60% — Kachyňovsko-Čabrádkovská moralita o krizi středních let a soukromé vzpouře, která sice nedopadne úplně podle představ hlavního hrdiny, ale ten čas mezitím prožije naplněně a možná si může začít sám sebe i trochu vážit. Nakonec je však i on pohlcen okolním stereotypem a jeho vlak opět jede po starých kolejích. Na tehdejší dobu odvážné erotické scény.(10.10.2017)

• dobytek

Já vždycky myslel, že Kachyňa se řídil heslem, že vyholená neni to pravý, že je lepší taková, na který chlupy ještě nenarostly. Ale tady jsem měl pocit, že Kachyňa je tak trochu hoch od bobří řeky. Jako koukat v jednom kuse na to, jak Heřmánek fotí nějakou vošklivou cigošku s bobrem, to mě fakt moc nebere. Jinak aby těch bobrů nebylo málo, tak svý ochlupený genitálie předvede i Chýlková a Šulcová. Chápu, že v roce 1985 holení nebylo v módě, takže tenkrát u toho asi spousta chlapů slintala, ale já jsem relativně mladej, takže tohle fakt neni nic pro mě. Pokud se odprostim od toho, že koukat na bobry mě moc nebere, tak ten film je stejně dost o ničem. Nejvíc mě na celym filmu pobavila asi minutová role Marka Vašuta. "Von je někdy tak trochu guma."(1.7.2011)

Někdo tento film považuje za vrcholné Kachyňovo dílo, někdo naopak. U mě je tento film někde uprostřed. Karel Heřmánek je jako vždy vynikající, některé herečky (nahé) opravdu krásné, nicméně nějak to u mě jako celek nefunguje. Budu se muset podívat znovu a pořádně, protože Kachyňovo dílo mám rád. Tak třeba si najdu cestu i k tomuto filmu.(31.12.2010)

Poněkud odvážnější Kachyňovo vybočení ze směru své tvorby ještě z období "rozvíjejícího se" socialistického společenství, i když už na pokraji uvolnění a následného rozpadu. Nahota je ve filmu pojata spíše z pohledu uměleckého, a možná proto tedy tehdejší cenzurou i tolerována a zařazena do TV vysílání. Snímek kritizoval ve své době neupřímné a pokrytecké chování určitých vrstev ve společnosti v názorech na veřejnou výstavu aktů, a jistě je aktuální do velké míry i dnes. To pokrytectví se však neprojevuje pouze v hodnocení odkrývající nahoty, ale žije s námi stále v různých podobách např. v politice (jistě pane předsedo strany, máte pravdu), zaměstnání (šéfe, dovolte mi švestičky z mé zahrádky) a bude pronásledovat lidskou společnost zřejmě už navěky věků. Bohužel. Právě proto je tento starší snímek velmi aktuální i dnes. Na svou dobu byly svlékací scény mladých hereček opravdu odvážné, a řekl bych, že i do jisté míry zastiňovaly vlastní podtext filmu, tedy kritiku charakteru tehdejší společnosti, která se ostatně vlastně ani dnes nezměnila .... opět musím konstatovat, bohužel.(30.10.2008)

Pro mě tak dobrý, že už lepčí býti nemůže. Jsem fotograf z fotografické rodiny a tedy zaujatý a neobjektivní. Je s podivem, že fotografie ukazované v tomto filmu jsou opravdu moc dobré. To, jak Heřmánek stylizuje svoje modelky mi bylo léta inspirací. Potíže s kterými se setkává, s těmi jsem se potýkal i já a možná i můj táta. Snad poslední film s Evou Jeníčkovou, kde nevypadá jako vychrtlá kurva. Ne první film, kde Heřmánek docela slušně drží Nikon (V Hadí jed si střihnul tutéž roli). Viděl jsem to asi 8x a vždy to pohladí....(2.7.2011)

• - Původní názvy filmu zněly Fotograf aktů a Fotograf - amatér. Titul Dobré světlo vymyslel spoluscenárista Karel Čabrádek až během natáčení. (Xell)

• - Film Dobré svetlo bol natáčaný v Písku. (dyfur)