Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Boudyy

Perfektní nářez. Na svou dobu velmi pozoruhodný film, který i po padesáti letech má v sobě zabudován jakýsi mod nadčasovosti, díky němuž dokáže být aktuální v každé době. Jak v době "Karibské krize", tak i dnes během pnutí mezi Východem a Západem. Nicméně o to teď nekráčí. Skvělé charaktery, které nezacházejí do absurdna, menší i větší narážky, chytrý scénář a trojrole (často geniálně improvizujícího) Petera Sellerse, toť nejvýraznější aspekty filmu. Pro mnohé satira, při které mrazí, pro mnohé skvělá komedie napasovaná na závody ve výrobě ZHN. Filmařsky opět od Kubricka bezchybně, každý ho musí zbožňovat už jen za ten úvodní záběr z letadla. No a ten závěr, kde se Amíci a Rusové pouštějí do ideologického boje ohledně úkrytů, ten nemá chybu. Skvělé. ()

SmoldaMara

Něco neuvěřitelného - tak tenhle film mi vyrazil dech. Porazil dokonce Hlavu XXII a to dle našeho největšího myslitele v satirických kruzích již něco znamená. ()

mrclTV

Tento film má veľmi rozvláčny rozjazd, prvú polhodinu to nebolo ani vážne, ani zaujímavé ani vtipné, proste nijaké. Potom Dr. Divnovláska už našťastie našiel svoje smerovanie. A musím sa priznať, že zopár absurdných úsmevných momentov film ponúkol, ale rozhodne som nebol ohúrený a ani som nepukal od smiechu. PS: Toto je môj komentár s poradovým číslom 600, neuveriteľné kde som sa dostal... a kde sa zastavím? ()

korect

Skvělý film, ze kterého je cítit úzkost studené války, ze samotného závěru s písní mrazí i dnes. Je navíc až neuvěřitelné, že v roce 1964 vznikla na druhé straně železné opony válečná satira Kdyby tisíc klarinetů. A ve ztvárnění generálů (osob, které drží válku ve svých otěžích) mají tyto filmy velmi blízko, . ()

adamix

Kedysi ma ako pubertálneho sopliaka zaujatého filmovým umením vôbec nezaujala táto politická satira o studenej vojne. Dokonca ani dnes mi to nepríde ako niečo špeciálne, ALE, na hranici zábavnosti to tu udržiava vynikajúci George Scott, herecky zas Sellers. Vtipnými nám tu môžu prísť tie antikomunistické narážky na fluorizácii potravín a bomby, ktorá vyhladí celé ľudstvo. Ja to považujem skôr za melodrámu, kde sa snažia mocní lídri zachovať si chladnú hlavu a nespanikáriť pri obzvlášť závažnom probléme. Pre náročného diváka je to aspoň zo stránky scenáru zaujímavé. ()

kubas369

Taková ta komedie, která není ani tak moc vtipná jako spíš nudná. Měl bych dát asi tři * za poměrně povedenou satiru ale kuli Sellersovi, prostě nemůžu. Ten chlap mi prostě nesedí. ()

Caliboss

Nečekaně nadčasové (kdo by to před únorem 2022 řek, že?) a stále aktuální téma. Výborný je i apel na nebezpečí plynoucí z konspiračních pseudoteoretiků a jejich issues. ()

johnny01

Za komedii bych to neoznačil. Celkově je to spíše drama, závod s časem, s perfektně stupňovaným napětím, jinak se mi to ale moc nelíbilo. Buck tam působí strašně psychopaticky a příliš smyslu tam nedává Dr. Divnoláska. Závěrečný návrh do děje také nezapadá, dokonce poněkud podrývá dosavadní vyznění. ()

Johny_MH

Původně to neměla být ani komedie. A končit mělo velkou dortovou bitvou. Nakonec z toho byla nádherná scéna, kdese shazují atomové bomby a k tomu zpívá Marlen Dietrich. Jedinečná komedie, kterou musíte vidět. ()

Dass

Jeho filmy (alespoň) ty nejslavnější jsou prostě jednoznačně vynikající. Nesmírně nápaditá satira je možná dnes již malinko zastaralá, po filmařské stránce rozhodně stále bravurní. Ač se tváří jako velká motanice žánrů, které se prolínají opravdu mistrovsky, výsledek je v rámci možností kompaktní a výsledné dojmy jsou vysoce kladné. I přes všechnu chválu si myslím, že Kubrick natočil i lepší kousky (především Vesmirná Odyssea ale pochopitelně třeba i kultovní Pomeranč). ()

vilik

Peter Sellers a jeho 3 role - neuvěřitelný divácký zážitek, osobně nejvíc obdivuji jeho podání nacistického dokora... Ač satira a místy hodně ironická, tak mě na rozdíl od mnoha jiných satirických snímků film naprosto dostal... Přesto dávám 4*, jedna navíc by byla pokud by film přece jenom obsahoval trošku méně "crazy" momentů, spíše za hranicí satiry, které mi tak nějak do filmu nesedly. ()

Bird59

Jestli bonbony téhle dokonale zabalené bonboniéry plné satiry platily na období studené války, tak ty co nestihly vyžrat soudruzi z bývalé SSSR a jejich tehdejší protivníci v USA padají přímou střelou do nevymáchaných úst dnešních politiků a vůbec globální politické scény. Nadčasová politicko-vojenská satira. Pro plnohodnotné vychutnání je ale třeba i nějaká zručnost ze strany diváka ... ()

DAF1

Teď nám to může připadat všem děsně humorný, ale před 40 lety? To jako by dnes Spielberg natočil, jak Usáma a spol. svrhnou atomovku na New York. ()

Humprt Pum

Satira. Komedie. Totální absurdistán. Výborný Peter Sellers bravurně zvládá 3 zcela odlišné role z nichž role Dr. Divnolásky, kterému nekontrolovatelně heiluje pravačka, stojí opravdu za to. Nejvíc mě pobavil začátek filmu, kdy se jako prolog na plátně zobrazí oficiální prohlášení US Air Force, že jejich piloti jsou dobře trénovaní a bezpečnostní opatření by nic takového nikdy nedovolola, a potom na konci, kdy dojde k šílenému letu na atomové bombě. Jako titulkový bonbónek následuje sekvence nádherných nukleárních hříbků doprovázených americkým jazzem. Byl bych sice mnohem raději, kdyby se tak skvělý scénář nerealizoval jako černá crazykomedie, ale to je věc osobního vkusu. Kubrickovi důvěřuji, zatím mě nikdy nezklamal, a je mi jasné, že takové pojetí námětu a excelentního scénáře byl jeho záměr. 4 hvězdy tedy dávám, i když jsem nad filmem neslintal blahy. ()

SB

Velice zábavně vylíčená absurdnost, na druhé straně když si člověk uvědomí, že to tak funguje, cítí se bezmocný. ()

MartyMcFly89

Prvních deset minut - přišlo mi to hrozné, strašně nudné, žádný vtip, který jsem očekával, ani vlastně satira, protože k té se to teprve muselo dostat. Ve zpětném pohledu vidím, že takový rozjezd byl důležitý, což jsem si předtím uvědomit nemohl. Přiznám se. Četl jsem si předem anotaci, ale odkládal jsem dobu, kdy se na film podívám tak dlouho, že jsem jí z velké části zapoměl. Věděl jsem jen, že jde o atomovou krizi, že jsou vyslána letadla, no a že Peter S. má trojroli. Jako blbec jsem celou dobu čekal, kdy se objeví ty další role, poznal jsem jenom Mandraka. Prezidenta bych na něj opravdu netipoval. Vždyť je plešatý (Mandrake je paruka, nebo to byla plešatá maska, nebo nějaký jiný trik) a Divnolásku už vůbec ne, tak šílený projev, když vyjel ze svého stínu, aby dokončil svojí rozehranou hru. To je dokazuje, jaký je Sellers výborný herec. Jak skvěle dokázal zahrát lehce zbabělého, ale svědomitého (jdoucí za svým posláním zmocnit se šifry a předat ji ["ale vystavujete se tím hrozbě, že pokud se prezidentovi nedovoláte, Coca-Cola vás bude žalovat"])Mandraka, celkem chladného a pacifistického prezidente (ten ale roztál, když mluvil s Dmitrijem ) a zlověstného Merkwürdigliebe Hayden zvládá roli šíleného důstojníka výborně. Připoměl mi generála Carringtona z XIII ("All our precious body fluids"). A nejlepší je Scott, Buck Turgidson ("B-52 je panečku bourák!"). Tento film jsem dlouho přecházel, věděl, že je kvalitní, ale nemohl jsem se k němu dostat. Ovšem dělal jsem chybu. Je to jeden z nejlepších, vždyť na imdb je 25. A v mém žebříčku patří prostě mezi ty nejlepší. Vtipný je, svým způsobem, satira má svá pravidla a Strangelove je vystihl dokonale. Jako když smažíte kuřata na dvorku!") ()