O moravské zemi

Československo, 1977, 105 min

Předloha:

Fanek Jilík (kniha)

Josef Illík

Radoslav Brzobohatý, Jaroslava Vysloužilová, Oldřich Vykypěl, Karel Kabíček, Stanislav Zindulka, Ilja Prachař, Vlasta Vlasáková, Zdeněk Maryška, Bohuš Pastorek, Květoslava Houdlová, Zdena Kružíková, Ladislav Večeřa, Karel Koloušek, Václav Babka, Eva Matalová, Helena Růžičková, Vladimír Čapka, Antonín Ženčák, Jiří Lír, Pavel Rubeš, Jan Kuželka, Jana Hliňáková, Arnoštka Mohelská, Miroslav Bezdíček, Eva Strupplová, Martin Táborský, Blanka Křížová, Blažena Kramešová, Dušan Petráň, Helena Nováková, Anna Křiváková, Zdeněk Braunschläger, Slávka Hamouzová, Dana Hlaváčová, Václav Kokšál, Jan Kotva, Bohumil Křížek, Lumír Peňáz, Miroslav Saic, Pavel Spálený, Alfred Strejček, Robert Skalický, Pavel Směšný, Jiří Máša, Petr Fojta, Pavel Nosek, Zdeněk Palusga, Pavla Horká, Ivana Minaříková, Dagmar Schwarzbachová, Stanislav Wandas, Vladimír Švabík, Valter Řehoř, Jan Cmíral st., Milada Kuncová, Ladislav Kolář, Zdeněk Černín, Jaroslav Kyncl, Jiří Maršálek, Václav Baur, František Ančík, Luboš Vraspír, Miroslava Kolářová, Drahomíra Kočová, Michaela Čuperová, Henrietta Kohoutová

Pět hvězdiček už jen za ty folklorní vsuvky, písničky a pro mě DOSTI !!!! známé lokace, kde se film natáčel. Místní celkové hodnocení mě nechává klidným, protože co taky člověk může čekat od panelákových, měšťáckých lidiček z čech, jenž nikdy nepoznali jaké to je na sobě mět KUNOVSKÝ KROJ. Na politickou stránku filmu kašlu a kdyby to teda někoho zajímalo tak věci zobrazené v tomto filmu docela věrně napodobují onu těžkou dobu a zato já rozhodně nebudu ubírat hodnocení.(29.12.2011)

• Véča

Jedna velká křeč naroubovaná na lidové písně a vesnické prostředí. U Jasného má humor své místo a jadrnost některých výroků se stává přirozenou součástí filmu, kdežto u Kachlíka máte pocit, že vás umlátí trapnost okamžiku a prvoplánově idiotské postavy zamotané do strastiplného procesu združstevňování moravské vesnice. Z dnešního pohledu je až absurdní, jak může vypadat "pozitivní konstruktivní kritika" chyb minulosti a stranického aparátu - nemožní družstevníci, asociální předseda místní stranické organizace a zpátečnická klika místních zemědělců. Od začátku víme, kdo je záměrný rozvraceč nebo stranický funkcionář - takové role se nikdo nezbaví a závistiví vesničtí strejcové zůstanou závistivými strejci. Pokud nějaké změna tak jen razantním přepnutím z polohy A do polohy B bez pozvolného vývoje. Jedinou relativně kladnou postavou tak zůstane Brzobohatého tvrdohlavý a zásadový sedlák Jagoš.. A jak to tak při "socializaci" bývá - schopní jedinci jsou soustavně ponižováni a likvidováni skupinou líných, neschopných a závistivých individuí.(1.12.2019)

• Prubner

Film je reakcí normalizátorů na Všechny dobré rodáky, dokonce do té míry, že je tu zčásti stejné herecké obsazení (hlavně Brzobohatý v hlavní roli) a děj časově navazuje tam, kde Rodáci končili, tj. na konci 50. let. Vyznění je ale úplně opačné, podle Kachlíka totiž byla kolektivizace tím nejlepším, co mohlo zemědělce potkat. Fakt je, že film obsahuje řadu jistě pravdivých a věrohodných momentů, ovšem promíchaných s idealizací. Nejhorší je idylický závěr, kdy si všichni uvědomí svou chybu, jdou do sebe etc. etc. Umělecky to samozřejmě nemá smysl srovnávat, ale není to zase tak špatně natočené ani zahrané. Jen ty folklórní vložky mi přišly poněkud násilné a samoúčelné - jako by autoři chtěli diváky proškolit o moravských lidových zvycích.(11.5.2006)

Tento vcelku pravdivý pohled na kolektivizaci našeho zemědělství byl podán velmi přesvědčivě a zasloužil by si čtyři hvězdičky, přestože jediný výrazný herecký výkon předvedl R. Brzobohatý. Jen se mi trochu zdá, že se tímto filmem kál za Všechny dobré rodáky... Kolektivizace byla pro naši zemi nutná a užitečná, ale způsob, jakým se prováděla, byl velice necitelný, jak dokazoval zvláště přístup toho mladého zapáleného "okresáka" se spoustou demagogických řečí, které lidi nemohly přesvědčit. Bod srážím hlavně za závěr filmu, v němž se z Brzobohatého stává zapálený jezeďák, což rozhodně neodpovídalo skutečnosti a bylo to hodně zidealizované. A taky řeči toho suspendovaného okresáka ve Strážnici byly takové neživotné.(17.12.2019)

• Big Bear

Radoslav Brzobohatý zde předvedl jak režim uměl přinutit točit normalizační šílenosti i tak skvělé herce jakým byl on sám. Nejlepší sedlák ve vsi, nejlepší hospodář a náhle kolektivizace a zakládání družstev. Pochopitelně byl proti - což mu dal režim drsně najevo. Musel s děvčicema ve sklepě ořezávat brambory. On ale věděl, že za ním přijdou a také přišli. A místo traktoristy nabídli ! To bylo radosti. Nakonec to není v družstvu tak špatné! A stoupá výš a výš už je ve vedení družstva. Je schopný, šmelinu nesnáší, kradení z veřejného také ne a traktory na večer musí být v garáži, nafta také něco stojí tak jaképak melouchy! ---- Z filmu na diváka sice hezky dýchne kouzlo Moravy, to je ale tak všechno. Tomuhle by snad nevěřilo ani malé děcko ! Aby se hrdý sedlák takhle proměnil... navíc ta lůza u vesla by s ním ve skutečnosti šeredněji zatočila. Vždy ten největší a nejlepší sedlák ze vsi to schytal nejvíce. Dávám za dvě taneční otočky na festivalu ve Strážnici. * *(28.5.2018)

• - Filmovanie prebiehalo v Bzenci, Kunoviciach, Strážnici a Ostrožskej Lhote. (dyfur)