Pan Ducháček je sice poněkud svérázný patron, nicméně jako koncipient advokátní kanceláře doktora Faulknera je naprosto nenahraditelný. Zejména v okamžiku, kdy se Faulkner zamiluje do sympatické Julie, dcery Alžběty z Rispaldiců. Nikdo kromě něj totiž netuší, že rozhazovačná rodina, jejíž finanční záležitosti kancelář spravuje, už nemá žádné peníze a že ji doktor z lásky k Julii financuje ze svého. Situace se vyhrotí, když advokát požádá dívku o ruku. Ona, i když ho také miluje a ke své lásce se mu přizná, odmítne, aby vyhověla své povýšené matce, pro kterou mladík není tou správnou partií. Přestože se vinou své finanční podpory Rispaldicům Faulkner sám ocitne na mizině, donutí Ducháčka, aby sehnal pětadvacet tisíc na proplacení směnky, kterou podvodně podepsal Juliin bratr. Koncipient sice peníze opatří, vzápětí však vyrazí na zámek, kde rodinu bez servítků seznámí se skutečným stavem jejich financí a počne organizovat dražbu rodinného majetku, kterým by pokryl dluhy. (TV Nova)

MickeyStuma

Vlasta Burian v roli advokáta Ducháčka zachraňujícího od finančních malérů majitele advokátní kanceláře JUDr. Fauknera a rodinu Rispaldiců. Plejáda jeho nezapomenutelných a nestárnoucích gagů a humoru pro něj typických. Král komiků v plné polní a to doslova. Jeho nestárnoucí humor vždy pobaví, potěší a zahřeje na srdci. Zvláštností na tomto snímku je, že nemá titulní píseň v podání samotného Buriana, jak jsme u něho zvyklí. Jaroslav Marvan, pravidelný Burianův přihrávač, se tu mihne jen na začátku příběhu. Neznamená to však, že by to ubralo na kvalitě. Naopak. Film je klenotem a dalším skvělým historickým záznamem mistrova umění. ()

BeranSon

Těžké psát komentáře o takovýchto nevinných filmech. Nejde zde o režii, kameru ani o střih, tady jde pouze o ten prožitek a tím to hasne. -8/10- ()

gombarix

Vynikající pojetí úvodních titulků! Jinak dobré, ale trochu moc z toho trčí, že je to Burianova one-man-show (zdatně mu sekundují zejména Šlégl a Trégl, naopak Hemmer je nemastný neslaný a Marvan tu má jen takový štěk). A nikdy jsem moc nepochopil co všichni viděli na Mandlové (podobný případ jako Brejchová), i když tahle role jí celkem sedla. ()

domirovec

''Já jsem Zmok. - A kvůli tomu jdete k advokátovi? - Jozef Zmok. - Tak kdo zmok? Vy jste zmok, Josef zmok?'' Dobře se usaďte, jelikož to co si teď přečtete, je nejlepší číst ve stavu sedacím.. Aách jo, já vím, že to nepíši v nějaké mé recenzi poprvé (a ani naposledy), ale proč už se takovéto filmy netočí? Jako takhle, úplně blbý nejsem, důvody jsou totiž očividné, vzhledem k tomu, že Vlasta Burian by si už dnes nezahrál, nicméně i tak, proč se z dnešních novodobých českých komedií vytratila ta veškerá dobrá energie, která tak skvěle tyhle počiny táhla ke stropu a ještě výš? Kde je, kam se poděla? Nu, kdybych se znal s Ducháčkem, tím ptáčkem, tak bych jenom řekl: ''Ducháčku, za půl hodiny bude ta dobrá energie ležet tady na stole! Jo, a nějaké peníze tam můžeš taky přihodit''. Věřím, že by rozhodně neodpověděl: ''A kdo to tam dá?'' 5/5 ()

Véronique

Dříve jsem byla k filmům s Vlastou Buriánem poměrně skoupá (ačkoli "pamětnické filmy" miluji odnepaměti), později jsem si k nim však cestu našla. A stálo to za to. "Ducháček" patří mezi tu zlatou předválečnou filmovou garnituru, ozdoben menšími či většímy hereckými party. Všechny samozřejmě s grácii sobě vlastní překrývá Vlasta Burián, i mu však zdatně sekundují např. neodolatelný korvetní kapitán Čeněk Šlégl či kouzelná Adina Mandlová. Děj ke konci trochu upadá, i když závěrečná scénka Ducháčka na lyžích je odzbrojující. 70% ()

PavelZava

"a ejhle weiße Rabe - bílá vrána ... " Je to film plný hlášek a drobných gagů a současně potvrzuje, že láska překračuje i společenské třídy. Můj oblíbený Václav Trégl má i zde výbornou roličku, kdy přijde a zaklapne Ducháčkovi telefon , což mi připomíná mé osobní moto, když někam přicházím "Tak jsem tady ". ()

JimiH

Až na některé výjimky (Karel Máj) výborně herecky obsazená komedie, které zcela nepřehlédnutelně vévodí Vlasta Burian. Srší hláškami, které by mu dnešní Kotíkové, Troškové apod. záviděli. ()

Pekisan

Niet vacsieho intrigana nez je Vlasta Burian a nie je lubeznejsej naivky nez je krasna Adina Mandlova. Aj po rokoch skvela komedia. Vsetka cest. ()

Biopler

Vlasta opäť raz zatieňuje všetkých navôkol. Jeho Ducháček je vcelku zaujímavá postava a dokáže si robiť srandu sama zo seba, to je milé. Ladislav Hemmer mi prišiel veľmi neistý vo svojej roli a v princípe kazí tento film. ()

Ozzy2

Bohužel nemohu jinak.Díky Tv, která neustále chrlí Burianovy filmy, omílá je neustále dokola.A tady je přesně vidět, jak je stále stejný.Prvorepublikový Luděk Sobota.Stále stejné grimasy, stále stejné koktání a stále stejná sebestřednost.Je mi líto těch vynikajících herců kolem něj, které Burian udusil svým chvílemi trapným přehráváním. Navíc to byl sparťan.ne, prostě ne.Kam se hrabe Burian na Mravana, Haase, Nového.Ti dokázali zahrát cokoliv, Burian ne.Ani ta poslední role, kdy se snažil ospravedlnit z kolaborace mu nevyšla. ()

Razzor_82

"Služebník uctivý, uctivá poctivec." Nestárnoucí komedie hereckého mistra Vlasty Buriana. Neskutečně srandovní situace, pletení slov, gagy a přebrepty. Advokát Ducháček má velmi originální přístup k řešení problémů.  8/10 ()

Zombo

Bezpochyby moje nejoblíbenější komedie (a zároveň jeden z mála filmů pro pamětníky, na který se můžu dívat opakovaně a nikdy neomrzí) s V. Burianem, který exceloval více než jinde - co věta to hláška. ()

Fido

Filmy s Vlastou Burianou mohu stále, dávají smích, radost i zamyšlení, prostě tu špetku toho, co k životu tak nutně potřebujeme. ()

Trixi

Můj nejoblíbenější film s Vlastou Burianem. Občas mi příjde Buriánův humor strojený a někdy až tapný, to ale u tohohle filmu neplatí. Ducháčka si prostě moc užívám. ()