Jisté ženy (festivalový název)

Certain Women

Certain Women

Drama / Povídkový

USA, 2016, 107 min

Certain Women je definicí toho, co znamená indie film. Civilní a decentní, jak co se týče emocí tak hereckých výkonů. Tři příběhy a čtyři ženy zachycené v různě působivých situacích. Dá se říct, že v celém filmu se vlastně nic tak dramatického nestance. V podstatě jen na krátkou dobu nahlédnete do obyčejných životů pár lidí, které byste normálně neměli šanci ve filmu vidět Pro mě jako pro diváka je tenhle film výzvou v tom, že skutečně musíte věnovat pozornost každé nuanci a každému pohledu, ve kterých se skrývá klíč k celému snímku. Williams and Lily Gladstone září. /LFF 14/10/16(17.10.2016)

Už od minulého snímku sleduji, jak Kelly Reichardt zlenivěla a po vypravěčské stránce si všechno zjednodušuje. Možná sama sebe přesvědčuje, že je to progesivní zkoumání nových forem, ale není. Vnímám, že má hodně co říct, ale že se jí už strašně nechce se babrat a piplat s promýšlením scénáře a dělat všechnu tu mravenčí práci, která ale teprve z nápadu či myšlenky udělá uhrančivý plnokrevný film. Její první tři filmy byly nejen svěží, neotřelé a provokativně originální, ale byly také propracované do nejmenší podrobnosti a plně, byť náročně, komunikativní. Co se - alespoň mezi nezávislými filmaři - proslavila, začíná být příliš snadno spokojená s málem. Námět je zřejmý, ale stejně tak i obecný a provařený. A propracovaný minimalismus filmu bohužel není totéž co promyšlená snaha o minimální (vypravěčskou) práci na filmu. Oč raději se nyní KR noří do vizuální výmluvnosti scén a evidentně ji po estetické stránce baví je natáčet, o to méně se jí chce skutečně poutavě a důkladně něco přesného a jedinečného odvyprávět. Je v tom znát nevyváženost, nechuť a únavu, a i když tomu rozumím, není to dobře, film je zkrátka komplexnější médium, než je aktuálně Kelly Reichardt po chuti, a tak sklouzává do obecnosti banálních sdělení. Nechtěně se právě na únavě v její práci znatelné vyjevuje mnohem lépe úděl semílaných nezávislých ženských osobností než v příbězích ve snímku zachycených. Srdečně doufám, že je to jen fáze, z níž se režisérka otřepe a poučí, a že se o to pořádněji zakousne do udidla příště, aby tu filmařskou i femininní káru dotáhla o přesvědčivější kus dál. *~(19.5.2017)

Mám rád štýl Kelly Reichardt , ktorá svoj dej pekne zasadí do prostredia malomiest s pochmúrne zasneženou a tak trochu depkovou atmoškou. Toto mne veľmi vyhovuje, ako i štýl jej vyprávania. Rád by som dal i päť hviezdičiek, ale na druhé pozretie to nie je. Škoda...(25.10.2016)

Film složený z několika příběhů které se vzájemně více, či méně protnou. To co mají všechny příběhy společné je kromě zasněžených vrcholků hor v pozadí i pomalu plynoucí děj a chladná syrová atmosféra bez hudby, podle mě velmi povedená a skvěle se k filmu hodící. Přišlo mi, že více než všechno ostatní mají čtyři hlavní postavy společný motiv samoty. Samota v rozhodnutí, které člověk musí udělat a které může ovlivnit něčí (i váš) život/smrt. Samota z pocitu, že máte všechno jen na vlastních bedrech a že vám ostatní všechno jen ztěžují, než aby pomáhali ( i když jejich záměr nemusí být špatný). Samota vycházející z toho, že máte jiné společenské postavení, nebo jste v jiné životní situaci než většina lidí, kteří vám jsou blízcí. A nebo samota, kdy jste "jen" sami a chybí vám lidská interakce. Povedený film, vřele doporučuji, pokud máte rádi pomalejší tempo. Za mě to jsou silnější tři hvězdičky.(5.9.2018)

Drama, které se odehrává mimo dialogy: v tichu a mlčení o mnoho více než v konkrétních replikách (Laury vůči jejímu klientovi, Jamie vůči Beth). Strašně příjemný dlouhý záběry. Film bude dost těžkej pro chlapy, kteří ženám moc nerozumí (jako všichni ti, kteří se objevují ve filmu).(3.1.2017)

• kaylin

Skvělá Laura Dern, nezajímavá Michelle Williams a až příliš klasická a stále více mužoidní Kristen Stewart ve filmu, který si řekl, že pomalé tempo je směr uměleckých filmů, které mají velké ambice. Škoda že mě ani jeden osud, ani jedna postava nedokázaly skutečně zaujmout. Nevím, proč stojí film za to sledovat.(30.10.2017)

Tak jsem čekal, jestli se něco nakonec dozvíme, jestli se třeba ty příběhy nějak nepropojí, nezamotají. Nestane se nic. Je to jen výkřik. 60%(27.6.2017)

Beginners.(26.5.2017)

Tři příběhy o třech ženách (nikoli o čtyřech, jak se uvádí v textu k Biofestu). - Jsou to "jisté ženy", zřejmě jedny z mnoha možných, které mají jistý podobný rys. A možná je jím právě (jistá) "ženskost". Většina současných žen mě udivuje (a většinou také odpuzuje) především svojí sebestředností a sebejistotou (pokud vůči nim něco namítáte, považují vás buď za odpůrce nebo za blba). Ženy Kelly Reichardtové jsou udělány vesměs z měkčího materiálu (nejtvrdší je pískovec), nepříjemné věci jsou schopné vstřebat (bez frustrace, ale i bez katarze). Jsou schopné chvíli počkat, než trochu vychladnou, protože nebyly nikdy příliš horké. Možná by se dalo říct, že jsou to příběhy ze života, ale v běžném životě se s nimi sotva střetneme. Kde - kromě filmu/ literatury - uvidíme/ představíme si byť jen závěrečnou scénu (ještě před krátkým naznačením budoucího vývoje) druhé povídky, ve které dívka (Lily Gladstonová) odjíždí zpět na farmu ke svým koním. V její tváři je vepsán celý její příběh i jeho pokračování.(1.10.2017)

Ženy jsou oficiálně nezávislé, ale snímek "Certain Women" reflektuje, že realita je leckdy opačná! Muži názor žen neberou vážně nebo ho vůbec nevnímají. Kelly Reichardt si na filmové estetické kompozici zakládá stejně jako na námětu. Film oplývá solidní kvalitou literární fikce a promyšleným zpracováním. Největší emotivní stopu ve mě zanechal třetí příběh, kde dostává hodně prostor Lily Gladstone. Film si mě až nenápadně postupem sledování omotal kolem prstu. Kamera zachycující osamělou krajinu Montany, život na ranči, starání se o koně. Člověk zírá, jak vkusně a nekýčovitě film zachycuje sebemenší detaily odehrávající v rutině.(10.10.2016)

• pushover

Mám rád americké nezávislé filmy, ale tohle mě naprosto minulo. Příběhy bez příběhu, děj od ničeho k ničemu, bez pointy. Nuda.(24.1.2017)

• BOURQUE

Vždy si zdvihnem hlavu, keď počujem o zaujímavom nezávislom filme, v ktorej sa objavia nadpriemerné herci/herečky. Film „Certain Women“ však ma sklamal na plnej čiare! Jednotlivé príbehy sú bez väčších citov (a ani ich obsah nie je dostatočne vypracovaný), o emóciách sa takmer vôbec nedá hovoriť. Postrácam akési prepojenie jednotlivých príbehov a hlavne dominantný herecký výkon. Nevyužitý scenár, nevyžité herecké potenciály. Škoda! Osobné hodnotenie: 54% (*) (12.11.2017)

• the_weaver

OK, pani režisérka už zvláda natáčanie záberov, na ktoré sa príjemne pozerá, dokonca i s trochou napätia; tak teraz už len absolvovať kurz "Pointa - základ filmu" a môže sa filmovaním aj živiť.(30.3.2017)

Přesný emoční zásah skvělé režisérky..zejména v příběhu farmářky a učitelky zůstane dlouho v paměti.(3.3.2018)