Jeden z mála dokladů, že i v tuhých 50. letech vznikaly jiné, apolitické filmy, byť z dnešního hlediska možná zcela vyšeptalé, s teatrálním přednesem. Fráňa Šrámek poskytl námět k nostalgickému ohlédnutí dávných spolužáků na jednom abiturientském sjezdu, kteří zjišťují, jak jim život neplodně proklouzl mezi prsty. A ani nemají šanci vymanit se z maloměstského sevření. (oficiální text distributora)

xaver

Další z romantických snímků, které mě vůbec neberou. Roztahané, příliš patetické (chtěl jsem najít vhodnější výraz, aby to nevypadalo, že opisuji, ale na nic lepšího jsem nepřišel) a nepříliš přesvědčivé. Pozie Fráni Šrámka mě taky moc nebrala, a proto zřejmě i ten přístup k hodnocení filmové adaptace jeho stěžejního díla. Nelíbilo se mi ani jedno. Ale abych byl objektivní, tak ty 3* si asi zaslouží. Oboje. ()

wosho

V době kdy se poetika vyděla v kalení oceli,v době kdy láska byla vyděna ke Stalinovi,v době kdy všichni věřili v komunismu vyděl krásu Krška někde jinde a natočil krásný film,na kterém je vydět láska jeho tvůrců k tomuto filmu. ()

Slimak

Příjemný snímek pana Kršky který byl znám tím že bral taky všechno v klidu....hlavně paní Medřická je fajn....byla fakt moc krásná. ()

Rondell

Měsíc nad řekou je třeba jako Sean Connery, měl svoje skvělý období a některé kvality mu zůstali dodnes, ale v mnoha ohledech je přestárlý a senilní. ()

PhillM.

Šrámkova impresionistická divadelní hříčka (1922), přenesená na stříbrné plátno 30 let po svém vzniku, je do dnešní doby koukatelná - a to především díky strhující Daně Medřické. Viděno na festivalu v Boskovicích, červenec 2017, a velké plátno filmu slušelo. ()

Chudobka

Překvapuje mě, že jeden z uživatelů zde píše o neoblíbené školní četbě. Já jsem Šrámka vždycky milovala. Pan Krška mu rozuměl, proto mohl vytvořit takovou krásu, které vévodí Dana Medřická. Nezapomenutelná je i maminka Zdeňky Baldové. Film, který nikdy nezestárne. ()

Horak

Vynikající herecké výkony, kromě staré gardy září nastupující generace v Medřické a Cupákovi, zvláště Medřická zde hraje jednu ze svých životních rolí. ()

Yarwen

Při vší úctě k Fráňovi Šrámkovi – toto krátké lyrické dílo se mu nepovedlo, přišlo mi velmi plytké. Byl jsem proto zvědav, jak si s něčím, co nemá pořádný příběh ani děj, poradí filmaři – a nebyl jsem ani zklamán, ani potěšen. Jak se říká, co je od začátku špatné, nemůže být nikdy dobré a jen z čisté vody dobrá polévka uvařit nejde. ()

TomasKotlant

Oproti Stříbrnému větru je atmosféra slabší, nicméně i zde jsou velmi pěkné momenty. *** Ve zkratce: O jednom románu dvou otců jejichž děti opačných pohlaví spolu strávili několik intimních okamžiků beze svědků. ()

FOCKE_WULF

Sympatičtí, sebevědomí herci zahráli něco, co se mnou vůbec nekomunikovalo, vadila mi ta básnická přečůrákovanost, ten krasožvást. Věděli jste například, že když Goethe napsal Utrpení mladého Werthera, tak že se v Německu stalo modou opustit život předurčených povinností sebevraždou, třeba kvůli nenaplněné lásce? Paradigmata a životní postoje z dávno zašlých časů - a co my s nimi? Nikam už se nám tu nevejdou. ()

Adiemus

Film se mi líbí čím dál víc, až na přespříliš stylizovanou Waleskou. Vynikající Medřická i Štěpánek; Cupákova první slušná role a hudba kongeniální s tématem. Jenom nevím - nebyl ten film původně černobílý? ()

quixote

Krškův majstrštyk, kterému čím dál víc rozumím, jak stárnu. Příklad dokonalého souznění režiséra s autorem dramatu. I hudba je kongeniální a dnes už vlastně klasická. Nesnáším fráze typu "herecký koncert", ale u tohoto filmu mě nic výstižnějšího nenapadlo. Velmi souzním s komentáři: articsky, farmnf ()

Fido

S odstupem let i pochopením, díky. A tu pátou za hudbu Jiřího Srnky, která zní v té pravé hlubině... ()

PaRi

Tuhle adaptaci Šrámka stavím značně výše, než Stříbrný vítr a to zřejmě také, pro skvělý výkon Dany Medřické, jejíž civilní projev je mi velmi blízký. ()

IvonaK

Medřická zvolila poněkud zvláštní přístup ke vztahům. Byla veselá a plná života, že by člověk čekal že se zamiluje a zasnoubí hned. Ale jak se ukázalo, tak si nakonec o to nestála. Všichni muži byli pod její úroveň. Jinak jsem čekala ten zářící měsíc nad řekou, ale vůbec jsem ho nezaregistrovala. Jenom pohled na vodní hladinu v úvodních titulkách. Ale každopádně nic to nemění na tom, že se mě film líbil ikdyž byl pro mě lepší Stříbrný vítr. ()