poster

O věcech nadpřirozených

Povídkový / Komedie

Československo, 1958, 107 min

Předloha:

Karel Čapek (povídka)

Hrají:

Ladislav Pešek, Vlastimil Brodský, Felix le Breux, Bohuš Záhorský, Oldřich Nový, Irena Kačírková, Jaroslav Marvan, Elena Hálková, Miloš Kopecký, Jan Pelikán, František Filipovský, Bohuš Rendl, Darja Hajská, Eman Fiala, Rudolf Deyl ml., Václav Trégl, Miloš Nedbal, Bedřich Vrbský, Josef Kemr, Václav Vydra ml., Gustav Hrdlička, Lubomír Lipský st., Gejza Sedlák, Stanislav Langer, Josef Šidlichovský, Emil Dlesk, Heda Marková, Jiřina Bohdalová, Lola Skrbková, Milka Balek-Brodská, Věra Váchová, Bedřich Bozděch, Jiří Ropek, Marie Rosůlková, Fanda Mrázek, Světla Svozilová, Milada Želenská, Hermína Vojtová, Eva Šenková, Václav Švec, Jaroslav Cmíral, Karel Pavlík, Ladislav Kulhánek, Vladimír Pucholt, Vítězslav Černý, Hynek Němec, Světla Amortová, Eduard Dubský, Karel Effa, Vladimír Klemens, Jaroslav Heyduk, Ema Skálová, Vladimír Huber, Eva Svobodová, Otto Budín, Valentin Knor, Jan Stanislav Kolár, Lubomír Kostelka, Miloslav Novák
(další profese)
 • Raven0
  ***

  První povídka je docela nudná. Trochu zajímavé je snad jen ponaučení, že být vždy dobrý se nevyplácí. Druhá povídka je taková ta ze života, jenž ukazuje, že ženy jsou zkrátka mrchy (ne všechny samosebou) :-) Poslední povídka a hřeb večera. Parádní kafkovsky absurdní příběh, jenž je opravdu vtipný a stylově vypointovaný.(10.11.2010)

 • Trellíno
  *****

  Geniální soubor tří povídek. 1. pojednává o muži, kterému se nad hlavou objevila svatozář za to, že nenapráskal kolegu v práci. Výborný Ladislav Pešek. Ohromně originální povídka za 100%. 2. je o nevěře, ta je trošku slabší než zbylé dvě, přesto skvělá 80%. A nejlepší na závěr. Třetí povídka s Milošem Kopeckým, to je jako kdyby jí natočil slavný Hitch. Je o muži, který vlétne s autem na pohřeb, probudí nebožtíka z upustěné rakve. A toho se pak nemůže zbavit. Neuvěřitelně napínavá povídka o pronásledování a šílenství. Jeden z vrcholů československé kinematografie. 120%. V průměru jasných 5* pro celek.(30.8.2002)

 • zette
  ****

  Velmi povedeny povidkovy film. Prvni povidka se svatozari nad hlavou Ladi Peska se mi vybavila, ze jsem ji uz videl v detstvi. Glorie je skutecne velmi vyrazna povidka, na kterou se nezapomina a to i pres prosty dej. Vyborna kamera, ktera dobre vyobrazuje lidi na ulici, kteri uvidi urednika Knotka... Tajemstvi pisma zase na sebe upozorni ustredni hereckou dvojici Marvan-Novy a zajimavou zapletkou ohledne manzelciny nevery... Treti povidka je dost depresivni, dedek Bartos jako by vylezl z platna nejake Hitchcockove prvotiny, pan Kupr v podani Milose Kopeckeho mel tuhy korinek...:-).(12.8.2012)

 • Awesomer
  ****

  Skvělá záležitost. První povídka o úředníku Šemberovi a jeho svatozáři příjemně navnadila, tajemství písma bylo ozdobeno krásným hereckým duetem Marvana a Oldřicha Nového a závěr byl naprosto fenomenální, k tomu není co dodat. Fantastický Miloš Kopecký tomu jak se lidově říká nasadil korunu. Povídka PRÁVNÍ PŘÍPAD neměla chybu, právě díky excelentnímu výkonu již zmíněného Miloše Kopeckého.(11.8.2012)

 • NinadeL
  *****

  Zcela báječný čapkovský triptych. Retro bylo zachováno, dokonce mu neodporuje ani celá plejáda nových tváří. Ponejvíce se obdivuji prostřední povídce Tajemství písma s Oldřichem Novým a Jaroslavem Marvanem, kteří zde vykreslili k dokonalosti svůj um a zejména zkušenosti z let minulých. První Peškova povídka je též něžná a závěrečná Mildova solidní horor. Jediným zanedbatelným stínem je opakování některých herců ve více povídkách (Bohdalová, Kopecký...).(8.3.2011)

 • - Povídku „Tajemství písma“ doprovází hudební motiv ze skladby „Ve sluji Krále hor“ hudebního skladatele Edvarda Griega. Zmíněná skladba je součástí scénické hudby k divadelní hře „Peer Gynt“ (1867) Henrika Ibsena. (Haller)

 • - Povídka Glorie získala na XII. MFF v Locarnu druhou cenu, z MFF v Mar del Plata si v témže roce odnesla Zvláštní cenu poroty. (Karlos80)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace