O moravské zemi

Československo, 1977, 105 min

Předloha:

Fanek Jilík (kniha)

Josef Illík

Radoslav Brzobohatý, Jaroslava Vysloužilová, Oldřich Vykypěl, Karel Kabíček, Stanislav Zindulka, Ilja Prachař, Vlasta Vlasáková, Zdeněk Maryška, Bohuš Pastorek, Květoslava Houdlová, Zdena Kružíková, Ladislav Večeřa, Karel Koloušek, Václav Babka, Eva Matalová, Helena Růžičková, Vladimír Čapka, Antonín Ženčák, Jiří Lír, Pavel Rubeš, Jan Kuželka, Jana Hliňáková, Arnoštka Mohelská, Miroslav Bezdíček, Eva Strupplová, Martin Táborský, Blanka Křížová, Blažena Kramešová, Dušan Petráň, Helena Nováková, Anna Křiváková, Zdeněk Braunschläger, Slávka Hamouzová, Dana Hlaváčová, Václav Kokšál, Jan Kotva, Bohumil Křížek, Lumír Peňáz, Miroslav Saic, Pavel Spálený, Alfred Strejček, Robert Skalický, Pavel Směšný, Jiří Máša, Petr Fojta, Pavel Nosek, Zdeněk Palusga, Pavla Horká, Ivana Minaříková, Dagmar Schwarzbachová, Stanislav Wandas, Vladimír Švabík, Valter Řehoř, Jan Cmíral st., Milada Kuncová, Ladislav Kolář, Zdeněk Černín, Jaroslav Kyncl, Jiří Maršálek, Václav Baur, František Ančík, Luboš Vraspír, Miroslava Kolářová, Drahomíra Kočová, Michaela Čuperová, Henrietta Kohoutová
  • Fredericus

Na to, kdy a s jakým záměrem to bylo natočeno, to myslím není až tak strašné, tedy po většinu filmu (ke konci přituhuje). Herecké výkony jsou dost nevyrovnané (R. Brzobohatý nehraje v mezích blbého scénáře vůbec špatně, totéž se ale nedá říct například o jeho filmovém synu Zdeňku Maryškovi), repliky ve snaze o dialekt jako obvykle nedůsledné; a ty rádobyfolklorní vsuvky mohly klidně chybět.(1.11.2008)

• troufalka

Kachlíkova tvorba se mi líbila asi tak po Prince Bajaju. Navíc mám výraznou slabost pro Všechny dobré rodáky. Vlastně bych správně neměla hodnotil, ale odstoupit jako předpojatý divák! :o) Tak bych chtěla najít něco pozitivního! Ale bohužel vidím špatnou technickou kvalitu, recyklované fórky (parafrázovaný citát Zdeňka Galušky "Po všetkém hovno, enem po včelách med."), obsazení evokující Rodáky, hodně folklóru, který má podtrhnout uměleckou stránku, ale působí spíš násilně. Závěr, který to mohl zachránit, zmařil poslední naději. Film, bez kterého se lze obejít.(3.2.2015)

• Big Bear

Radoslav Brzobohatý zde předvedl jak režim uměl přinutit točit normalizační šílenosti i tak skvělé herce jakým byl on sám. Nejlepší sedlák ve vsi, nejlepší hospodář a náhle kolektivizace a zakládání družstev. Pochopitelně byl proti - což mu dal režim drsně najevo. Musel s děvčicema ve sklepě ořezávat brambory. On ale věděl, že za ním přijdou a také přišli. A místo traktoristy nabídli ! To bylo radosti. Nakonec to není v družstvu tak špatné! A stoupá výš a výš už je ve vedení družstva. Je schopný, šmelinu nesnáší, kradení z veřejného také ne a traktory na večer musí být v garáži, nafta také něco stojí tak jaképak melouchy! ---- Z filmu na diváka sice hezky dýchne kouzlo Moravy, to je ale tak všechno. Tomuhle by snad nevěřilo ani malé děcko ! Aby se hrdý sedlák takhle proměnil... navíc ta lůza u vesla by s ním ve skutečnosti šeredněji zatočila. Vždy ten největší a nejlepší sedlák ze vsi to schytal nejvíce. Dávám za dvě taneční otočky na festivalu ve Strážnici. * *(28.5.2018)

• Prubner

Film je reakcí normalizátorů na Všechny dobré rodáky, dokonce do té míry, že je tu zčásti stejné herecké obsazení (hlavně Brzobohatý v hlavní roli) a děj časově navazuje tam, kde Rodáci končili, tj. na konci 50. let. Vyznění je ale úplně opačné, podle Kachlíka totiž byla kolektivizace tím nejlepším, co mohlo zemědělce potkat. Fakt je, že film obsahuje řadu jistě pravdivých a věrohodných momentů, ovšem promíchaných s idealizací. Nejhorší je idylický závěr, kdy si všichni uvědomí svou chybu, jdou do sebe etc. etc. Umělecky to samozřejmě nemá smysl srovnávat, ale není to zase tak špatně natočené ani zahrané. Jen ty folklórní vložky mi přišly poněkud násilné a samoúčelné - jako by autoři chtěli diváky proškolit o moravských lidových zvycích.(11.5.2006)

Pět hvězdiček už jen za ty folklorní vsuvky, písničky a pro mě DOSTI !!!! známé lokace, kde se film natáčel. Místní celkové hodnocení mě nechává klidným, protože co taky člověk může čekat od panelákových, měšťáckých lidiček z čech, jenž nikdy nepoznali jaké to je na sobě mět KUNOVSKÝ KROJ. Na politickou stránku filmu kašlu a kdyby to teda někoho zajímalo tak věci zobrazené v tomto filmu docela věrně napodobují onu těžkou dobu a zato já rozhodně nebudu ubírat hodnocení.(29.12.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v Bzenci, Kunoviciach, Strážnici a Ostrožskej Lhote. (dyfur)