V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

Scorpionka

Vynikající film, na konci jsem zůstala sedět s otevřenou pusou, nicméně na začátku jsem se příšerně nudila. Začátek byl zbytečně natahovaný a kdyby všichni v okolí netvrdili, že to za to stojí, možná bych to i vypnula, ale nakonec se přidávám ke všem s tímto názorem.. ten konec za to jednoznačně stojí! ()

Bau.Baushka

Asi jsem už moc jiná generace, já bych k tomuhle filmu potřebovala titulky...Ale k filmu samotnému - moc se mi líbila psychologická stránka, když v člověku bojují protichůdné myšlenky, názory...před Kronerem smekám klobouk. ()

HrudkaJ

Slyšel jsem kdysi v radiu názor, že kdyby v televizi dávali občas i něco takového (jako Obchod na korze), nebyli bychom na tom lidsky tak špatně. ()

Spielbergo

Probíhá invent - arizácia... Neboli skutečně nápaditě pojatá jakože-arizace... V podání pana Kronera je to spolu s paní Kaminskou skutečným hereckým koncertem a úžasným dílem. Přiznám se, že jsem k filmu přistupoval s podezíravostí, nicméně byl jsem na konci přesvědčen, že nic jiného tu zlatou sošku dostat tehdy nemohlo. Zasloužili by si jí ale i oba hlavní představitelé. ()

pafka

Namet je tak silny a nosny, ze kdyz se udrzi smysl, bude to mit obrovskou hodnotu. Neznam zadne filmy o Slovenskem štatu. Tento je prvni. Josef Kroner si svoji roli neskutecne uzil - i tu veselou polohu i tu velmi dramatickou. A paradne ji odehral. Myslim, ze videt jednou je malo. V dnesni dobe vyrazove prostredky jsou uz trosku za zenitem a tak proto jenom ctyri. Neumim ohodnotit, jak to na divaka pusobilo pred padesati lety. ()

blondboss

Obchod na korze je právom hodnotený ako jeden z najlepších filmov svojej doby v rámci česko-slovenskej kinematografie, pretože otvára citlivú tému a na predlohe skutočnej udalosti ukazuje, ako fungovala tzv. protižidovská politika. Kroner a Kaminska predviedli nadľudské herecké výkony a aj napriek tomu, že mňa tento film miestami dosť nudil, v konečnom dôsledku je naozaj kvalitný a štvrtú hviezdu jednoducho musím pridať. Žiaľ, zub času sa zastaviť nedá. 70 % ()

cimrman2.

Slovenskooo Slovenskoo hejahejaheja Slovensko! Přiznávám, že to byl možná moc pozitivní otvírák na to o jakém ponurém tématu tento snímek pojednává. Vygradované je to hezky, ale více než ta poslední bublající až vybuchující skvostná půlhodinka, více jsem si z toho nevzal. Nehovořím řečů kmene Idy Kaminske a tak anglické netflixácké titulky dost pomohly. Oskar zasloužený, ale pro mě to je tak jako tak na 3/5. Štve mě poslední bílá scéna která jako by opěvovala sebevraždu Tóňi s čímž rozhodně nesouhlasím. Zaprvé bych tento snímek netituloval jako československý tohle je čisté Slovensko. Zadruhé s titulem nejlepší československý film nesouhlasím. ()

Lukasino_T

Vynikající herecké výkony, výborně zvolená a strašně nepříjemná hudba podtrhující to nejlepší na tomto filmu - atmosféru. Ta je skvostně vybudována. Člověk má stále pocit, že se blíží něco hrozného, co se během filmu stále stupňuje a je cítit strach a beznaděj. To všechno hlavně skrze vztah Tona a Lautmannové. Tady toho Oscara opravdu chápu, narozdíl od takových Ostře sledovaných vlaků. ()

Skeevee

Naprosto vyborny film, ktery si po zasluze toho oscara zaslouzil...jen celou jeho prvni polovinu jsem nevedela za co, prislo mi to zbytecne zdlouhave, ale o to vic me potesila druha pulka a hlavne naprosto bravurni konec. Herecke vykony jsou impozantni, to se proste musi videt... a pak jen tise obdivovat skvostny vykon Jozefa Kronera... ()

Pisoarec

Pánové Klos s Kadárem byli proslulí svou neuvěřitelně titěrnou a precizní prací s herci. Ve filmu Obchod na korze to jen a jen potvrzují. Vedle rozevlátého a naivního výkonu Jozefa Kronera, vyniká i polská herečka Ida Kaminska, která byla za ztvárnění staré paní Lautmanky nominována na Oscara. Ida se své role ujala vskutku výborně a je tak naivně hloupá a neinformovaná, co se týce politické situace a dění kolem ní, že si ji ihned zamilujete. Z Tóna se stane arizátor a stane se vedoucím obchodu s knoflíky staré paní Lautmanové, které ovšem ale jak jinak nic nedochází a bere ho jako milého brigádníka a chová se k němu jako k vlastnímu synovi. Dobrá židovka ani netuší, že jí obchod zabavil a měl by ji ve vhodnou chvíli poslat na transport. Ve chvíli, kdy už konečně začne tušit kolem sebe nebezpečí, stále jakoby nechápala, co se děje a začne Tona nenávidět. Ten se jí tak urputně snaží před němci zachránit, že ji nakonec neštastnou náhodou zabije.... Film bohatý na skvělé herecké výkony, výbornou hudbu Zdeňka Lišky a působivé záběry kamery, vyšel nedávno digitálně vyčištěn a vykristalizován na DVD, takže vám ve shlédnutí tohoto prvního oscarového filmu pro československo nic nebrání! ()

beowulf

Nejlepší československý, český i slovenský film všech dob. Kam se hrabe Schindlerův seznam nebo Život je krásný. 10/10 ()

Kloktaldo

Vynikající film zpracovávající téma Holocaustu, strachu a svědomí. Přes toto vážné téma se ve filmu najdou i úsměvné momenty, které vykrystalizují z marné snahy vysvětlit nepříznivou situaci staré Židovce, kterou úžasně ztvárnila Ida Kaminska. Tono Brtko propadá zoufalství, když nedokáže najít řešení, jak Židovku Lautmannovou před transportem zachránit. Bojí se o paní Lautmannovou, ale i sám o sebe. Alkohol ho dohání k unáhlenému jednání, jež nakonec skončí katastrofou pro oba dva. .....Občasné problémy se slovenským nářečím v mé verzi eliminovaly anglické titulky :D ()

gu-staff

Tento film jsem dosud opomíjel. Neprávem. Jozef Kroner pro mne doposud byl jenom jednim z těch příšernejch dědků ze seriálu Slovácko sa nesúdí. Neprávem. Mnozí filmu vytýkají plytkost a pomalost děje. Neprávem. 31. místo v top 200? Tak to je plně zasloužené. ()

Vitex26

Zpočátku pozvolné tempo se zřetelnými rysy tragikomedie získává postupem času stále hutnější atmosféru a vrcholí strhujícím dramatickým závěrem, který dělá z Obchodu na korze jeden z nejsilnějších filmů, které jsem měl tu možnost zhlédnout, vůbec. Fenomenálnímu výkonu polské herečky Idy Kamińské zdatně sekunduje Jozef Kroner v roli Tona Brtka, smutné postavičky, která vlastně chtěla zůstat stranou. K přesvědčivosti a silnému dojmu z filmu pak přispívají i výborní herci ve vedlejších rolích či tradičně vynikající hudba Zdeňka Lišky. Kdo si však zaslouží snad největší potlesk, je režisérská dvojice Ján Kadár a Elmar Klos, zejména pak prvně jmenovaný, sám Slovák, který se nebál nastavit zrcadlo svému vlastnímu národu, jehož mnozí členové přistoupili v období Slovenského štátu na klerofašistickou rétoriku Tukovy vlády, a kteří se ve jménu boha a národa dopouštěli nesmazatelných krutostí a nelidskostí. Vše výše zmíněné a samozřejmě i spousta dalších aspektů, které ponechávám stranou, dělá z Obchodu na korze ne-li nejlepší, pak určitě jeden z nejlepších protifašistických a de facto i protiválečných snímků všech dob, který k tomu, aby dokázal ukázat prstem a donutil diváka o mnohém přemýšlet, nepotřebuje ani stamilionové rozpočty, ani hektolitry krve. ()

Insomniac

Najlepší československý film. Kamiňska a Kroner naozaj hviezdia. Podľa mňa by si obaja zaslúžili oskara. Skvelý zážitok aj po takmer 50-tich rokoch. ()

yelcin

O filme som sa dopočul ,že dostal Oskara tak som mal záujem ho vidieť a ešte v ňom hral J.Kroner môj obľúbený charakterový herec.Predstavoval som si niečo v zmysle J.Kroner dostal obchod a stretáva sa tam s ľuďmi a rieši vzťahové veci ,niečo ako film s V.Burianom ,,Zlaté dno,, Z toho čo predviedol J.Kroner mi padla sánka tú stupňovanú deštrukciu charakteru, rozhodovanie udať či neudať úplná fantázia.Tragický koniec ma donútil rozmýšľať nad nemorálnou arizáciou a nad tým čoho je človek schopný keď sa bojí o svoj život.Vynikajúci film ,ktorý začína ľahko komediálne a končí rozkladom osobnosti. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi