Mechanický pomeranč

• slovenský

Mechanický pomaranč

Drama / Krimi / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1971, 136 min

Kubrickova režie mi v tomhle filmu nikdy moc nesedla. Možná je to tím, že jsem četl knížku, možná je to tím, že mi Kubrick jako režisér nikdy moc neimponoval. Tak jako tak je to tak:). Malcolm McDowell se sice snaží, ale na roli Alexe se zkrátka nehodí . Co ale nejde přehlédnout je Kubrickova progresivní režijní invence, která je znát na každém záběru a jeho úžasné nadšení, které do filmu vložil. ***Věděli jste, že: Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání knihy "Mechanický pomeranč"// McDowell si při natáčení poranil rohovku a dočasně oslepl na jedo oko. Dále utrpěl zlomeniny žeber a selhání plic.// Název "Mechanický pomeranč" pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného.// Kubrick si musel vystačit s rozpočem čítajícím pouhé 2 miliony dolarů.***(1.3.2007)

Mechanický pomeranč má z mého pohledu jedinou vadu. Trvalo několik měsíců, než jsem se ho odhodlal prvně zhlédnout. A říkám si, ještěže jsem tak učinil. Ze snímku by měl starý Beethoven nepochybně radost. Zcela jistě nečekal k čemu všemu se jeho devátá dá ještě použít. Slyšel jsem, že Kubrick nepovažoval Pomeranč za příliš zdařilý. Osobně to nechápu. Druhá polovina filmu sice nemá takové tempo jako ta první, ale za to je velice důležitá pro morální ponaučení :-). Pokaždé když venku zaprší, vyběhnu s přáteli, zazpíváme si Singin in the Rain a hrajeme si podobně jako hlavní hrdina. Štěstí je, že na to policie doposavaď nepřišla.(20.6.2005)

„It had been a wonderful evening and what I needed now, to give it the perfect ending, was a little of the Ludwig Van..“ Pro někoho velký žvejk, co gulliver nebere, pro jiné chorošná Kubrickova gejmka, jenž si dělá šáry z diváka a pro další zas gud film, co má járble. Jako u většiny Stanleyho děl není nutné býti brejny a ponímat, stačí se jen lukovat.. Mládí je ta odporná věc mezi dětstvím a dospělostí a trocha toho ultranásilí po mléčném koktejlu ho může udělat snesitelnějším. Ale vy, ach, bratři moji, vzpomeňte si někdy na malýho Alexe, jakej byl. Amen. A všechen ten físíz.(30.6.2010)

• bestlama

Po velkém prvoplánovém rozpoložení jsem se rozhodl upravit svůj koment a tudiž to napsat trošku slušnější koment. Pro ostatní to je třeba megadílo Kubricka a já se těšil, co je na tom filmu tak skvělé a jiné. Nedostal jsem to, co jsem očekával a bohužel jsem se u filmu hodně nudil, neni to můj šálek kávy a proto mě k tomuhle filmu nic neváže.(21.2.2011)

Aj keď sa dá tento film poňať z viacerých uhlov pohľadu (či už žánrového, myšlienkového alebo kritického), stále je z neho cítiť silný odkaz, profesionalitu pred, aj za kamerou, no hlavne originalitu a perfektnú víziu. Niektoré scény mi prídu prehnané, prehrané a mierne smiešne, no na serióznosti a napätí skoro vôbec neuberajú. Mierne vyšinutie a nie vždy morálne posolstvo je cítiť skoro z každého Kubrickovho filmu. A možno práve preto ich máme tak radi. 85%.(16.8.2007)

• - Mechanický pomeranč byl prvním filmem, který využil technologii digitální redukce šumu z laboratoře Raye Dolbyho. (raininface)

• - Lékař, který Alexovi (Malcolm McDowell) kapal kapky do očí, byl skutečný lékař. (GreatestFan)

• - Předtím, než se natáčela scéna, kde Alex (Malcolm McDowell) znásilní spisovatelovu ženu (Adrienne Corri), příšla herečka za McDowellem a prohásila: "Tak dneska Malcome poznáš, že jsem přírodní zrzka." (cihlenka)