Reklama

Reklama

Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (171)

  • Malcolm McDowell (Alex) založil aspekty svého hereckého projevu na manýrech a vokálních ticích britského komika Erica Morecambeho – zejména během večeře s Patrickem Mageem (pan Alexander) a Davidem Prowsem (Julian). (Zdroj: ČSFD)
  • Závěrečná scéna se točila 74krát. (GreatestFan)
  • Americký filmový institut zvolil snímek 4. nejlepším sci-fi filmem. (GreatestFan)
  • Americký filmový institut zvolil snímek 70. nejlepším filmem všech dob. (GreatestFan)
  • Mléčný bar Korova je pojmenován podle ruského slova, které znamená „kráva“. Nápis „moloko“ na dveřích baru je „mléko“. (GreatestFan)
  • Futuristický gramofon, který se ve filmu objevuje, je gramofon Transcriptors Hydraulic Reference, který Stanley Kubrick objevil při návštěvě společnosti J.A. Michell Engineering, která vytvořila modely kosmických lodí pro jeho předchozí film 2001: Vesmírná odysea (1968). (Zdroj: ČSFD)
  • Kolovala fáma, že se Malcolm McDowell (Alex) při natáčení scény, kdy je topen pod vodou, málem utopil, když selhalo dýchací zařízení. Není to však pravda. (GreatestFan)
  • Ve filmu je spousta chyb v kontinuitě. Stanley Kubrick uvedl, že to dělal i schválně, aby v divákovi vyvolal pocit dezorientace. (GreatestFan)
  • Předtím, než se natáčela scéna, kde Alex (Malcolm McDowell) znásilní spisovatelovu ženu (Adrienne Corri), přišla herečka za McDowellem a prohlásila: „Tak dneska Malcolme poznáš, že jsem přírodní zrzka.“ (cihlenka)
  • Mléčný bar Korova byl jediný prostor, který byl pro film speciálně vybudován – ostatní místa ve filmu jsou reálné lokace. (cihlenka)
  • Po scéně, kdy Alex (Malcolm McDowell) hovoří s knězem o regeneračním programu Ludovico, je možné vidět, jak vězni chodí ve známém kolečku na uzavřeném dvoře. Scéna je odkazem na obraz Vincenta van Gogha "Prisoners Exercising", v překladu "Cvičení vězňů". (cihlenka)
  • Ve scéně na policejní stanici, kdy Deltoid (Aubrey Morris) plive Alexovi (Malcolm McDowell) do tváře, je tím, kdo ve skutečnosti plive, Steven Berkoff (Tom). Po několika nepovedených pokusech totiž herci došly sliny, a tak za něj musel "zaskočit" kolega. (cihlenka)
  • Podle Malcolma McDowella (Alex) byla zrychlená sexuální scéna původně natočena jako nepřerušovaný záběr trvající 28 minut. (cihlenka)
  • Auto, které řídí Alex (Malcolm McDowell) a jeho droogové, je Adams Probe 16, jedno ze tří aut tohoto druhu, které kdy bylo vyrobeno. (cihlenka)
  • Autor knižní předlohy Anthony Burgess žil předtím, než začal svou knihu psát, nějaký čas v Malajsii, kde také načerpal inspiraci pro své pozdější dílo. Malajsky se člověk řekne "orang". Britský slangový výraz pro hazardní automaty zní "clockwork fruit" nebo také "fruit machine". Je tedy jasně poznat, jak autor došel k názvu celého díla. (cihlenka)

Související novinky

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (více)

Reklama

Reklama