Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Ozzy2

Na ČSFD mám pocit,že idé,aby byli in a nikdo si o nich nemyslel,že jsou hlupáci,dávají pět hvězd čemukoliv,co zavání jakoukoliv hvězdou na postu režiséra,nebo herce. Peter Sellers se mi nijak nelíbil ani jako Růžový panter,protože nenávidím,když se někdo pitvoří jako kretén,padá neustále na zem a je uznáván za umělce. Tohle jwe sračka-ostatně jako většina Kubrickových slátanin. ()

kersten

Videla som už teda všelijaké hlúposti, ale tento bol vrcholne hlúpy. Až na pár , a to ozaj len pár vtipných scén to bola neskutočná nuda. Jedna hviezda v podstate za nič. ()

Dimo

Zvláštní, vlastně jsem čekal něco docela jiného. Komedii bych řadil na poslední místo pořadí žánrů. Rozhodně více dramatické, než vtipné, rozhodně však skvělé. ()

Biopler

Univerzálny režisér Kubrick ani pri komédii, či lepšie povedané satire, nesklamal. Príbeh rozložil do troch epizód, ktoré sú navzájom prepojené. V prvej ťažko vládne generál Ripper v podaní Sterlinga Haydena, ktorý poteší hlavne hláškami o dôležitých národných telesných tekutinách. Kreácia o presviedčaní kapitána Mandrakea so synovským držaním za rameno je jedným z vrcholov filmu. Druhým je bez pochýb telefónna konverzačka prezidentov za okrúhlym stolom v tzv. War Room. Rusák je, samozrejme, vykreslený ako týpek, ktorý je sťatý pod obraz. Plusom je, že ho nevidíme. V tejto časti vyniká Sellers, ktorý je na pľaci doslova dvakrát i v podaní Dr. Strangelovea, čudáckeho nacistického dôstojníka, teraz v službách USA. Sellers je ťažký kaliber, jeho herectvo je na poli politickej satiry neprekonateľné. George C. Scott je slabší článok a aj keď dal nejakú hlášku, neprišiel mi na chuť a hlavne som neporozumel Kubrickovi prečo po ňom chcel toľko prehrávania a teatrálnosti v porovnaní s ostatnými. Tretia epizóda v lietadle je najmenej zaujímavá, v nej sa režisér predstavuje s detailmi od kódovania správ, vojnových scenárov i balíčkov pohotovosti až po samotný akt zhodenia bomby. Absurdnosť situácií a paródia na politikov a ich rozhodnutia je vykreslená veľmi dobre a pochopiteľne. Spomínanej absurdnosti je občas až vrchovate a mne osobne nesadla. Konkrétne mám na mysli snahu o telefonát do Bieleho domu pričom chýbajú mince, resp. Ripperova streľba naslepo pričom jeho žiadna guľka ako veliteľa nikdy netrafí. ()

Razzor_82

"Výš Sergeji, jeden můj generál se zbláznil a poslal na Vás bombu." Kubrickova chytře natočená politická satira. Parodické gagy, které jsou dost blízko realitě až z toho mrazí.  Stačí jedno nedorozumění a jaderná apokalypsa je na světě. Peter Sellers naprosto exceluje v trojroli. Hlavně jako bývalý nacista Dr. Divnoláska s tendencí hajlovat. 8/10 ()

Titus

Od tohoto věhlasného Kubrickova snímku jsem očekávál maximum. Mé zklamání ovšem nemělo konce. Jediné, co mě zaujalo, bylo vystupování Sellerse a fanatické jednání velitele bombardéru. ()

VerteX

Dr. Divnoláska je prostě Kubrickova klasika. Dokonalá parodie na studenou válku se skvělým Peterem Sellersem. Samotný doktor je asi nejlepší postavičkou ve filmu, ačkoliv klenoty jsou i ruský velvyslanec a pilot B-52. Jestli probíhají rozhovory mezi jadernými velmocemi jako to bylo ve filmu, tak jsme všichni na pokraji konce světa :-) ()

jojo-Jozin

Vědomí vzájemného zničení je dobrou pojistkou proti rozpoutání atomové války. Tedy pokud máte všechno pod kontrolou. Pokud někomu "rupne v bedně" a systém se dostává mimo kontrolu vše se hroutí jako domeček z karet. Skrze vojenskou a politickou satiru se poodkrývá absurdita závodu v atomovém zbrojení. George C. Scott je skvělý, Peter Sellers ve své trojroli je excelentní. Četba předlohy Petera George a shlednutí filmové adaptace by mělo být povinné na každé vojenské akademii. ()

Sosak

Podle mě slabší Kubrickův snímek. Z komedie je tam toho málo, ze sci-fi taky a z válečného filmu jakbysmet. Satiricky to moc nepůsobí...no jako by se Stanley nemohl rozhodnout, co to vlastně bude. Peter Sellers tu na nás ale rozjíždí opravdové divy, zvláště jako postava profesora. Jinak mě to tolik nevzalo, navíc považuji rozvleklost Kubrickových filmů za trochu nepříjemnou. ()

Jarome

Mr. President, I'm not saying we wouldn't get our hair mussed. But I do say no more than ten to twenty million killed, tops. Uh, depending on the breaks. ()

BDMarty007

Velmi originální film, který není podobný ničemu jinému, co jsem kdy viděl. Ač to má být komedie, k smíchu to rozhodně není, je to doslova mrazivé. Karikatury stereotypů jednotlivých osob a funkcí sedí a děsí. Peter Sellers exceluje v trojroli, nejlépe mi asi sedí v roli prezidenta. Je úžasné, jak vedle sebe dokáže hrát 3 úplně různé polohy. Vynikající je i G.C.Scott v roli generála, který co chvíli neodolá válečnému adrenalinu a znovu a znovu propadá opojení možností jim totálně nakopat prdel. Není od věci si občas připomenout atmosféru období studené války. Minimalistická produkce vůbec nevadí a zpracování všech scén s B 52 se mi moc líbí. ()

Melandrix

Nemůžu si pomoct,ale zde je jasně vidět,že se dá natočit film plný inteligentního humoru.Stanley to opravdu dokázal.Pro mne je tento film něco jako "Limonádový Joe aneb Koňská opera".Parodie na plné pecky. Nevěděl jsem,co od toho čekat a výsledek? -tohle zkrátka musíte vidět a doufám,že se budete řehtat stejně jako já,od začátku až do konce! ()

bakeero

Naprosto bezchybná záležitost. Skvělý Peter Sellers, ale jak už tu někdo psal; pro mě je hvězdou filmu postava gen. Turgidstona :-)) ()

Mira90

Konec druhé světové války, blokáda Berlína, Korea, McCarthismus, Vietnam, Berlínská zeď,kubánská krize...Hrozba jaderné války. Dnes se na doktora Divnolásku můžeme/musíme dívat s nadhledem a znalostmi historie, ale Kubrick natočil tento film pod přímým dojmem zmíněných událostí. Komedie tehdy určitě ne, dnes možná, přesto stále velmi mrazivá... ()

Colour

Geniálna politická satira skĺbená s inteligentným humorom. Vynikajúco som sa zabavila na zosmiešňovaní jadrového zbrojenia i "dokonalej" Ameriky, k tomu aj vynikajúce vtípky. Za scenár by si autor zaslúžil obrovské uznanie. Na kvalite, samozrejme, pridal Peter Sellers, ktorý perfektne zahral všetky svoje role. Samozrejme, je tu jedna vec, ktorá naoko uberá kvalite, a to veľmi jednoduchá výprava... To som napísala k Myši, ktorá revala, no tu sa to hodí rovnako. Tu však o niečo viac kričí výpravová jednoduchosť. Áno, dal by sa z toho spraviť i film pre rádiové vysielanie, no pripravili by sme sa o vynikajúceho Petra Sellersa, akčnú sekvenciu, obrazový humor. Hryzavá satira bola tu oveľa citeľnejšia i lepšia. Koniec odzbrojujúci. Klobúk dole, pán Kubrick, zvládnuté na jednotku. 90% ()

diodoros

Perfektná satira Stanleyho Kubricka na Studenú vojnu a všetkom, čo s ňou súviselo - paranoju, zbrojenie, patriotizmus, generálov, politikov (ruských aj amerických) a samozrejme atómovú bombu... Výborný inteligentný scenár s prepracovanými dialógmi a nápadmi, skvelí herci, množstvo vtipných (a pritom tragických) scén a záverečné memento na skutočné nebezpečenstvo. Film, ktorý bez servítka odhaľuje slabiny každej vojenskej mocnosti, debilitu politikov, šialenstvo generálov a nekonečnú ľudskú sebeckosť, ktorú ani vyhladenie nezmierni. Geniálna satira so všetkým, čo k satire patrí s kvalitne spracovaným protivojnovým posolstvom. ()

wiix

Kubrick nesklamal. Bravúrne dielo čo sa týka scénaru i réžie, obrazom a dialógom nič nechýba a nič tam nie je vsunuté navyše. Dej je prudko satirický, neviete či sa máte smiať alebo vás ma mraziť v zátylku. ()