V kontroverzním snímku Amok nenajdeme příliš velký rozdíl mezi policistou a zločincem. Oba jsou jak smyslů zbavení, každému z nich velmi záleží na dosažení svých vlastních cílů. První z nich chce dostat do vězení podezřelého, který si s ním hraje jako kočka s myší, a druhý touží nejen po svobodě, ale také po slávě. Oba jsou ochotni za úspěch zaplatit jakoukoli cenu. (Kino na hranici)

radektejkal

Krystian Bala (Mateusz Kościukiewicz) je údajně skutečné jméno a něco takového se údajně stalo. Ale jediné, co víme je, že Bala dostal 25 let za vraždu na základě indicií uvedených v jeho vlastní knize. O jeho vině jsou dosud pochybnosti. Kniha tu ovšem není nic víc, než jedno z možných simulaker. Podle Jeana Baudrillarda (jeho jméno ve filmu sice zazní dvakrát, ale víc o něm nic) je to odraz objektu, který neexistuje (a nebo ho neznáme). Najít relaci mezi objektem a simulakrem je proto (prakticky) nemožné. Říká se, že do hlavy nám nikdo nevidí; a proto je velice ošidné z projevů mysli (kniha) dedukovat její skutečný stav (zvlášť je-li chorobný). Nosnější mi připadají úvahy, které se (údajně, místo citatce v Nietzschově díle neznám) vztahují k zločinu v moderní (Mensch) a postmoderní (Übermensch) době. Parafráze: dosud se mučilo a zabíjelo z nouze (tělesné i duševní), nyní z rozkoše (jouissance). Pozn.: Kasia Adamiková se pustila na velmi tenký led, který občas zakřupe, ale snad právě proto je její film poměrně zajímavý a vrstevnatý - a to jsme zatím jen u spisovatele; problém jeho manželky, policajta a dalších ať reflektuje raději už někdo jiný. ()