Odnikud

Odnikiaľ

In the Fade

Drama / Krimi

Německo / Francie, 2017, 106 min

Půjdu trošku proti místnímu proudu, protože největší slabinu filmu vidím v průměrném technickém zpracování a nepříliš zručné režii. Některé záběry se snaží být civilní, přicházejí o jasné rámování a působily na mě spíš takovým neumětelským dojmem, než že by se pyšnily jasným formálním odůvodněním (a jelikož Akin není De Palma, formálně mě neoslovily ani ty půlené obrazy, kdy strkal do nepřirozené ostrosti první i druhý plán obrazu zároveň). Vše zachraňuje scénář, který není nijak geniální, ale je prostě zajímavý a jelikož Diane Kruger s přehledem celý film odtáhne, nenechává divákovi nějaký větší prostor k váhání a odpočinku. V rukách nějakého formálně vytříbenějšího autora by Odnikud byla asi ještě větší zátěž na nervový systém diváka, i tak je to ale dějově docela strhující záležitost, s opravdu výbornou (a i dost sexy) Diane Kruger. 7/10(28.2.2018)

Velmi silné drama, které náramně funguje ve všech svých (přiznaných) žánrových rovinách - jako empatická psychologická studie o nejtěžší životní ztrátě, emotivní soudní drama, i netradiční zemitý revenge flick. Fatih Akin i Diane Kruger (zatím zřejmě její životní role i výkon) zasluhují oba standing ovations... 80 %(9.5.2018)

FILM Odnikiaľ - nemeckého režiséra Akina má jednak veľmi silný záver, ktorý ma normálne prinútil ísť do kolien, a nepovedal by som, že by predtým strácal tempo, je rozdelený do troch kapitol, a priam v ňom EXCELUJE brilantná DIANE KRUGER, o ktorej by to človek nikdy nepovedal, keď by sa v minulosti zameral na historickú TRÓJU, kde videl nádhernú herečku, a to je asi tak nateraz všetko ? Len sa kochať mierami 90-60-90, a apropo - herecký potenciál nevedno kam zmizol ! Mýliť sa je ľudské, a o koľkých podobných „exemplároch” my netušíme, čo sa v nich v skutočnosti skrýva. Zreje ako víno, a pevne verím, že ešte ukáže, čo sa v nej ukrýva. _ K FILMU_ Jej postava Katja čoskoro pochopí, že radovánky, spokojný život je rázom fuč, keď podomácky nastražená B.O.M.B.A odstráni zo života jej najdrahších. Prichádza súd s hlavnými obžalovanými, ktorý mieri do stratena. A KATARZIA sa dostavuje v Grécku, kde som videl jednu z najlepších záverečných scén v histórii filmu, a to sú z mojej strany veľmi uvážené, premyslené slová ! Snímok má i vynikajúcu kameru Raisnera Klausmanna, ktorá svojim zovretím len podtrhuje depresívnu náladu, pretože vo filme pomerne často prší, čo len pridáva na melancholickej atmosfére. Spozoroval som viacero sugestívnych scén, ktoré vylepšujú samotné filmové dielo. Toto by som teda nechcel prežiť v reáli ! Výborná záležitosť, ktorá bude vo mne ešte dlho rezonovať.(20.5.2018)

Režijně a herecky zcela precizní dílo, odsuzující rasovou nenávist tentokrát prostřednictvím motivu pravicového terorismu. Příběh je mírně manipulativní a v závěru trochu uspěchaný a tím pádem ne úplně uspokojující, leč všechno do té doby je promyšlené a napsané skvěle. Silné téma je zužitkováno v napínavém, emotivním a bravurně gradovaném ději, přičemž Diane Kruger to táhne vážně skvěle. Ne že by na tohle téma nevzniklo už mnoho jiných filmů, ale ono je to jedno, důležitá je kvalita.(3.7.2017)

Zatím nejdelší potlesk ve Varech a nikdo ze sálu neodešel dříve než byly titulky u konce, všichni byli jako opaření. Diane Kruger přináší opravdu strhující výkon s neskutečnou emocionální hloubkou. Pasáž u soudu je vrcholem filmu. Bohužel mi plný počet nedovolí dát určité ohrané stereotypy a technické detaily, které se ve filmu objevují ale nechci je prozrazovat. Hodně silné 4*.(5.7.2017)

• - Ve scénách z Řecka si hned na dvou záběrech můžeme všimnout toho samého auta Škoda Octavia sedan. (vyfuk)