The Florida Project

• Česko Florida Projekt (více)

Nedaleko Disneylandu na Floridě stojí řada kdysi populárních pestrobarevných motelů. Okouzlující šestiletá Moonee (Brooklynn Prince) a její přátelé, kteří si naplno užívají léta, bydlí v jednom z nich. Radost ze svobody, potulování a neodolatelných kopečků zmrzliny nemá nudný a složitý svět dospělých šanci ohrozit. Co na tom, že její 22letá máma (Bria Vinaite) každý týden divoce shání peníze na činži a pozdními platbami dráždí starostlivého správce Bobbyho (Willem Dafoe). Je na čase seznámit se s novou sousedkou a naplánovat dalších pár průšvihů! Režisér Sean Baker přichází s neobyčejně silným snímkem, který se stal miláčkem kritiků i diváků ihned od svého uvedení na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

Qitek

Sonda na okraj společnosti, očima dětí, která je po celou dobu upřímná, barevně hravá (taky upřímně, bez onanie alla Wes Anderson) a díky dětem i ve své podstatě úsměvná, která vrcholí emotivně krásným finále. Čistá krása. Jak chcanky ve sněhu. Ty píčo tak krásnej film jsem neviděl dlouho. Top 20 ()

Minimie

London Film Festival 2017. Masterpiece! Sean Baker se chopil nelehkého tématu - příběhy dětí, které žijí v chudobě ve slunečném Orlandu. A udělal to tak líbivou formou, že vás to jednodušše musí obměkčit. Ačkoliv upozorňuje na tvrdou realitu, ve výsledku to nejsou ty nepříjemné scény, které vás chytnou za srdce; je to sladká dětská nevinnost, která vás okamžitě obejme a nepustí. Dialogy jsou často improvizovány, zejména ze strany dětí, a vyznívají neuvěřitelně lidsky. A dialogy vlastně ani nejsou příliš důležité, kolikrát jsou i utnuty v půlce věty. Důležité jsou ty nevyřčené věci, co se dějí v pozadí. Zpočátku to všechno vypadá jako velká hra, protože dětství prožité v motelu je pořád dětství a tihle malí uličníci si umí vytvořit svůj vlastní Disneyland. Postupně se vám ale odhalují záblesky nepříjemných skutečností, které jste od začátku tušili, ale vlastně si je vůbec nechtěli připustit. Objevují se témata jako pedofílie, evikce, pochybné způsoby výdělku, prostituce, kriminalita atd., ale záměrně se jim nevěnuje příliš pozornosti. Jsou takovou špičkou ledovce, která má divákovi nastínit, co se skutečně děje v životě těchto lidí. Film je ale především plný smíchu a dětských vylomenin, na což se hrozně hezky dívá. Takže až jednou přijde na řadu pláč, je to, jako byste dostali pořádnou facku. The Florida Project celkově působí velmi odlehčeným dojmem a klade důraz na drobné dětské radosti, až občas úplně zapomenete, v jakých sociálních podmínkách postavy žijí a skoro chcete mít taky tak “super cool” dětství. V tom podle mě spočívá kouzlo tohoto filmu: je vlastně tak silný a nádherný, že sedíte v sálu a říkáte si: “Sakra, tohle je ten důvod, proč miluju filmy!” Aby toho nebylo málo, film si mě naprosto získal všudypřítomnou barevnou souhrou a dokonalou kompozicí - to se ani nedá slovy vyjádřit, to se musí vidět! A malá Brooklynn Prince je ve svých sedmi letech mojí novou nejoblíbenější herečkou (i když je potřeba říct, že ona moc hrát nemusí, protože ve skutečnosti je to stejný číslo jako na plátně :-)) Mohla bych tu psát chválu donekonečna, takže si na závěr asi vypůjčím jeden příspěvek z Twitteru, který to dokonale vystihuje: “I just wanna watch The Florida Project for the rest of my life!” ()

bobby_jean

Záver filmu ma vskutku priklincoval, problém však je sa k nemu vobec dopracovať, keďže je to vlasne celé úplne o ničom. Niekoľkokrát ma lákalo to bez výčitiek vypnúť hlavne kvoli (prepáčte mi všetci rodičia) upišťaným a neznesiteľným deťom, ktoré nič iné nerobia len zjapú, správajú sa ako magori (hoci OK, nie sú za to možno až tak zodpovedné) a máte chuť ich umravniť pár pohlavkami. Deti ma ozaj iritovali asi najviac zo všetkého. No ak to mám zovšeobecniť, trochu ma prestávajú už baviť filmy, ktoré ukazujú určité vlastnosti nejakej spoločenskej skupiny bez toho, aby to malo aj pridanú hodnotu. Áno, my vieme, že aj takto ľudia žijú... ale čo ďalej? ()

elanius

(12/2018) / Taký ten klasický film "o ničom" ale dobre sa na to pozerá. Vo filme sledujeme v podstate len krátky fragment zo života sociálnych rodín niekde na Floride. Treba sa dobre pripraviť na to, že film nemá moc potrebu niečo v príbehu dramatizovať, skorej je zameraný na priblíženie ich situácie, dennodenej rutiny. Hlavný ťahák filmu sa ale skrýva inde. Všetko totižto sledujeme hlavne z pohladu detí a to nie hociakých ale asi najnekorektnejšie zobrazených parchantov čo pamätám. Čistá zloba. Film je možno skôr určený pre US publikum, mne ale prišiel prostredím príliš vzdialený. (7/10) ()

venison

Letní snímek „The Florida Project“ je prezentován jako jeden z filmů, který zachycuje bezstarostnost dětství.. Přiznám se, že hlavně díky tomu jsem čekala něco víc odlehčenějšího a ne celkem silné sociální drama.. Ano, děti poletují, blbnou a chechtají se, ale tím veškerá pohoda končí.. Jako kulisa rozevlátých děcek tu všude kolem vládne nedostatek financí, prostituce, lehké drogy a jiná zoufalství.. „The Florida Project“ se spíše tváří jako hraný dokument, který je potržen přirozeností hlavních herců i vynikajícím výkonem Willema Dafoea.. Trošku mi vadila „nedějovost“ a potom ztvárnění „pedofila“, který nevypadal příliš uvěřitelně.. Ale jinak celkem všeobecně dobrá podívaná.. ()

progression

Nenápadný, ale velice působivý nezávislý film z pera Seana Bakera. Barvité vyprávění o všedním životě "floridské spodiny" originálně vyprávěné převážně z pohledu dětských představitelů. Velice příjemné pokoukání, i když ke konci mi trošku připadalo, že ta stopáž měla být o něco kratší. Každopádně hvězdička navíc za neodolatelně bezprostřední hlavní dětskou představitelku a především za skvělou hereckou příležitost (a parádně využitou jak on moc dobře umí) pro Willema Dafoa. Jen ten "zlatej paňáca" trošku chyběl ... ()

hroubek

Sean Baker, jméno které stojí za to abychom si ho pamatovaly. The Florida Project je malý, obyčejný film, kterých ročně vznikne několik, přesto v něm je něco navíc co tento film povyšuje nad konkurenci a zajistí mu, že se na něj nezapomene. Baker je jako režisér hodně zručný. Rád si hraje se záběry, paletou barev a pomalejším vyprávění z pohledu holčičky na svět dospělých. Hodně se mi líbilo, že Baker nekritizuje a ani neobhajuje. Prostě vypráví příběh, který je svým způsobem sociální kritika, ale ve výsledku mu o ní vůbec nejde. Sedlo mi jakým způsobem Baker ukazuje vnímaní světa očima dětí. Krásně dokázal prodat tu bezstarostnost, hravost a hlavně i tu naivitu. Brooklynn Prince je na svůj věk velmi talentovaná a to co tady předvádí je opravdu moc pěkný výkon. Bria Vinaite podala zajímavý výkon a dokázala mě svou postavu prodat, že mi jí místy bylo i líto. Willem Dafoe je tradičně skvělý a tahle role mu sedla a Dafoe jí zahrál skvěle. A i zbytek herců je parádně obsazen a jejich výkony krásně dotvářejí autentičnost filmu. Film má pomalejší tempo, přesto dokáže místy naprosto uchvátit a dojmout nás jako málo co. The Florida Project je krásný film, od kterého čím méně čekáte, o to více budete spokojenější. ()

zigíš

obyčejný příběh, přirozená interakce neherců s hercema, vizuelně atraktivní prostředí ..u Bakera samozřejmost ()

Tft

Osobitost a nekonvenčnost s jakou Sean Baker přistupuje k filmařskému řemeslu je prostě jedinečná a The Florida Project je jen další vyústění jeho dosavadní tvrdé práce. Bez jakýchkoliv předsudků se vydává na území Floridy, několik týdnů tráví s lidmi na jejichž příbězích je film založen, nechává se inspirovat a vsakuje veškerou atmosféru okolo rodin, které za branami jednoho z největších zábavních parků světa bojují o střechu nad hlavou. Tohle všechno je z The Florida Project cítit a ještě mnohem víc. Film má velmi rozrostlé podhoubí, z kterého čerpá a Sean Baker tady dokazuje, že je mistrem filmových momentů. Chytře, řekl bych snad až geniálně zvolil cestu vyobrazení tohohle smutného prostředí skrze nevinné dětské oči, o to víc film dokáže udeřit přesně tam kam míří, aniž by působil násilně. Brooklynn Prince je skvělou volbou do role dítěte, které nás tímhle příběhem provede, její energičnost, oprsklost , ale zároveň i nevinnost s jakou hraje si nejde nezamilovat. Zároveň klobou dolů před Briou Vinaite, která byla do role zvolena, jak je Bakerovým zvykem skrze Instagram a jako debutantka si vedla velmi slušně. Největším hrdinou filmu je však Willem Dafoe, který jako otcovská postava a správce motelu naprosto září a už jen jeho přítomnost v jakékoliv scéně dokáže zahřát u srdce. Jeden z jeho životních výkonů. The Florida Project je výjimečný film, který dokáže pobavit, potěšit, ale i emočně zasáhnout a upozornit na seriozní téma a to všechno díky pečlivé a starostlivé režii Seana Bakera. Give this man some love. 95% ()

Killda

Film bez výraznější struktury, který se nesnaží divákovi předat příběh, ale náladu a především sžití s postavami. Jedná se tak v podstatě o devadesáti minutovou expozici s koncem, který vás pak díky tomu s úspěchem rozemele. 7/10 ()

blackJag

Upřímný záznam všedního dění někde na odvrácené straně turistického pozlátka. Děcka jsou prvotřídní (chvílemi iritující, ne ale svým výkonem), dospělým kraluje Dafoe - ten by pokérované mamině (Bria Vinaite) mohl dát pár lekcí neb přehrávala daleko za potřeby své role. 80% ()

RaggamuffinSVK

Perfektne natočená dráma, ktorá sa primárne zameriava na svet dospelých zo sociálne slabšej vrstvy prostredníctvom detských očí. Kamera je tým pádom vynikajúca a detský herci sú prekvapivo výborní. Willem Dafoe je rovnako bezkonkurenčný a jeho postava dodáva filmu až nepríjemnú uveriteľnosť. Veľmi unikátny a svojský zážitok, ktorý však trošku kazí dlhšia stopáž a pomalšie tempo. ()

blackkocour

V Orlandu na Floridě poblíž Disneylandu stojí hnusný, plesnivý a fialový hotel Magic Castle. Obývané s největší lůzou, s nižší lidskou třídou, nesympatickými a nebezpečnými feťáky. A správce jim dělá Bobby (Williem Dafoe). V jednom pokoji žije mladá matka Halley, se svým šestiletým spratkem. Nemají ani činži, tak nabízejí lidem kradené parfémy a zlaté poukázky. A všechny průsery obvykle ručí Bobby. No, a takhle sledujeme jejich nudné životy a řikáme si, že nejsme na tom tak špatně a uvědomujeme si, že na naše trapná rodina je to nejlepší na světě. Později čekáme jen na to, že pro malou, si odebere sociálka a pak film skončí v ateliérech Disneylandu. Ze začátku to je docela nuda a sledujem jak děti dělají píčoviny s nezodpovědnou matkou, která dělá ještě větší píčoviny. Film nemá zápletku a ani skoro žádný děj. Taky to měl být záměr. Je určitě možný, že film nám chce zachytit to, že má nějakou podstatu, a hledáme v tom nějaký poučení. Kromě Williema Dafoea, nemá nikdo žádný extra herecký zkušenosti, a všichni jsou neherci. Děti to zahráli docela dobře a bezchybně. Jinak všechno je točeno na skutečných místech, hlavně v místech našeho hotelu, který podle hodnocení je opravdu stejně tak špatný jak ve filmu. Pokud máte rádi žánr "všichni jsme v prdeli" tak prosím nechte si čvachtat! ()

LexBarker

Pár dnů ze života bílé lůzy kdesi na Floridě. Neherci odvádějí velmi slušný standard a pan Dafoe svého správce hraje civilně, bez velkých gest, tudíž přesně tak, jak se to v tomto případě hodí. Děj filmu pomalu plyne odnikud nikam, stejně tak jako životy hlavních outsiderů. Ano, těch outsiderů, kteří díky svému genetickému zatížení, nevzdělanosti a lenosti, nikdy nenajdou sílu a motivaci se svým osudem něco udělat... ()

Forsberg11

Príbeh o americkej chudobe z okrajových motelov v slnkom zaliatej, fast-foodovej Floride. Sean Baker sa vydal inou cestou, akú je väčšina popcornového publika schopná oceniť, a za to má u mňa veľké plus. Tento film nie je zviazaný žiadnym klišé ani scenáristickými mantinelmi. Plynie si voľne, bez akéhokoľvek zbytočného tlačenia na pílu a približuje život tejto opomínanej komunity tak, ako by skutočne mohol vyzerať. Jadrom príbehu sú malé deti, ale nedajte sa oklamať, tento film rozhodne nie je pre deti. Dej postupom času veľmi plynule a prirodzene vygraduje do strhujúcej sociálnej drámy, ktorá ma nútila k premýšľaniu ešte dlho po projekcii. Dve hlavné herečky, mladá Brooklyn Price a Litovčanka Bria Vinaite boli priam dokonalé a musím sa priznať, že som si ich postavy (aj napriek mnohým nedostatkom) maximálne obľúbil aj vďaka tomu ma tento snímok tak zaujal a bavil. Rovnako ma bavil aj skvelý Villiam Dafoe v roli, ktorá mu veľmi dobre sadla a ktorej práve on vdýchol ten potrebný rozmer nervózneho, no dobráckeho správcu, ktorý je nie len manažérom motela, ale v mnohých prípadoch aj akýmsi náhradným otcom, dedom či opatrovateľom týchto stratených ľudí. Nechýbajú ani mimoriadne silné scény (pedofil na parkovisku, brutálne zmlátenie kamarátky, sociálka), ktoré ma šokovali a dokonca aj prekvapili. Oku zase ulahodila nádherná farebná škála filmu a krásna kamera, ktorá tvorila zaujímavý kontrast s nie príliš pozitívnymi udalosťami vo filme. Toto je projekt, ktorý rozhodne stojí za pozretie. 80 %!! ()

wooozie

Je fakt, že podobné typy filmů přesně vyhledávám, ať už jsou to feel good pohodovky nebo ta klasická indie dramata, takže po ohlasech na The Florida Project jsem měl očekávání opravdu vysoko. Bohužel, toto mi hrubě nesedlo, i když s velkým množstvím zmíněných pozitivních ohlasů souhlasím, tak sledování tohoto filmu bylo fakt ubíjející. Jako de facto dokument o klasických white trash to funguje dokonale, ale kromě postavy Willema Dafoea tam není jediná alespoň náznakem sympatická postava, se kterou bych měl byť jenom částečně soucítit, právě naopak. Chování ústřední uječené dětské trojice mě regulérně vytáčelo, a k tomu hlavní postava matky - tak typické představitelky amerického buranského stylu života "jsem totální troska, neschopná socka, absolutně nepoužitelná pro společnost a za všechno můžou ostatní, ale ne já" - mě dokonale iritovala. Možná někdo po finále prožil nějakou silnou katarzi, já vzhledem k předchozímu průběhu prožíval jenom pocity nasrání. Málokdy se dívám na hodinky, kolik času zbývá do konce, tady to bylo po 20 minutách každých 5 minut. ()

Zagros

The Florida Project je poměrně přesná ukázka myšlení běžných Američanů a jejich amerického snu. Navrch je vše krásné a barevné pozlátko, ale jednoduše to nefunguje. Žijeme si v krásném hotelu, čučíme na telku, na tablet nebo do iPhonu, jíme především zmrzlinu a pizzu… jo a jsme bez práce, je to všechno vlastně na hovno a musíme shánět prachy, jak se dá. Proč po mně všichni něco na pohovorech chtějí, mám přeci právo na prachy a klídek!? Film je navíc z pohledu dětí, což mu dodává zdánlivě ještě větší bezstarostnost a pro mě ještě větší pocit, že to všechno hodně špatně. Ale nechci moralizovat. Klobouk dolů před výkonem hlavní představitelky, pokud to byla její první filmová role, zhostila se toho bravurně a Willem Dafoe taky tradičně super. Na zopakování to asi nikdy nebude, ale slušné tři hvězdy si film rozhodně zaslouží. ()

PF 2018

PF 2018