Slovenský rybář Jánoš Gabay (Rade Marković) vzpomíná na osudové události posledních dnů. Spolu s tchánem Michalem (Jaroslav Marvan) a synem Petrem (Ján Boldiš) vylovili z řeky tajemnou krásnou dívku Anadu. Za pomoci Jánošovy ženy Zuzky (Milena Dravićová) se jim podařilo přivést ji k životu. Zuzka se doma cítí sama, a tak trvá na tom, aby u nich Anada zůstala. Ale Jánoš pocítí ke krásné návštěvnici milostnou vášeň. Usiluje, aby odešla, a marně se pokouší dozvědět se něco o Anadině minulosti. Nakonec se Anada stane jeho milenkou. Zuzka však zároveň onemocní tyfem. Muž se musí mezi oběma ženami rozhodnout. Ponechat volbu na osudu však není prozíravé… Snímek podle románu maďarského spisovatele a dramatika Lájose Zilahyho Valamit visz u víz (Něco nese voda) byl první česko-americkou koprodukcí (Filmové studio Barrandov a newyorská firma MPO Productions) a zároveň posledním společným filmem Jána Kadára a Elmara Klose. (Česká televize)

Filomena.I.

Pozvolna plynoucí obrazy s poněkud melancholickým nádechem. Šípy touhy, vášně, viny, žárlivosti a zrady zasahují obyvatele rybářské osady v Podunají s příchodem mladé krásné neznámé ženy (pokušení je vždy navenek krásné a vábivé), kterou přinesla řeka. Ve stárnoucím rybáři vzplane vášeň a touha po tajuplné ženě, jejichž oheň jej sžírá a mučí a dovede jej až k tragickému konci. Ocitnuvšíce se sám na ostrově svého svědomí, je s ním konfrontován - rozmluva se třemi rybáři - kde při rozpomínání se s hrůzou zjišťuje šílenost svého jednání - otravy manželky. *** Snaží se utéci tomuto svému činu a vrátit vše zpátky - zde krásně ztvárněné během kupředu se stále se vzdalujícím domem (domovem), kde leží jeho žena. Jeho Pokušení „odplouvá“ pryč, však vrátit čas nazpět již nelze… *** V tomto filmu nejde ani tak o pochopení logiky děje. Vybízí nás spíše k cítění a vnímání očima duše. Nechat v sobě film doznít… *** K tomuto vnitřnímu pohledu přispívá svou hudbou Zdeněk Liška, jehož tvorba zazněla kupříkladu v „Údolí včel“, „Obchod na korze“ a dalších mnohých filmech. ()

ostravak30

Zajímavý fakt, že roku sedmdesát jedna spolupracují USA a Československo na filmu. Výsledkem je psychologické drama o tom, že když se muž zamiluje, respektive když si žena podmaní muže, tak ten je slepý a málokdy se tomu ubrání. Napůl drama a částečně poetický film, protože stojí mj. i na kráse celého okolí. Pro Jana Kadára a Elmara Klose to ale byla poslední společná práce. V jiných filmech si pokládají určité morální otázky, v tomto už ale tak precizní nejsou a jde spíše o čisté drama než o jakési zamyšlení. Ty předchozí filmy byly rozhodně lepší nejen zvoleným tématem. ()

Pitryx

Tak předabovaný pan Marvan rozhodně zaujal. Jinak ještě scéna s vytaženou slečnu z vody, ale jinak se jen plácalo do větru. Mimochodem, když jsem viděl začátek myslel jsem, že vidím v roli otce Seana Conneryho. Nebylo to úplně špatné, ale pro mne příliš zdlouhavé a hloupě podané, plné retrospektiv, což já nemám rád. Není to špatný film, ale není pro mne. Tyto psychostudie nejsou pro mne.  30 %  ()

Jonatthan

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslel, že je tento film o emigraci. Asi jsem si spletl Anadu s Kanadou...:-)))). No nic, je to samozřejmě úplně o něčem jiném. Jasný šedesátky, kterým asi fakt nerozumím. Nebo rozumím, ale nebaví mě. První pokus o shlédnutí dopadl nezdarem. No nezdarem - dobře jsem se vyspal, tak to úplně marné nebylo. Na druhý pokus jsem to už dokoukal, ale zuby-nehty. Co potěšilo? Pěkná příroda + bobr. Co nasralo? Dabovaný Marvan (proč tam vůbec byl???) + biblický chór tří rybářů (nebo co to jako bylo?). Dvojice Kadár-Klos opravdu natočila mnohem lepší filmy než je "Touha" a to mezi ně počítám i Únos. ()

PTuranyi

Výborný poetický film s baladickým príbehom o ľúbostnom trojuholníku rybára, jeho ženy a dievčiny Anady, ktorú zachránil pred utopením. Ján Kadár a Elmar Klos rozprávajú príbeh túžby, ktorá postupne klíči v rybárovom srdci a rozožiera ho zvnútra a hoci sa bráni, nedokáže jej odolať. Atmosféra tak hustne za podpory dramatickej hudby a obrazov ponorených do šera. Herci perfektne stvárňujú emócie v čom má najťažšiu úlohu  Rade Markovič, pretože je to hlavne jeho vnútorná dráma a hrá ju na jednotku. ()

gizi

Dle mého pohledu dost podceněný film (dle hodnocení zde). Velmi nadprůměrné, poutavé dílo, výborně doplněné hudbou Lišky. Snad ta poslední část je trochu moc rozplizlá, ale jinak moc pěkné, i díky krásným záběrům řeky, jejích zákoutí a parníku. 80% je skoro málo. 14.1.13. ()

Mates Hradecky

Drama o žárlivosti s plejádou slovenských hereckých hvězd, které jsou naprosto zastíněny výkony balkánské herecké dvojky - Marković kontra Dravićová. Koupací scéna Mileny s černým plyšákem zůstane dlouho otisknuta v záblescích mé chatrné paměti. ()

Mishelen

Na tento film jsem byl vcelku zvědavý, ale velmi mne zklamal. Duo Kádár-Klos už byli dávno ostřílení borci a i když zpočátku moc úspěšní nebyli (viz Únos, Hudba z Marsu) postupem doby dali dohromady grandiózní filmy jako třeba Smrt si říká Engelchen nebo jejich absolutní vrchol Obchod na korze. Koprodukční filmy u nás nikdy moc dobře nedopadly a bohužel týká se to i tohoto snímku. Vlastně ani nechápu proč na tom spolupracovali s Američany. Navíc film je spíš více slovensko-jugoslávský než český. Z českých herců se zde objevuje snad jen J. Marvan, který je naprosto trapně namluven slovensky někým jiným. Taková osobnost našeho filmu musí mluvit sama za sebe! Představme si jako kdyby Menšíka či Buriana daboval také někdo jiný, autenticita herectví určité osoby se vytrácí. Film nemá nijak zajímavý děj, je to o vášni, žárlivosti, nevěře a marné lásce, ale do děje to těžko někoho vtáhne. Slovensky mluvené filmy jsou prostě jiné, se Slováky kromě jazyka nic tak zvlášť společnýho nemáme, ale tento film snad ani natočenej bejt nemusel. Kádár-Klos v té době chystali zfilmovat Válku s mloky, bohužel politické události jim tyto plány zhatily. Určitě by udělali lépe kdyby se raději pustili do Čapkova díla. Samozřejmě doba byla taková, že se spěchalo dokončit rozjeté projekty a je to znát i na výsledku tohoto snímku. Kádár se již chystal do USA a Klos dostal dlouholetý distanc. Ale kdybych měl vybrat to pozitivní tak celkem slušně na mě zapůsobil R. Marković, který bohužel tuto sobotu (11.9.2010) zemřel (známe jej i z filmu Tři přání) a samozřejmě představitelka Anady - krásnější ženskou snad ani vybrat nemohli, do té by se zbláznil asi každý heterosexuál. ()

pyromantik

Tri hviezdičky za film (pobavil ma Marvanov dabing-- bizarné), skvelú Liškovu muziku a jedna hviezda navyše za prekrásne prsia. :o) ()

Matesek

Režisérská dvojice Kadár-Klos (mj. po celou dobu spolupráce si vykali) poprve zvolila natáčení na barvu, a to bylo správné - výtvarné pojetí, výprava a kamera, to vše je úžasné. Stejně tak hudba pana Lišky. Film mi připomněl podobné filmy z těch let (Ovoce stromů rajských a Sladké sny minulého léta). Takové filmy se promítaly hlavně v klubových kinech, pro tzv. náročnějšího diváka. Jen mi uniká důvod k obsazení Jaroslava Marvana, který se nakonec stejně nadaboval. ()