Tam na konečné

At the Terminus

Psychologický / Drama

Československo, 1957, 88 min

Příjemně patetický povídkový film s nostalgií padesátých let v rouše Liškovy skvělé hudby. Nepříjemně samolibé hovado Vladimír Ráž a sladce něžná Eva Očenášová vytváří zajímavý pár ve svém nešťastném příběhu, jehož osud je cítit již od prvních chvil. V této baladě na mužské sobectví nevidím hereckých slabin a všichni naši mistři odvádí vynikající práci.(8.10.2013)

Zajímavé drama odehrávající se V místech dnešní stanice metra Budějovická, kam v té době ještě jezdily tramvaje postavené sem ve 30. letech (v době děje filmu linky 3, 13 a 14) a kde končilo město a začínala periferie. Jako beznadějný šotouš jsem filmu proto za záběry již od roku 1974 zrušených tramvají musel přidat hvězdičku. Ten osaměle stojící dům byl postaven na konci 30. let jako první ze zamýšleného náměstí, jak to předpokládal tehdejší regulační plán. Bohužel válečné události další výstavbě nadlouho zabránily a dům se tak stal trčícím symbolem na jinak prázdné pláni, který byl pro svoji zajímavou osamělost mezi poli vyhledáván fotografy jako byl Josef Sudek fotící cíleně pražskou periferii či - jak je zřejmé z tohoto filmu - i filmaři. Film samotný se mi z dnešního pohledu zdá poněkud plochý, ale z pohledu roku 1957 tedy pouze rok po odhalení Kultu osobnosti JV Stalina a doby, kdy byly stále desítky tisíc lidí zavřeny v koncentrácích mi film přijde pozoruhodně civilní bez prakticky jakékoliv zmínky o režimu. Mistři K+K prostě zabodovali.(17.1.2010)

• Martin741

Toto ma nicilo : priserna ceskoslovenska planoba o obycajnych ludoch s ich obycajnymi pribehmi. Ako jo, jo - kazdy clovek ma zmysel zivota a miesto na Zemi. Mna vsak zauima hlavne vseobecny prehlad, a ten obycajni ludia NIKDY netvorili a nikdy ho tvorit nebudu. Tam patri politika - prezidenti, premieri, krali, cisari /nielen ti rimski/, sultan- priserne nudna ceskoslovenska planoba, nedalo sa dopozerat, nuda jaxvina : 25 %(20.6.2015)

Inspirace italským neorealismem s psychologickou drobnokresbou typickou pro povídkovou tvorbu Karla Čapka je zcela zřejmá. Skládačka příběhů obyvatel jednoho činžovního domu na pražské periferii je rámovaná čtyřmi ročními obdobími od jara do zimy a během tohoto roku se odehraje v životě sledovaných řada zásadních změn. Láska, nevěra, rozchod, nechtěné dítě, smrt a řada dalších událostí. Velmi dobře zahrané i zrežírované a ve své nenápadnosti přitom hodně sugestivní. Vladimír Ráž si v roli měšťáckého sobeckého magistra Martince střihl jednu ze svých nejzápornějších rolí a Martin Růžek v roli alkoholika je víc než uvěřitelný. Celkový dojem: 80 %.(21.1.2010)

• Mariin

Náhodou jsem viděl jen kousek, kdy Martin Růžek s malým dítětem vcházejí do kostela (sv. Mikuláše?) a Růžek se pohrouží v modlitbu tak, že si nevšimá dítěte. Tato scéna je natočena velmi dobře a věrohodně, tehdy ještě se tohle chápalo... Jinak se zdržuji dalšího komentáře a hodnocení. Dívat se na celý film se mi nechce, odrazují mne jména Kadár, Klos, Aškenazy a hlavně ta 50.léta...(17.6.2015)

• - Snímek se odehrává na dnes již zaniklé jednokolejné tramvajové smyčce před dosud stojícím domem na Budějovickém náměstí. Tenkrát zde opravdu končila d-3, ale scenárista a režisér v závěru krásného filmu předběhli dobu o čtyři roky a d-3 prodloužili až na Kačerov. Až do 13. ledna 1952 končila d-3 za Pankráckou vozovnou v dnešní ulici Na Veselí. Od téhož dne byla dočasně prodloužena na Budějovické náměstí, kam jezdila do 20. října 1952, kdy se opět vrátila na původní konečnou Na Veselí. O dva roky později, od 17. března 1954, začala pravidelně končit na Budějovickém náměstí a od 5. září 1960 byla ve špičkách pracovních dnů a v neděli odpoledne prodloužena na Kačerov. Od 13. března 1961 začala definitivně jezdit na Kačerov, kde byla ukončena na vnitřní koleji smyčky, zatímco na vnější koleji končila d-14. Uprostřed smyčky stávaly autobusy, které jezdily do okrajových částí města. (sator)

• - Dům, který hraje v podstatě hlavní roli v tomto filmu, stále stojí a to kousek od dnešního metra Budějovická a to na adrese Batelovská 120/5. (hendrich6)