Český celovečerní hraný film. Vyprávějí se v něm osudy obyvatel jednoho pražského činžáku na konečné stanici tramvaje. Studentka Olina se tu zamiluje do magistra Martince, který bydlí v podnájmu u Kovandových, a teprve když s ním čeká dítě, poznává jeho povrchnost, neboť Martinec se ji snaží přinutit k tomu, aby se porodu vyhnula. Olina však chce mít dítě, i za tu cenu, že bude svobodnou matkou. Souběžně s Olininým osudem je vyprávěn osud malé Haničky, jejíž otec je opilec a o kterou se po smrti babičky starají bezdětní manželé Kovandovi. Tyto dva ústřední motivy se prolínají s osudy několika dalších obyvatel činžáku. (Filmový přehled)

Dr.dogous

V jednom činžovním domě žila osaměle mladá studentka Olina v malém bytečku na pražském předměstí, tam na konečné. O patro níž se přistěhoval do podnájmu světoběžník, starý mládenec lékárník, Martinec, který se moc nežinýroval a rychle získal srdce i postel Olinky. Olinka, dušinka, však jeho pravé já poznala, až když s ním otěhotněla. Martinec měl přízemní povahu, nutil Olinku k interrupci, ta se však rozhodla dítě si nechat a s Martincem se rozešla. V činžáku bydlí taky bezdětní Kovandovi, kteří se starají o dcerku opilce, kterého skvěle zahrál Martin Růžek. 75% ()

gizi

Napsal bych to přesně jako Tosim. Dodám, že Růžek předvedl skvělý herecký výkon, ale ani ostatní za ním nezaostávají. 70% a přikloním se ke 4*, 18.6.2015. ()

Jarda68

Světově proslulý,úspěšný tandem Kádár - Klos se v jednom z prvních děl snaží odvyprávět příběh činžáku na konečné stanici tramvaje."Na Smyčce" žije pozoruhodná skupina obyvatel - mladá,nezkušená dívka,bezdětní manželé,žena s manželem ve vězení,malá holčička s babičkou,kterou se snaží získat do péče její věčně opilý otec. Snímek jednoznačně čerpá z tehdy módního italského neorealismu a snaží se ukázat každodenní život těch nejobyčejnějších lidí jako je studentka,prodavačka,lékarník,tiskař.Na tehdejší dobu velmi odvážná témata jako nemanželské dítě,manžel v kriminále,nespolehlivý rodič,nevěra určila na několik příštích let směr československého filmu konce 50. a počátku 60.let 20.století. Herecky zaujmou Eva Očenášová v titulní roli Oliny,Vladimír Ráž jako její partner Karel a Martin Růžek coby nešťastný,alkoholický otec malé Haničky.Třetí film režisérského tandemu K+K rozhodně ukazuje nepochybný talent obou tvůrců,který bude později oceněn za snímky Smrt si říká Engelchen a především Obchod na korze,jenž se zapíše jako první československý film oceněný Oscarem...70% ()

Hombre8

Půvabná člověčinka popisující a rozebírající jednotlivé lidičky, nájemníky trošku podivného činžáku. Něco jako zmodernizovaný Týden v tichém domě. Možná i o něco lepší, bo méně poetické, ale za to více propracované, zvláště co do postav. ()

StaryMech

Bodyček předpisovému socrealismu, týden v tichém domě po deseti letech, poučený neorealismem a časově rozšířený. Aškenazy (pro mě nejmilejší a nejvýznamnější český spisovatel přelomu padesátých a šedesátých let) možná došel v rukou Kadára a Klose jistého přitvrzení, k dobru věci. Nálož nostalgie s přispěním Liškovy hudby a pankráckých exteriérů vnímám jako nadmíru mocnou. V závěru, když si obě hrdinky tváří v tvář ujasňují své místo ve světě, se mi zas jednou vybavily verše Jaroslava Seiferta, v nichž básník po dlouhém chvalozpěvu na ženy hodnotí naše pohlaví : "A co dovedou muži ? / Není toho mnoho. / Vymyslili si válku, / bídu, zoufalství a nářek raněných. / Umějí vykovat šílená děla, / obrátit města v sutiny / a při tom vystavovat na odiv / ubohou mužskou statečnost. // Vymyslili benzínové pumpy / a emancipaci žen. // A za polibky v jejich náručí / zkonstruovali jim zvláštní sedačku, / aby žena u stroje / mohla ještě pracovat / v posledním měsíci těhotenství. // Tak je to. / A to je vše, sbohem, adié. / Chtěli jste na mně kantilénu, / tady je !" ()

Indio

Jeden z prvních realistyckych filmů, u nás, o každodenním životě obyčejných lidí na konečné stanici tramvaje. Životy lidí z jednoho domu kteří končí jednu etapu svého života. Zajímavé jak z pohledu příběhů tak z pohledu filmařskyho stylu. Ne že bych o filmech něco extra věděl natož o pravopise.ZAUJAL MĚ TEN VLASTNĚ POVÍDKOVEJ FILM. ()

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)