Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

kocik1

Pokus o Černé zrcadlo v českých reáliích se bohužel nepovedl. Nejde v žádném případě o budování atmosféry, to kupodivu fungovalo dobře. Všechno ale pokazil mizerný a nelogický scénář, jemuž dodalo korunu primitivní školácké vysvětlení. Technologie, která je naprogramovaná, aby ženě splnila každé i nejtajnější přání a chránila ji, si najednou "uvědomí", že ona si některá ta přání vlastně nepřeje a začne ji vydírat tím, že jí je splní? Ale no tak. Pořád je to je jenom technologie, takže buď pomáhat a chránit....anebo vydírat, a ne, že si budeme všechno přizpůsobovat tak, jak se nám to hodí do scénáře. ()

vesper001

Od zhlédnutí mě odrazovala přítomnost Dyka, který mi prostě spíš než herce připomíná ozdobný kus nábytku. Ale byla jsem zvědavá, jestli myšlenka, kterou znám od Raye Bradburyho, bude v československém podání podobně znepokojivá. A je! Není to tak dávno, co mě udivilo, že si puberťačky povídají radši se SIRI než s kamarádkami. Takže vize budoucnosti, kdy nás technika bude mít přečtené, možná vůbec není nereálná. Otázka je, jestli bude technika schopná pochopit, že lidi stroje nejsou – a jak se s tímto problémem vypořádá. ()

StanislachKo

Ako... vpohode. Na slovenský lowcost celkom zábava a neurážali ani herecké výkony, malo to celkom slušnú temnú atmosféru a hlavný plus a to teda ten zvrat. Myšlienka sa na mňa v posledných minútach vyrútila taká, že mi zavrela pusu a ešte teraz (po pár hodinách) sa mi preháňa hlavou. Normálne by to bolo za 4, ale neviem sa preniesť cez pár (dvoch alebo troch) absolútne nelogických momentov. Škoda. Jo a za zmienku určite stojí kamerová otočka v štýle fukin' Michael Bay :-) ()

vnimatkrasu

Důvěrný guilty pleasure. Janák ovládá tempo, Šácha místy až perfektní kameru a sympatická Marcinková to táhne kupředu jak kdyby se nechumelilo. Scénář je samozřejmě debilita. V ranku céčkových evropských thrillerohororů je ale Důvěrný nepřítel úplně v pohodě. A uteče jako nic. ()

UhLee

(5/10). Původně jsem chtěl hodnotit níž, ale hvězdu přidávám za nápadité deptání hlavní postavy. Ale je to naprosto uvalený film. ()

jedna_vrana

Áno, priznávam, tento film som nadhodnotila o jednu hviezdičku. Takže plusy, čo ma prinútili k aktu zúfalstva. Slovenskí herci rozprávajú slovensky, českí po česky. (Lebo to mi v mnohých filmoch prekáža). Film je postavený na peknej Gabike Marcinkovej a ťaží z toho vo viacerých scénach. Dobrá hudba. Celkom slušná kamera, atmosféra je dobrá. Aj myšlienka filmu, ak by ju natočili tvorcovia Her alebo Black Mirror – by dokázali z deravého scenára urobiť niečo zmysluplné. Nedostatkov by sme našli mnoho: nelogická komunikácia medzi Zuzanou a Alfiem (povedzte, nenaštvalo by to jeden počítač, ako sa Zuzana správa? Najprv si s ním tyká, potom odmietne kvety, následne zase vyká, ako neverná žena sa rozbehne za najnesympatickejším a najpodozrivejším susedom?). Online príkazy sú občas na smiech. Zuzanina kamarátka – Monika (Zuzana Porubjaková) je pre mňa prototyp ukričanej a nevyrovnanej ženy, ani neviem, či to len hrá. Takže máme na svete česko-slovenský sci-fi príbeh a ak by niečo v tomto štýle malo vzniknúť v budúcnosti, treba dielu venovať viac úsilia o hodnovernosť. ()

Johnny.ARN

Som z toho cítil úplný Hollywood. Na slovenský spôsob samozrejme. Ale konečne to nebola nejaka depresívna píčovina, ale svižné dielko, so zaujímavým námetom, skvelým obsadením a perfektnou gradáciou. Dobre natočené, dobre zahraté. Prvý slovenský film po fakt dlhej dobe, pri ktorom som si nešklbal kotlety a ktorý ma zaujal. Jedna navyše za nahú Marcinkovú. 5 z 5 ()

Gothar

Plne sa stotožňujem s komentárom užívateľa Sten2. Film obsahuje až príliš veľa nezmyselných dejových odbočiek a technických absurdít. Zo začiatku som si hovoril, že by to mohlo byť aj na 3*, ale cca od polovice je to už len horšie a horšie. 30 % ()

RonaMidu

možná bych mohla dát i čtyři body, valnou část filmu jsem byla celkem napjatá, ale konec se mi nezdá pěkný nebo zajímavý a nutno podotknout, že co se týká funkce, možností a schopností počítače, to jde mimo mne, to jsem neřešila :-) ()

Mrkvič

Dlouho jsem i zvažoval, že bych dal 4 hvězdičky. Film měl fajnové obsazení i nápad. Jenže potom se nezvládlo zapracovat s tím, co do té doby bylo vybudováno. Hlavně krkolomné přehazování podezření na dům, manžela a souseda. Přitom od první vteřiny všichni ví, kdo je vinen. Šikovnější tvůrci by si jistě poradili mnohem lépe. Takhle musely postavy držet hubu, aby si jasnou věc neřekly. Poslední ranou do vazu pro mě byl objevivší se střelec. Sice jeho výskyt je zase poměrně logický, ale objevil se v hodně podivnou chvíli. ()

oveckaoa

Ženskou pronásleduje vlastní inteligentní dům ve kterém bydlí s přítelem zatímco jí to časem dochází on si myslí, že jenom hysterčí a to je celý děj filmu. Hraje zde zhruba 10 herců přičemž pro film je důležitých tak 5. Na české poměry průměrný thriller, který ke konci už nudí a je plný nelogičností (proč se ten soused nevymáčkl už od začátku a místo toho jich pořád pronásledoval jak nějaký magor například? proč by někdo posílal nájemného vraha sám na sebe? nemluvě o tom, že v předchozí scéně Zuzka nerozbije okno ani golfovou holí a židličkou a tady to jakýsi maník prostřelí na počkání). Závěrečná pointa je dobrá, ale, když se člověk nad tím zamyslí nad těmi nelogičnostmi jde to do háje. 40 procent za film a 20 za to, že někoho konečně napadlo vytvořit něco jiného než tupé komedie čehož si cením. ()

_DAVE_

Námět ok, neustále řešíme co, kdo a jakým způsobem nás sleduje, odposlouchává atd. Na laptopech lepíme flastr přes webku, telefon nám oznamuje, že poblíž je obchod se zbožím, co jste si ho nedávno prohlíželi na internetu. Až tady fajn, ale scénář a to zpracování???? Co jste čadil pane Janáku? Všechno se zde snaží být tak "cool", až nikdo ani trochu neřeší, že to vlastně naprosto nedává smysl... ()

hanagi

Vlastně se mi to docela líbilo. I když bych měla přece jen nějaké výtky, a to hlavně ke konci filmu, kdy se snaží být až příliš "akční". Je to na škodu věci, protože ty komorní, tísnivé pasáže vyznívají velice dobře. SPOILER! Nejvíce mě ale potěšila pointa celého příběhu, která působí velice reálně. Žádný "zamilovaný kompjútr", ale naivní lidská chyba. Jak můžeme od stroje očekávat dokonalost, když ho vytvářejí a programují tak nedokonalé a chybující bytosti. ()

fefee

Niektoré scény boli solidné, iné zasa nepresvedčivé, celkovo ale dalo sa vzhliadnuť, oceňujem dobrý nápad a snahu. (2,5*) ()

Sany33

Príbeh: Čo ak sa hniezdo vášho súkromia zmení na vášho nepriateľa? Herecké obsadenie: Stávka na sympatickú dvojicu vyšla na jednotku. Vojto Dyk je v hereckej rovine ako doma a má celkom uveriteľný prejav. Gabika Marcinková je nádherná slovenská herečka, ktorú si vždy rád pozriem jednoducho ma baví. Prevedenie: 90% úchylov dá okamžite obrovské hodnotenie už iba kvôli samouspokojovacej scéne vo vani alebo vďaka natriasajúcim sa vnadám na lesnej uličke. Ja dávam prestrelené hodnotenie kvôli tomu, že je nutné si uvedomiť že ide o Slovenský film. Film vznikol na Slovensku! Takéto filmy tu jednoducho nevznikajú je to na Slovensko vysoký nadpriemer, ktorý sa snaží podobať Hollywoodu a z časti sa mu to aj darí. Za normálnych okolností by som filmu dal priemerné hodnotenie ale potom som si túto maličkosť uvedomil. Pocity: Ako thriller film funguje výborne. Necháva diváka v napätí. Ponúka psycho scény so susedom. A nebráni sa ani jemnej erotike. Pre mňa spĺňa atribúty dobrého thrilleru. Teda až na ten koniec, ktorý sa dal urobiť lepšie. Pridaná hodnota: Ako film veľký význam nemá lebo na trhu je podobných filmov hafo. Na druhú stranu do análov slovenskej kinematografie sa určite zapíše tučným písmom, nakoľko odvaha natočiť niečo podobné u nás, tu asi ešte nebolo. 68% ()

Autogram

Očakával som exhibíciu sci-fi nápadov, ale počas prvej polovice to bola skôr exhibícia kriviek Gabiky Marcinkovej. Na tom nie je vôbec nič zlé, a v druhej časti nabral film tie obrátky, aké som si predstavoval. Nakoniec som spokojný so záverom a pointou viac, ako sa zdalo, že by sa z toho celého dalo vyžmýkať. –––– Zuzanko, budeš první ženská na světě, o kterou se stará vlastni barák. Ani nevíš, co tě čeká. ... Stačí, když zmáčkneš tohle, a vdechneš našemu domu život. Budeš jako stvořitel... –––– Přejete si zvýšit úroveň prožitku? –––– Váš mozog odmieta pripustiť, že za tým nie je človek. Že sa takto môže správať stroj. ()

jefff

Mouchy film má, ale pravdou je, že se s tím Janák popral vlastně dobře. Je vidět, že nakoukával zahraniční bijáky a leccos okoukal. Povedl se i casting, především pak Marcinková byla opravdu skvělá a film po většinu stopáže táhla. Nepřítel má i slušnou atmosféru, napětí, jen zvraty byly takové nedotažené. Jinak palec nahoru. ()

Danikaa

A prečo nie? Susedovi doma už takmer všetko riadi Alexa, takže táto zápletka nie je až taká absurdná. Malo to dej, malo to napätie, malo to spád, nenudila som sa. Tretia ⭐ je za vždy dobrú Gabiku Marcinkovú. ()