Hádej, kdo přijde na večeři

• USA Guess Who's Coming to Dinner (více)

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová se nemohou smířit s nečekaným partnerem své dcery. Přitažlivá, sympatická intelektuálka Joey Draytonová jednoho dne oznámí svým liberálně uvažujícím rodičům, že má poměr s lékařem Johnem Prenticem, černochem, za něhož se také hodlá provdat. Je to pro ně pořádný šok, který ustupuje pouze velmi pomalu, i když charakter a vědecká erudice nápadníka jim imponují... (oficiální text distributora)

iXtr3m3

Sidney Poitier bol vo svojej dobe asi niečo podobné ako dnes Morgan Freeman reznutý Denzelom Washingtonom. Charizmatický herec, čiernej pleti (v tej dobe žiadna sranda), ktorý dokázal na seba strhnúť všetku pozornosť. Nebolo to síce priamo ako Panu učiteli s láskou, ale predsa len jeden z jeho najlepších filmov. ()

Zagros

Další z filmů se Sidney Poitierem na téma rasismu. Na rozdíl od poslední doby je téma rasismu zabaleno do skvělé konverzační komedie, která nikoho neurazí a naopak většinu lidí skvěle pobaví. Zásluhu na tom má především dvojice Tracy-Hepburnová, opět si zahráli manžele a opět skvěle. Jejich slovní přestřelky patří k tomu nejlepšímu. Zápletka je ale zajímavá sama o sobě. Liberální rodiče učí svoji dcerku rovnosti, což se podaří a ona si domů přivede svého nastávajícího… černocha (tehdy se to říct ještě mohlo). Zrovna se zrušil zákonný zákaz (!) mezirasových sňatků, tak do toho rovnou práskneme. Tohle je i na rodiče příliš a musí to rozdýchat a hlavně prodebatovat. Tohle téma bylo v době vzniku filmu hodně třaskavé a za odvahu s ním přijít, patří tvůrcům velká pochvala. Ono je to aktuální i dnes. Jedinou drobou výtku bych měl k přílišné naivitě a idealizaci snímku. Potenciální nastávající je totiž dokonalý, co kdyby to byl třeba stěhovák? Co kdyby rodiče nebyli tak liberální? Ale čert to vem. Jde o film a tomu je třeba podobné věci odpouštět. Reálných dramat máme v životě dost. ()

Han22

Hádej kdo přijde na večeři? Dcera s přítelem, kterého zná pár dní, který je o 14 let starší a navíc je černoch. A chtějí se vzít. Oba se pevně milují, on sám je světově proslulý lékař, její rodiče jsou pevní ve svých liberálních zásadách, ale stejně to rozčeří vody. Máma je váhavě pro, táta si uvědomuje reálné problémy, které je v USA roku 1967 čekají a čím víc na něj ostatní tlačí, tím víc je proti. Nelíbí se to ani černošské služebné a do toho přijíždí jeho rodiče a jeho otec má tentýž problém. Hádej kdo přijde na večeři je veleslavný název veleslavného filmu a naštěstí své pověsti nezůstal nic dlužen. Vynikající postavy, skvostně zahrané nejen trojicí Poitier, Hepburnová a Tracy, ale i ostatními. Fantastické dialogy a téma rasismu kupodivu z obou stran. Možná trošku naivní, ale černoši v roce 1967 to opravdu neměli snadné a tohle byl moc důležitý film, který narozdíl od podobných "woke" filmů z dneška nebuší na otevřené dveře ani nedělá z lidí blbce. Hepburnová si Oscara zasloužila, ale ještě více Tracy se svou poslední rolí; při jehož finálním monologu mi slza ukápla a měl jsem jasno. Kramer to opět dokázal a já můžu dát bez problémů 5*. PS: Ruku na srdce, co byste říkali dneska, kdyby si Vaše dcera přivedla domů cikána či muslima? Já bych se rozhodně ošíval. Drama roku 1967. ()

Vajonek

Nejvíce se mi líbila závěrečná řeč Spencera Tracyho, prostřednictvím které hezky vypíchnul hlavní momenty z postojů jednotlivých zapojených aktérů, ukázal, že všechno není tak černobílé (obrazně i doslova) a že se nakonec všichni mohou domluvit, být uspokojeni a zasednout k té společné večeři, ke které se celou dobu směřovalo. Reálně by se to jistě neuzavřelo tak růžově, ale co už, to asi není až tak podstatné... Věřím, že tohle byl velmi důležitý film ve své době, dneska už (na mě) působí trochu moc ukecaně, možná i trochu nepřirozeně, vyumělkovaně (např. v dialozích, výrazech...). Pořád jde ale o příjemný konverzační film o síle předsudků, střetu vznešených ideálů s realitou, velké lásce nejen partnerské, ale i té mezi rodiči a dětmi. 75 %. ()

cab

Oscarove vykony vsech zucastnenych v odvaznem, pohledne-li se na datum vyroby, konverzacnim dramatu s moralnim poucenim o rasovem citeni, i kdyz clovek ma liberalni mysleni, pri setkani dvou rodin, kterych afroamericky syn a slicna beloska se po par deni znamosti chteji brat a vcelku logicky znat nazor svych rodicu na vzniklou situaci. Dechberouci a kdo nevidel, at rychle doplni mezeru. 100% ()

Roman Albach

Geniální konverzační drama, které se téměř celé odehrává pouze v domě manželů Draytonových, a přesto vás nenechá vydechnout. Klíčem k takovému filmu je bezchybný scénář a především brilantní herecké výkony, o které se v této klasice postarali Katherine Hepburn a Spencer Tracy. Role jsou jim psané na míru. Kdyby Katharine se Spencerem byli manželé a měli dceru, mám pocit, že by jednali naprosto stejně jako jejich Draytonovi. Je až neuvěřitelné, že tento film byl natočen už v roce 1967, v době, kdy Martin Luther King bojoval proti segregaci. Nedokážu si představit, co to způsobilo v amerických kinech, jaké množství diváků se chytalo za hlavu a nebylo schopno přístup Draytonových a nakonec i Prenticových pochopit. Ono nakonec i dnes, téměř 50 let po natočení snímku, by mnozí rodiče měli s takovýmto sňatkem problém. Na svoji dobu film více jak průkopnický s poselstvím, které bude stále aktuální. ()

Scevola

Toto je treti film (ktory som videl v poslednej dobe), v ktorom hra Sidney Poitier na temu spolunazivania bielych a ciernych. Musim priznat ze je trochu slabsi ako tie predcadzajuce (Defiat Ones, In the Heat of the Night). Ale to neznamena ze to je zly film, to vobec, ma to atmosferu, dobre dialogy, a pacil sa mi aj koniec. 7/10 ()

Kovaja

5.pecka za atmosféru,skvělé obsazení a herecké výkony a kameru.Moc hezké pokoukání.Nad všemi trošku vyčnívá výkon výborného S.Tracyho,byt už mu z jeho života mnoho nezbývalo:-(( ()

Radim

Hvězdný herecký koncert na téma rasismu. Dnes se možná mohou zdát některé reálie divné a směšné, ale je třeba si uvědomit, že film je z roku 1967. Jeden z těch "must see". ()

kornitko

Film o demokratických rodičích, kteří celý život učili svou dceru rovnoprávnosti a najednou, když se zamiluje do černého muže a chce si ho vzít, je to pro ně problém a odhaluje to jejich pokrytectví. Možná v pár momentech mi přišel film trochu kýčovitý, ale nenávidím předsudky a miluji filmy, které proti ním bojují, a proto musím dát hvězdiček 5. Herecké výkony byly rovněž skvělé. Ve své době asi přelomový film a určitě hodně odvážný. A jestli má film co říct i dnes? Rozhodně ano. ()

Wishkah

Legendární film o jednom malém "problému". Film s jednoduchým a přitom brilantně napsaným scénářem, se skvělým hereckým představením a krásnou, téměř až divadelní atmosférou. Film je skvělý a dodnes, tedy aspoň dle mého názoru, neztratil svůj smysl ani půvab, protože i po tolika letech dokáže nutit diváka přemýšlet nad tím, jak by asi reagoval on, kdyby si jeho dcera přivedla domu, sice jinak dokonalého chlapíka, ale přitom tmavé pleti. Jeden z nezapomenutelných snímků ()

Mr.Dick

Tento oscary a nominacemi prošpikovaný kousek sliboval kvanta kvality a opravdu - slib splněn. Mistři svého oboru v akci, ať už černí, bílí, zelení či růžoví. Hádejte, kdo hodnotí 5*? - Já tedy určitě. ()

Neotom

Po většinu stopáže tak trochu pseudodramatický film, který naštěstí zachraňuje od kýčovitosti příhodné rozuzlení. Balancování na hraně mezi dramatickou a komediální linkou ovšem nepovažuji za ideální (přílišná rozpustilost, několik „WTF momentů"). Celkově se ale jedná o sympatický počin s atraktivním tématem i provedením a vynikajícím výkonem (zejména v posledních pěti minutách) Spencera Tracyho. 65% ()

peetriss

Jeden z nejlepších a také nejklasičtějších filmů na téma rasových předsudků. Hádej, kdo přijde na večeři byl ve své době velice odvážným skutkem, poněvadž se jednalo v USA o velice ožehavé téma a v nejednom státě unie by ještě tehdy takovýto smíšený pár stál mimo zákon. Toto dílo má však mnoho co říci i dnes, jeho téma a poselství je nadčasové, i když je podáno pro některé až příliš moralistickou formou, což mi osobně vůbec nevadí. Síla sdělení je podána tím nejlepším možným způsobem v podobě geniálně zahraného konverzačního dramatu s přesnou dávkou komediálního nadhledu a s fantasticky napsanými dialogy, které zcela po zásluze neunikly pozornosti akademie při udílení Oscarů. Poklonu skládám i všem zúčastněným hercům za výborné výkony. ()

derryl

Krásný a velmi dojemný film, který mě dojal hlavně ve scéně dlouhého monologu Spencera Tracyho, který shrnuje celý děj filmu a dílo celé uzavírá. Vždy si říkám, že je potřeba točit tyto angažované filmy, které vypovídají o stavu Ameriky v té, či oné době. Přesně proto se nenechávám odradit stářím filmu, ani jeho obsahem, studuji v těchto dílech dobu vzniku, způsob práce s herci a vyhledáváním skvělých příběhů a tvorbou báječných scénářů, tak, jako v tomto případě. Bravo! ()

valasek.m

Tak z tohoto snímku se stává jeden z mích nejoblíbenějších romanticko-komeniálních a dramatických filmů. Jsou zde chvíle, u kterých se budete smát a pak jsou ty i chvíle, kde budete brečet. A nesmím opomenout bravurní herecké výkony. Opravdu výborný film. Tady, kdyby to šlo dal bych i 6*. ()

Rozjimatel

"You and your whole lousy generation believes the way it was for you is the way it's got to be."     Komorná konverzačná dráma presne podľa môjho gusta - s inteligentnými dialógmi, s množstvom múdrych myšlienok a v neposlednom rade so skvelými hereckými výkonmi. Výborným spôsobom je tu spracovaná nielen téma rasizmu, ale aj téma medzigeneračných rozporov ("I owe you nothing! If you carried that bag a million miles, you did what you're supposed to do!"), obe nadmieru aktuálne i dnes. Okrem tradične výbornej réžii Stanleyho Kramera ide kredit hlavne perfektnému scenáru (William Rose s Oscarom) a úžasnej hereckej trojici Katharine Hepburn (absolútne zaslúžený Oscar), Spencer Tracy (vo svojej poslednej role s nomináciou na Oscara) a Sidney Poitier. Veľmi príjemne sa počúva i romantická hudba Franka De Vola ("The Glory of Love"), ktorá do atmosféry filmu perfektne zapadá.     "You're two wonderful people who happened to fall in love and happened to have a pigmentation problem." ()

dehlie

skvelý film. po všetkých stránkach. scenár, réžia, dialógy, titulná pieseň, famózne herecké výkony. opakujem famózne! katharine hepburn je pre mňa najlepšou americkou herečkou starých filmových čias. záverečná reč spencera tracyho to bola jednoducho oslava herectva a myslím, že skvelá bodka za jeho kariérou. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier