Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

mac000

Přestože základní zápletka (identita) barona de Cause je v ději filmu odhalena poměrně záhy, detaily vyplývají pouze pozvolna a téměř až do samotného (byť nepřekvapivého) konce. Knižní předlohu jsem nečetl a po shlédnutí filmu po ní asi ani nesáhnu. Jinak k filmovému pojetí - dobře vybrané scenérie, všudepřítomná voda a výborné výkony trojice mužských protagonistů - Dobrého, Kolaříka a Lábuse. Suma sumárum - v kontextu (současné) české tvorby mírný nadprůměr. ()

elimS

20% - komentář 20ti slovy: Nebyla to taková ta "klasická" česká sračka...atmosféra ušla, ale totálně o hovně. vodník? Milostný trojúhelník? Pointa? Závěr? Nepochopeno a nuda. ()

krokodlak

Jestliže první hodinu se jednalo o jakousi nudnou kýčovitou pohádku, poté se Havelka rozdivočil a rozjel úplné orgie bizarnosti, na sex u stromu za bouře nebo na hlášku "Jsi krásná, i když blinkáš vodu" budu ještě hodně dlouho vzpomínat. ()

topi80

Silně poetické dílo, ve kterém avizované prvky thrilleru či horroru byly velmi decentní, o to působivější ovšem byla atmosféra. Film mě tak trochu převezl, protože zatímco já měl celou dobu tendence považovat hastrmana za někoho nad věcí, on to byl ve výsledku tvor poměrně nízký a přímočaře škodolibý. Při rozhovorech mezi farářem a dobráckým klidným hlasem mu odpovídajícím hastrmanem by se napětí dalo skutečně krájet. I když se příběh poněkud rozplývá, film mě dokázal vtáhnout. Velký dojem ve mně zanechaly "pohanské" rituály a písně při nich znějící. ()

Sebastianek1

Zvláštní, že se lidem Hastrman příliš nezamlouvá, podle mě je to jeden z nejlepších filmů posledních let. Karla Dobrého mám rád. Mrzí mě, že jsem to neviděl v kině. ()

pmusic

Na tento Havelkův režijní debut jsem byla velmi zvědavá.. první polovina utekla jako voda nejen díky přesvědčivému výkonu Karla Dobrého (jeho charisma a výrazové hraní je totiž víc jak "dobré"), ale také díky líbivým záběrům krajiny, vhodně zvolené hudbě a rozbíhajícím se příběhům jednotlivých obyvatel vesnice. O to víc mi bylo líto, že druhá polovina jaksi postrádala nějaký dramatičtější vývoj či thrillerové prvky, i když popisek filmu hlásá tento žánr. Pominu-li pro mě zbytečných posledních pár minut, musím i tak zařadit film Hastrman mezi český nadprůměr. Budu se těšit na další titulní role pro Karla Dobrého, zde dokázal, že si je zaslouží a umí se jich s grácií zhostit. ()

Solverino

Celkem velmi milé překvapení a klobouk dolů před panem Havelkou, dobrý! Herci akorát občas trochu přehrávali, Karel byl opravdu Dobrý a myslím, že Rodenovi roste konkurence. Být panem režisérem bych se nebál do filmu přidat trochu více temnoty a lehce ubrat humoru, bylo by to mnohem lepší a dávalo by to větší prostor pro divákovu imaginaci. Hudba i kamera také velmi dobrá, obzvláště za hudbu palec nahoru! Pane Havelka, opravdu dobré, začněte točit filmy o různých staročeských strašidlech, hejkal apod.! ()

Pravek007

Původně slibně vypadající, režijně nezvládnutý thriller se zápletkou ale "pana a netvor". Z filmu je znát, že se pracovalo s omezenými financemi, což se projevilo ať už na vizuálních efektech, ale také i na kamerové technice - tak 60% všech záběrů je z nějakého důvodu znatelně rozostřených, což jde poznat už z traileru, ale pokládal jsem to jen za nějakou komprimovanou verzi na youtube, bohužel takto vypadá velká část filmu. Příběhové linie a vývoj jednotlivých postav jsou dobře našláplé, ale nejsou dotažené do potřebného konce. Nicméně je to režijní debut, takže výtky k jednotlivým "zvláštním" momentům asi nejsou na místě. Když začala poslední scéna tak jediné co jsem si pořád dokola říkal bylo "hlavně ať tam není vidět ta holka, hlavně ať tam není vidět..." A samozřejmě byla :D . Největší klišé na závěr... Dávám 3 hvězdy za krásnou Simonku. ()

MyrnaAlec

Film rovná se vyprávění obrazem. V této pohádce se to povedlo. Obsazení skvělé : Dobrý by mohl od minuty hrát v německém expresionistickém filmu, k tomu má charismatu plný kotel. Simona Zmrzlá má k vtipnému příjmení i dar věrohodné krásy bez pitvoření. Folklór nemusím, ale hudební doprovod se mi líbil. Místy byl i humor ! A dřevěná panna by se neztratila ani v Penny Dreadful. ()

kymla

Filmu chyběl dějovy spád. V polovině příběh ztratil dech úplně.V závěru se snažil režisér dodat drama. Velice kladně hodnotím kameru, přelety nad krajinou neměly chybu. Hvězda navíc za hastrmana a faráře. ()

Jehan

Velmi se mi to líbilo. Byl jsem na film naladěn a zklamán jsem z kina rozhodně neodešel. Naopak. Ondřej Havelka režii se ctí ustál, obratně vybalancoval folklórně kostýmové aspekty a nelidské drama v nitru vodního mutanta vystupujícího v podobě osvíceného barona. Jakož i četná dramata další. Filmu vévodí (baronuje) skvělý Karel Dobrý, který konečně dostal parádní hlavní roli. Zdatně sekunduje Vlhošť, Ronov a Dolanský rybník a v neposlední řadě osvědčený Jiří Lábus, okouzlující "divá Bára" Katynka Zmrzlá (v závěru nomen omen) a pro mě objev sezóny báječný Jan Kolařík. Mile překvapily ironické a jízlivé momenty, vtipné detaily (hastrmanův nácvik úsměvů před zrcadlem!, bota nadlesního, tajemství skříně!), přesvědčivá byla intenzita lásky hlavního hrdiny k vodě a přírodě a koneckonců i k lidské bytosti, byť velmi specificky projevená. Jen mě občas trochu mátla práce liknavě ostřící kamery, ale třeba to byl záměr. Takže šup do kina! A pak si udělejte vlastní názor a pokud možno výlet z Holan do Stvolínek po červené značce a zpět to vemte přes ten Ronov a Vlhošť. Jo a pro mě konečně impuls přečíst si skvělou knížku Miloše Urbana, o kterou jsem si napsal Ježíškovi... ()

Nalimator

Romantický vesnický thriller. Bohužel, úplně to nevyšlo, dost jsem se nudil. Možná vinou nezkušenosti režiséra s točením filmů. Je tam pár pěkných leteckých záběrů na rybníky, několik dobrých scén s lidovým folklórem, pěkné kostýmy...ale chybí tam nějaká druhá dějová linka, hlavní téma neunese celý film. Hodně mne ale udivilo dle mého špatné nastavení vztahů v historickém filmu. Šlechtic by mezi místní nikdy nechodil, urození žili v úplně jiném světě. Měl by spoustu sluhů a úředníků, sám by do vesnické hospody nebo na tancovačku nikdy nezašel. ()

Coliseum

Kdysi, před 69 lety, bylo možné napsat postavu silné, soběstačné, inteligentní a emancipované dívky s grácií, umem a lehkostí.Šlo o Báru, řečenou Divá. Bohužel, pokud na takto povahově vybavenou dívku (ženu) poukáže současná filmová produkce, obvykle z toho vyleze nesympatická a drzá koketa (záměrně používám spisovný slovník), která svým úsměvem neodzbrojuje, nýbrž láká (kam však, to nevím). Narativní unylost nezachrání ani ďábelsky gradující Dobrého výkon, ani překrásná kamera. Přesto má film v sobě něco, a to je čistě můj pocit, co by mu nikdo jiný než Ondřej Havelka nevtiskl. ()

stone

Po Strachovi další Urban. A další důkaz, jak je těžké převést knihu Miloše Urbana do filmové podoby. Navíc je film plný chyb a nesmyslů týkajících se reálií. Doufám, že Sedmikostelí konečně dopadne, tak jak si to Urbanovi knihy zaslouží. Hastrman se moc nepovedl. ()

ervina

Po dlouhé době skvělý český film. Dobrý byla dobrá volba, charisma jako blázen. Až potom jsem zjistila, že režisér je Havelka. Klobouk dolů za jeho první film. ()

thomasnikrs

Karel Dobrý opravdu strhující výkon, před Havelkou smekám, tohle bych od něho nečekal, zvláštní příběh, ale film se mi líbil. ()

whysoserious

Byl jsem na tenhle film zvědavej, protože vím, že K. Dobrý hrát umí a popravdě nezklamal- naopak jsem to dokoukal především kvůli němu. Film sám o sobě je lyrickým příběhem a Dobrý tu hastrmanovu rozpolcenost zahrál dobře a evidentně s chutí. Na S. Zmrzlou se taky dalo koukat, vzhledem k tomu, že hraje takovou roztomilou mrchu. Čelist mi z filmu sice dolů nespadla, ale stálo to za vidění. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky