O věcech nadpřirozených

Povídkový / Komedie

Československo, 1958, 107 min

Předloha:

Karel Čapek (povídka)

Ladislav Pešek, Vlastimil Brodský, Felix le Breux, Bohuš Záhorský, Oldřich Nový, Irena Kačírková, Jaroslav Marvan, Elena Hálková, Miloš Kopecký, Jan Pelikán, František Filipovský, Bohuš Rendl, Darja Hajská, Eman Fiala, Rudolf Deyl ml., Václav Trégl, Miloš Nedbal, Bedřich Vrbský, Josef Kemr, Václav Vydra ml., Gustav Hrdlička, Lubomír Lipský st., Gejza Sedlák, Stanislav Langer, Josef Šidlichovský, Emil Dlesk, Heda Marková, Jiřina Bohdalová, Lola Skrbková, Milka Balek-Brodská, Věra Váchová, Bedřich Bozděch, Jiří Ropek, Marie Rosůlková, Fanda Mrázek, Světla Svozilová, Milada Želenská, Hermína Vojtová, Eva Šenková, Václav Švec, Jaroslav Cmíral, Karel Pavlík, Ladislav Kulhánek, Vladimír Pucholt, Vítězslav Černý, Hynek Němec, Světla Amortová, Eduard Dubský, Karel Effa, Vladimír Klemens, Jaroslav Heyduk, Ema Skálová, Vladimír Huber, Eva Svobodová, Otto Budín, Valentin Knor, Jan Stanislav Kolár, Lubomír Kostelka, Miloslav Novák

Lidské duševno, tajemství, záhady i trocha detektivky s nečekaným řešením. Spojení Krejčík, Mach, Makovec bylo výtečné. Trojpovídkový film (opět podle Čapkovy předlohy jako třeba Čapkovy povídky) bych jako celek označil za úspěšný, nicméně z mého pohledu vyhrál Jiří Krejčík a jeho hned první povídka Glorie, která je lehce zapamatovatelná díky Peškově svatozáři. Ostatní dvě, jakoby upadly tak trochu v zapomnění i herecké výkony byli slabší. Povídka Glorie získala na XII. MFF v Locarnu druhou cenu, z MFF v Mar del Plata si v témže roce odnesla Zvláštní cenu poroty. Pozapomenutý a nedoceněný film, podobně jako jiný povídkový z téže doby "Pět z milionu", film ale i tak stojí za občasné tv připomenutí.(12.5.2006)

Tři úžasné povídky, každá svým způsobem jedinečná, s jinou náladou a vždy s vynikajícím obsazením a údernou pointou. Těžko říct, která se mi líbila nejvíce, ale kdybych měl vybrat, tak snad tu třetí o zmrtvýchvstalém dědečkovi, jenž ve stoprocentně napínavé noirové atmosféře pronásleduje Miloše Kopeckého, který ho vzkřísil "parádním smykem".(17.11.2016)

Kdyby šlo o zahraniční produkci, nepřítomnost filmu na našich obrazovkách bych si vysvětlil problémy s vysílacímy právy . Absence českého filmu těchto kvalit v tv vysílání je mi tak trochu záhadou. Reprízuje se jen vyjímečně, i když jde o slušnou a nejen z dobového hlediska nadprůměrnou záležitost. Největším přínosem je pochopitelně kvalitní Čapkova literární předloha, ale silné obsazení a scénář nezatížený ideologickým balastem 50. let pochopitelně snímku taky hodně přidaly. Tři povídky, kde důležitou roli hraje ironie a černý humor. Celkový dojem: 75 %.(29.11.2008)

Bol som zvedavý, ako sa trom režisérom (predovšetkým Krejčíkovi) s pomocou známych a kvalitných hercov podarí vizualizovať Čapkove poviedky. Výsledok ma neohromil, ale ani nesklamal. Každá z poviedok je iná a to dokonca i žánrovo a film preto pôsobí ako by nemal jednotiacu líniu. Pokladám ho za nezaslúžene zabudnutý film, keďže množstvo vyslovených nepodarkov z tohto obdobia je donekonečna reprízovaných a tento sa mi podarilo (po takmer 60 rokoch) zachytiť iba na špecializovanom TV kanáli.(17.1.2017)

Zcela báječný čapkovský triptych. Retro bylo zachováno, dokonce mu neodporuje ani celá plejáda nových tváří. Ponejvíce se obdivuji prostřední povídce Tajemství písma s Oldřichem Novým a Jaroslavem Marvanem, kteří zde vykreslili k dokonalosti svůj um a zejména zkušenosti z let minulých. První Peškova povídka je též něžná a závěrečná Mildova solidní horor. Jediným zanedbatelným stínem je opakování některých herců ve více povídkách (Bohdalová, Kopecký...).(8.3.2011)

• - Povídku „Tajemství písma“ doprovází hudební motiv ze skladby „Ve sluji Krále hor“ hudebního skladatele Edvarda Griega. Zmíněná skladba je součástí scénické hudby k divadelní hře „Peer Gynt“ (1867) Henrika Ibsena. (Haller)

• - Povídka Glorie získala na XII. MFF v Locarnu druhou cenu, z MFF v Mar del Plata si v témže roce odnesla Zvláštní cenu poroty. (Karlos80)