Zlý chlap spí dobře

• Japonsko Warui jatsu hodo joku nemuru (více)

V Kurosawově hamletovském příběhu společenského skandálu z poválečného Japonska se mladý muž Nishi (Toshiro Mifune) pokusí využít svou pozici v centru zkorumpované firmy k tomu, aby demaskoval muže zdopovědné za smrt jeho otce. Jeden z prvních japonských poválečných filmů noir, jenž sice nepatří ke Kurosawovým nejslavnějším dílům, pro svou myšlenkovou závažnost a nadčasovou platnost však rozhodně stojí za zhlédnutí! (oficiální text distributora)

dopita

Ani nevim, proč se mi to tak líbilo. Když se nad ním zamyslím, tak i když je tam několik překvapení a dějových zvratů, tak na dvě a půl hodiny tam není toho děje zase tolik. A přece jsem se ani nachvíli nenudil, pořád jsem byl napnutej a v očekávání dalšího děje. Takže hlavní důvod je asi ten, že byl Kurosawa zase jednou ve formě. Proklatě dobrej film. ()

F.W.Colqhoun

Byl jste někdy v baru Noir? Pravidelně, pravidelně. Zajímavosti informují, že Zlý chlap spí dobře je jedním s nejoblíbenějších filmů Francise Forda Coppoly. To by mohlo vysvětlovat mimo jiné nejvelkolepější expozici ve formě rodinné oslavy v nejlepším filmu všech dob: Takhle vtipnou jednoaktovku jsem ještě neviděl. / Jednoaktovku? To je teprve předehra. Na předehru navazuje východoasijsky rozmáchlé vyprávění o troufalém zásahu guerillové Kobry proti zlovolným korupčním praktikám velkých poválečných průmyslníků a finančníků. Počet postav a členitost zápletky, nekolísající úroveň napětí a zábavy vypráví o režijní genialitě i tomu, koho samotný eticky nasycený obsah neosloví. Koneckonců spolčování státní moci s oligarchy je dávno překonaný nešvar :-). Jestliže úvod inspiroval Coppolu, závěr Goddarda. To není člověk. Je to úředník. ()

Mantis

Název trochu mate, protože Zlý chlap nikdy nespí ! Mam pro Kurosawu slabost, a tak ač na vážkách, dávám plný počet. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Please, let me die. I have to die. Wasting this fine funeral ..."     Detektívny film noir à la Kurosawa, ktorý pracuje s motívmi pomsty a korupcie prerastenej až do najvyšších miest. Začiatok je dosť komplikovaný a trochu nezáživný, s množstvom postáv, v ktorých som mal často problém sa zorientovať. Keď sa nám ale už všetky tie postavy predstavia, film sa konečne rozbehne a potom si až do konca dokáže udržať výborné napätie a tiež istú tajuplnosť. Herecké výkony sú výborné, spomeniem aspoň 3 hercov, ktorí ma zaujali najviac: Masajuki Mori ako dokonalý hajzeľ, výborný Toširó Mifune, s nezvyčajne umierneným, až nenápadným prejavom a môj obľúbenec Takaši Šimura, trochu netradične v zápornej role poriadnej svine. Kurosawa v tomto filme krásne načrtol akúsi národnú povahu Japoncov, hlavne ich dosť pochybný zmysel pre česť a tiež (v kontraste so základným pudom sebazáchovy) akúsi zvláštnu posadnutosť samovraždou.     "You don't understand bureaucrats. A good official never implicates a superior, no matter what the cost." ()

Pawlisman

Strhující kriminální drama. Ano, první desetina filmu trochu nudící a diváka znejistí. Avšak poté až dokonce se rozplétá a zaplétá mozaika intrik, křivd a hledání spravedlnosti - každé slovo a věta mají velkou váhu a celý příběh je velice hutný, čistý až syrový. Skutečná filmová očista oproti dnešním americkým krimi patlaninám. 9/10 ()

werewolf69

Dosť zaujímavý a pútavý snímok. Po celú dobu som dúfal v dobrý a "spravodlivý" koniec, ale.... inač by to bolo najvyššie hodnotenie. ()

Lapacka

Film z roku 1960 pojednává o korupci v tehdejším Japonsku. Jeho hrdina se snaží se vzít spravedlnost do vlastních rukou a odhalit podvod s veřejnými prostředky ve vedení stavebního koncernu. Ocitne se nakonec mezi mlýnskými kameny a jeho mise je neúspěšná. Smyslem toho filmu je pochopit postavení a šance jedince vůči systému firmy porušující zákon. Kurosawa vystihl mentalitu doby, ve které je samo právo pěkně vratké... Navíc systém, kde je taková defraudace možná nevykazuje samočistící znaky, úředníci se totiž bojí více své vlastní firmy, než policie. To je i důvod, proč hrdinova snaha selhává, pokud by měl zvítězit, musel by použít „jejich“ prostředky, nemůže zlo odplatit zlem, aniž by přišel o své privilegium – jednat svobodně podle svého svědomí. Tenhle příběh je jako od Dostojevského. Vlastně je to poselství až do naší doby, procházíme podobnou rekonstrukcí společnosti jako poválečné Japonsko. Mimořádné je v tomto filmu, že jeho postavy jednají tak, jak v logice příběhu jednat musí a zároveň je za nimi cosi, co jejich role přesahuje a nutí diváka zamyslet se nad jejich identitou. Čím je vlastně ten úředník bez úřadu, co vlastně znamenal ten příběh o pomstě, která se nepovedla? ()

Wawer

Trochu jiný thriller, se zamotanými vztahy postav, záměnou charakterů jak z Gattacy, typicky japonskou teatrálností, tady navíc trochu s hamletovskou příchutí, a svérázným rozuzlením, které je svým způsobem kruté tím, že kruté je jen pro hrdiny, ale už ne tak pro padouchy. ()

Gastovski

Další vynikající kousek z řady nepříliš známých a zapadlých děl A. Kurosawy. Jedná se o velmi napínavou neo-noirovku z prostředí japonských korporátů - precizně zřežírovanou a snad ještě lépe zahranou. Jasných 5*. ()

Akana

Nemůžu si pomoct, ten svatební prolog mi připomněl expozici Kmotra. I tady jde vlastně o mafiány či spíš o zkorumpované úřednictvo poválečného Japonska. Proti němu stojí odhodlaný mstitel, v němž ale narůstají pochybnosti ohledně prostředků, kterých ke své odplatě využívá. I v téhle hamletovské roli je Mifune stejně impozantní jako při svých samurajských kreacích. Vedle jeho výkonu oceňuju hlavně propracovaný styl vyprávění, ten má takřka klasické proporce. Prakticky nemám co vytknout, ale k vyššímu bodování potřebuju, aby ve mně film "něco" rozezněl. ()

junxi91

Další zvláštní a podivný japonský film, který jsem moc nepochopil a nepobral, asi jsem na tu jejich úroveň filmového řemesla příliš tupý. Poválečné Japonsko, ve kterém bujela korupce. Na začátku je velkolepý svatební obřad, který pořádá víceprezident Veřejné rozvojové korporace jménem Iwabuchi, který provdává svou dceru za svého sekretáře Koichiho Nichiho. Celé to sledují novináři a navzájem si šuškají drby o těchto úctyhodných svatebčanech. Policie svatbu přeruší a zatkne firemního asistenta Wada, který je obviněn z úplatkářství na základě tzv. zpětné provize. Reportéři komentují, že je to podobné jinému skandálu, týkajícího se Iwabuchiho administrativního úředníka Moriyamy a smluvního ředitele Shiraie, který byl umlčen po sebevraždě asistenta Furuya, který skočil ze sedmého patra firemní kancelářské budovy, což přivedlo celé vyšetřování skandálu do slepé uličky. Po svatbě policie vyslýchá Wadu a účetního Miuru ohledně úplatku mezi Veřejnou rozvojovou korporací a Dairyuvou stavební firmou. Po výslechu spáchá Miura sebevraždu tím, že skočí pod náklaďák těsně před tím, než má být zatčen. Wada se chce zase zabít skokem do aktivní sopky. Nishi tento pokus o sebevraždu zastaví a představí mu plán pomsty, který vymyslel Nishi společně se svým nejlepším přítelem Itakurou. Nishi pak zaveze Wadu na jeho vlastní pohřeb, kde je odposlouchávají zařízení, které zaznamená to, co si o něm víceprezident a prezident korporace říkají. Nishi pak zaměří svou pozornost na smluvního úředníka Shiraiho, na kterého narafičí krádež pěti milionů z firemního trezoru. Také využívá Wada, který se mu v noci zjevuje a tím ho přivádí k šílenství. Nishi následně zachrání Shiraie před vrahem, kterého najal Iwabuchi, a pak jej vezme do kanceláře, ze které vyskočil Furuya. Nishi se odhalí jako Furuyův nemanželský syn, který si s Itakurou vyměnil identitu, aby pomstil smrt svého otce. Nishi nabídne Shiraiemu buď skok z okna, nebo vypití otráveného alkoholu, ten ale nechce ani jedno, tak to musí vypít násilím. Jednalo se však jen o whisky. Moriyama vydedukuje, že tyto podivné události organizuje někdo spojený s mrtvým Furuyou a brzy se dozví pravdu o Nishim a informuje Iwabuchiho. Iwabuchiho syn Tatsuo pak se zbraní v ruce vyhodí Nishiho ven z domu, když se do něj Nishi vrátí. Nishi se stáhnul do ruin staré továrny, kde pracovali se svým kamarádem Itakurou a vzpomínají na staré časy. Unesli s sebou Moriyamu a trápí ho hlady, aby jim řekl, kam schoval ukradené miliony a vkladní knížky. Wadovi se to nelíbí, a tak přivede Yoshiko v naději, že se novomanželé usmíří. Yoshiko přijímá pravdu o svém otci a neochotně souhlasí s tím, že Nishimu pomůže odhalit jeho plány. Další den má být uspořádána tisková konference, která má odhalit pravdu. Iwabuchi dedukuje, že Yoshiko viděla Nishiho a nakecá ji, že Tatsuo má v úmyslu jej zabít, zatímco Iwabuchi se sám udá. Yoshiko chce s ním jít, ale omámí svou dceru prášky na spaní. Yoshiko vidí svého bratra, jak se vrací z lovu kachen se zbraní v ruce a pochopí, že ji otec oklamal. Sourozenci se vydávají na Nishim do továrny, ale je pozdě...Happy end se tedy nekoná a Iwabuchi všechny problémy "vyřešil". Dobrý film, sice se člověk musí dostat myšlenkově do Japonska 50. let a pochopit jednotlivé charaktery a jejich záměry, ale příběh je to dobrý. Neexistuje nějaká západní adaptace?  () (méně) (více)

JohnyTrava

Z posledných pár filmov, čo som od Kurosawu videl, som až tak veľmi nadšený nebol (až na nebe a peklo), takže som tento film trochu odkladal. Ale fakt mi sadol, tak som sa veru dlho nenasmial. Nasmial? Pri dramate? Možno je to tým, že nemám rád podvodných financmajstrov, ale ja som sa pri ranách, ktoré dostávali fakt zasmial (tá torta v úvode je majstrovský kúsok, alebo raňajky za 15M yenov). Je pravdou, že film ma miestami prehnanú (typicky) dĺžku a podaktoré zvraty sa dajú viac než očakávať, teda až na záver, ten som nečakal. Nakoniec niečo okolo 8 bodov. ()

1mArc0

Netradične pojatá predloha a príbeh, výborný strih, celý film plynie prirodzeným tempom. Masuro Sató- čím viac ho človek počúva, tým viac sa dostáva do jeho sveta, a ten svojský štýl. (Spoiler- len trochu menší: Hlavný hrdina sa dostane k slovu, až po pol hodine, to je nášup, a netradičný postup). Toširó Mifune ako východný Hamlet a Akira Kurosawa, ako Shakespeare, prečo nie. Oproti historickým filmom je to príjemné spestrenie tvorby tohoto režiséra, mám pocit, že jeho predchádzajúce aj ďalšie filmy majú lepšiu atmosféru, energiu celkový dojem hodnotím veľmi pozitívne... pre fanúšika filmu príjemný odpočinok. Poctivý umelec Kurosawa to bol, dnes takých niet. Smutné. /85 %/ ()

Godhaj

,,If you make my sister unhappy, I swear I'll kill you!“ I tento film jako další Kurosawovy nejde divákovi vůbec na ruku. Rozvleklý úvod představuje množství postav, které jsem si nemohl pořádně zapamatovat, neboť všichni asiaté mi připadají stejní. Nicméně, když jsem se prokousal první půlhodinou, začalo napínavé drama s utahující se smyčkou pomsty. Scénář, herci a kompozice scén jsou přesné a velmi sugestivní. Ač mi asijší herci přijdou, že své role moc prožívají až přehrávají, tak u tohoto filmu jsem byl potěšen, Mifune dokonce zahrál roli poměrně nenápadného, obyčejného muže věrohodně. Kromě hustého příběhu nabízí Zlý chlap i zajímavý pohled na odlišnou japonskou mentalitu a její vyrovnávání se s podvody a korupcí. Ač film se svou dvou a půl hodinovou stopáží nepatří k nejkratším, stojí za to, se na něj podívat. ()

Eygam

Na začátku je člověk trochu zmatený, protože hned v první scéně se objeví všechny významné postavy naráz je to docela zmatek, ale díky stopáži dvou a půl hodiny je dost času se zorientovat. Jediné, co mi vadilo, bylo několik pasáží, film na diváka vyklopil hromadu informací naráz skrz postavy, které o tématu zjevně mluvily jen proto, aby informovaly diváka (novináři na začátku, úplně mimózní rozhovor v troskách továrny). ()

Jaggie

Super scénář. Všimněte si, jak se vždy do situace zapojují novináři. Tehdy měli úplně jiné postavení, než tomu je dnes. Taky zde vidíme naivitu jaká vždy panuje v japonských firmách, a to v podobě, kdy se zaměstnanci moc nepřemýšlejí nad tím, co jim nadřízení navykládají. Solidně ztvárněná je také situace s "duchem" v ulici :D ()

JoudaCZ

Příběh muže, jehož pomsta nejde zcela podle plánu... Film poměrně dobře nese různá morální témata (korupce ve společnosti, utrpení dětí za hříchy rodičů...). Scénář a režie celkem fungují, ale je to dlouhé a Mifuneho hrdina na mě nepůsobil vůbec sympaticky, choval se divně a navíc vypadal jako z jiného filmu.... ()