Fantastická žena

• Chile Una mujer fantástica (více)

Marina, servírka a zpěvačka, a Orlando, starší muž, se do sebe zamilují a plánují společnou budoucnost. Orlando však náhle onemocní a následně umírá. Coby transžena je Marina nucena bojovat nejen s Orlandovou rodinou, která je přesvědčena, že Marina nese za jeho smrt zodpovědnost, ale i s předsudky svého okolí, jež její sexuální identitu považuje za cosi nenormálního a zvráceného. A především za právo být sama sebou. (Artcam Films)

hanagi

Stačí si tady přečíst některé komentáře, abych si uvědomila, v jak "tolerantním" světě to žiju. Fantastická žena při tom jen vypráví velice civilním způsobem, a bez patosu, jak je důležité milovat a být milován, a jak bolestné je milovaného člověka ztratit. ()

drackula

Veľmi príjemné prekvapenie. Dobre uchopená, komplikovaná téma, príťažlivý vizuál a zapadajúci hudobný podmaz. Taktiež zúfalstvo v boji o vlastnú identitu, v boji proti predsudkom a emocionálne vypätie zo straty milovaného človeka som hlavnej hrdinke veril a mala moje sympatie. Jediné, čo by som možno vytkol, bol záver, ktorý mal prísť už niekoľkokrát, ale stále sa pokračovalo. 80% Be2Can 2017 - Kino Lumiere ()

Mr.Dogman

Film překapávající odhalováním, mysteriozními barvami a sugestivní hudbou. A Fantastic Woman je skvěle načasované dílo v hlavní roli s láskou, bojem za sebestatnost, smutkem a Danilou Vega. ()

Mr.KarlAdler

Na první pohled poněkud kostrbaté a stylově srovnatelné třeba s některými dílky studentů FAMU. Na druhý pohled práce vnímavého tvůrce s citem pro obrazovou symboliku. Na třetí pohled odvážný, nepodbízivý film o celoživotní samotě, kterou neutiší ani případná podpora nejbližšího okolí. Velmi trefně napsána je role Gaba - ztvárňuje hlas, který ve společnosti zní, ale s nedostatečnou intenzitou. Kdo se aspoň trochu orientuje v situaci silně katolického Chile, pochopí, proč je existence Fantastické ženy nejen pro tuto zemi tak důležitá. ()

TroiMae

Výmluvné, kolik je v komentářů potrefených hus, nebo spíš houserů. Nejde jim o film jako takový, ale jako u podobných filmů (všimněte si jich na čsfd v komentářích) cítí se dotčeni, že trans lidi jsou taky lidi a že jim někdo vytýká nesnášenlivost. Chtějí dokázat, že je jim křivděno – chtějí do dokázat tím, že dávají najevo svou transfobie. Nechápu, proč se tedy na takové filmy vůbec dívají (někteří tedy takové filmy odsuzují už z principu, nebo z anotace). Chápu, že se jim nelíbí vidět svět, ve kterém jiní lidé žijí, svět, kde skoro polovina trans lidí má zkušenost se sebevraždou. Zajímalo by mě proč, když dle komentátorů (alias "utlačované většiny") je přeci vše v pohodě… ()

radecacek

Intimní příběh transgender ženy, která musí bojovat se svým okolím kvůli předsudkům společnosti a zvláště s nenávistí partnerovy rodiny. Příběh je detailní v každém záběru, plný skrytých metafor a ukazující dnešní společnost takovou, jakou v rámci předsudků a strachu a nenávisti z jiného může být. ()

F.W.Colqhoun

Prostory [sauny] jsou společný? A jsou i oddělený? Popularitě filmů tematizující neběžné sexuálně identitní trable rozumím - osudy postav zrcadlí v aplifikované podobě úkoly, s nimiž se v éře posedlostí souběhu sama se sebou musí popasovat každý divák; snad i ten, který si může dovolit tyto úkoly považovat za poněkud triviální. Škoda nastává, když film nepřináší nic, co divák nezná z banálních heterosexuálních vztahů a zavdává tak důvod k podezření, že byl ve hře přinejmenším samoúčel. Hlavní hrdinka, civilně a citlivě ztvárněná Danielou Vaga, totiž nezažívá nic moc jiného, než co by v odpovídající situaci mohlo potkat netranssexuální, o mnoho let mladší milenku muže tváří Francisco Reyese, který s brýlemi vyhlíží ironicky jako kdosi na průsečíku Jeremy Ironse a Woodyho Allena. Spíše tedy Una mujer regular :-). Řemeslný způsob, kterým se zhošťuje přiblížení stresu z náhlého úmrtí staršího, milovaného partnera je nicméně slušný, decentní a poučný. Psychologická linie si drží úroveň a divák přehlcený almodóvarovkými excesy uvítá, že jich není moc, i když vůle zjevně byla, např. v podobě tanečních čísel. Santiago (de Chile, nikoliv de Compostella) navíc vypadá jako moc zajímavé město... :-) ()

kolemjdouc

Příběh s jednoduchou linkou.Ukázat, jak to mají lidé ,kterým se ta chemie v těle trochu zpřeházela,těžké.Boj za své já. ()

Lovely.Bones

Silný příběh o diskriminaci a neporozumění. Dělalo se mi až špatně ze všech lidí kolem hlavní hrdinky. Jak se s ní zacházelo. Strašné. Celkový děj není nijak unikátní. Chlap opustí svojí rodinu kvůli někomu jinému, zemře a celá rodina si na něj najednou hrozně vzpomene a chce jeho přítelkyni o všechno obrat. Ten punc originality tomu hází to, že se otec od rodiny zamiloval do chlapa a to nejen obyčejného, ale do takového, který je v přípravném stádiu operativní změny pohlaví. Jako transgender film to funguje skvěle. Hlavní hrdinku nehraje žádná ciska a to tomu dodává velkou dávku autenticity. A jednoduše v každé scéně zašlapává všechny ostatní herce ve filmu do země. Možná je ten děj až moc jednoduchý a předvídatelný... ale i tak, čistě z hlediska přípravy na Oscary (Fantastická žena byla poslána, jako letošní reprezentant Chile), to stojí za to. Sice jsou její šance na výhru mizivé, ale je to rozhodně jedna ze svěžejších a riskantnějších voleb, které nějaká země může udělat. Jsem rád, že je tu zase trochu jiný LGBT film. ()

fredisek

Ze zdejších komentářů by se jeden poblil. A teď k filmu...Una Mujer fantástica je sice prvoplánová, nejde moc do hloubky a opakuje, jak je těžké být jiný. Jo, jenže ono je to fakt těžké, zvlášť v zemi, jako je Chile. Tenhle film si Oscara zaslouží. Netvařme se, že se ceny rozdávají za kvalitu, dost často roli hraje agenda...Film, který takhle veřejně obžalovává falešnou morálku zaprděných latinskoamerických katolíků, a zároveň angažoval do trans role transgender herečku, prostě Oscara získat musel. ()

Chudobka

Zajímavý film, zajímavá Daniela Vega v hlavní roli. Sice mi trochu vadil její neměnný výraz v obličeji, ale na druhou stranu ho chápu - byla v těžké situaci, kterou si "normální" člověk ani neumí představit. Možná mi tam chyběla nějaká retrospektiva do jejího minulého života, protože o jejím vztahu s mužem, který jí zemřel, jsem se moc nedozvěděla. Ale lásku jsem jim věřila. Reakce některých (nebo spíš mnoha) lidí na odlišnosti mě stále překvapují. Pro někoho jsou tito lidé odpad společnosti, někdo, koho je třeba ponižovat a vysmívat se mu. Já jsem ve filmu viděla jiné, kteří se chovali jako odpad - především Orlandův syn byl odporný ubožák. O filmu jsem přemýšlela tři dny, než jsem se dostala k hodnocení. Ležel mi v hlavě a nechtěl z ní ven. Nebylo to jen kontroverzní téma, které mě zaujalo a nemyslím si, že by film získal ocenění jen na základě tohoto tématu. Je to film, na který se nedá zapomenout. ()

Maximilianus

Musím sa priznať, že pôvodne som si myslel, že tento film bude na štýl filmu Tangerine, ale práve naopak, tu je hlavná hrdinka slušným človekom, ktorý sa jednoducho narodil v inom tele ako sa cíti, zamiluje sa a následne musí čeliť smrti partnera, ale aj jeho rodine, ktorá s ňou nechce mať nič spoločné. Tu vidím najväčšiu chybu film. Takmer na všetko, čo sa v tomto filme deje nemá nejaký vplyv, že hlavná predstaviteľka je transgender. Veď si predstavte, že máte 35, možno aj 40 rokov a váš otec sa zamiluje do mladšej ženy, žije s ňou vyše roka, nikto z rodiny ju nepozná, a keď váš otec zomrie, chce psa, auto, byt (aj keď reálne chce iba psa). No tak asi by ste z toho neboli nadšení. Takže veľmi málo som v tomto filme cítil, že to, čo sa deje hlavnej predstaviteľke súvisí s jej zmiešaným pohlavím. Samozrejme aj to zohralo rolu v odmietaní otcovej a ex-manželovej milenky, ale inak to bola slušná rodina, ktorá chce slušne pochovať člena rodiny a slušný človek, ktorý chce pochovať svojho partnera. Nebyť transhlavnéj predstaviteľa, tak sa jedná o obyčajný film, ktorý nemá šancu na Oscara. A podľa mňa to aj je obyčajný film, pretože ukazuje úplne normálne život, tak ako je. Nešokuje a ani neprovokuje. A keby nemali aj členovia akadémie predsudky, tak by tento film možno ani nezaradili ale určite nenechali vyhrať. Všetko, čo je iné, musí hneď vyhrať, nedajbože aby tam hrali afroameričania a nebodaj boli utláčaní alebo bití. To je hneď jeden Oscar pre film a jeden pre Octaviu Spencer. 7,2/10. ()

neo93

Zajímavý snímek pojednávající o nepochopení, netoleranci, předsudkům vůči druhým, ale i síle a odvaze jít za svým přesvědčením. Transžena Marina a starší muž Orlando tvoří pár, jenž prožívá příjemný večer, když zrovna  slaví narozeniny Mariny. Když se pozdě v noci Orlnado náhle zbudí a necítí se vůbec dobře, odjíždějí ihned do nemocnice. Ani zásah lékařů, však nezachrání jeho život a on umírá. Marina se musí vyrovnávat s nečekanou ztrátou a zároveň se potýkat s jeho rodinou, která ji odsuzuje a viní ze smrti, zejména jeho bývalá manželka a jeho syn. Syn trvá na tom, aby se co nejrychleji vystěhovala z bytu, kde bydlí; bývalá manželka Orlanda zase Marinu varuje, aby se neukazovala na rodinném rozloučení ani na samotném pohřbu. To vše kvůli sexuální identitě Mariny.   Není to však pouze rodina Orlanda, která ji uráží, ale i vyšetřovatelé, jenž ji nutí zase do ponižující prohlídce. Film velice dobře odráží situaci transgender osoby ve společnosti, která chce jen normálně  žít i po smrti nejbližšího blízkého. Netlačí zbytečně na emoce a diváka ani nenutí, aby hned  musel souznít s hlavní postavou, jen chce, aby ho respektoval. Výborně k tomu přispěla hlavní představitelka Mariny Daniela Vega, která je i ve skutečnosti transgender ženou.   Povedený artovější snímek, jenž ukazuje, jak to mají, tací lidé jako hlavní hrdinka, těžké. ()

SAINTS

Vo filme sledujeme nelahky osud transženy Mariny,ktora po smrti svôjho o dost staršieho priatelia okrem smutku za milovanov osobou musi čelit aj predsutkom zo strany uradov a rodiny pozostaleho Orlanda.Marina sa dokonca nemôže zučasnit ani poslednej rozlučky s Orlandom,jeho rodina da Marine najavo že s nou nechcu mat nič spoločne a ešte ju aj ponižia.Ako keby všetci zabudali že Marina je citiaca bytost a ma rovnake tužby ako majorita.Marinu však problemi skôr posilnia a ani vychrica ju nezlomi. ()

Pete

V hlavní roli transka, co mluví španělsky, to pak člověk čeká dalšího Almodóvara. Dostane ale překvapivě obyčejný, až nezajímavý snímek o tom, co nastane po náhlém úmrtí jednoho z páru, který spolu žije na psí knížku. Nic jí nenechal, a zbytek rodiny zesnulého jí nemá zrovna v lásce. Bohužel jediné, co z toho nakonec vyplývá je, že transka je taky člověk, a má své city. Trochu málo. ()

solisoli

Dráma, ako sa vezme. Dej plný pochmúrneho a apatického postoja moc toho efektívneho neponúkol. Banálne a pokrytecké pseudoumenie rozsiahle vláčené bezútešným scenárom, bolo možné vnímať a chápať len, ako transgenderovú osobnostnú vyváženosť slušne stvárnenú hereckým výkonom Danieli Vega. Toto obmedzenie bolo málo, aby Oscarovo niečím filmovo príťažlivým diváka zaujalo. ()

blondboss

Komorný snímok, ktorý zachytáva ťažké životné situácie z viacerých uhlov - z uhla človeka, ktorý náhle zomiera, z uhla jeho partnera, ktorý to má vzhľadom na jeho transgender vzhľad ťažké aj v spoločnosti, nieto ešte doma a taktiež aj pohľad trúchliacej rodiny a jej konvenčnosti. Zaujímavý film, ktorý by pre artového diváka mal byť povinnosťou. 70 % ()

Filmový festival Be2Can bude velká nádhera

Filmový festival Be2Can bude velká nádhera

02.10.2017

Kdo vyhrál Berlinale 2017?

Kdo vyhrál Berlinale 2017?

19.02.2017

Na letošním Berlínském filmovém festivalu se nejvíc mluvilo o Loganovi, z něhož jsou kritici zatím nadšení, ceny se ale rozdávaly jinde. Zlatého medvěda přezvala režisérka Ildikó Enyedi za romanci O… (více)