Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

Pan.Antonin

Přál bych si víc podobných témat v české kinematografii. Profesionálně natočené, skvěle zahrané, je v tom vidět snaha, odvaha a kreativita. Vybuduje to hodně dobré napětí a postupně to graduje. Dlouho jsem čekal, kterou ze dvou cest (thriller/sci-fi) se snímek vydá. Vybral si tu nadpřirozenou a ke konci už to tvůrci s ní asi trochu přehnali, proto je tady hodnocení jaké je. Já to hodnotím určitě pozitivně a je to pro mně jeden z "nejhollywoodštějších" filmů za poslední dobu (Žižku jsem ještě neviděl). P.S. O podobný domek bych určitě nestál, pohodlnost je sice lákavá, ale důležité je mít to pod kontrolou.. ()

veverysiak

Aj keď v kostre nejde o nejaký origoš, niektoré zápletky sú vyskladané celkom zaujímavo, až viaczmyselne, je dobré, že chlapi nechali určité vetvy príbehu neodkryté a divák si tak môže domýšľať vlastné verzie rozuzlení, výprava je zaujímavá ale značne uletená, no ale pri scifi to tak má byť, aj keď futuristický superdom na úpätí hole uprostred ničoho môže niekoho vyrušovať, aktéri sa nenápadne ukrývajú v tieni veľmi slušnej Gabiky, mierne vyčnieva akurát pojašená Zuza, rozhodne by bolo treba viac takýchto kúskov v našej produkcii, v kvantite sa časom môže ukázať perla, takže 65%. ()

Misha.d

Zajímavá kombinace americkeho Oka dravce (Eagle Eye), kde AI ovládá veškeré elektronické on-line systémy, Terminatora 2, kde si počítač uvědomuje sám sebe a zásah proti němu dokáže pěkně potrestat a možná i trochu Die Hard 2.0, kde se z jednoho místa na síti da ovládat takřka vše,  co je také na síti (mobily, doprava, elektřina). Velmi příjemně mě to překvapilo. Poutavý děj, pěkné techno-scény, napětí i akce a v neposlední řadě hudba. Upřímně? Nečekal bych něco takového od československé produkce! Za mne 5* a doporučuji. ()

Nugat

Viz Tom Hardy... skvělá pointa i dobrá hudba. Až na souseda jsou všichni nesympatický, je to nedotažený a vůbec jim to nevěřím... ()

JohnyMax

"Máte dojem, že bezkľúčový vstup "na čip" do činžáku je vrchol techniky? Tak Dôverný Nepriateľ vám ešte len ukáže, čo je to smart bývanie!" || A ja som tak veľmi chcel aby to bolo lepšie... || Zuzana, sochárka a manželka programátora (áno, toto je v podstate najdôležitejší prvok filmu), dostane jednédho dňa "ponuku" presťahovať sa do nového projektu jej manžela - domu, ktorý je kompletne ovládaný umelou inteligenciou. Námet ako taký by nemusel byť zlý a už Ex Machina predviedla, ako sa z prvých neistých krokov umelej inteligencie môže stať celkom nebezpečná hra na mačku a myš. Bohužiaľ, Ex Machina sa prísne držala vnútnornej logiky, čo je vec, ktorú v tomto filme nedohľadáte ani pomocou najvyspelejších vyhľadávacích algoritmov od Googlu. || Aj vďaka tomu som mal dojem, že sa film v druhom akte tak trochu zasekol v slučke - Zuzana je v dome, dom urobí niečo divné, Zuzana o tom povie manželovi, ten mykne plecom, že to hádam je len nejaká chyba, nič s tým neurobí, a Zuzana sa vráti do domu. A tak stále dokola asi hodinu. Prečiny domového systému sa síce stupňujú a Zuzana časom aj nájde dôkaz, že dom ovláda niekto iný "zvonku", ale napriek tomu všetkému proste ide domov a tvári sa, že hádam tentokrát už to bude ok. Opakujem: vráti sa do domu ktorý buď a) ovláda umelá inteligencia odtrhnutá z reťaze alebo b) ovláda sused - prototypický "creepy hacker". Prečo by sa preboha do toho domu vrátila, hlavne ak ju kamarátka môže, napríklad, odviezť k sebe do bezpečia...? || Samozrejme o tom nikomu nepovie - toto je totiž jeden z tých filmov, kde by sa 80% konfliktu vyriešilo, keby spolu postavy hovorili ako normálni ľudia. Počas celého filmu som si kládol otázku, prečo sa mi filmári snažia nahovoriť, že títo dvaja ľudia sú manželia. Nedostatok chémie medzi postavami by som chápal s prižmúrenými očami, ale oni nedokážu viesť ani úprimný rozhovor na úrovni dva týždne starého vzťahu teenagerov. To ale súvisí s tým, ako je Zuzana napísaná celkovo - hlavná hrdinka, ktorá akoby pri každom strihu medzi scénami prešla stratou pamäti a pri každom strihu medzi zábermi zmenou osobnosti. Máloktoré scény dokážu udržať napätie (alebo ľubovoľnú inú emóciu), pretože postavy jednoducho úplne náhodne prechádzajú zo smútku do lásky a z lásky do hnevu a z hnevu do smiechu... || Dôverný Nepriateľ sa okrem thrilleru snaží byť aj akousi detektívkou - hádže nám sem-tam indície, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Bohužiaľ veľká väčšina týchto dejových odbočiek nevedie absolútne nikam. Okrem toho tu máme proste amatérske chyby, typu že Zuzanu vlastne nikto nenaučí s domom pracovať - večer pred odchodom jej manžel dom spustí, zatancujú si a to je tak všetko. Vrátnik firmy ktorá inteligentný dom vytvorila (a to je prosím pekne supertajný projekt) o ňom hovorí ako keby o ňom písali vo včerajších novinách (a vnesie do deja už spomínanú zbytočnú odbočku). Kamarátka Monika, ktorá zrejme mala byť "comic relief" nám prákrát spomenie, ako sa zamilovala do chlapa, potom si poplače a inak filmu nepridáva absolútne nič - okrem naťahovania run-time. || Ajťáci si film užijú o to viac, že občas som mal dojem že scenárista zvládne na počítači maximálne tak otvoriť Word a skype. Nelogických IT detailov je v tomto filme fakt obrovská kopa, ale za všetky spomeniem len tú hlavnú - z umelej inteligencie, ktorá bola vytvorená na ovládanie kuchynských spotrebičov a klimatizácie sa jednoducho nemôže "sám-od-seba" vykľuť Skynet. A už nehovorím o tom, že testovanie produktu prebieha úplne inak a rozhodne nemôže inteligentný dom testovať žena, ktorá nemá IT vzdelanie a je na to sama. A už vôbec nie len preto, že je manželkou hlavného programátora... || Po technickej stránke sa dajú filmu uznať klady a tam si zaslúži hviezdu, možno hviezdu a pol - herci boli dobrí a hrali čo sa dalo. Natočené to bolo pekne, niektoré zábery boli priam umelecké (aj keď takých bolo len zopár). Ako som spomínal, námet bol sľubný a hudba... no, hudba ako kde. Miestami to pôsobilo dobre, miestami nevýrazne a miestami zase prehnane. V momente, kde by som čakal ponúrý, napínavý podtón som sa dočkal priam triumfálneho vyvrcholenia (scéna vo vani), hoci nerozumiem prečo... Podobne tak aj pri zvuku - všimnete si ho len keď je niečo v neporiadku. A to, že ťažké kovové dvere padnú na zem v podstate bez zvuku je trochu v neporiadku. || Proste je to žiaľ "len" ďalší slovenský film v žánri, ktorý ešte nevieme tak celkom robiť. Keby sa niekto hneď na úvod rozhodol prekopať scénar, konzulovať to s expertmi a učesať (prípadne ostrihať) niektoré dejové linky, mohlo to byť na 3-4 hviezdy. () (méně) (více)

bigmatko

na československe pomery priam vydarený film, ktorý do kina láka samých amatérov čo idú raz za dva roky si pozrieť slovenský alebo český film a sú spokojní. Keďže som nič veľkolepé neočakával tak som bol milo prekvapený spracovaním a preto som sám pre seba odpustil filmu logické nedostatky, dejové prešľapy a nezmyselné chovanie postáv v niektorých situáciach len aby sa umelo zdvihla dramatickosť príbehu. z umelou inteligenciou to trocha prehnali a skočili do prudkého scifi. Nejasností tam bolo viacero a každý ich tam nájde. Napriek tomu je to však pozerateľné. ()

kaliakra odpad!

Ten film - okrem toho, že vykráda Simpsonovcov - je taký blbý a zle napísaný, zahraný, sfilmovaný aj postrihaný, že na vysokom hodnotení (aktuálne 54) sa zreteľne odráža, ako naši producenti a distributéri dokážu manipulovať hodnoteniami na CSFD cez fejkové profily. Druhá možnosť je, že ľudstvo blbne rýchlejšie, ako sme si mysleli... ()

De Large

Pre mňa veľké prekvapenie. Nikdy som nedal na hodnotenia iných, mám svoj vkus a vnímanie filmov. Dosť ma zarazilo, ako niektorí o tomto filme píšu až extrémne negatívne. Niektorí sa priamo v komentári priznávajú, že film vlastne ani nevideli... no comment... Pre mňa ide o - zatiaľ - prekvapenie roka. A nielen slovenské. Výborná dramatická hudba, scenár nenútene odkrajuje jednu záhadu za druhou. Film obsahuje veľa scén - skokových, zvratových - tie je veľmi ťažké natočiť tak, aby boli prirodzené, ale napínavé. V tomto filme sa to jednoznačne podarilo. Nehovoriac o skvelej Gabike (nemám na mysli iba krásnu Gabiku) a skvelom Vojtovi. Obaja si odohrali svoje (aj keď chémia medzi nimi škrípala) na vysokej úrovni. Príliš podceňovaný film mohol byť o trošku kratší, ale v zásade sa jedná o jedno z najlepších diel v danom žánri, aké som kedy videl. ()

Slepejsek

Námět hodný Hollywoodu (i když o originalitě mluvit nelze). Problém filmu je ve scénáři, respektive vykreslení postav, které místy působí jen jako schematické postavy PC hry - ovšem bez kontinuity vlastního chování (je to cítit i z nanicovatých herců - jakoby sami rozpačití z toho, že vlastně nevědí co hrát) . Jedinou jakžtakž výjimkou je hlavní hrdinka. Naopak totálně nezvládnutou postavou je Dům. Dělá si v podstatě co chce - už jenom fakt, že je naprosto nevypočitatelné, kdy zareaguje na hlas obyvatelů domu či jejich hostů (je tedy vážně "nadán" čtením myšlenek? Jak to, že to netuší jeho stvořitelé, když to do něj museli zadat? Nebo se sám od sebe přeprogramoval? Byli snad někteří hosté zadáni do registru ovladatelů?). Dokážu si představit čtení emocí z tónu hlasu či snímaných gest, ale opět jenom v případě, že to do programu někdo zadá, že tam vytvoří registr tónů a gest s jejich překladem a PC pak jenom vybere správný překlad - to by ale museli udělat autoři - programátoři domu. A čtení nevyslovených myšlenek? Myšlenek, které jsou tak skryté, že je nepřečte ani divák? ()

fricek12

Tenhle scénář je už neskutečně ochraný - viz například Demon Seed (1977) nebo 2001: A Space Odyssey (1968). Překvapuje mě, že se právě Slováci chopili tak nejisté příležitosti, když museli vědět, že další takový remake buďto skončí velkým úspěchem, nebo naprostým fiaskem. Vzhledem k tomu, že produkce neměla hallywoodské finance, se tenhle riskantní projekt poměrně vydařil a dle mého názoru se hrdě usadil někde uprostřed. Samozřejmě, že jako každé sci-fi s umělou inteligenci a počítači, mělo i tohle své mouchy typu nesmyslně doprovodných zvuků při psaní na počítači, otáčení kamer nebo blikání monitorů, ale jak jinak hloupému divákovi sdělit, že se nejedná o pouhý spořič obrazovky, nýbrž o velmi sofistikovaný program :-) Trochu úsměvná je i ta česko/slovenská "pustina", do které snadno dorazí donáška květin nebo taxík - chápu ale, že jsme malá země a nemáme moznosti jako na západě USA či v Kanadě. Takže abych to shrnul, jedná se o průměrný thriller. ()

Pokri

Snahu o mysteriózny triler kvitujem, je to spestrenie, no v rukách klasika tuctových tínedžerských komédií to je akési nedotiahnuté a diétne. Trochu napínavé to začína byť okolo 30. minúty, ale chýba tomu viac akcie. Okolo 50. minúty si uvedomujem, že už ma v podstate zaujíma len rozuzlenie. To malo potenciál posunúť celý film o úroveň vyššie. V záverečných 40 minútach sa zdá, že môže šokovať a potešiť, nakoniec však vyšumí. Miestami to od nudy zachraňuje len fakt, že je Gabika nádherná žena, na ktorú sa dá pozerať donekonečna, no to samo osebe na nadpriemerné hodnotenie nestačí. ()

veronelka20

Až na to, že Dykovi je těžký věřit i to, že zvládá malou násobilku, natož že umí programovat a Marcinková nevypadá nahá zdaleka tak dobře, aby se musela svlékat v každé druhé scéně, překvapivě dobré zpracování zajímavého námětu. ()

Chlo0opek

Překvapivě dobrý film s aktuální tématikou. Hutná atmosféra, sympatická Zuzana (a na druhou stranu ta její kamoška zas dost nesympatická:), místy trošku přehnané (i když kdo vím, že ano...), koneckonců i Vojtěch se do jeho role hodil. Ve výsledku sice slabší, ale nakonec dám plný počet - už si pomalu ani nevzpomínám, kdy jsem naposled viděl český film, který by snesl srovnání i se zahraniční konkurencí,... a navíc ta scéna ve vaně, ta přidala také k hodnocení;). ()

draxxi

Za mě celkem napínavej film. Výborná muzika, dobře natočeno a skvělá a krásná Gabina Marcinková. 08/09/2019 - 70% ()

Poryv

Levné, onanistické záběry na šablonovitě živočišnou sochařku Marcinkovou, stupidní scény sexu u stromu, sexu s vířivkou, tancování u bazénu, broušení železa v ateliéru v kalhotkách, umělá postava hackerského souseda, zjevení snipera, ilustrativnost výbojů v plotě ala ohradník ve Slunce, seno, nelogičnost děje a reakcí postav. Celkově film, u kterého by vám bylo trapně až na půdu, nebýt hudby, které se úspěšně daří vytáhnout trapnost až vysoko nad komín. Hloupost režiséra komedií námět zlevnila na absurdní rovinu jen další komedie, tentokrát ovšem nechtěné. ()

TadashiCZ

Základní myšlenka je dobrá, ale když máte 90 % postav napsaných jako úplné idioty, nemůže to fungovat. A ta její kamarádka je vrchol všeho. Řemeslně to je natočené hezky, napsané je to ale strašně strašně špatně. Bez povědomí o počítačích, plné naprostých blbostí a postupně je to horší a horší. A ne, soubor formátu svg vám nezaviruje počítač, nebojte. ()

ABC1

Čekala jsem, že to bude velká bída, ale něco pozitivního by se našlo...Vynikající hudba, výborná Gabriela, dobrý Ondra Malý, kamera taky nebyla špatná, Dyk je krásnej chlap...a to je tak vše. Z takového námětu by se dal udělat výborný fillm, ať thriller nebo horor, ale to by ho musel dostat do ruky někdo jiný než Janák. Je pravda, že scénář taky nic extra, spousta technických nesmyslů a nelogického jednání. ()