Hraný dokument si definuji jako dokument doplněný hranými scénkami, ale Netflix to udělal obráceně, do hraného filmu dodal mluvící hlavy a pár "dobových" obrázků, aby ušetřil na drahých scénách a vše epické vystavěl do pěti ateliérových interiérů a exteriérů a ono to celkem funguje. Vypadá to výpravněji než tv film, ale samozřejmě to má daleko do celovečeráku. Osudy několika římských císařů jsou vyprávěny hodně polopaticky a dovysvětlující jako by to bylo pro žáky prvního stupně, a i přes nějaké hlouposti to je celkem informativní, nicméně pro žáky prvního stupně to nebude. Tolik historie, která se řeší v posteli s herečkami nahoře bez dvacetkrát víc než v českých filmech dohromady za rok , by asi ohrozilo mravní výchovu školáků ... aspoň těch amerických určitě. Je to takové jednoduché, sází to na násilí a nahotu, ale z nějakého záhadného způsobu se na to celkem dobře kouká.(10.3.2020)

• beso74

Dokumentárna dráma, ktorá sklamala. 6 dielov sa pokúša vniesť svetlo do života a činov syna Marka Aurelia, cisára Commoda. Niečo sa zinscénuje, do toho prídu slová historika, ktorý to dá do súvislosti. A aby som nezabudol, sem tam sa využijú nejaké ilustrácie, hlavne vtedy ak mala nasledovať nejaká nákladnejšia scéna a tak sa šetrilo. Celý seriál sa nesie v snahe oddémonizovať cisára a vniesť do jeho postavy viac ľudskosti. Bolo by to celkom akceptovateľné, ak by sa pri tom nezamlčovali preň priťažujúce okolnosti (nie je spomenutý jeho hárem, to, že si násilím nevyberal len ženy ale aj chlapcov, že manželku dal potom, čo ju zapudil aj zavraždiť a množstvo ďalších veci). Navyše, seriál sa snaží prostredníctvom privolaných historikov dosiahnú punc hodnovernosti, lenže Commodus je po príchode k otcovi do pohraničia zobrazený ako cca 25 muž, on mal však v tom čase len 13. Nie sú žiadne záznamy, žeby Marcus Aurelius zavraždil manželku, vzostup Cleandra do pozície všemocného správcu ríše nenastal ihneď po smrti Saotera, sktorým mal mať mimochodom cisár milenecký vzťah a ani jeho gladiátorská kariéra nie je popísaná úplne presne. Keď sa k tomu pridajú drobnosti ako sklenené poháre či pieskové presýpacie hodiny, ktoré v dobe Ríma nemohli byť ešte používane, zistime, že sledujeme seriál, ktorý nás neohromí okázalosťou či historickou vernosťou, ale skôr unudí a niektorých aj irituje ničím neopodstatnenou nahotou. Slabé 2 hviezdičky. A hororový expert nech sa nemieša do histórie, to môže byť iné psycho...(17.7.2018)

• soviczka

Informační hodnota minimální, lacině vypadající digitálně vytvořené kulisy, neznámí vzájemně si podobní herci... Důvod, proč se na seriál podívat? Máte rádi prsa. Na historii zapomeňte.(20.4.2019)

Zhlédnuty všechny tři série. První série mě překvapila, že i římské dějiny se dají udělat poutavou a přitom zajímavou metodou. Druhá série je hodně povedená, ale to je dané asi tím, že série pojednává o Caesarovi, který je prostě to nej na římských dějinách a třetí série už hodně ustoupila do průměru, je to asi tím, že Caligula není tak zajímavý. Je vidět, že seriál má velký rozpočet, kulisy, triky jsou na dobré úrovni. Bohužel seriál trpí takovou to aurou amerikanismu, hlavní postavy jsou vysportovaní herci s tuny svalů, popravdě bych chtěl vidět, jak by takový Commodus či Caesar měli tolik svalů jako jejich hlavní představitelé. Pevně doufám, že ještě vznikne nějaká ta série, např. Augustus či Traian, Hadrian, Konstantin Veliký.(30.5.2020)

• kukkik

Jak už je u netflixové produkce zvykem, jde o béčkovou verzi se vším všudy. Historické nepřesnosti, dialogy o pár slovech, herecké výkony 0.0nic, chabé efekty atd. Velmi to připomíná pozdní styl "dokumentů" stanice History Channel. Ačkoli se na to docela pěkně kouká, je to naprosto zbytečné, jelikož dokumentární hodnota je nulová. 1/5(29.9.2019)

Sean Bean je skvělý vypravěč a celkem se i povedly hrané segmenty. U druhé série mě pobavilo, že na postu vypravěče stanul někdo jiný, nicméně běžný divák si změny téměř nevšimne (pokud ho do očí nepraští chybějící "Narrated by Sean Bean" v úvodu). S každou řadou sérií šly mírně dolů herecké výkony, přesto však myslím, že jako dokument pro obyčejného nehistoricky založeného člověka tato minisérie účel splní.(13.7.2020)