Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

RadimFišer

O tomto fenomenálním megalomanském a úžasně propracovaném filmu jsem zcela přesvědčen, že si zalouží pět hvězd. Okamžitě se zařadil mezi mé nejoblíbenější filmy. Úžasná a nezapomenutelná konverzace v sálu Pentagonu. Nezapomenutelní generálové, kteří jsou psychicky na hlavu. Tohle prostě nepobírá jakákoli slovní vyjádření a chvály. Pan Kubrick se tentokrát nemýlil. O jeho dalším filmu v podobě válečných nasazení však nejsem přesvědčen na stejné úrovni jako tento. Five stars jak když šmikne. Dlouho jsem se na něj těšil a když jsem ho viděl, tak mě prostě vzal dech. Tento film si zaslouží být na prvním místě ve filmotéce a zlepšovat si stavy depresí. Nekonečná komedie a parodie. Prostě Výborně, Výýýborně. ()

Gastovski

You mean, people could actually stay down there for 100 years? It would not be difficult, Mein Führer! ...I'm sorry, Mr. President....Pod taktovkou Kubricka se za vynikajících hereckých výkonů Sellerse ( jeho Dr. Divnoláska zamrazí i rozesměje) a George C. Scotta coby zarytého antibolševika, rozehrává trefná podívaná atomové války a závodu o zabírání důlních šachet. Na poprvé to plný počet není, ale možná napodruhé už bude, kdo ví? Pro filmové fajnšmekry povinnost, pro někoho jako já je to něco jako doplnění filmového vzdělání. ()

grerar

No tak Tímhle mne Kubrick "nedostal". Ale doufám, že si za to můžu sám. V absurdnosti se tomu nedá nic vytknout, perfektní je vybarvení vojáčků... Nee, prostě jsem tomu nepřišel na kloub, celý film jsem čekal na něco, a to se nestalo. Pro mne příliš balancující film mezi katastrofickým, válečným, komediálním a jánevímco ještě žánrem. Sorry - 3* ()

vtelenie

91% - pokial by niekto pochyboval o Petrovi Sellersovi, tak nech si pozrie Dr. Strangelove. Natocit dobru komediu vobec nie je lahka uloha, ale KUBRICK to zvladol s velkou lahkostou, ako aj kazdy iny zaner. ()

Kesiak

Dlho som odkladal pozretie Dr. Strangelove kvôli silnej nesympatii k téme filmu. Predtucha sa potvrdila. Tento Kubrickov film ma dosť minul. Štandard je zachovaný, ale úplne mi je cudzí charakter (obsah) filmu. Pre mňa nuda. ()

goniss

Zbožňuju válečné filmy. A tohle je jeden z nejlepších které jsem viděla. Vtip, kultivovanost, úcta, černobílý a z 60. let. Moje gusto :) A Kubrick, ten film má v sobě něco. Satira, ve které jsem jenom lehce nepochopila humor jisté madam. Úžasný výkon Petera Sellerse. Celý pohled filmu je skrze nautrální oko Kubricka. Nevím jak to mám popsat ksakru :D :/. Protě se mrkněte sami, stojí to za to! :) ()

Saur.us

Výborná protiválečná satira, GC Scott zaručeně vládne tomuto filmu. A ani k tomu nepotřebuje tři role jako jeho o špetku slabší kolega P. Sellers. ()

Matli

To že to má být komedie jsem zjistil až po dokoukání filmu a párkrát jsem se zasmál, takže to funguje, což se dnes u většině komedií říct nedá. Určitě zajímavé téma a dobře natočené. Nic víc, nic míň. 50% (na tu dobu) ()

hanka_h

Výborný film, zábavný, inteligentný, mrazivý. Lekcia o studenej vojne ako sa patrí. Sled vtipných a absurdných momentov, ktoré vedú k spusteniu jadrovej vojny, sa odohráva na troch miestach: v lietadle, na základni a u prezidenta. A tak osud sveta visí medzi politikmi, vojakmi, generálmi a šialeným doktorom. Kto ju vlastne začal? Ścény, dialógy a postavy sú dokonalé. Vojak, ktorý musí rozstrielať automat na Coca-colu aby mal drobné na telefonát prezidentovi. generál, ktorý verí absurdnej propagande o fluorizácii vody, doktor, ktorého ruka svojvoľne heiluje.. A divák sa smeje, aj keď niekde v hľbke tuši, že to nie je celkom na smiech... "Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!" ()

Narciska

Ve své době rozhodně nevšední zážitek. Pravda, nevšední je dodnes, jen trochu zestárl. U Kubricka jsem zvyklá, že jeho filmy nesou jeho nenapodobitelný rukopis, tenhle film se však nepodobá ničemu, vyšla především sázka na zajímavé postavy, tehdejší silnou aktuálnost a humor, který nikomu nenadržuje. ()

troxor

Skvělý Sellers s Kubrickem - už to by stačilo na 10*. Film balancuje na pomezí válečného filmu a absurdní komedie. Při každém vtipu ale člověka zamrazí, pokud si uvědomí, že něco podobného by se určitě mohlo snadno stát (nebo se děje právě teď!). Znepokojující? Bezpochyby. Pobuřující? Také! ()

tragos

Peter Sellers sice účinkuje v hlavní trojroli, ale spolehlivě ho přehrál generál tělem i duší George C. Scott. A George C. Scott je také to jediné, co mě na filmu opravdu zaujalo. Ne, nebylo to vtipné, ano, bylo to satirické, ano, bylo to nudné. ()

gombarix

Vše o genialitě a klasičnosti této ultimátní satiry je zde již řečeno, takže jen poznamenám, že v roli velitele bombardéru původně plánovaného Sellerse (jehož by to byla ve filmu 4. role) nahradil Slim Pickens a úkolu se zhostil s grácií pravého kovboje. ()

vojo

Kubrick má určite iné vyzdvihované filmy, no na tomto sa mi páči s akou hravosťou sa vyjadril na tému studenej vojny. A Sellers tu bez debaty žiari viac než atómový hríb. ()

bulbasaur

Geniálny film. proste Kubrick . komédia pri ktorej sa nesmeješ..iba usmievaš...aj to len z času na čas ;) ale v konecnom dôsledku pobaví a taktiez prinuti porozmyslat nad moznými dôsledkami vojny ako takej. Peter Sellers v trojrole podáva skvelý výkon (hlavne dr.strangelove omg :D HEIL! ....no z toho som nemohol) a George Scott taktiež na oskara. Posledná scéna do dejín filmu. ()

CrazyLom

Kvalitní satira, které ale bohužel chybí tempo a spád. Herecký výkony i příběh samotný jsou sice kvalitní a myšlenka zamyšleníhodná, ale filmy hodnotím z čistě diváckého hlediska a zde jsem se bohužel chvílemi nudil.. ()

Eluin

Podle mého názoru jeden z nejlepších filmů vůbec. Dokonale satirické, varující před šílenstvím a "válečnými štváči", kterých tehdy jistě bylo na obou stranách dost a dost. Mimochodem, skvělý Pete Sellers. Film byl jistě jednou z inspirací vzniku slavné počítačové hry Fallout. ()