Odnikud

• Belgie

• Austrálie

Drama / Krimi

Německo / Francie, 2017, 106 min

Jednoznačně nejlepší letošní zážitek na KVIFF. In the Fade je sice hodně ždímací typ filmu, ovšem ne takový, který by vás tím štval. Téma je velice silné, scénář ještě silnější. Film je rozdělen do tří částí, z nichž první je ta poznávací a zápletková. Druhá, naprosto brilantní část se odehrává v soudní síni. Tu považuji společně s famózním herectvím Diane za naprostý vrchol. Třetí část už má být jen šokující revenge. Někomu se možná závěr nezamlouval, mě málem roztrhal na kusy. Neuvěřitelné, jak strašně lze s Diane v této její roli soucítit a konečně dostala dostatek prostoru k předvedení svého špičkového talentu. Po titulkách a obrovském potlesku bylo v sále doslova hrobové ticho. KVIFF 2017(28.7.2017)

[MFFKV - 2017] Nejhutnější film letošních Varů. Silný námět se skvělou Diane Kruger v hlavní roli, které bych možná i nějakou tu nominaci na Oscara za tento výkon hodně přál. Téma národního extremismu a rasové nesnášenlivosti v současné době hodně rezonuje a tak je Odnikud hodně současným filmem.Vrcholem filmu jsou scény ze soudního procesu , které jsou opravdu výborné. Sice bych asi dějovou linku ukončil o něco dříve, ale i tak má finále velkou sílu. Parádní drama.(27.7.2017)

• Aljak

Filmy Fatiha Akina majú väčšinou veľmi kvalitný námet, avšak potom to vývoj deju a spád filmu za každým sklepnú kdesi k priemeru. Rovnako to bolo aj v tomto prípade, keď navyše zaúradoval tzv. syndróm prílišného očakávania na základe vysokého hodnotenia filmu. Veľa som si sľuboval od napätej emocionálnej atmosféry, ktorá vládla najmä počas toho dejstva na súde. Spoiler: Avšak keď arogantný obhajca uspel s takým "neprestreľným" alibi, tak som zostal dosť zarazený. To vážne stačí na obhajobu neviny nejaký vymyslený zápis v registračnej knihe hotela? Žiadne ďalšie dôkazy ako napr. letenky, fotky z dovolenky, proste nič? Do riti, a čo sme na Slovensku, že by súd v takomto delikátnom prípade rozhodol tak ľahkovážne? Absolútne mi to pokazilo prvotne priaznivý dojem z celého filmu. Nerozumiem, prečo tak skúsený režisér ako Fatih zahadzuje logiku príbehov na takýchto banalitách...(28.4.2018)

Diane Kruger a její sólo koncert. Rozhodně jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů roku 2017. In the Fade je dalším z řady chladných thrillerů o vypořádání se se smrtí nejbližších. Vyčnívá především právě kvůli hereckému výkonu Diane Kruger a tématu o neonacistickém útoku, který vedl ke zmiňovaným úmrtím. Poutavě skličující atmosféra s kterou film prezentuje rozklad hlavní postavy, která si projde všemi stádii truchlení je asi to hlavní co se na filmu dá pochválit. Děj až na zvláštně nečekané finále čerpá z klasických struktur truchlících filmů a musí se tak opřít o kvalitu jiných aspektů. Jedním z nich je režisér Fatih Akin, který dokázal z Diane Kruger vyždímat naprosto všechny emoce a spolu s jeho povedenou režií dělá z In the Fade víc než jen tuctový snímek o ztrátě rodiny a touze po pomstě. Zdánlivá jednotvárnost je tady spíš předností a snímek díky tomu dostává jakýsi obraz sebejistoty. Fatih Akin ukazuje, že je mazák a i z poměrně rutinního námětu dokáže vykouzlit něco víc. 80%(20.1.2018)

První dvě části mi přišly výborné. Psychologicky dobře propracováno a mělo to dobrý spád. Navíc se hudba objevovala jenom místy, čímž děj byl více realistický, hudba člověku neříkala, jak moc dramatická situace je nebo není. Ta třetí část to docela stáhla dolů. Hledání na vlastní pěst bych ještě vzal, ale zbytek... Proč? Nicméně celkově dobře propracovaný film s aktuální tématikou.(21.10.2018)

• - Film je rozdělený do 3 kapitol – „Rodina“, „Spravedlnost“ a „Moře“. Natáčení se chopil kameraman Rainer Klausmann s kamerou ARRI Alexa a v každé z kapitol se zaměřil na jiný styl. V kapitole „Rodina“ se natáčelo převážně v exteriéru mobilní verzí ARRI Alexa v režimu „Super-16“, aby scény vypadali syrověji. V kapitole „Spravedlnost“ převládaly scény v interiéru a byly použity  extrémně ostré anamorfní objektivy od ARRI a natáčelo se ze stativu, nebo z kolejí. Pro kapitolu „Moře“ byly vybrány objektivy s charakterem světla „starý film“ pro změkčení slunečního světla. Domácí video (video na pláži, svatba) bylo natočeno smartphonem. (vojacekr)

• - Zástupcovia Nemecka zvolili film do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2018. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo v nemeckom Hamburgu, a tiež v Grécku v oblasti s názvom Schinias. (MikaelSVK)