Bajaja leží na poli pohádek s temnou atmosférou nejvíce podobnou dalším klasikám jako je například Třetí princ, Princ a večernice či O statečném kováři. V čem ovšem selhává jsou některé triky, což mi tu dost vadilo. Drak vypadal jako plyšová hračka. Jako dítěti mi ho bylo až líto. Je to závažná chyba, protože po dramatické gradaci to měl být vrchol filmu a ne jeho nejslabší místo. Zkušený režisér raději se nevěrohodným trikům raději vyhne, než aby byly pro smích.(2.1.2018)

• Frajer42

Jedna z nejhorších pohádek, s jakou moje oko kdy přišlo do styku. Mám pocit, že úplně všechno bylo špatně. Od odporného střihu přes katastrofální výběr herců až po šíleně nezajímavý příběh. Magdu Vášáryovou jsem před dvěma dny viděl horlivě ukazovat kůzlátka a nyní jsem se musel bleskurychle přeorientovat a koukat se na ni jako na princeznu. Mimochodem na princeznu, které ta role značně nesvědčila. Ještě více ovšem nesvědčila role prince Ivanovi Palúchovi. Ze všeho nejvíce mě ovšem iritoval ten přemoudřelý kůň. Který rozumný člověk, by si nechal radit od koně? Kůň má sice větší hlavu, ale již bylo prokázáno, že to o ničem nevypovídá. A ten závěrečný souboj s 30kilovými meči, to mělo být jako co? Ta taškařice s drakem se měla raději odehrát daleko mimo dosahu všech kamer. Existuje horší pohádka? Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska.(25.12.2016)

Pohádka mého dětství,které nemůžu dát jinak než plný počet. Snažím se filmy hodnotit z pohledu jak se mi líbili v době kdy jsem je viděl prvně. Chápu,že z dnešního pohledu se tam najdou chyby ale na druhé straně to co se točí dnes za pohádky je k pláči. Bajaja se mi líbil v dětství ale i dnes se na něj někdy kouknu. Líbí se mi temná atmosféra a samozřejmě moralizující kůň ten nemá chybu.Jasně vymezené dobro a zlo,hrdinství,sobectví...(24.6.2013)

Slovenské pohádky české spisovatelky mají své neopakovatelné kouzlo. A stavějí tak pomyslnou laťku pro každého, kdo je chce převést do filmové řeči, proklatě vysoko. V případě BAJAJI - už to jméno je mnohovýznamové - se oběma scénáristům minimálně podařilo dostat do filmu Němcové neuvědomovaný vlastní bohatý tvůrčí vklad (Kachlíkův BAJAJA rozhodně není DVACÁTÝM DEVÁTÝM). Mnohé může být v této souvislosti zpochybňováno, je však zřejmé, že volba krajiny, mystické ovzduší, skrytý i viditelný boj dobra se zlem tu mají skutečně bájeslovnou - ne jen "pouze" pohádkovou - atmosféru. Ivan Palúch je opravdu "šumný chalan" a mladičká Magda Vášáryová skutečně krásnou princeznou Slavěnou. Děj má svou gradaci a i poučenému divákovi se značnou autorskou zručností sugeruje pocity nepředstíraného napětí a nejistoty. Plnokrevná pohádka tak zůstává plnokrevnou pohádkou i tam, kde ji vývoj filmového řemesla (to slovo rozhodně není míněno hanlivě) viditelně překonává. Co zůstává nepřekonané a minimálně pro mne stálé, to je onen opojný pocit krásy a vnitřního uspokojení z báječné pohádky, která, převedena na stříbrné plátno, je ještě hezčí a vábivější než ve své literární podobě. Určitě nejsem sám.(28.8.2007)

Princ Bajaja nepatří k těm nejlepším českým pohádkám ale rozhodně mezi klasikami má své místo. Magda Vašáryová je rozhodně jedna z nejkrásnějších princezen vůbec (ne jako ty tuctovky dneska) a František Velecký opravdu démonicky charismatický záporák jak má být, jen škoda, že tak charismatický nebyl ani klaďas Ivan Palúch. Film má příjemně strašidelnou atmosféru, moc se mi líbil hrad a prostředí. Nejlepší je scéna, kdy princezna v černém kočáře přijíždí za drakem a drak samotný na vás v dospělosti sice působí trochu amatérsky vyrobený, každopádně je to lepší než dnešní počítačový draci a přece jenom má v sobě nějaké kouzlo a pořád působí děsivě. Ale scéna, kdy jsou záporáci vyházeni ze skály mi připadala ještě děsivější.(11.4.2016)

• - Film získal cenu na MFF dětského filmu v Benátkách. (M.B)

• - Režisér Kachlík uvedl, že Bajajova (Ivan Palúch) koně zastupovalo koní pět, protože ani jeden neuměl všechny požadované kousky. (sator)

• - Místo, kde kůň s Bajajou nocují, se jmenuje Adamovo lože, a je nedaleko od zámku Hrubá Skála. (Robbi)