Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

golf78

Predevsim nechapu, proc se to jmenuje TRHLINA, kdyz zadna paralela neexistuje. Zacatek byl prilis dlouhy, nezajimavy. Pobytu v lese neco chybelo a konec byl absolutne nijaky. Jako kdyby tesne pred cilem dosla autorovi inspirace. ()

Milsa

Tak na film som sa veľmi tešil, lebo ľudia, ktorí to videli to popisovali dosť zaujímavo. Ale problém bol, že nečítali knihu. No a tu nastal problém. Film je extrémne zrýchlená kniha. Mnoho častí z knihy je doslova preskočených. Miestami by som povedal, že je to niekoľko desiatok strán. Ďalej, čo by som vytkol je neznámy telefonát vo filme. V knihe sa jednalo o hovor na tiesňovú linku, z ktorej ich odbili, nakoľko pôsobili vďaka zmätenosti ako opití. Tam ten telefonát dával zmysel a vysvetlil, prečo im nepomohli ani záchranári. Ďalej musím vyčítať tvorcom to extrémne strihanie z trojdielnej série. Možno práve vďaka tomu sú vynechané desiatky strán (uvidíme, keď príde trilógia do vysielania). V mnohých úsekoch filmu doslova bije do očí, že z trojdielnej série sa strihalo. Autori si ani nedali námahu ten strih zamaskovať, napríklad, chvíľou chôdze v lese. Je trochu na hlavu, aby vykročili z Čierneho hradu a vzápätí jeden z nich zahlási, aha, Jarmočný kríž. Pôsobí to tak, ako keby bol na Čiernom hrade. No a skoro ma natiahlo ako z lúky pod Žibricou (smer od Zobora) urobili Žibricu. Oni si tam na drzovku ešte aj povedali, že aha, vrcholová kniha a v pozadí vidno Žibricu. Nerobilo im problém natáčať na Javorovom vrchu pri Jarmočnom kríži, ale už im robilo problém natáčať na vrchu Žibrice vzdialenej od tej akože Žibrice len cca 15 minút chôdze pokojným tempom. Hlavne, že sa o tom rozprávali tak, ako keby boli na Žibrici. Osobne by som to považoval za chybu filmu, ale toto bol zámer, hoci vôbec nerozumiem tomu, že prečo. Veď aj slepý vidí, že Žibrica bola v pozadí. Ďalej vo filme nebolo jasné, či teda Mia bola v nemocnici alebo nie a ten koniec nemal teda ani hlavu ani pätu. Ja viem, zámer, ale pokazilo to celkový dojem z filmu. Je pravda, že keď som dočítal knihu, mal som chuť nadávať, ale dovrzaný film na ktorý som sa dlho tešil a pri pozeraní som sa musel chytať za hlavu? Som rád, že som zbytočne neoplieskal peniaze v kine. Bola by to škoda peňazí. Jaj a aký veľkofilm to len bol a aké extrémne tržby mal. No to sme si teda spravili vizitku. Pred pozretím filmu, som sa čudoval, že má nejaké podozrivo nízke hodnotenie na to ako sú všetci z neho úchvátení. No ale po jeho pozretí sa čudujem, že ho má také vysoké. Za mojím hodnotením si stojím a pán Bebjak sa môže hanbiť ako to pokazil. Po odoslaní komentára ma napadla ešte jedna vec, čo mi vo filme extrémne vadila. Neznášam a skutočne ma to vytáča, keď je vo filme takmer nulová sýtosť farieb. Kedysi som to vo filmoch bral ako nekvalitné kamery, ale keď vidím nový film teraz takto skreslený, tak som pochopil, že to nie je chyba kamier, ale chyba medzi podlahou a kamerou. Áno, opäť chybné rozhodnutie režiséra. Pokazilo to už aj tak slabý dojem z filmu. Neznášam, keď je film vďaka tomu takmer čiernobiely, lebo sa strácajú detaily v obraze a film je takmer od začiatku až po koniec v šere, hoci svieti slnko. ()

djsaly

Veľmi som sa potešil televíznym upútavkam, že hneď po lete môžem vzhliadnuť tohtoročnú slovenskú filmovú novinku s mojími obĺúbenými hercami vo večernom Prime-time na stanici J@J. Dnes už viem, že som mal väčšie očakávania a aktuálne po vzhliadnutí prvej časti (televízna verzia je rozdelena na dve časti) ani netúžim si pozrieť o týždeň tu druhú...sa mi normálne podarilo zadriemať... Takže moje medzi hodnotenie je zatiaľ 2*. Avšak nasledovné upútavky vravia, že druhá časť obsahuje navyše pridané zábery, ktoré neboli premietané v kine čo vo mne znovu evokuje vyššie očakávania ako moje medzi hodnotenie... ()

BigJohn02

Tak už i Slováci poslali skupinku zabloudit do řídkého lesa... Ale, popravdě, bylo to řádově lepší než Záhada BW, ale to není nic těžkýho, protože Záhada BW byla neskutečná sračka. Začátek filmu je poměrně rozvláčný a také "sestavení" skupiny je docela úsměvné - já bych si asi na výšlap s neznámým zarostlým chlápkem, který čumí jak vrah, jen tak nevyrazil. Co mi tam docela chybí je, že film postrádá jakýkoli náznak či alespoň hypotézu, co ty anomálie způsobuje. A teď ke zjevným nesmyslům: a) Igor našel v trezoru materiály, ve kterých doktor píše, že rozhovory s pacientem zaznamenal na šelakové desky, ale v trezoru jsou obyčejné vinylové singly, které se vyrábějí cca od 60. let (u nás se v té době rozhodně nevyráběly s velkým středovým otvorem). Igor dále uvádí, že přehrání na moderním gramofonu šelakové desky zničilo - další volovina, protože, kdyby se jednalo o šelakové desky, tak by je na moderním gramci ani nepřehrál, protože byly vyráběny na 78 otáček/min, a tuhle rychlostí moderní gramofony většinou vybaveny nejsou. Na druhou stranu, kdyby to přehrál na 45 ot/min, znělo by to o dost zlověstněji! b) Jako už poněkolikáté, ve filmu se operuje s cukrovkou, ale opět je vidět, že scénárista i režisér o ní ví hovno, protože si plete hypoglykemii s hyperglykemií. Jednomu z účastníků zmizí inzulín, takže se obává hypoglykemického šoku, do kterého se na konci skutečně dostane. Ano, je pravděpodobné, že diabetik, který bez dostatečného přísunu energie (potravy) pobíhá po lese do vysílení začne pociťovat příznaky hypoglykemie - až upadne do šoku, ale to znamená, že mu klesl obsah cukru v krvi pod dostatečnou mez, takže by to musel řešit přísunem cukru (kvůli tomu ostatně diabetici cukr u sebe nosí). Píchnout si v takovém případě inzulín by byla sebevražda - inzulín hladinu cukru snižuje, takže je nutný, aby se zabránilo HYPERGLYKEMII. Takže mi z toho vychází, že scénárista je vůl, ale není v tom sám - viz např. TV seriál Reportérka, kde se operuje se stejnou píčovinou. ()

Branislav.Po odpad!

Neskutocna hlupost. Nerozumiem ako moze ist niekto do kina na takyto panelakoidny film. Nuda, nulove afekty ( ak teda neratam efekt ked triasli kamerou a to malo pridat na dramatickosti zaberu). Uz tam chybal iba Kolenik a ten druhy slovensky sexsymbol. Novodobe slovenske filmy zial nesiahaju americkym filmom ani po clenky. ()

Dedeha

Vydržal som dokonca, lebo že je to slovenský film o ktorom som dosť počul. Bolo to trápenie pozerať. Bol som rád, keď to skončilo. Ďalší neúspešný pokus slovenskej kinematografie. ()

tortillahot

Prva polovica filmu je nudna ale druha to zachranuje a robi to pozeratelne. Skoda tej prvej nudnej casti, mohlo to dopadnut ovela lepsie. ()

Flashback odpad!

Ubohá laciná amateřina. Špatně napsané i zahrané, jen nepokrytý pokus kopírovat Blair Witch. Už vyhypovaná knižní předloha je škvár pro teenagery (lidé se ztrácí v lesích a horách každý rok, na tom není vůbec nic záhadného), ale filmové zpracování je ostuda. Celé to vypadá jak natočené na slušnější mobil jedno odpoledne po škole... ()

Zaks

Ešte úvodný pobyt na klinike s trezorom sľuboval celkom zaujimavý príbeh. Potom už len halucinogénna blbosť s nudným prepáleným pobytom v lese a doslova trápnym záverom. Dialógy na odpad. ()

evita_ odpad!

Ako by bol povedal gazda pravice, Vám musí jebať chalani, Vám musí jebať....Toto bolo akože čo za "dielo"?! Prechádzka lesom? Bez rozmyslu? Bez súvislostí? To akože really?! Škoda plytvať slovami, myslím, že v úvode som to dostatočne vystihla. ()

Jindra_S

Hodně rozporuplný film - na jednu stranu dobře budovaná tajemná atmosféra, občas okořeněna mrazivým nápadem (dvě rozdělující se světla, neobydlený dům v pustinách s dveřmi), na stranu druhou takový divný mix hororů, pro které si uvědomíte, že je to celé nějak hloupé (postava vysvětlující čtyřrozměrnou kostku, pletoucí se jména) a nějak to celé nedává smysl. Připadalo mi, jako by autor měl dobrý nápad využít skutečné případy, ale ne a ne ho nějak dokončit, tak tam narval co mu přišlo pod ruku. Škoda - mít to lepší scénář, mohl to být opravdu dobrý film. ()

Lamarr

Nesouhlasím s komentáři o tom,jaká je to sračka a podobně. Nejdřív jsem si přečetl knihu, potom zhlédnul film a musím uznat, že se to dohromady vhodně doplňuje. Takže pro ty, kteří film ještě nezhlédli, doporučuji stejný postup. Knihu jsem měl vcelku v pohodě a bez štresu přečtenou za dva týdny. Hudba dokresluje atmosféru dobře a i když autor pořád zmiňuje, že se nejedná o slovenskou verzi "Blair Witch", jak při čtení knihy, tak po zhlédnutí filmu jsem ten pocit stejně měl. Ke škodě to ovšem ve finále nebylo. Povedená věc východních kolegů. ()

WillH.

Niekedy začínam mať pocit, že na Slovensku musíme v kinematografii okopírovať všetko čo sa len dá ! Po slabom – Dôvernom nepriateľovi – som zostal v „rozpakoch“ aj z Trhliny. Nie som čitateľom Kariku, ani Dána, ale ani iných svetových autorov Thrillerov (aj keď v dávnej dobe... no ale jak by povedal major Haluška : „čo bolo – bolo, terazky ma viacej bavia spisovatelia ako Kerouac, Hemingway, Bukowski“), a neviem nakoľko bola kniha Trhlina bestsellerom – či oprávneným, ale tak film je len akýmsi poslabším odvarom Záhady Blair Witch na SK spôsob! Koľko sme už takýchto amerických filmov videli ? To musíme mať na všetko našu SK (či CZ) verziu ?! Nestačí množstvo sprznených zahr. hudobných piesní (až na pár výnimiek) – z čias totality ?? To skutočne nemáme stovky či tisíce originálnych nápadov na skutočné novinky, alebo len producenti vsádzajú na istotu masovosti divákov žeriacich „seno“ odchovaných na našich main-stream televíziach ?! Herci zvládajú svoj štandard, Príbeh neprináša príliš veľa originality, Napätie je ľahko predvídateľné, a Ľakačky – tie už dneska zvládne kde-jaký začínajúci režisér. Možno pre niekoho, kto „zožere“ bárs-čo večer v telke, rôzne odvary našich stupídnych seriálov – vychádzajúcich strojovo jak nové autá z linky automobilky – tak ten/tá si povie že super, ale človeče – ak máš napozerané 100ky – ozaj kvalitných filmov – je to škoda času. ()

Monicina

Slabý priemer. Herecké prevedenie celkom ušlo, páčil sa mi výkon predovšetkým hercov Bartalosovej a Loja, naopak Maštalír hral akoby sa mu nechcelo. K čomu mám vážne výhrady je, že dej bol vtlačený do krátkeho filmu bez toho, aby niektoré scény boli vysvetlené a pokiaľ divák predtým nečítal knihu, nepochopil tie určité scény. Celé to bolo také urýchlené. Ďalej mi tam chýbalo lepšie znázornenie tajomnej atmosféry Tribeča, s tým sa mohli fantasticky vyhrať, toto dávam za vinu veľmi slabej réžii. Škoda totálne nevyužitého deja, ktorý mohol na filmovom plátne priniesť svieži vietor do trápnych lacných béčkových seriálov a gýčových filmov, ktoré sa u nás posledné roky točia. ()

patho666

Všetko odohrávajúce sa mimo les nemá zmysel moc rozoberať, jedným slovom trápnosť, trápne dialógy, trápne herecké výkony .... V lesoch sa sem tam začne budovať nejaká tá atmosféra, žiaľ fakt vydarené nápady (napr. svetielka), sú okamžite zaklincované neautentickým zvukovým doprovodom a je po atmosfére. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží