O moravské zemi

Československo, 1977, 105 min

Předloha:

Fanek Jilík (kniha)

Josef Illík

Radoslav Brzobohatý, Jaroslava Vysloužilová, Oldřich Vykypěl, Karel Kabíček, Stanislav Zindulka, Ilja Prachař, Vlasta Vlasáková, Zdeněk Maryška, Bohuš Pastorek, Květoslava Houdlová, Zdena Kružíková, Ladislav Večeřa, Karel Koloušek, Václav Babka, Eva Matalová, Helena Růžičková, Vladimír Čapka, Antonín Ženčák, Jiří Lír, Pavel Rubeš, Jan Kuželka, Jana Hliňáková, Arnoštka Mohelská, Miroslav Bezdíček, Eva Strupplová, Martin Táborský, Blanka Křížová, Blažena Kramešová, Dušan Petráň, Helena Nováková, Anna Křiváková, Zdeněk Braunschläger, Slávka Hamouzová, Dana Hlaváčová, Václav Kokšál, Jan Kotva, Bohumil Křížek, Lumír Peňáz, Miroslav Saic, Pavel Spálený, Alfred Strejček, Robert Skalický, Pavel Směšný, Jiří Máša, Petr Fojta, Pavel Nosek, Zdeněk Palusga, Pavla Horká, Ivana Minaříková, Dagmar Schwarzbachová, Stanislav Wandas, Vladimír Švabík, Valter Řehoř, Jan Cmíral st., Milada Kuncová, Ladislav Kolář, Zdeněk Černín, Jaroslav Kyncl, Jiří Maršálek, Václav Baur, František Ančík, Luboš Vraspír, Miroslava Kolářová, Drahomíra Kočová, Michaela Čuperová, Henrietta Kohoutová

Ten začátek, to bylo co? To zaspali ve střižně, nebo scénárista sám? Jagoš s Jankem jdou na výbor, pak jsou v klidu u jinde, teprve pak jej Jagoš na výboru a sám. Ale jinak, krásný kraj, krásné kroje, krásná hudba. Dějově velmi dobré, herci, jako vždy, komolili nářečí, ale v celkovém obraze se jedná o velice slušný film. +++ „Chlapé, malá žaba sa velikej vody nebói!“+++ „Předsedo, došly rozmetače hnojiva, kde jich máme dat?“ „Do řiti.“ „Tam je málo placu, piskořu škaredý.“(22.3.2017)

• vypravěč

Obludná parafráze Všech dobrých rodáků, nepochopitelně posvěcená dokonce Radoslavem Brzobohatým. Kachlík zde vedle ideově protichůdného předobrazu znásilňuje i vše, co zakládá a utváří moravské universum (od jazyka přes folklór, tradice i charakter), nivelizuje a poskvrňuje je. Zdánlivá revize kolektivizace padesátých let zde není ničím jiným než popliváním selského stavu, protože jediný čestný, pracovitý a se zemí spjatý sedlák je dělnického původu, a ostatní jsou bezectní nebo schránčliví. Heroismus práce a vztahu ke krajině ztvárnil Brzobohatý jistě věrohodně, ale jeho postava tak podstatně vychýlila skutečnost k obrazu požadovanému demagogickými normalisty.(10.12.2016)

Tupí a líní vesničtí ignoranti představují hlas lidu, který tehdy tak pěkně reprezentovala KSČ - předvoj dělnické třídy, rolníků a pracující inteligence. 1) Spoiler. Shrňme si to. Zřejmě nejlepší sedlák vesnice Jagoš (výborný 45letý Radoslav Brzobohatý) s kvalitním polem odmítá vstoupit do družstva. Ostatní sedláci se nechají postupně zlomit, protože se obávají, že by jejich děti nemohly studovat. Družstvo vedené neschopným troubou (předsedou se stal cihlář!) se od počátku potácí na hranici krachu. Mizerná pracovní morálka, nezájem o něco, co není "moje" a rozkrádání společného majetku nesou své plody. Jagoš naproti tomu hospodaří úspěšně, bez problémů plní dodávky státu a daří se mu dobře. Družstevníci mu závidí a nesnášejí ho._____ 2) Spoiler. Dojde k rozorání mezí. Jagoš dostává náhradou za svou kvalitní půdu horší pozemky. Ale i tam se mu daří dobře. Družstevníci mu závidí a nesnášejí ho._____ 3) Spoiler. Stranický výbor si Jagoše předvolává a zakazuje mu najímat na práci ženy s argumentem, že jde o vykořisťování. Jagoš poukazuje na fakt, že jim platí zhruba čtyřikrát více, než kolik za stejný čas dostanou v družstvu a ptá se: Kdo tedy koho vykořisťuje? I bez pomocnic zvládá Jagoš práce se svou ženou a dvěma malými dětmi. Družstevníci mu závidí a nesnášejí ho._____ 4) Spoiler. Jagošova žena onemocní a ani po uzdravení nemůže nadále pracovat na poli. Družstevníci mu nepomohou, naopak se škodolibostí sledují, jak žádá o vstup do družstva a situaci si vychutnávají. Přesto, že uznávají, že je vynikající odborník, posílají ho do sklepa spolu s ženami třídit brambory. Tam tráví mnoho měsíců. Družstevníci už mu nezávidí, ale nesnášejí ho pořád._____ 5) Spoiler. V družstvu konečně odvolají neschopného předsedu, i když je jim to trapné a jsou z toho sami v rozpacích. Zvolí jiného, který je zřejmě lepší. Nový předseda naslouchá Jagošovým radám, i když se to některým družstevníkům nelíbí a nakonec ho vytáhne ze sklepa a nabídne mu práci traktoristy a později funkci v představenstvu družstva. Družstevníci opět závidějí a obávají se, že jim do jejich hospodaření bude mluvit. Celkový stav družstva se poněkud zlepšil._____ 6) Spoiler. Jako agronom družstva se Jagoš snaží prosadit jiné metody hospodaření, než dosud. Na schůzi ho družstevníci jednohlasně odmítnou. Takový nás nebude nic učit. Jagoš odchází z funkce a zklamaně pracuje jako řadový družstevník._____ 7) Jako nezaujatý divák se ptám: Vypadá takhle prorežimní hlomozně pozérský (viz text distributora) film?_____ 8) Spoiler. Pravda, posledních deset minut se děj zcela mění. Najednou se družstvu daří výborně, je nejlepší na okrese. Najednou družstevníci uznávají, že je to hodně Jagošova zásluha. Najednou družstevníci přestanou krást společný majetek a začnou pracovat poctivě a jako na svém. Způsob, jak Kachlík tuto úlitbu režimu podává, mi ovšem připadá spíš jako výsměch, než jako socialistická agitace._____ 9) Jsou tu i další propagandistické prvky. Vesnický mladík, který na konci padesátých let opouští domov a jde si vydělávat nejspíš někam do dolů, si nežije špatně - má byt, auto a zřejmě i pěkný plat. Vesnice radostně jásá a plesá za zvuku zneužívaného folklóru. Zřejmě příliš radikální stranický pracovník je zbaven funkce a dělá teď panského kočího._____ 10) Hlavní poselství filmu vidím ve střetu mimořádné a silné osobnosti, schopného odborníka, s průměrnou masou. Takové střety vždycky byly, jsou a budou. V podmínkách socialistického režimu však osobnosti téměř neměly šanci uspět.(5.8.2015)

Pět hvězdiček už jen za ty folklorní vsuvky, písničky a pro mě DOSTI !!!! známé lokace, kde se film natáčel. Místní celkové hodnocení mě nechává klidným, protože co taky člověk může čekat od panelákových, měšťáckých lidiček z čech, jenž nikdy nepoznali jaké to je na sobě mět KUNOVSKÝ KROJ. Na politickou stránku filmu kašlu a kdyby to teda někoho zajímalo tak věci zobrazené v tomto filmu docela věrně napodobují onu těžkou dobu a zato já rozhodně nebudu ubírat hodnocení.(29.12.2011)

• Fredericus

Na to, kdy a s jakým záměrem to bylo natočeno, to myslím není až tak strašné, tedy po většinu filmu (ke konci přituhuje). Herecké výkony jsou dost nevyrovnané (R. Brzobohatý nehraje v mezích blbého scénáře vůbec špatně, totéž se ale nedá říct například o jeho filmovém synu Zdeňku Maryškovi), repliky ve snaze o dialekt jako obvykle nedůsledné; a ty rádobyfolklorní vsuvky mohly klidně chybět.(1.11.2008)

• - Filmovanie prebiehalo v Bzenci, Kunoviciach, Strážnici a Ostrožskej Lhote. (dyfur)