O moravské zemi

Československo, 1977, 105 min

Důvod natočení tohoto filmu je jasný: měl zakrýt slavnou kroniku Vojtěcha Jasného "Všichni dobří rodáci", výpověď o tragických důsledcích násilné kolektivizace. Prorežimní režisér Antonín Kachlík se též věnuje združstevňování moravské vesnice, provázenému omyly a donucováním, avšak ve svém optimistickém pohledu zdůrazňuje nadějné vyhlídky vedoucí ke šťastné budoucnosti. Scelené vesnické lány se sice rodily v bolestech, avšak budou sloužit k užitku všemu dělnému lidu... Stejně jako u Jasného i tady ztělesnil Radek Brzobohatý tvrdohlavého sedláka, jenž si jen pozvolna přiznává výhody společného hospodaření. Narozdíl od poetického rozšafnosti i jadrnosti Jasného kroniky tu však narážíme na hlomozné pozérství. (oficiální text distributora)

max15

Jediné co stojí za zmínku je folklór, který pro mě hodně znamená nejen ve filmu, ale i v normálním životě. A také ta dědina, ve které se to natáčelo, protože právě tady bydlím (Ostrožská Lhota) ()

shakened

Tohle je peklo. Kachlíkovi se podařilo (ač zcela jistě nechtěně) perfektně vyobrazit způsob přeměny naší společnosti. Tohle dílo by mělo sloužit jako instrukážní materiál. Proto jsme vroce 2019 tam, kde jsme. ()

Maskati

Krásně nám ten herec-hrdina politicky vyzrál: od Rodáků přes Ucho, až sem. No, jo. Každý nechtěl do kotelny nebo do dolů. Znám to dobře, protože jako kluk jsem to doma zažil s vlastním tátou.. ()

Scott67

Tak nevím, jestli tenhle film naplnil všechna očekávání soudruhů. Ukázal násilnou kolektivizaci. Ukázal družstevníky, jako rozkrádače a nýmandy. Sedláka nakonec vyzdvihl. Radek Brzobohatý si v podstatě zopakoval roli v rodácích, místo másla na hlavě. Jasně. Nakonec se ukázalo, že jako tudy vede jediná cesta. Ale mám-li hodnotit film, musím řéct : Sakra chlapé, nebylo to zas tak špatné ! ()

Smells

Není to tak hrozný, vůbec to není tak hrozný jak jsem čekal. S Rodáky se to srovnat nedá, ale čekal jsem to o vagón horší a to se nedostavilo. Aj nějaká ta kritika tej kolektivizace byla tak což. Celé film je vlastně ten zlé sedlák vykreslované jako správné chlap. ()