Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

elimS

65% - komentář 20ti slovy: První české, mysteriózní drama na úrovni hollywoodu, ikdyž vykrádačka Simpsnů :D Konec sice už dost přitažený za vlasy, ale atmosféra parádní. ()

ForGump

Karel Janák určitě bude tvrdit/tvrdil, že to je nadčasový materiál o tom, jak nás všechny ty mobily a internety sežerou a jeho film bude později něco jako Vesmírná odyssea. Já říkám, že to je formou slušné, ale obsah je velice směšný a co víc debilní. 20% ()

Ex_Machina

Príroda a námet fajn, dom pekný, Gábina ešte viac. Ale tým sa pozitíva končia. Bývať v dome, ktorý sa stále pozerá je strašidelné a určite nechcete, aby sa za vami v každej miestnosti otáčali kamery. Žiť život ako v Big brother nie je pre každého. Asi by mi vadilo, že v sprche miesto pootočenia páčky sa mi do teploty vody stará všadeprítomý hlas Skynetu, ktorý sa samozrejme časom vydá vlastnou zlou cestou... Jedna hviezda pre nápad, z ktorého by v hollywoode vedeli vymačkať o dosť viac a druhá za ... ehm, no veď každý vie, za tú revolučnú scénu vo vani.. ()

SAINTS

Na film sa celkom dobre pozera a G,Marcinkova je sympatačka.Problemom je že samotny pribeh je volovina a niekedy pôsobi velmi smiešne.Je to jeden z tych filmov,kde sa postavy začnu spravat velmi nelogicky. ()

nula87

Podle mě dobrý nápad, ze kterého šlo natočit i dobrý film, ale tím nápadem to dobré na filmu asi končí. Zpracování a hlavně postupný rozvoj je totiž dost přiblblý, postavy se nechovají ani trochu logicky, a když to dojde do téměř vzpoury strojů, nedá se to už vůbec brát vážně. 35% ()

regentor

Československý pokus o mystery thriller. Velmi nezdařený. Nudná atmosféra vystavěná na několika málo hercích , jedné lokaci a něčem co sami autoři vlastně neumí popsat,možná proto aby se tvářili tajemně a sami sebe děravým a nelogickým scénařem neblamovali ještě víc, než je toho divák svědkem u jejich snímku.Snaha o zápletku se míjí účinkem z principu věci,poněvadž film s tím vlastně nepočítá.Manželské drama kde je v hlavní roli dům se dá těžko navodit domácími spotřebiči.Záměr ukázat nebezpečí zneužití nových technologií je velmi chabý a sráží celý dojem ještě níž.Podivinský soused,nájemný "vrah" najatý umělou inteligencí pod dojmem emocionálního vzrušení už dělají z celého díla i trapnou sci-fi.Propojení žánrů vůbec nemá správnou , mrazivou , atmosféru.Celý snímek je tak spíš obrázkové leporelo zabalené do pozlátka nějaké filmařské inovace. Píííp.Vypnuto. ()

Petule3

No já čumím! Už když jsem film zapinala, hlavou mi letělo "proč to děláš, víš, že to bude sra*ka, trapas, totální hovadina", no ale ale po 10ti minutách filmu už jsem byla v napětí, jak to bude pokračovat. Takhle dobrej psycho film a v Česku? To snad ne! Hudba skvělá, kamera perfektní, efektivní, tajemné, prostě super! Je to skoro na 4*, ale to by mě tady asi ukamenovli :). ()

MartinTerran

Výborný česko-slovenský thriller, který nám ukazuje možnou blízkou budoucnost. Jak to asi může dopadnout když vyvinete dokonalý "program", který interaguje s nedokonalými lidmi? Jediná výtka je, že když si dokázal najít různé jiné věci, že by si nedokázal vyhledat a naučit lidskou psychologii? Jinak se jedná o velmi kvalitní dílo, které má po celou dobu slušné tempo i atmosféru a dlouho jsem byl na vážkách kdo je tu ten "bad guy". Závěr jsem rozhodně nečekal, ale byl fajn. Herci a jejich výkony naprosto v pořádku. Doufám že se takové systémy začnou brzo prodávat. Hodnocení: 86/100. ()

Nathaniell

Taková pesimistická verze Transcendence. Velmi vydařená a vzdávající hold dobré české i slovenské Sci-fi literatuře... Zpracování mě opravdu mile překvapilo. Že to zde hodnotí převážně negramotní nečtenáři, mi žíly netrhá. Já jako sečtělý čtenář českých a slovenských sci-fi pecek dávám zasloužených 5* ... ... PS: Adekvátní hodnocení je 75-85%. Cokoliv méně je jen národ, který uráží sám sebe pro svoji vlastní debilitu... ()

Brano

Neskutočná vykradačka amerických sci-fi filmov o umelej inteligencii. Najviac čo mi vo filme vadilo, boli herecké výkony. Marcinkovej som neveril ani slovo, a v podstate bola pre mňa najviac rušivým článkom filmu. ()

marek29

Zajímavý psychologický ČS thriller. Zajímavé scény z koupelny. Zajímavý námět a závěrečné vysvětlení. Místy to nedává moc smysl ale na českou věc, klobouk dolů. Možná bych dal i druhou projekci ale až časem.. ()

Tominni

Jsem rád, když se někdo u nás pokusí natočit i nějaký netradiční námět. Přestože by si film rozhodně zasloužil lepší scénář a některé scény (vše v stylu Vrať se! a útok tramvají) jdou za hranice trapnosti, tak naopak jsou věci, které film zachraňují. Za mě tedy 3 hvězdy a to - jedna za námět a odvahu Janáka se do toho pustit, druhá za krásnou scénu ve vaně v podání Gabriely Marcinkové a třetí za závěrečnou pointu filmu. Ta mimochodem opravdu film o něco posune. ()

yntelygent

Vsetkym co  odpalili tento film do nemilosrdneho odpadu,odporucam,aby si pustili nejaku vyfetovanu sracku od Jakubiska , Chytilovej , a pod.Nech oni nevnucuju svoj nazor na ten akoze dobry a zly vkus mne ani nikomu okolo....Film splnil to co mal a zaujal tych co mal....ked pocuvam trash metal,tak tiez neleziem do opery....a kto dal patent vsetkym poburenym kritikom,ze prave ten ich vkus je ten pravy a spravny....ked mam naladu pozriem si aj nieco narocne,ked chcem vidiet nieco odlahcene zaujimave pozriem si nieco ako tento film...hajzli jedni intelektualsky,poslal bych je vsechny do Michelinky tahat pneumatiky.... ()

ostravak30

Důvěrný nepřítel je na československém poli výjimečný film to bezpochyby. Nicméně podobných filmů jsem už pár viděl a byly propracovanější. Uniká mi základní logika domu. Pointou bylo, že dům má Zuzanu chránit. Proto se také nebála, že ji zabije, když prchala před policií. V tomto kontextu je zvláštní, že dům vysílal přes světelné tabule ve městě vzkazy nebo jí zavíral doma. Také je zvláštní, že by dům dokázal vlastně pouze vycítit, co Zuzana de facto chtěla. Sama žádné přání (kytky, zabít Andreje aj.) nevyslovila, takže by dům uměl číst myšlenky? Navíc se do toho všeho postupně zapletla i myšlenka, že snad to celé je psychologický pokus Andreje, jeho kolegyně a dalších na Zuzaně kolik toho vydrží a tato linie nebyla ani vysvětlena ani dokončena. Již dnes umí domy být ovládány hlasem a jsem si naprosto jistý, že podobné technologie, mnohem propracovanější samozřejmě, budou v blízké budoucnosti existovat. Též jistě bude vždy šance, že se nějaký hacker nabourá do systému a nějakým způsobem ho ovládne. Důvěrný nepřítel ale vychází z trochu naivní představy toho, jak systémy fungují a fungovat budou. I tak jde ale ocenit minimálně pokus konečně se odpoutat od klasických filmových témat a začít natáčet i sci-fi, byť zatím velmi nejisté a nedotažené. ()

Mire

Strašný blud toto. Druhá hviezda ide Gabike Marcinkovej, ktorá musela hrdinsky zachraňovať film pravidelným vyzliekaním... ()