Pan Ducháček je sice poněkud svérázný patron, nicméně jako koncipient advokátní kanceláře doktora Faulknera je naprosto nenahraditelný. Zejména v okamžiku, kdy se Faulkner zamiluje do sympatické Julie, dcery Alžběty z Rispaldiců. Nikdo kromě něj totiž netuší, že rozhazovačná rodina, jejíž finanční záležitosti kancelář spravuje, už nemá žádné peníze a že ji doktor z lásky k Julii financuje ze svého. Situace se vyhrotí, když advokát požádá dívku o ruku. Ona, i když ho také miluje a ke své lásce se mu přizná, odmítne, aby vyhověla své povýšené matce, pro kterou mladík není tou správnou partií. Přestože se vinou své finanční podpory Rispaldicům Faulkner sám ocitne na mizině, donutí Ducháčka, aby sehnal pětadvacet tisíc na proplacení směnky, kterou podvodně podepsal Juliin bratr. Koncipient sice peníze opatří, vzápětí však vyrazí na zámek, kde rodinu bez servítků seznámí se skutečným stavem jejich financí a počne organizovat dražbu rodinného majetku, kterým by pokryl dluhy. (TV Nova)

fantomas19

Česká komédia z roku 1938 v réžii Karla Lamača s Vlastom Burianom v hlavnej úlohe. Riaditeľ pobočky advokátnej kancelárie dr. Fauknera Jan Ducháček (Vlasta Burian) pomáha svojmu šéfovi dr. Fauknerovi (Ladislav Hemmer) viesť kanceláriu, ale aj tajné konto X, ktoré je zriadené ako výpomoc šľachtickej rodine z Rispaldic. Dr. Faukner sa zamiloval do dcéry Julie (Adina Mandlová), avšak problémový stav, hypotéky a dlhy sa nedajú platiť z vlastnej kapsy donekonečna. Ešteže má pán Ducháček vždy po ruke riešenie, kde zohnať peniaze. ()

PaRi

Říkám si, kolik diváků a generací už Ducháčka vidělo od premiéry v roce 1938? A stále znovu baví a bude bavit další generace, tenhle nestárnoucí geniální komik. Především na Burianovi komedie stojí. Zkuste si je představit bez něj - nejde to, že! ()

TaNya_

Vlasta Burian je králem vtipu a já už Ducháčka viděla tolikrát, že si ho občas doma s rodinou popaměti přeříkáváme. Škoda, že z těchto dob úderných černobílých komedií se český filmový průmysl propadl do bahna, ze kterého se už asi nevyhrabe. ()

Rattlehead

Výborná veselohra s vypilovaným scénářem. Moc se mi líbí úvodní titulky, díky kterým máme možnost zahlédnout třeba kameramana Hellera nebo scénáristu Wassermana. Mezi mé nejoblíbenější burianovky ale přece jen nepatří, proto si nechávám jednu hvězdičku rezervu. ()

Spectacle

Jasně, je to jeden z těch filmů, kde hraje Burian prim a všichni ostatní jsou dost v pozadí. Ale mě to absolutně nevadí. Nejlepší je scéna, kdy spolu s Čeňkem Šléglem dělají inventuru před aukcí. "To není milostivá paní?!" ()

Marrianna

ZDRDODUCH!!!!!!!!!!!!!! Zdravotní dovolená Ducháček. Pan Ducháček vše zařídí, i kdyby měl hrát na housle a v létě leštit lyže. Na pravém rohu leží peníze, Adina Mandlová může mít vozidlo a Ducháček dovolenou. ()

macetoma

Joo to byly časy, když Burian prášil...Dozvíte se spoustu zajímavého - např. jaký je rozdíl mezi dohromady a za všechny, na kterém rohu stolu mají ležet peníze a pan Vlasta Vám nedá ani slinu. Já dávám 4 hvězdy. ()

Kajislav89

Jeden z nejlepších Burianů. Když krále komiků režiséři trochu přibrzdili v improvizacích, byl z toho vždy lepší výkon, než když měl v tomto ohledu volnou ruku. Krom toho mám rád filmy, ve kterých nejsou ostatní herci mistrem tolik zastíněni a to se u Ducháčka celkem povedlo. I proto je výsledný dojem vynikající. ()

george82

TO by bylo, aby nebylo Vlasty Buriana. Je málo filmů ze třicátých let, které mě baví. Nelíbí se mi ta naivita a způsob točení. Nicméně Vlasta Burian filmu přidá vždy něco navíc a to film zvedá nad úroveň ostatních. ()

Dinsberg

Předválečný Burian, nesmrtelný furiant. To co předvádí zde nelze srovnat s nikým před ním ani po něm. Dokonce ani s ním samotným. Král improvizace vždy dokonale vystihl postavu, kterou hrál a dokázal ji obdařit takovým temperamentem, že by mu záviděl i Chaplin. A podobně jako on za to musel tvrdě zaplatit. ()

ostravak30

Mít tak takového Ducháčka dnes...co by za to kdo dal. A to myslím jak v reálném životě, tak jako herce. Každý film, ve kterém Burian hraje a který je o hlavně o Burianovi, by právě bez něj byl poloviční. Scénář je prostě dokonalý. Jan z Rokycan a to není milostivá paní...a spousta dalších hlášek, to je důvod, proč ho stále sleduji, kdykoli ho vysílají a zrovinka můžu. A stále s klídkem tvrdím, že tato komedie je lepší, než celá řada současných pokusů o komedii. ()

Nathaniell

"To je ptáček, pan Ducháček." Vypsat všechny hlášky z tohoto dnes již dávno klasického filmu, ani bych k nim nemusel dávat žádnou poznámku a jednalo by se o nejdelší komentář k tomuto filmu. Vlasta Burian s jazykem ostrým tak, že by se i žiletka řízla (no to je bez debaty), spousta herců sekundujících okolo něho (nemihnout se tu Marvan alespoň na chvilku, asi by to nebylo ono), ale v hlavní roli této konverzační dokonalosti, sám herec číslo jedna. Ten jehož jméno jest legendou (ne že by se nesmělo vyslovit). Vlastně ani nevím, co napsat. Jsem z toho vždycky odvařenej: "Začumněnej stražce majáku..." "Fešná, co?" "EŤEŤE, ŤE?!" Možná to někomu přijde trapné, jiným určitě zastaralé (vždycky se někdo najde), mně to přijde nadčasový. A nebo, víte co? Najděte mi český film, který za posledních 20 let dosáhl poloviny této kvality. :-) 5*, jak jinak? .-) ()