M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

moriero

Velkolepé završení nejnudnější a nejzbytečnější trilogie o superhrdinech. První dvě třetiny jako pokaždé standardní nuda, aby vám ta poslední vzala dech. Všechno hezky propojené a plné pravé filmové nostalgie. Tak to mám rád. Co ale rád nemám, je Vyvolený. Nuda k uzoufání. Rozpolcený už byla jiná káva. A tohle... jak říkám, důstojné završení. Pro mě to ale byl především herecký koncert McAvoye. Ten chlap je génius... nebo blázen. Vyberte si. A kingkongovský prvek - kráska zabila zvíře - by si zasloužil trochu větší prostor. První dvě třetiny 45%. Poslední třetina 85%. Bez debat. ()

Kushina

Na rozdíl od Splitu bylo tohle už vyloženě sci-fi a ztratilo to téměř veškerý hororový potenciál. Ale vše je k něčemu dobré, přibyla akce a film se celkově víc hýbal a byl barvitější. V prvním déle si člověk říkal: "Může to být možné?" a v druhém si říká:"No hezká "marvelovka" " :D Za super akci 65% ()

v.indruchova

Opět jako před lety tak silný pocit, který ve mě herecký výkon Jamese McAvoye zanechal. Užasně zahrané. Asi tak hvězdně obsazený film měl natáhnout hodně diváků a spustil lavinu očekávání. A to někdy není dobré. Byly tak chvilky, kdy mi to trochu přišlo na sílu- např. moc dojemné, napínavé. Ale byla jsem překvapena tak malým hodnocením. Já sama hodnotím 4 a půl hvězdy. Ale dám radši víc protože tak malé hodnocení si film dle mne nezasloužil. Film je hodně psychologický a závěr POZOR MOŽNÁ NÁPOVĚDA spoiler: nepřinese, kde jaký obrat (twist). Kdyby byl závěr epičtěší, -chtělo by to na něm zapracovat- hodnocení by bylo také o něčem jiném. Mám i pocit, že někteří lidé nepochopili pointu filmu a ani určitý vzkaz. Jako kdyby to brali že je to jen slátanina přitahující na komiks-ale toto mi přijde milné. Já bych film doporučila, plitké to jistě není. Nečekejte film roku a čtěte mezi řádky a zážitek bude pozitiv-ní :) ()

Brenda.Ch

Hm... možná to nedocením, když jsem neviděla Rozpolceného. Ale Vyvolený mi seděl, i když se táhnul jak sopel a mohl klidně zabírat menší vysílací čas. Na začátku jsem byla zmatená, bylo to útržkovité a místy nesrozumitelné, pak mi prostředí psychiatrie, kde byli zavření, připadalo jako fantasmagorie a měla jsem sto chutí to prostě vypnout. Ústav vybavený tak špičkovou technologií světel, trysek a zabezpečení, v kterém si chovanci dělají co chtějí a chodí kam se jim zachce, to přece nemůžou myslet vážně...pravda, překvapivý závěr to vše uspokojivě vysvětlil a vzápětí ještě zamotal - ale byly nutné ty ztráty životů ošetřovatelů a dalších lidí, jen kvůli zinscenování komiksové taškařice? No nic, asi se snažím nacházet rozumná vysvětlení tam, kde se prostě hledat nemají... hvězdičky za komiks, pointu a především za geniální herectví Jamese McAvoye. ()

krachman

Ono se to tváří jako kdovíjak chytrý a promyšlený film, ale je to totální cipovina. To snad ani nemohli myslet vážně toto. Nedoporučuju, ztráta času. Jedna hvězda za výkon McAvoye. ()

TesterX

Po Vyvoleném a Rozpolceném značné zklamání. Maximálně natažená nuda, kterou zachraňují jednotlivé postavy díky tomu, že je známe z předchozích snímků. Spousta tlachů a prázdných scén, které se odehrávají v jedné budově jsou ke konci dovedeny do "velkého finále" před budovou na dvorku. Přesto snímek dokázal vyústit s typicky Shyamalanovským zakončením, které v jedné chvilce složí všechny střípky předchozího dění do překvapivého vysvětlení. Velká škoda, že v mnoha aspektech ta cesta k tomu byla tak chladně a nezáživně podaná. ()

Scaevola

U "Vyvoleného" jsem si nebyl jist, o co se tvůrci pokouší, při sledování "Rozpolceného" jsem pouze bezdeše zíral na hereckou příležitost J. McAvoye, ale teprve "Skleněný" mi vysvětlil, k čemu M. N. Shyamalan během většiny své kariéry směřoval. Film, který je po řemeslné i vypravěčské stránce metatextem všech komiksových snímků, pracuje s touhou vidět nadpřirozené i ve světě, jenž je řízen chladnou logikou, která je v konečném důsledku stejně fantaskní jako jakékoli zjevení v plášti a elasťácích, a přeci nechává dostatek prostoru pro argumentaci obou stran. Ač tu místy skřípe logika a psychologický profil postav je čistě účelový, závěr je bez diskuse podmanivý už tím, jak chápe sám sebe. ()

dom1niq

Existuje v tomto vesmíre režisér, ktorého filmy by mali tak rozdielne kvality, ako majú filmy od Shyamalana? Lebo tento Ind dokáže z jedného filmu urobiť totálne geniálne dielo a následne z ďalšieho úplnú sračkoidnosť. Glass je bohužiaľ ten druhý počin. Tak super film ako je Vyvolený mal proste ostať bez akéhokoľvek pokusu o "pokračovanie". ()

Kozlowski8

Vyvolený, Rozpolcený a Skleněný se propojili do společné interakce, která ovšem - po slibném úvodu a poutavé střední části - ke konci trochu ztrácí dech a očekávaného velkolepého rozuzlení se nedočkáme. Přesto se jedná o zajímavou podívanou plnou zvratů a zajímavých scén, se skvělými hereckými výkony, z nichž jednoznačně vyčnívá James McAvoy v roli (vlastně 24 rolích) Crumba. Hezký, zajímavý a jedinečný filmový zážitek. 80%. ()

Perunwit

Co to mělo bejt? Jakási nechtěná parodie, nebo? Flozoficky pojatá slátanina o komiksech(!?). Poskytnu blemcavé smoothie pocitů těsně po projekci: Schopnosti McAvoye tentokrát naprosto nevyužité. Willys sice děsně sexy zešedivěl, nic pozitivního se v jeho herectví ale neudálo. Jackson hraje dalšího cáklýho afroamerickýho intoušskýho bro. MuDr. Šišlající Slepice, ta mě iritovala přesně od toho okamžiku, kdy přeslintala první větu přes svůj zmalovanej pysk. Jedná se o nízkonákladovou komorní degradaci předchozích filmů. Rádoby božský proslov a a éterické trylkování na konci to nezachrání. Jděte už s těmi všemi univerzy do prdele a aspoň 3 roky nechci vidět žádnej film na téma superposerů! ()

john986

Velky zklamani. Neporovnatelny s jednickou. Akce zadna, jen odusevnely reci, pointa na konci slaba, fakt nudnej zazitek ()

kolly13

Film nabízí ukázku postav s extrémní silou či inteligencí, jenž může být použito pro dobre či zlo a hranice je velmi úzká. Shymalan si pohlídal zvukovou a obrazovou stránku, ale prohrál se scénářem a logičností. A co mne zaráží, je laxnost hlídačů a závěrečná bojová scéna, kterou by zvládli lépe na základní škole druháci. To sráží jinak dobré poselství o nadání či spíše vlastnost každého obyčejného člověka v davu. ()

Pavlosos

Film, jehož první závěr mě odrovnal a druhý opět vlil krev do žil. Minimalisticky točený pouze v areálu psychiatrické budovy pod vedením vedoucí léčebny z tajné organizace lidí, kteří likvidují jakékoliv svými schopnostmi nadřazené lidi a jejich lidské projevy nadřazenosti díky jejich schopnostem pro tento svět nestravitelných, která si po jejich vzájemné i nevzájemné likvidaci myslí, že všechny posrala, a pozůstalí a Pan Skleněný díky svým schopnostem posrali ji samotnou. Film je lahoda, postupně se dostává díky činům protivníků až přes jejich konečné řešení pod kůži divákovi, aby nakonec zpod kůže vystoupil a dodal vám na duši pocit zadostiučinění. Trilogie je zakončena. Děkuji. Navždy v srdcích fanoušků těchto filmů. ()

Karbos

Zpětné už je jisté, že právě symbolicky pojmenované Skleněný je společně s Přání smrti (2018), poslední důstojné rozloučení s jinak úctyhodnou, 40ti letou filmovou kariérou Willise. Toto jsou totiž poslední dobré filmy, který před 5 respektive 4 lety natočil a pak už to šlo všechno do háje. Je až smutné sledovat, kam až klesnul, aby si do filmového důchodu ještě urval pár chechtáků před úplným zhroucením jeho kognitivních funkcí. Na druhou stranu, člověk si jeho poslední akčňaky o to víc užije a přidává jim to na hodnotě, najednou je vidí v jiném světle, když ví, že tohle je poslední důstojný film jinak nesmrtelné legendy. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací