V přístavu

• USA On the Waterfront (více)

Bývalý boxer Terry Malloy (Marlon Brando) se klidně mohl stát šampiónem, místo toho ale dře pro Johnnyho Friendlyho (Lee J. Cobb), předáka ve zločinem prolezlých docích. Když Terry nevědomky zaviní smrt jednoho ze vzpurných dělníků, pronásleduje ho pocit viny. Ale až láska k Edie Doyle (Eva Marie Saint), sestře zabitého muže, Terrymu ukáže, jak hluboko padl. Pak násilnou smrtí umírá i Terryho bratr Charley (Rod Steiger), protože odmítal vlastního sourozence zavraždit, a Terry se rozhodne Friendlyho zločinecké impérium rozbít. Nezapomenutelné drama o Terryho vykoupení patří mezi nejuznávanější filmy všech dob. (Bontonfilm)

E=mc2

Masterpiece. Ak chce niekto vedieť odkiaľ bral Coppola svoju inšpiráciu na Krstného otca a Jarmusch na svojho Ghost Doga, pozrite si tento film. ()

eye candy

Herecky vykon Branda je nejsilnejsi strankou filmu. Brando zde ztvarnil na prvni pohled decentne zaostaleho ex-boxera na rozhrani, kteremu je jasne receno co delat ma a co by delat nemel. Bohuzel [pro sveho bratra charlieho] si uvedomi, ze by mel udelat to co chce, cemu opravdu veri. Takze pote co se postavi svemu svedomi mu zbyva uz jen postavit se nekolika tem padouchum. No a pak se jeste postavit. Ve filmu take zazni pamatny Marlonuv proslov "It wasn't him, Charley, it was you..." ktery pozdeji pouzil Scorsese v Zuricim bykovi ()

eJacques

...8 Oscarů je trochu moc, ale jinak dobrý film, trochu jsem ale zklamaný z Marlona, čekal jsem víc... V té době to byla možná bomba, ale dneska mi tak nepřijde... Jsou takhle staré filmy, které si můžu pouštět pořád dokola, tenhle k nim ovšem nepatří... ()

andrii

Fair play. Vzpoura v docích. Nikdo a nic nesrazí pravdu na kolena. Pohodlná lhostejnost bossů vlastní diplomacie. Heroické kárání kasty chlebodárců. Osamělý válečník Marlon Brando zakotvil v přístavu, ve kterém nezůstane kámen na kameni. Otřesy námezdních dělníků - sluhů libovůle vykutálených hlavounů. Pošetilost šmelinářů ve špeluňce úšklebků. Rytíř i "chuligán" v kostkované košili Marlon Brando to má na háku. Utvrzuje svůj post nenapodobitelného rytce herecké dominance, ve které se slučují veškeré odstíny charakteru krve, potu a slz. Povolává do zbraně jemné mrholení charakterových proměnných. Vysvléká se z pozice nedotčenosti, zadumanosti, outlocitných zvyklostí, plahočení, frustrace, do pozice rozhněvaného muže, zaníceného nebojsy, ranaře s nebezpečnou rychlostí, který vypálí rybník nekalých praktik mafiánských padouchů. Správný chlap vyvolávající, i přes fyzickou bolest, poplach cti, pravdomluvnosti a práv na slušnost. Vzpružení zbytků sil závěrečného maratonu. Odvážný krok za krokem s davem za zády. Vrátka minulosti navždy sťala chapadla zkorumpované a nelibé oddanosti absolutna šejdířů. Důstojné bytí, zlepšení podmínek férovosti na úkor omezeného a bezpáteřního skrblictví. Ševelící přístavní ruch, uliční sirény, odřeniny periférie, mlhavý chlad, řinčivý hudební podkres - to vše se noří a odráží ve tváři zk(o)ušeného Marlona Branda. ()

LeoH

Věčně aktuální téma zrádcovství nebo, z jiného pohledu, odvahy vystoupit z řady, otevřu-li po letech pohodlného plynutí s proudem jednoho dne oči a zjistím, že se mi nelíbí, co jsem a na čí straně stojím. Sociální drama rozevláté po přístavních exteriérech, hospodách a střechách činžáků (v jistých scénách si nešlo nevzpomenout na jiného chovatele holubů) a do stísněnějších interiérů zaplouvající jen pro chvilkový pocit intimity. Brandova herecká tour de force, jinak to nejde nazvat – blíže viz Matty. Teď koukám, že překvapivě taky jediný (a nepřekvapivě výborný) počin Leonarda Bernsteina na poli původní filmové hudby (když nepočítáme West Side Story a pár televizních inscenací). Bez ohledu na Kazanovu roli v mccarthyovských procesech i na můj vlastní pravostředový náhled na svět mi tenhle přes šedesát let starý levičácký film vzal dech v každém směru. ()

senor

Skvělý film i když možná trochu politicky nekorektní (to nás ovšem nemusí moc zajímat). Brando je geniální. ()

Jazzzz

Již rok po natočení filmu Divoch, Marlon Brando pochopil k čemu jsou na obličeji mimické svaly a začal jich dost hojně používat. Nebo to je možná tím, že role vyžadovala více emocí. Každopadně se Marlon naučil bohužel i žvýkat žvýkačky a to na mnoho různých způsobu. Nemluvě o tom jak moc se za rok zlepšíl v milostných scénách. Brando hraje v tomto filmu hlavního "záporňáka." Muže kolem třiceti let, který není vděčný za své jakžtakž dobré postavení v místní mafii, není vděčný za privilegia, kterých se mu dostává. Naopak i v jeho třiceti letech, což už je na vzpouru dost, se začíná bouřit. V jedné scéně říká mafíánskému bosovi, že bez pistolí a svých pomocníků je nula. Ano, je to tak každý článek v mafii je sám o sobě nula, ale dohromady to kupodivu funguje, mafie byly a jsou schopné ovládat ulice, čtvrtě, města. Tomu kdo byl k mafii hodný a byl přínosný, mafie zajistila pokojný život. Pokud se někdo protivý, musí být odstraněn. Bohužel se vždycky našel někdo, kdo se rozhodl risknout to a mafii nabonzoval policii. Terry se v tomto filmu zachová jako práskač a nečeká ho nic jiného než ztráta přátel, ztáta postavení. Po jeho svědectví je mafie zničena a vše končí svým způsobem happy endem. U tohohle filmu jsem se vůbec nenudil. Jen mě mrzelo, že mafiánská rodina byla rozvrácena. ()

MiCM

Z pohledu dnešní doby se to asi nedá dost dobře hodnotit.. Svým způsobem je to v zásadě asi dobrý film, ale zprostředkování je takové nějaké nezasahující. Vzhledem k oscarům a hodnocení sem si představoval úplně něco jiného, i když to jako jak říkám není špatné.. Ale nějak to prostě i přes dobrou pointu a smysluplnost není ono.. ()

marvan

Angažované umění, aneb když se tlačí na pilu. Kazan lidem rozumí jako málokdo v branži, dokáže nahlédnout ty spodní, často kalné, proudy a přesvědčivě z nich vykřesat jiskru naděje, že dobrá stránka převáží tu špatnou. Ovšem v závěru ztrácí míru, když se mění tahle naděje v proklamativní agitku, zcela oproštěnou od reality. V tomto směru velmi americké. ()

danoo

Kazanova politická odpoveď na kritiku jeho pôsobenia pred MacCarthyho výborom (kde označil mnohých kolegov za komunistov). Postavu Terryho Malloya vnímal ako svoje alter ego. V jednej z finálnych scén šéf odborov kričí: „Zradil si nás Terry”. Brandon mu odsekne: „Tak to vidíš zo svojej strany. Ale ja stojím tu. Celé roky som donášal sám na seba a ani som o tom nevedel”. Riešenie hodné samotného Fausta! ()

elanius

(156/2016) / Pochmúrna dráma z prostredia dokov, ktorú ťahá práve tá studená beznádejná atmosféra a samozrejme Marlon Brando s Evou M. Saint. Škoda ukecanej romantickej línie, ktorá vypĺňa stred filmu, mohlo sa viac zapracovať na budovaní napätia a možno záver mohol mať ešte väčší šmrnc. (8/10) ()

Brain-D

Naprosto vynikající výkon Marlona Branda, který zde hraje člověka v řádách gangstrů. Potíž je že má srdce, chová holubi a jakmile mafie zabije jednoho chlápka, tak má v hlavě zmatek. Film je taková dramaticko-sociální gangsterka a role dobráka "Branda" i toho špatného "Lee j. Cobb" byly vybrány skvěle. ()

lucascus

One man show dokonalého Marlona Branda, na jeho výkonu stojí a padá glanc celého filmu. Ve své době to musel být průkopnický snímek, především v porovnání se všemi těmi melodramaty, které se tehdy točily a také vítězily ve největších filmových anketách. "V přístavu" rovněž posbíral nějaké ty oskárky a MB si krůček po krůčku budoval svou hvězdnou kariéru. Přestože je toto jeden z jeho prvních filmů, působí zde jako ostřílený herec. Ostatní herci zde stojí ve stínu hlavní postavy (snad s výjimkou blonďaté E.M.Saint, která působí kontrastně a křehce v porovnání s nabouchaným Brandem). 83% je možná trochu přehnané, ale pod 75% se jít nedá. ()

Autogram

Život v prístave nie je ľahký. Okrem ťažkej práce je tu odborárska mafia, a to pekne brutálna a naviac spojená s pôžičkovou mafiou. Jednoducho idylka pre vznik čistej lásky medzi dvoma nevhodnými ľuďmi. Marlon Brando je ideálny do tejto role naivného bývalého boxera veriaceho v spravodlivosť, keď to už všetci v prístave vzdali. Všetci okrem kňaza v podaní výborného inšpektora z Ulíc San Fracisca, jeho kázne, väčšinou pri mŕtvole, ma dostávali do nálady filmu presne, ako to bolo asi zamýšľané. A záver s ťažkou chôdzou a veľkou zosúvacou bránou bola lahôdka za plný počet. –––– Hrá sa na drsňáka, ale oči ho prezradia. ()

Pecival

Solidní po všech směrech, ale ani v jednom ne výjmečný. Snad s vyjímkou Marlona Brandona, některé scény zahrál opravdu luxusně a moc se mi líbily. A taky musím zmínit velmi hezkou (a dobře hrající) Evu Marii Saint - radost na ni pohledět. ()

vitekpe

Velmi dobry Marlon Brando, jehoz herectvi tahne cely film. Na to, ze to trva skoro dve hodiny, utece jako voda. Dramaticky zaver budi spise pousmani, ale ok...dejme tomu. Skoda, ze kneze, ktery mel ve filmu tak dulezitou ulohu (a taky dost prostoru), nehral nekdo jiny. Malden se mi tam nelibil. Jeho revolucni zapal pusobil nejiste a ja jsem mu tedy moc neveril... Peknej filmek. ()

Seti

Asi to bude už znít dost otřepaně, ale Marlon Brando prostě v přístavu všechno válcuje na plné čáře. Stihne se flákat, milovat, prozřít, práskat, boxovat, hláškovat ("Kde mám svůj hák.") a strhnout pro svou one man revoluci proti mafii všechny dokaře. A to vše především kvůli tomu, že téměř nesleze z plátna. Tahle klasika je prostě jeho záležitost. ()

Han22

To nejlepší nakonec aneb důkaz, že kdysi získávaly Oskary za nejlepší filmy opravdu výjimečné a důležité filmy. V přístavu jsem kdysi viděl a už tehdy to byl skvělý film. Je to fantastický pohled do života nejchudších, budovatelským slangem do života "vykořisťovaných dělníků". Ano takhle mohly vypadat budovatelské filmy, kdyby je komouši uměli točit. V přístavu živoří dělníci, kteří žijí z ruky do huby, naučili se dávno neslyšel a nemluvit a banda zmetků, kteří si říkají odbory ale ve skutečnosti je to obyčejná mafie na nich rýžuje tisíce dolarů. Hlavní hrdina je obyčejný dělník, bývalý boxer, který se naučil držet hubu, díky bratrovi který je u mafie účetní občas dostane nějakou prácičku. Vše mění pár věcí - smrt jeho známého, kterou zavinil, setkání se zaťatým knězem a především nečekaná láska k sestře mrtvého, které mu otevřou oči. Rozhodne se tak postavit nejen mafii, ale i stigmatu práskače, které nemá nikdo rád. Kazanovi hraje do ruky všechno. Film je černobílý, realistický s občasnými expresnimími scénami, hudba v pravou chvíli vytváří neklid, herci jsou do jednoho fantastičtí. Začínající Rod Steiger, zaťatý Karl Malden, odpudivý Lee J. Cobb či pro mě neznámá, ale překvapivě skvělá Eva Marie Saint. A samozřejmě Marlon Brando, který byl kdysi herec od pánaboha a tohle byla zatím jeho nejlepší role. Když vzteky šílený hrdina vtrhne do baru nebo jeho závěrečný pochod to jsou prostě skvělé scény. Drama roku 1954 a zasloužený Oskar. ()

Revolver

Tento osmi oscarový megahit je skvělou ukázkou mimořádných kvalit Elia Kazana, který se zde předvedl ve vrcholné formě a podle mě je V přístavu spolu s Tramvají do stanice Touha jeho nejlepší snímek. Ovšem film stojí za pozornost především kvůli nadpozemskému herectví Marlona Branda, který mě zde pouze utvrdil v přesvědčení, že byl nejlepších herec všech dob. ()