Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

NikaIn

Nic moc,nudila som sa.Nebolo tam dostatok vzrušenia ani napätia,príliš sa to naťahovalo,taký spomalený spád a do toho nudné ťukanie do klavíra.A väčšina dialógov tiež totálna suchárna bez kúska skutočnej emócie.Hmmm čakala som viac. ()

karnifex

Jen málokterý Kubrickův film mě zaujal, ale tento považuju za nejhorší. Nuda, pseudotajemná atmosféra a banální myšlenky. A navíc ještě Tom Cruise! ()

zigy

Bravo, mistr Kubrick to vystihl úplně přesně, lepší poselství v závěru snad před svou smrtí ani nemohl předat..:) K samotnému filmu nemám výhrad - erotické napětí je všudypřítomné, dialogy jsou sice pomalé, ale mistrně napsané a příběh je hrozně zajímavý. Nicol je v některých záběrech velmi svůdná. Večírek tajné společnosti je rovněž vybraně obsazen, co se týče atraktivity účastníků:) ()

tomino28

Zvláštní a zároveň dechberoucí snímek Kubricka. Příběh je minimalistický, ale opředen jakousi aurou tajemna a nevědomosti a režisérovi se naprosto dokonale podařilo diváka přikovat k sedačce a nechat ho s obavami a zvědavostí sledovat, co dalšího přijde. Sám jsem cítil, že každou minutou mě film zajímá víc a víc a nevědomky mě vtahuje a pohlcuje. Bez sebemenších zábran odprezentované erotické drama se nevidí každý den. Svou úlohu v tom samozřejmě mají i výborní herci, ale je to Kubrick, který z Eyes Wide Shut vytvořil mistrovské dílo. ()

zissou

Snad jediný film od Kubricka, který mi nepřijde nadčasový, ale tak nějak poplatný době (kupodivu hlavně soundtrackem) a u Cruise mám pocit, že do toho na stará kolena Kubricka snad uhnal.. ()

doriana.g

Chudák Tomík. Viditelně ho to nebavilo. Nudné, utahané, maskovaná párty trapná, zinscenovaná jak na Nově, baletky v kruhu nahoře bez a nějaký ondoň jebe o zem palicou. A to celé kolem stejně o ničem, HIV štětka, dvakrát navštívená a nic, pozůstalá, vyjevovala se tam asi 10 minut, a nic, Jediné, co tam pasuje, je hysterická Nykola. Ale taky nebaví. ()

F2003F

Filmový génius Kubrick vytvoril na konci svojej majestátnej kariéry a života veľmi elegantné a pre mňa najperfektnejšie dielo žánru, na ktoré sa mi ťažko hľadajú výstižné superlatívy schopné opísať jeho dokonalosť (ak vôbec také existujú:). Nedokážem vybrať najlepšiu scénu, pretože ňou je úplne celý film. Krásne dialógy pôsobiace v celku vďaka množstvu odkazov ako posolstvo, ktoré si môže každý vyložiť po svojom. Kubrick bol fenomén vždy zaslúžene zaraďovaný do režisérskeho vrcholu histórie k velikánom ako Hitchcock. Medzi nimi je ale jeden zásadný rozdiel. Kubrick, ktorého perfekcionizmus je každému fanúšikovi dobre známy, bol majstrom doslova a do písmena každého žanru a dokázal po sebe zanechať kultový snímok reprezentujúci KAŽDÝ žáner DODNES aj po skoro 60 rokoch či je to horor, sci-fi, dráma, komédia, romantický alebo vojnový film. Je alebo bude niekto podobný mu aspoň čiastočne? Svetová kinematografia to hodne potrebuje. Už viac než dve dekády.     „Tá realita jedinej noci z celého života, môže niekedy znamenať celú pravdu.” ()

vandamator

Není ta Kidman nádherná? Jo je. A není ten Kubrick génius? Odpověď zní stejně. Takhle má vypadat rozlučka. Já můžu jenom říct díky za všechny ty hodiny neuvěřitelně kvalitní filmografie Stanley. ()

Radek273

Překvapivě intenzivní snímek, kterým sice v obrovské míře prostupuje nahota, avšak zdá se, jakoby byla součástí něčeho velkého, chtělo by se říct i skvostného. V mnohých filmech se choulostivé scény mohou zdát jako nadbytečné, úmyslně mířené na lidskou sexualitu ve smyslu zaujmout diváka povoleným "pornem" a tím zvýšit sledovanost. Stanley Kubrick zde však dokázal tenhle dojem zcela vytěsnit a zobrazit lidské tělo jako naprosto přirozenou součást příběhu i života. Jak se již zároveň píše v mnoha komentářích, Kubrickova dokonalost práce s prostorem, světlem a především se zvukem, to je opravdu radost. Závěrem je pak nutno neopomenout i celou psychologii celého snímku, který si pohrává s tématem nevěry, cizoložství, polygamie,..a nechává diváka na vlastní kůži pocítit, jaké to je. Jak je možné, že na vlastní kůži..? To věru nevím! Ale já byl po celý čas chtě-nechtě citově svázán s Tomem Cruisem a vyjma zhroucení jsem zažil opravdu vše! ()

Syndrom

Nejhorší, unavený Kubrick. V ničem mě to nepřekvapilo: ženy jsou nebezpečně spontánní a chlapi sobecky ignorantský, boháči odcizeně dekadentní, kurvy jako drogy, manželství je napjatá lež, dokud se nestane přátelstvím, chlapi vnímaj sex i mezi sebou. Jak základní škola filosofie souložení. Pár nápaditých záběrů (nahé intro, žárlivost skrze představu), přísně vedené herectví, ale neskutečně natahované a padnoucí hudba. Už v Osvícení jsem měl dojem, že křečovitost obsahu znamená míň, než se nám snaží kamera nabulíkovat, ale pořád to byla stimulující obrazová, žánrová výpověď. Spalující touha je obyčejná křeč. Asi jsem na všudypřítomnou možnost zásunu zvyklej, tak mě nějaký ty dětinský americký pocity touhy do kolen nedostanou. ()

AlDelon

Tak takhle ztěžka jsem si po shlédnutí filmu již nějakou dobu neoddychl nad filmařsko-diváckým zážitkem, jak byl velký. Naposledy pokud vím po Bergmannově Personě, nepočítaje tedy Tarkovského filmy, které byli spíše hlubokými čirými studněmi. Toto je spíše jako hledět do temné studně, takže chvíli potom musíte, musíte si srovnat co jste to na konci viděli, ať už ta studna byla hluboká a nebo ne tak úplně. Každopádně tohleto je vopravdu něco velmi neobvyklého, těžkého ale nikoli, nikoli v tom špatném slova smyslu podotýkám, jde o skutečně -a zde bych viděl jak odlišit od Tarkovského filmu- nikoli snově uchopitelný ale ztěžka snově zdánlivě (ne)uchopitelný film. Sem si myslel, že víceméně mne už žádný film nepřekvapí o moc více než ty největší, které jsem dosud viděl, opak je pravdou, už samotný začátek se jménem režiséra, názvem filmu a onou hudbou. Neobvyklý film. ()

Labutak

Kubrickovo poslední projekt, jehož premiéry se ani nedožil. Film působí na jednu stranu sice dost obyčejně, až na jednu scénu normální scenérie, ale jak se říká ďábel je v detailech a že jich tu je. Viděl jsem film 6x a pokaždé nacházím nové souvislosti a nejasnosti, díky kterým si skládám vždy nový obrázek. Moje jediná výtka je, že mi do mých snů místo Kidmanový lezou ti zmrdi s kápěma ()

fooggyy7

Ještěže v Californii existuje zákon č.1875, že film nesmí překročit délku 160 minut. To mě pravděpodobně zachránilo ()

vitocassetta

Cesta k lidskému nitru, jehož středem je spalující touha. Díky maestro Kubrick za váš finální počin a poslední odkaz světu a kinematografii! Opravdu skvělé završení vizionářské filmografie, která inspiruje dodnes a bude mnoho let. Právě v posledním snímku se Stanley věnuje komplexní vztahové psychologii a rozhodl se po dlouhém odkládání adaptovat, jeho oblíbenou, Schnitzlerovu Snovou novelu. Dějová linie je hluboká diagnóza krize manželství a jak už částečně napovídá název, primárně se věnuje snům a jejich dopadům na naše reálné životy. Je sen jen pouhým snem, nebo je to něco, co může vyvolat žárlivost ve vztahu či manželství? Co vše mohou o člověku prozradit sexuální sny? Bere se sexuální představa s jiným člověkem jako nevěra? Učebnicově strukturované melodrama jde ke kořenům vztahových problémů a odhaluje lidské chtíče a zrádné sexuální fantazírování. Nahlíží na představy o cizích lidech v našem sexuálním životě a jak s nimi zápasí důvěra. Noc plná dobrodružství a pronásledování svých sexuálních tužeb, které vrcholí v sexuální posedlost. Frustrace hlavního hrdiny z nenaplněných sexuálních setkání a neúspěšných pokusů “pomstít se“ své ženě za to, že mu odhalila své sexuální představy s jiným mužem. Snem se cítí ponížen a ztrácí kontrolu nad svým manželstvím. Můžeme mu to mít za zlé? Úzkost a pocit zrady je na místě i když se jedná o pouhé sny. Hluboko totiž cítíme, že sny vždy něco naznačují a znamenají, a proto nás tak často děsí. Pokouší se ve svém životě ochutnat zakázané ovoce, ale zjišťuje, že falešné touhy po něčem novém nám nepřináší radost, ale naopak pouhé zklamání. Podobně jako při hledání místa, kde končí duha. Tematizovaná problematika narušení vztahu třetí osobou a naivní pocit, že potřeba flirtu a chtíče po cizích lidech se po závazném vztahu vytrácí. Toto lidské pokušení vůči jiným nezmizí a těmto touhám nemůžeme zabránit v manželství, ani v partnerství. Právě sny mohou odhalovat skryté tužby a sexuální impulsy vůči jiným. Zapomíná se, že nenaplněné touhy a erotické fantazie jsou univerzální a má je každý z nás. I s vědomím toho, že mohou být destruktivní pro naše soužití. Naše touhy totiž nejsou korektní. Po zhlédnutí filmu nastane tajemná omámenost, podobně jako když se probouzíme z hlubokého snu. Jelikož jsou sny téma číslo jedna, nemůžeme zapomenout na snového taťku Freuda. Schnitzler a Freud se navzájem inspirovali a znali se – oba psychologové měli zájem o sexuologii a analýzu snů. Co když se sny mohou teprve proměnit ve skutečnost? Snění a bdění, pravda a lež, realita a fikce se vlévá do jednoho. Kubrick dělá skvělý průnik mezi snovým světem Lynche a světem problémového manželství, kterému se věnoval Bergman. Neskutečných 7 let psaní scénáře a 400 dní natáčení se na Kubrickovi podepsalo. Díky tomuto produkčnímu peklu ale zároveň posedlé vytrvalosti a puntičkářství jsem přesvědčen, že v tomto filmu nic není náhodou a vše má svůj účel. Nic ovšem nemůže být dokonalé, a i přes Kubrickův perfekcionismus nemohl počítat se vším. Třeba se svojí smrtí. Zemřel krátce po představení konečné verze filmu a Warneři museli film dodělat bez jeho přítomnosti. Jelikož je Kubrick známý tím, že své filmy stříhá ještě těsně před premiérou, už se nedozvíme, jestli odevzdaná verze filmu je jeho pravou vizí. Přijde mi ironické, že nejpečlivější filmař všech dob zemře dříve, než stihne dokončit a představit své poslední dílo. Jeho nejosobnější film tlačil na limity a tvůrce překračoval hranice svého režisérského umu. Rakouská televizní verze z roku 1969, která přesně kopíruje novelu, má něco málo přes hodinu a jako film je uspěchaný a fádní. Jako fanouškovi slow cinema se mi více zamlouvá Kubrickova verze, která je adekvátně dlouhá a nemám ani jednu připomínku ke stopáži. Lépe se mohou vyjádřit emoce, vstřebat myšlenky, a to díky přítomným ztuhlým dialogům funguje. Zdlouhavost dodává dramatičnost a intenzitu momentů, kterých je v příběhu plno a musí se jim dát prostor. Děj hypnoticky svádí do děje a vábí na sexuální mystiku, rituály a erotickou záhadnost. Jména, která jsou součástí konce jedné éry filmařiny. Kubrick uzavírá svou práci a zakončuje tak tisíciletí. Z filmu se tak stává další argument, proč byl rok 1999 jeden z nejsilnějších pro kinematografii v historii. Mezi Cruisem a Kidman perfektně funguje sklíčená chemie a domnívám se, že Kubrickovi kývli na film kvůli tomu, že něco podobného ve svém někdejším manželství prožívali. Natočit tento film byla cesta k určité terapii. I přesto, že nemám rád Cruise tak film zachraňuje především skvělá Kidman jak herecky, tak svým šarmem. Spalující touha je film, kde zvuk a obraz nahradily potřebu mluveného dialogu. Opravdu se zde moc nemluví a tento stav mi vyhovuje. Zato každá věta ve scénáři má svoje místo a klade se na ni patřičný důraz. Kubrick používá opět svoji symbolickou paletu barev, díky ní můžeme číst emoce. Film je sužován snovým, mlhavým žárem barevných světel a dělá ze snímku vizuálně podmanivou podívanou. Kubrick použil všechny nástroje k tomu, aby vizualizace působila právě takto mělce. Nemluvě o tom, jak je film obecně scénograficky krásný. Musím ale uznat, že druhé zhlédnutí filmu nebylo tak magické a atraktivní. Film rozhodně netěží z opakovaných zhlédnutí a prvotní vzrušující pocity ustupují. Jelikož film nabízí velké množství interpretací a výkladů, váže na sebe stejné množství konspirací (jako u každého filmu od Kubricka). Byla proto zábava tento film analyzovat a nadinterpretovávat. Očividné jsou i motivy objektivizace žen a narážky na současný přesexualizovaný svět. Ale přece jsme dostali poslední vzkaz od režiséra prostřednictvím závěrečné ikonické scény, která je nejen odpovědí na problém dvou lidí ve filmu, ale i poselstvím pro život nás všech. Protože očistcem z prožitých duchovních otřesů je právě sex. () (méně) (více)

PTuranyi

Fantastická príbeh túžby a pokušenia s perfektnou produkciou a umeleckou rukou Stanleyho Kubricka. William a Alica stvárnení perfektným Tomom Cruisom a Nicole Kidman, sú krásny mladý pár. Do ich vzťahu je však zasiate semienko pochybnosti, ktoré Alica vysloví v chvíľkovom opojení. William je však pokušeniu vystavovaný už od samého začiatku a odolávať sa mu darí skôr vďaka šťastiu ako vlastnému presvedčeniu či vnútornej sile. Kubrick sa nikam neponáhľa a majstrovsky postupne zahusťuje atmosféru až k thrilerovému vyvrcholeniu, keď sa William ocitne na tajných orgiách. Pri tej príležitosti nesmiem zabudnúť na výbornú hudbu. Záverečné priznanie hlavného hrdinu už Tom Cruise nezvládol úplne presvedčivo, ale dojem strhujúcej, viac ako dvojhodinovej jazdy to nepokazilo. 90% ()

beeleg

Podle popisku bych si to asi nikdy nepustil, což by byla škoda. Tohle bylo fakt napínavé - od začátku do konce. ()

ap2001

Kdybych neznal žádné souvislosti a někdo mi tento film předložil s otázkou, kdo je jeho režisérem, váhal bych mezi Lynchem, Hitchcockem a (možná) Kubrickem. Kdo se spokojí s velkolepým "divadelním" dramatem, nemůže být nespokojený. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům