První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

koksak176

Strašne prepálené emócie a hluk. Ako keby bolo treba diváka ovaliť kladivom, aby vôbec niečo cítil. Neskutočne ponurý a nerealisticky depresívny obraz udalostí spred takmer 50 rokov. Nejde o to, ukazovať úspechy. Úplne chýbalo to, o čom hovorili všetci astronauti z programu Apollo - humor a pocit spolupatričnosti. Ak by boli astronauti tak emocionálne rozkolísaní ako v tomto filme, nedoleteli by ani do Kalifornie, nieto na Mesiac. Lebo psychologická výbava a odolnosť boli niečím, čo si tento job vyžaduje ako základný predpoklad. Ak si odmyslím, že to má byť zobrazenie reálnych ľudí, tak OK, ako psychologická dráma celkom v poriadku. Ako zobrazenie reálnych osôb to ale zlyháva a je (pre mňa) veľmi nedôveryhodné. ()

NoiseKV

Nemám rád filmy, kde dvouleté děti umírají na nádor na mozku. Kor, když je to vše prokreslené na utrpení rodičů a zaměstanosti otce, který ve skutečnosti nebyl s dcerou v její poslední den života. Film působí jako smutné drama a místo toho, aby vzbuzoval pocity nadšení z přistání na měsíci, nechává v člověku jen smutnou a stísněnou stopu, kdy otec obětuje chod rodiny, vystavuje manželku náročným životním situacím a sobecky se ponořuje jen do svého zaměstnání. Smutné drama, nic víc. ()

peppita

Bez patosu a teatralnosti natoceny film o silnej teme,lepsie to asi ani neslo. Ta komornost a melancholickost az dojimala. Netreba ziadne vztycenie vlajky, to nebol film o lete na Mesiac,to bol film o cloveku, ktory prvy vstupil na Mesiac.Kebyze to vidim v kine, urcite dam 5 hviezd, ()

Majo.evans

Kvalitný snímok.Vôbec som netušil,že to mali astronauti také ťažké.Hrozné začiatky.Lietali v kovových rakvách.Gosling perfektný výkon. ()

BranuliQ

Damian Chazelle je skrátka zjav. Ten chlapík ma toľko talentu, žeby ho mohol rozdávať. Justin Hurwitz taktiež. Títo dvaja páni totiž spravili technicky a hudobne tak brilantné dielo, až sa rozum zastavuje. A to sú k tomu všetkému vo veku, kedy majú svoj zenit ešte ďaleko pred sebou. Herecky je na tom film tiež na skvelej úrovni. Chazelle aj z takého polena, akým Gosling niekedy bol, dokázal vyhrabať herecký prejav, ktorý ho teraz radí medzi popredných hercov súčasnosti. Dokázal to už v dokonalom La La Lande, dokázal to aj tu, a tu Gosling ide ešte ďalej a žmýka zo seba snáď úplne všetko. Určite sa jedná o jeho najkomplexnejší výkon kariéry a budem veľmi prekvapený, keď sa mu neujde aspoň nominácia na zlatého "plešouna". Najväčšou hviezdou je však Claire Foy a aj keď sa jej herecký kolega veľmi snažil, Foyová tu ukazuje svoju hereckú dominanciu a všetci zúčastnení sú na míle za ňou. Ona si podľa mňa "len" nomináciu nezaslúži. Avšak, aj keď sa jedná o technicky brilantný a herecký úplne podmaňujúci film, Chazelle išiel až príliš na istotu a emočne ma to trochu minulo. Preto nemôžem ísť úplne na plno. Pozornosť si však First Man určite zaslúži, nakoľko Chazelle v žiadnom prípade nesklamal. 85% ()

Boby93

Skvěle propracovaný snímek, technicky hodně pěkná podívaná. Herci v hlavních a vedlejších rolích zahráli na jedničku a "nemluvný" Gosling nezklamal. 80% ()

Vestor

Celkem rozporuplný film. Chápu že chtěli vykreslit Armstronga jako člověka s pochybami, ten stres manželek, tlak novinářů a tak, ale stejně to mohli trochu zkrátit. Nebo měli udělat komorní drama, bez hromady (parádních i když někdy taky až moc dlouhých) trikových scén z kosmu. Takhle je to výpravný velkofilm o dobývání vesmíru, ale děj je přerušován spoustou hluchých scén typu "blbě na sebe čumíme", "hádáme se a pak na sebe blbě čumíme", případně "už popáté vzpomínáme na zemřelou dceru". Film doporučuju shlédnout spíš doma, kde si můžete přeskočit pár slabších míst. ()

Irish Stout

Film ma 141 minút. prvá hodina je doslova o ničom, filmu by plne postačilo 80 minút. Nudné, nezáživné, a už nehovorím o tom že je to celé podvod - nikdy tam neboli. Amatérsky gýč. ()

Ajbell

Zdĺhavý príbeh so slabým dejom. Odporúčam si tento film pozrieť iba v prípade, že vás od nudy žerú mole, lebo inak vás od nemeniaceho sa obrazu dokáže odlepiť akákoľvek maličkosť..ja som sa pristihol pri čistení obrazovky v strede filmu. Gosling nemal možnosť sa plne prejaviť. ()

mozartka

Sice poměrně technický film, což jako holka s pipinou moc nevyhledávám. Ale! Raketa sem, raketa tam, Ryan Gosling mě do všeho vtáhl bez ohledu na moje přirození. Je jedno jestli rozumíte raketám a vesmíru, tady je to stejně o něčem jiném. Neil Armstrong musel být neskutečně cílevědomí srdcař, který věděl co chce a jak toho dosáhne. Měl velkou odvahu a píli. Závěrečná scéna na měsíci byla pomyslnou třešničkou na celém snímku. Nebylo to totiž o tom, kdo je kde první, ale o lidském smíření a lásce, které si za život všimne velice málo lidí a kterou dokážou ocenit i když ji už nikdy nemohou vzít za ruku. Hudba podtrhla vše, co mělo být řečeno a já jsem byla opět emocionálně vyždímaná. Můj adept na Oscary 2018! ***** ()

stret

Nadšenie. Až pri tomto filme mám pocit, že som zažil skutočne realistické spracovanie témy vesmírnych letov. Vzťahová linka takisto vynikajúca. A tým nemyslím len tak obyčajne vynikajúca, ale naozaj vynikajúca. Napriek stopáži nejde o dlhý film, naopak, film často skracuje pasáže, ktoré by už boli zbytočné. Nebol tam jediný zbytočný obrázok a jediný zbytočný dialóg, všetko malo svoj účel a logiku. Naopak, nečakal som úplné vypustenie návratu z mesiaca na zem. Výborné obsadenie a pevná ruka režiséra, ktorý efektívne navigoval tento orchester. Ľutujem, že toto som nevidel v kine. Predpokladám a dúfam že tvorcovia získajú Oscara. Uznávam, že na ocenenie tohoto filmu treba dve veci - aspoň priemerne sa orientovať v téme a mať aspoň priemerné EQ. Ak tento historický film niekto porovnáva so sci-fi Interstellar ... čo na to povedať... ()

Magnomous

Keby odtial dali prec vacsinu scen z jeho osobneho zivota, cim by sa dlzka filmu skratila, dal by som 5*. Takto musim dat 4, lebo to bolo zbytocne natiahnute. Kazdopadne kvalitny film, ktory stoji za pozretie a je super, ze tato velka udalost bola sfilmovana. ()

floppy4

Snažili sa to natočiť inak ako by sme asi čakali, ale bolo to neskutočne rozvláčne a nezáživné. Toto je pre mňa jeden z tých filmov, ktorý sa snaží to strašne zahrať na atmošku a oldschool vizuál, ale žiadna emócia mi z toho nepadla. Maximálne na začiatku. Ryan Gosling mal jednu silnejšiu plakaciu scénu, inak stále ten istý výraz, veľmi zlý výber obsadenia, to už pani manželka dala zo seba viac. ()

Kinepa

Nebojím se tady dat pětku. Miluju příběhy dle skutečných událostí, protože si u toho přečtu mnoho dalších zajímavostí. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)