Hádej, kdo přijde na večeři

• USA Guess Who's Coming to Dinner (více)

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová se nemohou smířit s nečekaným partnerem své dcery. Přitažlivá, sympatická intelektuálka Joey Draytonová jednoho dne oznámí svým liberálně uvažujícím rodičům, že má poměr s lékařem Johnem Prenticem, černochem, za něhož se také hodlá provdat. Je to pro ně pořádný šok, který ustupuje pouze velmi pomalu, i když charakter a vědecká erudice nápadníka jim imponují... (oficiální text distributora)

agassi68

Máloktorý zo starších filmov vás dokáže upútať a zasiahnuť tak ako tento. Posolstvo o ľudskosti, láske a porozumení medzi ľuďmi s odlišnou farbou kože majstrovsky zvládnuté na malej ploche rodinného domu. Klasika, ktorej čas neuberá na hodnote. ()

Andronikos

Moje výhrady: krkolomné vystavanie zápletky: pár, ktorý sa pozná desať dní (!), potrebuje počuť verdikt o svojom budúcom (časovo blízkom) sobáši od rodičov, ktorí boli so situáciou zoznámení len pred chvíľou, a to do večera. - Prostredie je strašne snobské, dr. Prentice strašne príjemný, takže to údernosť námetu znižuje. - Nemám pocit, že by to bolo zahrané najvierohodnejšie. Niežeby herci v rolách štyroch rodičov hrali svoje zaskočenie, ba zdesenie úplne a vo všetkých prípadoch zle - ale hrajú ho väčšinou tak, že som im nedokázal veriť ich neskoršie postoje vo filme. - Ako to všetko dopadne, je v podstate jasné, takže niečo ako napätie vo filme absentuje. - Vykreslenie postojov p. Prenticea st. a kuchárky Matildy (dosť podivnej postavy) nie je dotiahnuté do konca, či už máme na mysli to, že sa naplno nepodieľajú na "happy ende", alebo skutočnosť, že ich eventuálne pretrvávajúce odmietanie zmiešaného manželstva je napokon iba nenápadne upozadené, nie tematizované. - Za normálnych okolností by som hodnotil ako priemer, ale keďže ide o asi najslávnejší titul môjho obľúbenca Kramera a zároveň o film, ktorý zohral významnú úlohu nielen vo filmovej histórii, pretože obsahuje závažné posolstvo, budem veľkorysejší, hoci by som v tom prípade asi v hodnotení mal pridať Kto seje vietor, Kramerovej snímke, ktorá vyprovokovala menej mojich námietok. Na druhej strane, problém nadhodený v Hádaj, kto príde na večeru je svojím spôsobom naliehavejší. ()

RedDuck

Mám rád staré americké konverzačky a téma rasismu mi není vůbec cizí, ale tady mi to odzačátku nehrálo. Celý námět byl totiž tak trochu posazený na hlavu. Dceruška (podle obsahu prý sympatická(!) intelektuálka(!)) jedná jako by spadla z višně a staví tak rodiče i svého nastávajícho do prekérní situace. Na jiné vysvětlení než že své rodiče hluboce nenávidí nebo je neskutečně prostoduchá jsem nepřišel. Myslím že by bylo velice málo rodičů kteří by její podmínky a neustálá ultimáta nechápaly jako zradu a manžel by dost možná začal přehodnocovat koho že si to vlastně bere. Během filmu se nijak její motivy zkomplikovat tu nejdůležitější událost v životě a vztahy s rodiči neodkryjí, a tak jsem se musel v duchu tak trochu hořce smát když se ve filmu několikrát objevilo přesvědčení jak oba novomanželé jsou inteligentní a přesně ví co můžou od okolí čekat. Dvě hvězdičky tak dávám především jako čest Spencerovi Tracymu, který zemřel pár dní po natočení. ()

Huguette

Netroufám si hodnotit. Obyčejně se mi takové filmy líbí, a velmi, ale tento mě na jednu stranu fascinoval a na druhou stranu nevyhovoval. Myšlenka - bezva, na tu dobu dost možná i trochu šokující, skvěle zahrané, i když se teprve učím mít ráda Katharine Hepburn, jejího herectví si velice vážím, Spencer Tracy byl senzační, i ostatní...ale měla jsem problém s formou. Jeden až skoro patetický dialog skončil, člověk se ani nestačil "nadechnout" a už tu byl další a další a další...a v závěru, Spencer Tracy (velmi působivě, to nepopírám) tuto smršť až násilně nahloučených dialogů shrnul a a došel k závěru. Rušila mě ta násilnost..faana21 říká "jako ze života" - a to se mi právě moc nezdálo, jevilo se mi to spíše jako nuceně slepené dialogy, jakoby : "Teď jsi mluvil s tímhle, před tím s touhle...aha, jdi a promluv s tamtím, taková možnost tu ještě nebyla." A ti mladí lidé - jako postavy - mi připadali..asi to bude znít divně, ale trošku empaticky tupí. Buď jsem nepochopila mladou slečnu, že se svým až naivním, nadšeným, optimistickým jednáním snaží snížit napětí v rodině..a nebo to napětí neuměla vycítit a to se mi zdá nepřirozené. A dokonce si troufnu říct, že i typizace postav se mi zdála dost jasně ohraničená, až divadelně, to mi také moc tím "ze života" moc nesedí .... hvězdičkami nehodnotím proto, že za herectví bych dala klidně i 5, ale za formu o dost méně (a třeba i neoprávěně kvůli své možné nedomýšlivosti) a průměrovat to nechci, protože by výsledek byl zkreselný. ()

Akana

Klasická konverzačka na ve své době stále ještě velmi ožehavé téma, s nezbytným slzopudným (to nemíním zle) Tracyho monologem v závěru, ale taky velmi svižná a vtipná. Divadelní sevřenost děje a herectví většiny hlavních představitelů (je mi trochu líto Katharine Houghton, že jí tu nikdo nezmiňuje, ale ona je tam opravdu hlavně pro hezkou tvářičku) unese i tu nadbytečnou trošku moralizování. ()

Evander

Velmi dobrá, konverzační, romantická komedie, která spolehlivě pobaví. Na druhou stranu je na ní značně patrný zub času a dnes může působit poněkud naivně. Možná bych dal i plné hodnocení, byť by to nebylo úplně čisté (vidím to tak kolem 85%), ale český dabing mi to bohužel neumožňuje. Až bude dostatek času a vhodná nálada, zkusím se k tomuto snímku vrátit, ale příště již v původním znění. Věřím, že dojem z filmu bude jiný a doufám, že ještě lepší. ()

gombarix

I kdyby nic jiného, tak Tracyho závěrečná řeč je mimořádný zážitek (a mrazí z ní nejen z toho vědomí, že je prakticky "ze smrtelného jeviště"). Za slabé místo považuju roli Joey, která spíš než jako "přitažlivá, sympatická intelektuálka" působila jako káča. (Její představitelka, v reálu Hepburnové neteř, i přes toto našlápnutí žádnou velkou filmovou kariéru neudělala, a zůstala spíš hvězdou divadelní.) ()

GMVajgl

Z dnešního českého pohledu je situace, jak ji film zobrazuje, hóóódně malicherná. Bílí rodiče bílé dívky jsou liberální a černoch je vzdělaný a obecně na nejvyšší možné myslitelné společenské úrovni. Nuda. Chtěl bych vidět film o tom, jak si přivede domů černocha z ghetta. ()

Rathalos

Urcite sa nejedna o komediu,to je hlupost,je to skvela konverzacna drama o vztahoch,rodine a v neposlednom rade o rasovej otazke s hviezdnym hereckym obsadenim...:-) ()

JimiH

Sice trochu příliš hrané na city, ale jinak moc příjemný film se skvělým hereckým trojúhelníkem Tracy - Poitier - Hepburn. ()

mi-ib

Já tyhle konverzační filmy nemám moc rád. Když budu hledat minimum děje a minimum lokalit, můžu na to jít do divadla. Když film stojí na dialozích, tak musí mít opravdu velmi zajímavé nosné téma. Tady je téma celkem dobré. Právě v námětu hledám největší sílu snímku. Nastavuje zrcadlo divákovi. Troufám si tvrdit, že každý se během sledování zamýšlí nad tím, jaký postoj by ve stejné situaci zaujal on. Všichni víme, jaký ten postoj je správný, ale stejně je to dilema... aspoň pro mne. I když mi film překvapivě v pohodě utekl, musím přiznat, že poslední půl hodinka už mě docela nudila a moc mě ani nezajímalo, jak to celé dopadne. Navíc konečný monolog Spencera Tracy takový "divadelní" a jasná snaha o bombastické zakončení, ale mě to spíš uspalo... jo a Katharine Hepburn byla vyjímečné ošklivá herečka. ()

HappyDeath

Naprosto geniální psychologické drama s komediálními prvky. Jednat takhle otevřeně o takové problému který je nejen v americe, to to chce nápad, kuráž a um...Vše bylo přítomné a jako bonus dovedené k dokonalosti. ()

Modus

O čtyři roky později co M.L.King pronesl svou slavnou řeč "I Have a Dream" vzniká tento příběh. Příběh, který je aktuální i dnes a mám tušení, že i dlouho dobu bude. Skvěle napsaný scénář bez kterého by tento film mohl na svoji nesmrtelnost zapomenout. Můžete mít herce jaké chcete ale bez dokonale vybroužených textů by to byl jen obyčejný snímek který by zmizel v propadlišti dějin. V tomto případě se podařilo skloubit obojí na jedničku. Ale přece jen všechny převyšoval Spencer Tracy který se důstojně rozloučil se svou hereckou kariérou i životem. ()

shereen

Je to opravdu dobrý film s přesahem, ani nevím proč ubírám hvězdičku, snad proto, že ty rodiče trochu chápu a vadilo mi, že je celý film totálně jednoznačně dáno, že kdo nesouhlasí je trapný zpátečník a rasista. ()

tranquill

Je jasné, co chtěl režisér říci, zvlášť v kontextu s dobou, která nebyla tak daleká od skutečné a do té doby zákonné rasové segregace v USA. Ale asi to bylo moc filosofické a tu komediální stránku jsem docela postrádal. Prostě mne tento film nijak neuchvátil, znám jiné a podstatně přímočařejší, které dokázaly tnout do živého a emociálně zapůsobit. Ale možná o to ani tvůrcům nešlo... ()

KafuR

Odlehčená konverzačka na téma, které je pořádné horké i v této době, a se zástupem sympatického ansámblu herců (vyjma tu naivní a otravnou Joey). Uvěřitelní jak v těch vážnějších pasážích, tak v těch úsměvných, přestože na komedii tam zas moc humoru nebylo a suploval ho spíš ten lehký a odlehčený podtón. Na mně tam ale bylo příliš mnoho mluvení a málo děje, přestože všechen ten mix postaviček, co se tam mihne, je na zevrubnou hru o několika dějstvích více než dostačující. A ani moc mně nesedl ten sladký a naivní závěr. ()

arkie

Sidney Poitier je Boh ... skvela drama o probleme manzelstva cernocha a belosky. Dnes uz sice trochu usmevne, trochu moc teatralne ale aj tak strhujuce. ()

arinečka

Viděla jsem to už dávno,ale líbil se mi ten film a líbil se mi S.Poitier, dobrý scénář, ony starší americké filmy obecně mívají kvalitní scénáře:-)) Tohle byl jeden z těch filmů, kde jsem si říkala, proč to ti Američani s těmi scénáři tak umí. ()

RajAthen

Naprosto okouzlující film o lidech, kteří se vzájemně mají naštěstí dost rádi natolik, aby nenechaly sebou zametat předsudky. Finální promluva hlavy rodiny nemůže nechat nikoho chladným. Na filmu jsou skvělé i malé detaily jako oblíbená zmrzlina či díra v pomožce, díky nimž máte pocit, že se díváte na skutečné lidi a ne moralizující postavy, kam by nebýt vynikajících výkonů i režie mohl snímek sklouznout. ()

Brinkley

Téma určitě aktuální v 60. letech. Dnes už nikoli, takže 108 minut řešení etnických kořenů budoucího zeťáka mi přišlo poněkud zdlouhavé. Spencer Tracy a Katherine Hepburnová jsou však moji velcí oblíbenci a i v tak pokročilém věku hrají mimořádně, takže 4 hvězdy. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier