Hádej, kdo přijde na večeři

• USA Guess Who's Coming to Dinner (více)

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová se nemohou smířit s nečekaným partnerem své dcery. Přitažlivá, sympatická intelektuálka Joey Draytonová jednoho dne oznámí svým liberálně uvažujícím rodičům, že má poměr s lékařem Johnem Prenticem, černochem, za něhož se také hodlá provdat. Je to pro ně pořádný šok, který ustupuje pouze velmi pomalu, i když charakter a vědecká erudice nápadníka jim imponují... (oficiální text distributora)

lukasd

Ve své době to byl jistě odvážný počin, náznaky kontroverze již ovšem odnesl čas. Zůstala tak celkem příjemná konverzačka s velmi silným hereckým obsazením. 70% ()

Klajnik

Mám rád komorní konverzačky jako Kočka na rozpálené plechové střeše, Kdo seje Vítr nebo Kdo se bojí Virginie Woolfové?, které stojí na silných tématech krystalizujících se skrze dialogy, které pronáší kvalitně napsané postavy. Tento film mi však přišel zajímavý podstatně méně, což je dáno jednak tím, že je to hůře napsané, což lze cítit z toho, jak vyumělkovaně to celé působí a druhak tématem, které dnes už není toliko relevatní jako tehdy - svědčí o tom i to, že jsem celou dobu neviděl problém ve smíšeném manželství, nýbrž v tom, co 37 letý doktor vidí na 23 letý afektovaný pipce. Film pro to podává dvě vysvětlení. Tedy to, že je zamilovaný, což je fádní jak jen může být, a to, že ona v tom svazku nevidí vůbec žádný problém. Současně se z jedné konverzace mezi dívčinými rodiči dozvýme, že je přelétavá (ještě nedávno si chtěla vzít někoho jiného) a teď si jí chce po 10 společných dnech vzít podstatně starší muž, který je snad ještě naivnější než ona, přestože se ho film snaží vykreslovat jako velmi uvědomělého, rozumného a vyspělého. Mě ten film příliš nepřesvědčil. Tyhle nedostatky scénáře jsou však vedlejší, protože film chce skrze monology postav hlavně říci, že smíšené svazky nejsou reálný problém dokud ostatní necítí, že to problém je (pak by to reálný problém byl, páč peklo jsou ti druzí). Tohle poučení já mám už dávno integrované, takže film to pro mě nebyl nijak poučný. Absence výše zmíněných věcí a vysoká vyumělkovanost scénáře však způsobily, že mi to přijde poněkud nepovedené a patetické. Na druhou stranu jsem se nenudil a díky výkonu Katharine Hepburn mám chuť dát 3/5. Tracyho postava se však nakonec projevila přesně tak, jak jsem celou dobu čekal, čímž se mi film v závěru zase trochu znelíbil. ()

hacho

Moc pekne drama se zavaznou otazkou. Celou dobu dochazi k vyvoji deje, kvalitne zahrane, proste se nebudete nudit. ()

Brejlil

I když mám rád Tracyho a Hepburnovou, i když Poitier tu předvádí skvělý výkon, a i když jsem se občas i zasmál, myslím, že tento film byl výrazně přeceněn pro svůj "politický" podtext a snahu "držet prst na tepu doby". Doba se změnila a film je dnes spíše dokumentem doby, než nadčasovým dílem. ()

Kroupa

3.3.2010 Z filmu čouhá doba jeho natočení stejně silně jako z čs. filmů "pro pamětníky", a stejně jako jim i Kramerovu trháku bude leccos odpuštěno, za co bychom dnešní film ztrhali, i kdyby v něm nakrásně opět hrála americká herecká elita. Je to prostě velký a krásný srdceryvný příběh s dobrým koncem a velmi předvídatelným dějem, naplněným dialogy mnohdy sentimentálními, jindy velmi moudrými a věčně aktuálními projevy. Převažující charakteristikou filmu je ovšem elegance zpracování. ()

zdenur

Film, na který musíte mít náladu. Spousta dialogů, tady by to zachránil snad jen Tarantino, ale i tak jsem se docela pobavil. ()

Eva_D666

Láska na první pohled zde hraje nejdůležitější roli. A na mě film zapůsobil stejně. Doslova jsem se zamilovala. Do každé scény. Bavilo mě si vychutnávat dokonalé herecké výkony a se slzou v oku poslouchat oscarový scénář. Byl to balzám na duši. ()

Pawlisman

Nuda. Mě neoslovilo. Koho toto baví? Ani proslov na závěr to skutečně nemůže zachránit. Vše předvídatelné. Ty dialogy také nejsou zas tak moc zázrakem, sic reálné. Možná v té době hit a velký efekt, ale některé filmy a jejich síla přetrvávají, u tohoto to nemohu říci. Dnes mi již toho nemá co dát. 7/10 je moc (leda za ty bezva herecké výkony). ()

Vesecký

Film z dob, kdy Hollywood točil velmi kvalitní snímky. Však také filmy s mým nejoblíbenějším americkým hercem Spencerem Tracyma jeho partnerkou Katherine Hepburnovou byly vždy zárukou skvělého a lidského herectví, jaké je v dobách, kdy vítězí i na plátně cynismus, sobectví i násilí, tak málo. Tohle byl příklad jednoho z nejlepších romantických konverzačních filmů, které znám a asi mi vždy stoupnou do očí slzy při závěrečném Tracyho projevu před onou večeří, na který se celý film připravujeme. Film vznikl v době, kdy rasová segregace v USA byla zvláště na Jihu ještě velmi žhavou, kdy v Alabamě,Louisianě i dalších státech ještě řádila fašistická nacionalistická organizace Ku-klux-klan, a kdy barva pleti občany USA rozdělila do dvou kategorií. Mladá Joey a doktor John se rozhodli tyhle hradby prolomit vzájemným sňatkem a s tímto rozhodnutím měli problémy i ve vlastních rodinách. Kromě Tracyho a Hepburnové vyniká i neobyčejně obyčejné herectví S.Poitiera, jak ho známe z řady filmů. Prostě - to skvělé herecké obsazení bylo ještě navíc! ()

petikacka

Film, který ve své době vyvolal spoustu negativních reakcí...Poněvadž v roce 1967, opravdu nebylo v Americe zvykem, že by se mísily rasy...O to více je tento film kultovní, i když pro dnešní generaci je to vlastně směšné...Filmy je, ale potřeba brát vždy v závislosti na tehdejší dobu, ale to chce, se trochu zamyslet a něco o té době vědět...A to není pro každého...Hlavně ne pro povrchního diváka...Za mě 100% ()

ddf76

Posledni film herecke dvojice Tracy Hepburn. Tato herecka dvojice byla dokonala. Vzdy to mezi nimi skvele fungovalo. V tomto filmu jim skvele sekunduje Sidney Poitier. Muj oblibeny reziser Kramer natocil vybornou konverzacku podle nemene zdarileho scenare. 108 minut utece jak voda :) . ()

Tumáš

Místy vtipné, ale podle mě se jedná o dost přeceněný film. herecké výkony v tomto divadelním představení jsou více než dobré, nicméně se v druhé polovoně filmu vytrácí šmrnc z půlky první. 75% ()

RadimFišer

A tak jsem si uvědomil, že jsme všichni tak podobní. Snad přijde v pravdu skutečnost z roku 1966, kdy se zakazuje jakékoli ponižování nějakých ras. Jsme ještě tak mladí jako lidstvo. Doporučuji všem, přelomový a odvážný film. ()

Milwa

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků z poslední doby. Mé hodnocení určitě ovlivňuje fakt, že Kate Hepburnovou a Spencera Tracyho sleduji už delší dobu, čili byla jsem si od začátku vědoma faktu, proč a jak tento film vzniknul a co následovalo po poslední klapce. Král je mrtev, ať žije král! Poslední scéna byla pro mně srdce rvoucí, výborná, nejen skvělým textem ,ale i skvělým civilním herctvím Spencera Tracyho . Děkuji, nebude zapomenuto, Bravo! Miss you Spencer, miss you Kate xxx ()

Everyone

"Já jsem rovněž konsternován" z tak silného scénáře, který ještě povznáší herecký výkon Spencera Tracyho a Katharine Hepburnové. Drama, jehož leitmovit je "problém" - láska dvou odlišně pigmentovaných lidí, které se s tíhou předsudků společnosti vypořádá na základě tolerance, lásky, inteligence. I bez jediného z trojice atributů by optimismus (jak zamilované dvojice, tak i příbuzných a přátel) ve společnou budoucnost rychle vyprchal (a tento vnitřní virtuální štít, který tento vztah ochraňuje, musí být z odolné substance, aby se s ním budoucnu mohly před hloupostí ohánět a jistotou ochraňovat) a mohl zasít semínko pochybností, které by svými kořeny začalo parazitovat v kypré půdě lásky. ()

Narciska

Hodnota tohoto filmu kromě lásky (té především a doslova mezi všemi zúčastněnými) a tématu rasové snášenlivosti skví ve vybroušených dialozích, jež i o 40 let později by se do kamene daly tesat. Přesto film není ani trochu patetický, naopak, argumenty a řečená slova jsou vedena silnou snahou silné a nečekané emoce a nezvyklé situace, jež hrozí zbortit dosavadní způsob myšlení, přetavit v soudy zcela racionálního charakteru. Láska se projevuje ve způsobu, jak spolu jednají a že dialogy proběhnou snad mezi všemi účastníky rasově vyhrocené situace. Láska, která se projevuje respektem, kterým se vyjadřují vůči druhému negativní prohlášení, humorem, který je spojen se snahou omluvit chybu v úsudku druhého, upřímností, vedenou touhou přesvědčit. Lásce k druhému a kultuře v tom, jak přistupujeme k druhým, tomu nás stále má co učit tento film s excelentními hereckými výkony. ()

Saur.us

Je inteligentní a velice úspěšný. Ale je tam jedno velké ALE. Jsou šedesátá léta a on je černý. Skvěle napsaná konverzační komedie s plejádou velkých hvězd a s nesmírně krásným, dojemným monologem S. Tracyho ve finále filmu. ()

Bozvav

Ve své době mimořádné dílo, dnes má k vůli trapné politice nuceného rovnostářství hořkou příchuť.  Přivést si domů jakéhokoliv ženicha, po desetidenní známosti by nejspíše vyvolalo kontroverzi ve většině rodin dneška, tedy v té naší určitě.  A co se barvy pleti týče, je skoro až paradoxní, jak se společenský problém pleti, odráží na základě problémů s tou konkrétní minoritou v dané zemi.  Vzhledem k tomu, že jediného muže tohoto typu, kterého jsem za posledních cca 8 let viděla je příjemný a milý Rey Koranteng v televizi, tak by mi černý doktor určitě nevadil a co vím, ani našim známým. Ale představa, že by přišla s Rómem, nebo Muslimem, nebo přeoperovanou ženskou, no nevím. Každopádně film je skvělý k vůli vynikajícím hereckým výkonům, které z něj udělali nesmrtelnou záležitost, která sice už není nadčasová, ale pořád se na ni moc hezky kouká. Za mne 75%. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier