Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Fediak22

Rozhodne najlepšia satirická komédia akú som kedy videl a jedna z najlepších komédii vôbec. Treba si len všímať detaili a dávať pozor na každé slovo, čo u komédii nie je zvykom. Tento film je rozhodne film ktorý si musíte pozrieť aby ste pochopili o čo hovorím. A ten výber hudby.... To je len lahôdka. Starý dobrý Kubric a jeho ďalší Masterpiece ()

Inozuka

Žádná buhvíjaká komedie to není, spíš takové permanentní rýpání do politicko-vojenského syndikátu. Ty rýpance jsou přesné a úsměvné, ale rozhodně ne takové, aby vás složili k zemi. Zde vládne hlavně George C. Scott a trojrole Petera Sellerse .... Ale vždycky jsem měl tenhle film rád spíš pro tu B52 story, kdy se nezastavitelný bombardér s náloží atomových bomb prokousává ke svému cíli kdesi na Urale. A až nyní jsem zjistil, že jeden z těch letců na palubě je mladý Tom Earl Jones .... ()

junxi91

Další Kubrickova přehlídka psychicky vyšinutých postav. Nejprve se dozvídáme něco o létajících pevnostech, bombardérech B-52 a o tom, kolik tun bomb jsou schopny unést a jaká je síla výbuchu jaderných hlavic. 10 000 tun TNT, to je panečku pořádný potenciál na zničení jednoho velkoměsta. Pak dostane celá bombardérská skvadra rozkaz k útoku na SSSR od šíleného generála Jacka Rippera, který sice mluví klidně a rozvážně, ale evidentně je to psychopat a bojí se rudé hrozby a toho, že komouši otráví a vysají naše tělesné tekutiny, tedy hlavně tu nejcennější – vodu. Lze jej považovat za takového předchůdce dnešních poblbaných konspirátorů – fluorizace se rozhodně neprovádí proto, aby nám otrávila tělo. Rippera se snaží zastavit kapitán Mandrake, ale moc se mu to nedaří a skončí s tím šílencem zamčený v jedné místnosti obléhané základny. Útok není možné odvolat, protože bombardéry komunikují na tajné frekvenci. Mezitím proběhne schůze v Pentagonu, kde se snaží generál Buck Turgidson přesvědčit prezidenta Muffleyho k tomu, aby využil neodvolatelného útoku a rovnou jej posílil a tím zničil SSSR dříve, než se stihne zmobilizovat. Zahynulo by „jen“ 10-20 milionů lidí, což je přece lepší, než 150 milionů. Na poradě také zazní od sovětského velvyslance nepříjemná informace o tom, že Rusové mají jaderné bomby, připravené k odpálení, pokud dojde k jadernému útoku. Bývalý nacistický vědec Dr. Divnoláska se svým vtipným hlasem a rukavicí vysvětluje, co to ta „zbraň posledního soudu“ je. Ta se za určitých podmínek sama odpálí a zničí veškerý život na Zemi. Vtipný rozhovor prezidenta se sovětským ministerským předsedou – opilcem by se asi tehdejším bolševikům moc nelíbil, proto tento film nebyl v naší vzkvétající socialistické vlasti uveden. A ještě je tu ta odhodlaná posádka jednoho bombardéru, která se ani po odvolání útoku nechce vzdát a za každou cenu se snaží shodit bomby na náhradní cíl. King Kong osedlávající jadernou hlavici byl typickým úkazem vypatlaného fanatického vojáka, který splní rozkaz i za cenu vlastního života. Takže taková potrhlá válečná komedie se spoustou absurdit a nesmyslů, které snad nejsou v reálné armádě jaderné mocnosti možné. ()

Davidos305

Spoustu lidí se mnou bude nesouhlasit, ale právě tento film je podle mě asi nejlepší od Kubricka. Jedna z nejlepších černých komedii minimálně. Vynikající herecký výkon obstaral Peter Sellers.  Mein Führer, I can walk! ()

Dexx

Od tohoto filmu je třeba nečekat komedii. Není to komedie. Je to černočerná satira, tak černočerná a absurdní, až místy hrozí akutní smrt smíchem. Nicméně věřím, že v polovině 60.let by mi to zas tak vtipné nepřišlo - i dnes člověka často mírně zamrazí. A kdo ví, je to opravdu tak absurdní? ()

Lokran

já vím proč je Peter jeden z mých nejoblíbenějších herců:) to co se stalo ve 62´ na Kubě tady Kubrick stokrát zúročil. Přesně takovou si tehdy představuji náladu. Až mě mrazí, že dodnes někteří hlavouni uvažují stejně jako generál Ripper... ()

burnfly

Sellersuv herecky koncert, zajimavy namet (v roce 64 bych se asi moc nesmal) a dialogy, u kterych se budete bavit - pokud jste ale fanousci padani ze schodu, slehackovych dortu a slov prdel apod., zapomente ()

DonTommy

Numero uno satirických filmů, geniální vystižení a zesměšnění absurdity a paranoie kolem jaderné hrozby. Figurky jedna vedle druhé geniální + ikonické momenty typu "jízda na bombě" rozehrávají komedii ostrou jako břitva a definitivně mě dorazil konec kdy už to ruského vyslance všechno tak zprudí že se rozhodne konat...chechtal jsem se nahlas ještě dlouho po závěrečných titulcích, neboť kombinace finální scény s klasickou písní Very Lynn je doslova, ehm...výbušná ;) ()

Petus

„Víš Borisi…“ začátek toho nejúžasnějšího telefonního rozhovoru v dějinách filmu, hajlující doktor Divnoláska a balíček poslední záchrany pro piloty atomových stíhaček útočících na SSSR je pro mě zárukou, že si tuhle božskou černočernou satiru (a božsky kouzelného P. Sellerse) pustím znova a znova a znova a znova… i když SSSR už dávno neexistuje a studená válka zůstala jen vzpomínkou ve věčně se opakujících bondovkách a špionážních thrillerech. A nebo že by ne doktore Divnolásko? ()

nicneznam

Další Kubrickův standard. Bylo by to fajn, kdybych neustále nečekal nadstandard, po kterém nebudu moct nadšením a s hlavou plnou myšlenek a dojmů usnout. I tak přetrvává pozitivní dojem, což je hlavní. Tři čtvrtiny velmi povedené, jeden záchvat smíchu, mnoho povinných narážek, pár odlehčujících zbytečností a trocha levného humoru - dnes již dávno okoukaných, ale i zde primitivních a vlezlých textových vtípečků v sérii proto, aby nikomu neunikly (jaderná hlavice - handle with care, this side down atd atd.), ke konci zdlouhavé (tentokrát i přes extra krátkou stopáž) a místy i trapné (hajlující doktor divnoláska, pilot letící na raketě). Období studené války v nejabsurdnějším podání, což je vlastně jediná logická věc, která se dá v takové chvíli udělat, aby zapůsobila. Pár magorů rozhoduje o osudu lidstva, pojďme ukázat, že to možná skutečně jsou magoři. Plusem je to, že film pochází z této doby, což jej logicky dělá ještě zajímavějším a přitažlivějším. Kvality filmu samotného k tomu ale přičíst nelze. S hodnocením se tudíž přetrhnout nemůžu, ač jsem tomu filmu věřil z Kubrickových mnou dosud neviděných filmů nejvíc. Téma studené války mě zkrátka přitahuje. ()

vozralec

Občas těžko říct, jestli se jednalo o satiru nebo šaškárnu. Film docela nevyrovnaný. Několik dobrých míst i slabých míst. Potěšil snad jen Gen. "Buck" Turgidson, nápojový automat a chvílemi Dr. Strangelove. Na Kubricka docela zklamání. Přesto si čtyři hvězdy nejspíše zaslouží. ()

karlee

Humor je občas až zbytečně angažovaný a satiru já moc nemusím, ale třeba telefonické rozhovory prezidentů jsou výborné. ()

Dampfer

Geniální satira plná tak perfektních hlášek, vtipných a zároveň k zamyšlení nutících, že přemýšlíte, jak na ně někdo mohl přijít! Dialogy rovněž bezchybné, dokonce i děj s pár zajímavými zvraty, což je u satiry pozoruhodné, avšak... i přes tolik kladů nedokáži ( a ani nechci) udělit plný počet (který jsem krátce po filmu v nadšeném opojení vpálil), jelikož mi chybělo určitější zaměření na nějakou postavu či skupinu postav a nemohu dát maximum, když mi osudy všech jsou ukradené a je mi jedno že na konci... každopádně jeden z nejvtipnějších filmů vůbec, s nádherně maskovaným ponaučením a silné, velice silné čtyři. ()

altaica

PRO MUŽE: Petera Sellerse znám jako herce komických, pošukoidních ignorantů typu inspektor Clouseau. Své trojrole v tomto filmu se zhostil s grácií a noblesou. Jeho komický talent vynikne až v samotném závěru v projevu Dr. Strangelove. Neméně vynikajícím způsobem mu asistoval George C. Scott. Nechápu. 50 let starý film, a čumím s otevřenou tlamou. Viděl jsem hromady filmů, které jsou obžalobou války, zbrojení, militarismu, komunismu, sovětského kreténismu a dalších fuckoffismů, ale tohle mě dostalo. Fakt nevím, chlapi, jestli se vám to bude líbit, ale já v tichosti smekám a v duchu aplauduji.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Madame, je zde celá řada předpokladů, že byste mohla tento film nejen pochopit, ale i ocenit. Takže vřele doporučuji. Pokud se to bude líbit a ocení to i někdo z mláďat, kytička, 100 bodov a tuš. ()

Ewík

Nikdy jsme ho nemusela, ale Peter Sellers tady válí. Nejví mě dostával na vozíčku s tou vystřelovací rukou :-D :-D :-D Jinak na druhou stranu docela děsivé, co se mohlo/může stát, když jsou naše životy vlastně v rukou politiků/armády (a to nepočítám nadnárodní firmy a mediální masáž apod.). ()

Nufa

Asi jedině britové by uprostřed studené války natočili takový film. Zkrátka a dobře důkaz přísloví, když se dva hádají, třetí se směje. Občas vtipné, ikdyž v té době by to člověk bral asi trochu jinak, navíc děj mě celkem upoutal a k tomu ten Dr. Divnoláska. Jen škoda toho zmatečného konce, kterým to trochu srazili na zem. ()

Bezmenny

Materpiece...tak dobrý, satirický, ironický film som už dlho nevidel. Skvele som sa bavil pri dialógoch, scénach. Myšlienka za tým je rovnako zaujímavá. 10 women for 1 man mein Führer... A netreba zabúdať na výkon G.C. Scotta- hell yeaah, klobúk dole a zahodený veľmi ďaleko. ()