Pan Ducháček je sice poněkud svérázný patron, nicméně jako koncipient advokátní kanceláře doktora Faulknera je naprosto nenahraditelný. Zejména v okamžiku, kdy se Faulkner zamiluje do sympatické Julie, dcery Alžběty z Rispaldiců. Nikdo kromě něj totiž netuší, že rozhazovačná rodina, jejíž finanční záležitosti kancelář spravuje, už nemá žádné peníze a že ji doktor z lásky k Julii financuje ze svého. Situace se vyhrotí, když advokát požádá dívku o ruku. Ona, i když ho také miluje a ke své lásce se mu přizná, odmítne, aby vyhověla své povýšené matce, pro kterou mladík není tou správnou partií. Přestože se vinou své finanční podpory Rispaldicům Faulkner sám ocitne na mizině, donutí Ducháčka, aby sehnal pětadvacet tisíc na proplacení směnky, kterou podvodně podepsal Juliin bratr. Koncipient sice peníze opatří, vzápětí však vyrazí na zámek, kde rodinu bez servítků seznámí se skutečným stavem jejich financí a počne organizovat dražbu rodinného majetku, kterým by pokryl dluhy. (TV Nova)

*Elfík*

Dohromady je to skvělý film a za všechny mohu říci, že je to prostě stará existence.... A s okamžitou výpovědí počkejte, až nebudete dělat přesčas! :) ()

Aleee89

Doháním klasiky, které opět musím nakoukávat ke zkoušce. A když se řekne klasika, každý si z té doby vybaví filmy s Burianem. Doposud jsem je docela ignorovala, ale zjišťuju, že se mi líbí. Ducháček se mi z těch filmů, co jsem zatím viděla, líbil asi nejvíce. Krkolomné situace, humor, lehkost, komediantství Buriana, které nezná mezí, výborní herci i ve vedlejších rolích. Vtipný a pohodový film nejen na nedělní odpoledne. ()

Frenegonda

Když jsem byl malý tak jsem měl takovou gramofonovou desku na které byly úryvky z filmů Vlasty Buriana. no tenkrát jsem ji uměl nazpaměť.... COŽE JENE TY MÁŠ DÝCHAVIČNOST A K TOMU JEŠTĚ TU ARTYLÉRII??? ()

Fanucci

České komedie pro pamětníky moc nemusím a to samé můžu říct o Burianovi. Ale na toto se dalo koukat a také jsem se několikrát zasmál. Celkem dobrý film! 70% ()

dyfur

......prvorepubliková klasika,ktorá  nestarne a stále baví...viac netreba písať....treba vidieť....myslím,že je malo tých,ktorý by toto zábavné dielko ešte nevideli...iste tento film patrí medzi TOP 5 filmov V.B. .... ()

Martin741

V roku 1938 sa schylovalo k smutnym udalostiam pre Ceskoslovensko /29. 9. 1938 a 2. 11. 1938 su uz notoricky zname udalosti/, a tak na odlahcenie dusivej surovej reality vznikla tato komedia s Vlastom Burianom a Marvanom. Burian sa predstavuje v roli svojrazneho advokata, ktory ma na starosti kopu veci /financne zalezitosti istej rodiny, laska/. Politicky podtext filmu je nepopieratelny, ten je vsak zakryty duchaplnym a doslova genialnym komedialnym talentom samotneho Buriana. Ked sa vsak prvky komedie vytratia, vystupuju do popredia 2 veci. Jednak uz mnou spominany politicky podtext filmu a este aj drsna, surova realita politickych udalosti roku 1938. Komedia je to na urovni, uznavam. 92 % ()

kaposlav

Ducháček to zariadil na 3*. Moja mama Buriana moc nemusí, ale na tú dobu to bol isto kvalitný herec a uplatnil by sa aj teraz pri tej obrovskej konkurencii. Nuž záver filmu ma prekvapil, lebo som čakal iné vyvrcholenie. ()

rakovnik

Česká filmová klasika s Burianem, který válcuje všechny ostatní herce, snad až na pana Šlégla. Další jednoduchý dobromyslný příběh o společenských kastách, které za první republiky pomalu mizely, aneb kterak obyčejný člověk zachraňuje zchudlou šlechtu, aby se měla i nadále bez práce dobře. ()

Wiikii

Ducháček to zařídí. A jak je u Vlasty Buriana známo, zařídí to hloupým, ale vlastně chytrým způsobem. .... HODNOCENÍ: 77% (4*) ()

tomtomtoma

Zábavná komedie o Janu Ducháčkovi (skvělý Vlasta Burian), který jako ředitel advokátní kaneláře řeší finanční nesnáze významné šlechtické rodiny Rispaldiců. Předvádí tolik elánu, že nejednoho dokáže přesvědčit o opaku, jako šelma se vrhá po své kořisti a hnacím motorem je mu tříměsíční placená dovolená. Další zajímavé postavy: nešťastný dr. Jiří Faukner (Ladislav Hemmer), který nakonec dosáhne svého cíle a smí pojmout za ženu Julii z Rispaldic (Adina Mandlová), protože stejně nemohla pracovat, dále její zhýřilý bratr Ervín (Karel Máj), jejich matka Alžběta z Rispaldic (Milada Gameová), vždy aristokraticky náročná, nemohoucí dědeček Quido Krištalovič (Čeněk Šlégl), bývalý korvetní kapitán, Jan Rabas (Václav Trégl), který touží po rozvodu a bankéř Zamoski (Theodor Pištěk), který se omylem a "pod hrubým nátlakem Ducháčka" přizná k podvodu. Příjemně hravá komedie, která chce bourat společenské a třídní rozdíly. Krásné přání. ()

C0r0ner

No, +- 170. nejlepší film historie. O tom by se dalo velmi jednoduše pochybovat. Zajímalo by mě, jak by veškerá hodnocení vypadala, kdyby měla třeba 100 000 hlasů. To by se asi děly věci. Tahle komedie byla pro mě vyloženým průměrem, protože pár fórů sice dobrých bylo, ale jinak je to mlácení prázdné slámy. 60% ()

dubinak

Maličko slabší co se týče hlášek oproti U pokladny stál, nicméně taky skvěle zábavné a svěží. Škoda jen té časté linie s Adinou Mandlovou. Buriana vídám zkrátka radši. ()

Cheeter

ZdrDoDuch. Tomu říkám fond. Taky bych se měl nějaký zavést. Nicméně mít po ruce Ducháčka by jistě stálo za to. Jednak je to člověk na svém místě, jednak jeho nápady a postřeh jsou vážně výborné. Smál jsem se od začátku do konce, asi Buriana začnu vyhledávat víc. ()

zette

U me dlouho opomijeny film, ktery me skutecne zaujal svym vtipem, hereckymi vykony. Idealni film pro vikendove odpoledne. ()

gabin(a)

Můj nejoblíbenější film s Vlastou Burianem. Perlí opravdu neskutečně: zdrdoduch, stará existence, bůžek/milostivá paní, scény s Tréglem nebo jak se snaží získat peníze telefonicky - to byl telemarketing. To je ptáček, pan Ducháček! ()

MarekT

Opět výborný Vlasta Burian, tentokrát coby nejsympatičtější úředník, jakého jsem měl možnost kdy poznat. ()

Andre3000

Jedna z nejlepších československých komedií. Vlasta Burian, nemá obdoby a Adina Mandlová má charisma na na rozdávání. ()