První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

72Nihlus

Doceniť tento film mi hodnú chvíľu trvalo. Na prvý raz som tomu vytýkal hlavne zbesilé prestrihy, nepríjemné zvuky a poslabšie tempo, ale mimo toho sa mi to páčilo už vtedy. Avšak stačilo naviac vstrebať, že toto nemal byť žiaden patetický hrdinský film o slávnej osobnosti ľudských dejín a technické ospevovanie samotného činu, ale snímok o človeku, ktorý si musí zachovať chladnú profesionalitu aj napriek rodinnej tragédii, strate priateľov a vysokej pravdepodobnosti, že on sám sa domov nevráti. Ryan Gosling a Claire Foy vo svojich úlohách excelujú a silu scénam dodáva aj úchvatná Hurwitzova hudba. ()

ORi_SV

Píšu to (a trapně se opakuju) snad u každého životopisného snímku a zde to bohužel nebude jinak. Mnohdy opravdu zbytečné "vedlejší" scény, prostě jako u jiných filmů podobných žánrů, ukrajují čas scénám a událostem důležitým, které jsou ve filmu mnohdy vynechány a přeskočeny. Je to vážně škoda, jinak by to bylo opravdu plných pět! :) ()

Thrakan

Gosling není můj oblíbený herec což opět potvrdil. Za mě film neskutečná nuda, nejsilnější okamžik pro mně byla smrt malé dcerky. ()

burg

Hodina a půl relativní nudy na hodinu kulervoucího nářezu... Jen jediná věc mi na tom vadila: kde je ono nadšení prvních lidí, kteří věděli, že jsou opravdu první, co letí k jinému vesmírnému tělesu? I když - pokud byl Armstrong opravdu takový psychopat, jak se o něm říká, tak se asi není ani čemu divit... Mimochodem: hudba z lunární části byla jednoduše famózní!! ()

Saxicola

Nejprve jsem váhala, ale scéna přistání spolu se soundtrackem si řekla o pátou hvězdu husinou velkou jak holubí vejce. První polovina neměla žádoucí dynamiku a pokud by se čtvrthodinka vystříhala, asi by se nic nestalo. Ryan Gosling jako Armstrong je bezchybný. Soundtrack je kvalitou srovnatelný s Interstellarem. Rozhodně by ale nebylo špatný poslat na Měsíc tu smečku pablbů, co blouzní o přistání Apolla 11 v Kubrickově režii. Dalo by se to pořídit levně, jen s jednosměrnou letenkou. ()

VideneFilmy

Film dobrý, ale chýba mu to najpodstatnejšie. Opäť sa jedná o jeden z tých počinov, kedy je človek nadšený z vizuálnych efektov a vesmírneho dobrodružstva, ale napriek silnému príbehu sú herecké výkony veľmi vlažné. Viackrát sa dočkáme zbytočne rozťahaných scén, ktoré nefungujú a tým pádom nám vo finále chýba to najdôležitejšie - emócie a atmosféra. Pokiaľ vám stačí film plný dobrých efektov a krásnych záberov, ste na správnom mieste. Ak ale hľadáte niečo komplexnejšie, odporúčam si nájsť iný titul. ()

boosterx

Depkovitej divnej film. Misto aby opevoval uspesny pristani na mesici, tak se porad utapi v rodinne tragedii. Velky zklamani. ()

peproch

Tenhle výlet na Měsíc je fakt výborný film, umí všecko - vizualitu technických a dobově reálných výbaviček a hejbátek, rodinné drama, historický a politický kontext, poukaz na oběti na životech, minimalizaci heroična hrdiny. Všecko tu bylo výborný a Ryan G. extra třída. ()

CampaHD

85% ide to aj bez ovácie a dokonalosti prikrášľovať vydarené, ono nás vždy niečo posúva vpred a táto sonda do rodinnej duše ktorá stratila niečo väčšie ako je Mesiac , poteší a zabolí. Dokonalosť film tkvie v jeho smútku a bolesti normalnosti, toho co je často neviditeľné a my máme možnosť, nahliadnuť na to. A práve preto tam ta vlajka nebola. Ako dobre. A klobúk dole za stvárnenie pani Amstrongovej. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)