Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma a solidně odvedená práce charakterizují tento v populárně-dokumentárním stylu natočený snímek. Patrné normalizační směřování se pochopitelně nezapře, ale přece jenom se v mezích možností přistupuje k samotnému příběhu jako k příběhu a k jednotlivým osobám jako k životným postavám z masa a kostí. Samotní herci nezklamali, aniž bychom je však mohli nějak zvlášť pochválit. Dnes asi už úsměvně působí nejspíš pouze imaginární landmanschaftské "špionážní" aktivity a vůbec postava pravého německého "Böhmea", který je svým způsobem vlastně taky vlastencem, i když třídní otázka mu naprosto nic neříká. ()

koza3 

všechny recenze uživatele

Už jsem to kdysi viděl, tak jsem měl sám od sebe spoilery, každopádně byl to trošku zamotaný příběh. Nedozvíme se co měli ti letci za úkol, ale asi měli tak nějak narušit komunistický režim, takže z dnešní perspektivy jsem jim tak nějak fandil i přes to, že většinou fandím těm vyšetřovatelům. Hlavní podezřelý dělá že je hluchý a ztratil paměť a nikdo mu nemůže prokázat opak jen on sám. Docela jsem se bavil a umikrovlnkoval jsem k tomu popcorn, takže hezká nedělní projekce na chatě :-) ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Spíše psychologický film než krimi. Skutečně kriminálních věcí je zde minimum, a dokonce ani závěr není nijak akční, jak by se zprvu mohlo zdát. Problém je, že ani těch psychologických prvků zde není mnoho - třeba by šlo lépe rozebrat vztah ženy ke svému pacientovi, jít více do hloubky, dát tam i více podezíravosti. Ve svém celku vlastně bezproblémový, bezkonfliktní film bez patřičné gradace nebo zvratů. Přitom z námětu šlo vytáhnout daleko víc. A skutečně, jak tu někteří také píší, vypadá to spíše jako odmítnutý díl majora Zemana. ()

Maq 

všechny recenze uživatele

Byl - a dosud je - to mimořádně zajímavý případ. Film byl nepochybně z pozadí režírován Státní bezpečností, protože případ tehdy vůbec nebyl uzavřený a podezřelý neznámý stále v Česku žil, dokonce na svobodě. Mnohé detaily sedí, nesedí závěr. Ten muž se nikdy nepodřekl, jeho minulost zůstala zcela nejasná; nikdy ale také nebyl nachytán při něčem, co by jeho divné jednání vysvětlilo. StB si s ním nevěděla rady, byl trvale pod dohledem až do své smrti v r. 1981. --- Osobně se kloním k domněnce, že měl minulost, kterou nemohl nikomu a nikde přiznat, ale nebyl žádný špión a nechtěl nic víc, než přežít. (Benderovec snad nebyl, protože uměl řadu jazyků, mj. rusky, ale neuměl ukrajinsky. ... I když, co když právě proto neznalost ukrajinštiny předstíral?) Zajímavý chlapík! ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé krimi notně nasáklé normalizační stylizací. Ústřední postavu údajného pašeráka, ihned po zatčení vydávajícího se za hluchoněmého, jenž sveřepě skrývá svou minulost, ztvárnil J. Vašek. Zástupci ramena zákona (a divák též) se během celého snímku snaží odkrýt tajemství okolo tohoto muže podezřelého z vraždy. Citové selhání a projevení náklonnosti k L. Švormové donutilo J. Vaška nebýt hluchoněmý a tento neuvážený čin vede ke konečnému odhalení pravdy. V rolích strážců zákona se představili major J. Moučka s věšteckými sklony a jeho asistent V. Mareš. Film hodnotím lehce podprůměrně, neboť hlavní postava mě herecky příliš nezaujala a ani ostatní herecké výkony nebyly zrovna výjimečně působivé, navíc zbytečná rozvláčnost a těžká nedramatičnost snímku spolu s normalizační omáčkou po důkladném zvážení tento dojem potvrdily. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Magnetofon používaný Bezpečností je KB 100, vyráběný v NDR v závodě VEB Fernmeldewerk Leipzig v roce 1959. Jeho unikátnost spočívá v tom, že byl vybaven rozhlasovým přijímačem. (sator)
  • Na začátku filmu v úvodním slovu je pravopisná chyba. Píše se tam "vyjímečných" místo správných "výjimečných". (velkyvezir)

Reklama

Reklama