Dušan Klein nám v roce 1975 přináší 3 detektivní příběhy z ponuré Ostravy, které nám ukazují běžnou denní rutinu kriminalistů v 70 letech. Ostravští přílušníci veřejné bezpečnosti řeší v časovém intervalu 24 hodin tři různé případy. Jedná se o zranění příslušníka VB, únos kojence a pátrání po pohřešované dívce. (Hennes)

Piškotka

Zpočátku celkem zajímavé, vzájemná souvislost mezi třemi případy jaksi nepřicházela a to mě mrzelo. To mi pro českou detektivku nepřijde moc typické. Dobovou atmosféru zachytil pan Klein dobře, vypravěč k divákovi promlouval budovatelským jazykem, obyčejným faktům dodával punc neobvyklosti. Ostrava té doby byla nic neříkající, jakoby chladná a nepřístupná. Dobrých herců se zde sešlo požehnaně, někteří ve velmi epizodických rolích. ()

honajz

Klein detektivky nikdy neuměl a tohle je jen další toho příklad. Samozřejmě tuším, že vyvrcholením měla být ta scéna, kdy se kriminalista podívá z okna na noční město, kde lidé pokojně spí a netuší, jak je Veřejná bezpečnost chvíli co chvíli chrání. Ale scénář se k této "pointě" dopracovává tak těžce, zmateně, klopotně a nesourodě, že se na to nedá dívat. A chvílemi člověk ani netuší, co se vlastně děje, kdo kde je a proč a co dělá, jak co s čím souvisí... Bod navíc za Ostravu, tam taky zas moc filmů nevzniklo. ()

Crocuta

Nezáživná normalizační kriminálka, která i v rámci soudobé tvorby Dušana Kleina (ve které tehdy detektivky výrazně převažovaly) patří k těm horším filmům. Pamětníky možná zaujme dobový kolorit, ale jinak stojí za zmínku asi jen herecká účast půvabné blondýnky Milady Janderové (nyní Kratochvílové), která toho ve filmu sice moc nenahrála, ale vždycky se na ni moc dobře koukalo. ()

Ivoshek

Nejlepší je Brousek, který to celé komentuje, jak kdyby to byl dokument o mravencích. Jinak ty případy nejsou nezajímavý, a i ta policejní práce působí uvěřitelně... Akorát je to místy trochu utahané. Bavil mne Zahajský, který toho tady namluvi asi tolik, co ta jeho figurína v Rozpuštěný a vypuštěný. Vlastně jsem u něj zaznamenal jen větu "Teď by bodlo pivo". Tradičně mne tu sral Jelínek. Něco mne na něm leze na nervy. Taky je trochu divný, že se to odehrává v Ostravě, ale úplně všichni mluví jako Pražáci. ()

pytlik...

Blahopřeju Františku Řehákovi, sesadil Brabce z prestižního trůnu nejhoršího českého vyšetřovatele. Takhle necharismatického a špatně zahraného detektiva jsem ještě neviděl. Přitom ze začátku film vypadal celkem slibně, nečtouc předem obsah, podle Brouskova vážného a rádobyzajímavého komentáře jsem usuzoval, že se bude jednat o báječnou komedii nebo spíš parodii. Po nálezu mrtvého dítěte mi tak nějak došlo, že to asi žádná velká legrace nebude. Přesto jsem se skoro celý film nenudil, protože jsem oceňoval režisérovu invenci, kdy Řehák hrál kladného policajta a zároveň jednu z hlavních padoušských rolí, a já čekal na tu švandu, až se to konečně provalí. Bohužel ke konci jsem zjistil, že ač oba dva plešivci, v jistých nepatrných detailech se Řehák od Vochoče přece jen liší, takže se o žádnou dvojroli nejedná. Jinak tehdejší příslušníci VB se svým tutláním únosů dětí v rámci hesla "hlavně neznepokojovat veřejnost" prokazovali, že logicky se dá zdůvodnit kdejaká hloupost. Kdyby nebylo náhody, nikdy by na tu ženskou nepřišli. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Ostrave. (dyfur)