Švýcarák

(festivalový název)
  • USA Swiss Army Man (více)

Hank (Paul Dano), muž vysazený na ostrově, najde na pláži ležící mužské tělo (Daniel Radcliffe). Rozhodne se použít jej jako „pomůcku" při plavbě na pevninu. Když se ale ukáže, že dotyčný muž není zcela mrtev, Hank mu pomůže a spřátelí se s ním. Jeho prostřednictvím se opět seznamuje se světem, jenž na něj čeká... (mac000)

Anderton

Tak takto osamelo sa cíti dnes obrovské množstvo mladých a nielen mladých ľudí. Každý si vytvára svoj vlastný, opustený ostrov so svojim iluzórnym svetom a je mu v ňom dobre. A keď je ten človek pre ostatných divný, čo je vlastne dnes každý voči každému, máme tu takých neviditeľných ostrovov miliardy. A ešte je to aj o sile priateľstva, pretože sám sa existovať nedá. Dvojica "divných" režisérov nám pohľad na dnešný svet neukazuje prostredníctvom realistickej drámy, ale cez vysoko metaforický fikčný svet, ktorý nevyžaduje exaktné pochopenie jeho pravidiel. Pretože naše vnútra sa tiež nedajú plne pochopiť a vysvetliť ostatným. Občas trochu patetické, sentimentálne a tak povediac cez čiaru, ale aj to je súčasťou tej bizarnosti. Škoda, že v kolonke hrajú je viacero mien, považujem to za spoiler čiastočne ničiaci zážitok z filmu. ()

Frajer42 odpad!

Spoilery! Pokud bylo režisérským záměrem udělat ze sebe dva prvotřídní kokoty, tak se to v mých očích setkalo s úspěchem. Kdo váhá, zda má smysl tento nesmysl vidět, tak tomu by mohly v rozhodování pomoci následující řádky, kde se pokusím nastínit, jaká muka a utrpení se v těch 95 minutách skrývají. Celé to začalo poměrně nevinně. Vidíte neobyčejně hnusného Paul Dano (kdyby se udělovaly hercům sošky za neobyčejně ošklivý ksicht, tak by byl nejhůře v první desítce), který se dle prvotních diváckých odhadů ocitá na místě, které dost nápadně připomíná opuštěný ostrov. Vše vypadá dost ohraně. Asi tak minutu. S hrůzou zjistíte, že oba pánové, kteří si zde hrají na režiséry jsou jen obyčejní flatulofilové, což by dle odborné literatury měla být zvláštní záliba v obdivování prdění, zápachu prdů, zvuku prdů, intenzitě prdů a vlastně úplně všeho s prdy spojeného. Pokud do této skupiny sexuálních deviantů spadáte, doporučuji neztrácet čas s četbou dalších řádků a rovnou se pustit do filmu. Bude se vám určitě líbit, neboť prdění je zde zastoupeno v míře vrchovaté. Navíc pokud prdí rozkládající se mrtvola Harryho Trotla, tak je to opravdu laskominka, kterou jen tak z hlavy nedostanete a zajisté si na tento velkofilm vzpomenete kdykoli tohoto "herce" uvidíte. S postupem utíkající stopáže pochopíte, že hlavnímu hrdinovi jeblo. Nemohlo mu ovšem jebnout normálním způsobem, protože to by snímek nebyl dost cool. Jeblo mu ve velkém stylu. Všude s sebou tahá mrtvolku, kterou využívá v takové míře, že to významně překračuje využitelnost "Švýcaráku". Kromě takových, řekněme, "normálních" aktivit, jako je využití mrtvolky jako vodní skútr, či konverzačního společníka, který pomáhá postupně vytahovat na povrch, kde že se to pánové vlastně nacházejí a pročpak se tam nacházejí, tak dojde i na méně běžné a ve většině rodin divácky neakceptovatelné záležitosti, jako jsou pedofilie, nekrofilie a především ze všeho nejhorší teploušství. Na bizarnost jsem byl předem připraven, ale ve snu by mne nenapadlo, že zřejmě novými synonymy pro bizarnost jsou slova jako lobotimismus, psychopactví, nechutnost a zhnusení. To co mělo být komedií a bavit mě, bylo neobyčejně trapné a prakticky nesledovatelné. Jediným okamžikem, kdy jsem nebyl zhnusen byl předzávěr, kdy se hrdina navrátí do civilizace a pokouší se o interview. Tento okamžik byl ovšem opravdu jen okamžik. Tvůrci zoufale toužili ukončit snímek v nechutném stylu, jako začal a byť jen minimální naděje, že bych třeba na vteřinku zvážil jiné hodnocení, okamžitě pohřbili. Vlastně se ani nemusím sám sebe ptát, proč profil tohoto filmu vyvěsil červené barvy namísto šedých a i jinde ve světě se těší celkem příjemné odezvy. S rychlým příchodem sociálních médií se člověk stal osamělejším. A o tom je vlastně celá tahle sračka. Sledujete retarda, který se stal natolik osamělým, až mu z toho hráblo, utekl mimo civilizaci (kousek za město) a našel si svého Wilsona, se kterým se bude dělit o své radosti a strasti, a který mu rozhodně nikam neuteče. Cílovým publikem jsou tedy diváci, kteří by si na jedné straně hrozně rádi s někým povídali, ale disponují příliš malými koulemi, aby tuhle touhu přetavili do praxe. Rozhodně není mým záměrem kohokoli urážet. Pokud tento snímek pomůže nějakému zdejšímu zoufalci rozvázat jazyk a začít konverzaci se ženou slovy "Neměl jsem sex celou věčnost!", nebo (v současnosti velice oblíbené) "Ty nejíš maso? To musí být strašné.", tak se tvůrcům podařilo dosáhnout nějakého jejich cíle, který sám o sobě není marný. Jen se tento cíl nachází za příliš velkou hromadou trapnosti a debility, přes kterou jsem nebyl ochotný se nechat 95 vléct. V mých očích byl tohle jeden z nejhorších filmů, jaké jsem za poslední dobu viděl. Nejen, že mě vůbec nebavil. To se stává dost často a už si z toho skoro ani nic nedělám. Ale zcela nově jsem byl u sledování filmu fyzicky zhnusen. Mám pro prasárny neobyčejnou slabost, ale uvítal bych, kdyby mi byly servírovány alespoň malinko vtipnou formou. () (méně) (více)

AppleCore

Film o strachu z komunikace, o tom jak důležitý je mít přátele, jakož i osobu na kterou se můžete spolehnout a sdílet s ní všechny svoje pocity, zážitky a smutky, o tom jak důležitý je žít! Protože když tomu tak neni, budete se muset spolehnout na mrtvolu Harryho Pottera a hodně sraček (jak skutečných, tak životních)! Tématicky netradiční, humorem zdrcující, režijně originální a v jádru i tragická sonda do duše osamělýho člověka, podpořená geniálnim - byť nevyužitym - soundtrackem (Manchester Orchestra). ()

MikeCool

Po delší době hodně povedená bizarní komedie, která nemá obdoby. Ještě k tomu se skvělým obsazením. Doporučuji všem. ()

silentname

Nemôžem ani asi povedať, ako vynikajúci tento film v skutočnosti bol. Originálny, metaforický, no súčasne aj veľmi dobre odzrkadľuje všetky naše vnútorné pocity, ktoré často pred ostatnými skrývame. Pretože máme strach z toho, ako to bude okolie vnímať. A o tom všetkom sa hovorí vo filme, kde máme v hlavnej role mŕtveho muža, ktorý sa vráti k životu a kladie otázky o živote ako takom, a veľmi dobre vie povedať, že život vôbec nie je miesto, kde by človek chcel žiť, lebo všetko sú to len samé obmedzovania a zákazy. A pritom život v slobode je niekde úplne inde. Plus musím povedať, že všetko ku konci dá maximálny zmysel, až možno na posledné dve minúty, ktoré tu byť nemuseli. Inak neviem čo by som negatívneho povedal. Herecké výkony a réžia sú fantastické, príbeh je vynikajúci, postavy sú zaujímavé a okrem toho absolútne fantastický soundtrack, ktorý tomu všetkému dodáva ohromnú gradáciu. "Swiss Army Man" je pre mňa skutočne vynikajúci film a ak máte radi artové veci, originálne príbehy a nečakáte len klasické príbehové rozprávanie, ktoré sa dokola opakuje, tak si toto musíte pozrieť. Nebojte sa tohto filmu, dajte mu šancu. Pokiaľ je ale ten koncept na vás príliš bizarný, tak to chápem. Nie je to film pre každého, no rozhodne je to jeden z najzaujímavejších filmov tohto roku. A určite to dáva veľmi dobré myšlienky do života a rozhodne je to film, na ktorý sa tak skoro nezabudne. Skvelá práca. Hodnotenie: A ()

Pedestrian

Až na trochu přeplácanou poslední půlhodinu parádní. Pětihvězdičkové momenty jako magická "jízda autobusem" řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy na plátně viděl. V tu chvíli mi film přesně říkal, jak se mám cítit (kdy mám mít husí kůži, kdy mě má zalít pot) a já se tak opravdu cítil. Výjimečný film. ()

Bachy

Hele, tak tady je ten důvod, proč vstávat v 6 ráno do fronty na lístky, sedět na karimatce před zavřenou kasou dvě hodiny předem a chroupat včerejší rohlík k snídani. Švýcarák je emotivní bomba zabalená v jednom z nejoriginálnějších obalů. A uvnitř je pak ještě schovanej zásadní důvod, proč miluji film. Ať to nikdy neskončí a ať rozbaluji do nekonečna a ještě dál. Prďte ještě hodinu. Zajímavá věta. Vždycky jsem doufal, že tohle někdy napíšu na csfd...ok, jedu dál. Bál jsem se situace "zručně nastříhanej trailer a pak prázdno na plátně", ale jsme jinde. Jsme tam, kde jsem ani nedoufal, že se Swiss Army Manem budu. Ty nejemotivnější scény trailer ani nenakousne. To si pak dožerete až v kině na sedačce. Hned vedle dalších úchylů, co hledají štěstí v poličce "bizár", protože tahle polička byla vždycky jediná nezaprášená. Chcete se bavit o tom, že Paul Dano i Daniel Radcliffe už nikdy nebudou stejní? Vždyť ani já už nemůžu bejt stejnej, ani Jurský park nemůže. Chcete se bavit o nejlepším letošním soundtracku? Lá dá da! Lá dá da! Mně je to jedno, chroupu rohlík a vím, proč miluju film. #kviff2016 ()

eLeR

Toto mohol byť tak skvelý film, mal toľko dokonalých okamžikov a bohužiaľ. Pri tých ostatných totiž, som nevedela, či sa smiať, alebo plakať. Ohromný soundtrack, ohromný. 3,5* ()

korbitch22

Jeden z nejzajímavějších filmů poslední dekády. Celou dobu jsem si řikal co to kurva je, o čem to jako má bejt a co se to tam kurva děje. Skvělé na tom je, že všechny ty ujeté WTF momenty nejsou vůbec otravné, ale naopak velice zábavné a naprosto perfektně odehrané. Dano a Radcliffe celý film hrají úžasně, vtipných momentů u kterých člověk prská smíchem je nespočet stejně jako těch smutných, nebo podivných. Jednoduchá nápověda co se ve filmu děje je prakticky na každém kroku a asi každému divákovi muselo být jasné, že se děj neodehrává nikde na pustém ostrově. Člověk jen musí vydržet do pointy, která je jednoduchá, ale skvělá. Lidská mysl je nebezpečná a záhadná věc a já režisérům tleskám za ojedinělý a nejoriginálnější způsob odvyprávění takové pointy. Kdyby film byl víc sofistikovaný a bylo v něm míň fekálního humoru, nebál bych se dát plný počet. Nevím, co je na filmu tak šokujícího, že z něj lidi odcházeli pobouření, tahle doba začíná být čím dál víc nudná a mizerné hodnocení tomuhle filmu můžou dát snad jen lidi s nulově zabarvenou představivostí, pragmatičtí nudaři s nudným životem a zdegenerovaní kreténi co čuměj na píčoviny od Marvelu. 80%. ()

Ghoulman

Neupírám tomu hodně zajímavé nápady i zcela nečekaný vývoj a průběh. A upřímně nemohu říct, že bych se u toho filmu nebavil, byl jsem velmi zvědavý jakým dalším bizarním a nečekaným způsobem se to vše stočí a přetočí a nikdy jsem nemohl říct takové to obligátní "jo, to jsem přesně čekal", jak se vám to bohužel stává u značné části americké produkce. Myslím, že kdyby tvůrci dali více pozor na hranicích toho, co je ještě zajímavý a invenční přístup a co je s prominutím už normální sračka, byl by to vskutku skvělý film. Chápu, tyto hranice jsou u originálních věcí tenké a někdy je nutno riskovat. Nicméně v tomto případě se občas stalo, že tlačení na pilu v invenčnosti bylo natolik důrazné, že místo lehkého krůčku přes dělící čáru dobrého vkusu film občas ujel až někam deset kilometrů za ni (a to nikoliv dobrým směrem). Ale celkově spíš silnější než slabší tři hvězdy. PS: Danova dvojrole trosečníka a sličné děvy a Radcliffova mrtvola byly dost povedené. ()

Stanislaus

Upřímně řečeno nevím, co zde mám vlastně napsat! Když jsem viděl trailer, tak jsem si okamžitě řekl, že tohle prostě chci vidět, i když jsem tak trochu tušil, že půjde o lehce zvrácenou bizarnost. A vlastně jsem se ani moc nepletl! Švýcaráku se rozhodně nedá upřít jeho originální a neotřelý námět, který na jednu stranu ohromí, na druhé straně trošku znechutí. Divák má možnost sledovat bláznivé dobrodružství trosečníka a jeho umrlčího kámoše, které se vyznačuje zejména naprostou neúctou k lidskému tělu a orgánům. Chvílemi mi to trošku připomínalo nějaký film od Gondryho (např. Prosíme přetočte), hlavně kvůli těm ručně vyrobeným kulisám, které měly napodobovat skutečnost. Posledních deset, patnáct minut bylo pro mě značně rozpačitých, jelikož se mi zdálo, jako by tam tvůrci ztratili dech a nevěděli, jak to všechno zakončit. Zkrátka film, který není pro každého, vlastně ani já nemohu říct, že by to byl můj šálek kávy a to mám černý a lehce nekorektní humor rád, nicméně i přesto doporučuji ke zhlédnutí, pokud chcete vidět něco, co jste doposud ještě neviděli. P. S. "If you don't know Jurassic Park, you know shit." ()

mcb

51. MFFKV: Stoprocentní hipsteřina, zároveň platící za jeden z nejzábavnějších kousků festivalu. Potenciálně kultovní snímek o prdící mrtvole, která se dá použít jako skládací švýcarský nůž, nejprve těží z absurdních gagů a bizarního humoru, přičemž s přibývajícími minutami stále nabývá na závažnosti, až se změní posmutnělý obraz psychicky narušeného a asociálního jedince. Ano, Švýcarák po většinu stopáže jede v bezpečných kolejích indie hitu pro masy, včetně feel-good montáží a roztomile ujetých dialogů, jako celek se však jeví jako skutečně originální skloubení psychologického dramatu a (fekální) komedie, která dokonce obsahuje poselství o plynatosti. ()

jojinecko

Historický moment... po X rokoch som porušil svoju zásadu "vždy dopozerať film do konca". Swiss Army Man je moje "tenkrát poprvé" a na to sa nezabúda.... :) ()

Jinny

Švýcaráka můžete brát jako komedii, kterou nejvíc ocení lidi s nejčernějším druhem humoru, jako divnou homo romanci (moc toho ale nečekejte) nebo jako zjednodušený existenciální film o osamělosti a zoufalcích, co vždycky řeknou nebo udělají něco trapného. Upřímně řečeno - nejvíc je tím prvním. Nejedná se o žádný sofistikovaný humor, hodně se jedná o prdění a ne vždycky funguje, ale několik skvělých pasáží si určitě zapamatujete. Hvězdou filmu je určitě Daniel Radcliffe, který tu nečekaně ukecanou mrtvolu hraje opravdu s nadšením. ()

hrona

U tohoto snímku jsem se hlavou málem ukroutil, celou dobu jsem si říkal,, co to sakra je za úděsnou bejkárnu,, ale přiznám se, že jsem byl na druhou stranu u filmu jak přikován a čekal co z toho vyleze. Je to hodně netradiční materiál, na můj vkus dost fekální a také dost ujetý, na druhou stranu po herecké stránce na pohodu. Paul Dano už je zkrátka mezi úchyláky zaevidovaný no a Harry v celku ušel. Oba film s přehledem drží na té své bizarní uzdě až do konce a to je prosím pěkně postaven pouze na dialogu, o ději zde opravdu mluvit moc nelze. Každopádně je mi líto konce, ten bych viděl o několik desítek vteřin dříve. Hodně film sráží. ()

anderson

Videl som už aj nechutnejšie a morálne zvrátenejšie filmy ako je tento. A nejeden tunajší velikán ich staval na piedestál. Takže odpad a opovrhnutie si tentokrát ušetrím. Ak to tvorcovia mysleli vážne, či dokonca ako metaforu, minuli sa u mňa bohužiaľ účinkom. Čo je ale horšie, film nie je ani zábavný. A to ani úchylne zábavný. Takže som ho so sebazaprením dopozeral asi na trikrát. A aj to len preto, lebo bol naozaj nepredvídateľný a jeho záver som vo svojej - inokedy nespochybniteľnej - genialite nerozšifroval. (2.10.2016) ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz