Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

Filmy Davida Leana sú pre mňa vždy zárukou epickosti. Dôvod prečo ho mám rád, je ľudský príbeh, atraktívne prostredie a herecká elita. Holden a Guinness absolútne bezchybný. Film má pomalejšie pasáže, ale jediný dôvod je postupné budovanie napätia, ktoré vo finále vytvára priestor pre katarziu. Prvú hodinu je film ohraničený táborom a potom keď sa dostane aj do iných častí džungle, sa začne prejavovať jeho atraktívnosť a pútavosť. Možno to nie je tak príbehovo a dramaticky vyhrotené ako Prechod cez Indiu, ale na rok svojho vzniku, je Most cez rieku Kwai ukážkou remeselnej zručnosti a režisérskej vyspelosti. Od ústrednej melódie, cez finále a herecké výkony sa jedná o dokonalý zážitok. Teda skoro.(14.8.2013)

Už v roce 1957, kdy u nás takové filmy vůbec nebylo možné zhlédnout, šla o tomto filmu zvěst, jako o něčem úžasném, co se jen tak nevidí a o neuvěřitelném hrdinství amerických vojáků v zajateckém japonském táboře. Čemu však náš režim nemohl zabránit, co přelétlo všechny hranice světa, to byla fantastická ústřední melodie tohoto filmu, která se hrála, pískala a dokonce ji měly zabudovanou ve svých klaksonech některá auta. Režisér DAVID LEAN natočil film, který překoná věky a který je prostě SUPERJEDNIČKA mezi válečnými filmy. Samozřejmě, že se na tom podílejí nezapomenutelné výkony superhvězd jako ALEC GUINNESS, WILLIAM HOLDEN (zlatý chlapec Hollywoodu). JACK HAWKINS, JAMES DONALD a ostatní herci, kteří hráli s maximálním nasazením pro věc. Je to dnes již kultovní film, který patří do "zlatého fondu" světové kinematografie. Zaslouženě dostal 7 OSCARŮ.(2.12.2010)

Bravo, Bravo a ještě jednou Bravo. A přídavek - Bravo. Most přes řeku Kwai, Příliš vzdálený most, Apokalypsa - tak staré válečné filmy a zároveň jedny z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Neuvěřitelně chytlavá hvízdací melodie. Souboj ohodlání a neústupnosti proti aroganci a lhostejnosti. Naposledy - Bravo.(11.1.2006)

Uznávám, že měřítko filmů Davida Leana je obdivuhodné, že je megaloman v tom dobrém slova smyslu. Nicméně i tak mi film přišel příliš dlouhý a především jsem měl problém s postavami. Těžko říct, nakolik nerealistické, naivní až jednorozměrné, ale sympatizovat se dalo jen s Američanem, co se odtamtud snažil utéct. Uznávám však, že poslední půlhodina je natočena opravdu skvěle a napínavě.(27.12.2015)

Společně s Memphis Belle a Oddíl 10 z Nevarone nejlepší válečný film všech dob, tenhle je navíc hodně drsný. Horko, není kam utéct a drsný šéf kempu. Nečekejte přestřelky tohle je pravé peklo války. Hereci jsou neuvěřitelně parádní a hrají naprosto dokonale. Hudba se dnes prakticky stala klasickou hlavně pískací pochod. Co více říci parádní a nezapomenutelný filmový zážitek.(24.1.2016)

• - Alec Guinness zpočátku odmítal roli plukovníka Nicholsona s tím, že nezná nikoho, koho by bavilo dvě a půl hodiny sledovat ztvrdlý horní ret britského plukovníka. Navíc měl střetnutí s režisérem Leanem již při natáčení filmu Oliver Twist (1948). (Kulmon)

• - Stejnou melodii, kterou si vojáci pískají při příchodu do tábora, si pískaly všechny hlavní postavy ze seriálu Přátelé (od r. 1994) na začátku epizody Hráči pokeru (1995). (Damarus)

• - Ačkoli most byl ve filmu zhotoven za dva měsíce, ve skutečnosti byl postaven na Cejlonu britskou společností pro filmování za osm měsíců. Byl dlouhý 130 metrů a 15 metrů vyčníval nad vodou. Dělalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. To vše bylo zničené během pár sekund a celkové náklady byly 85000 liber, což by v roce 2002 bylo asi 1,2 milionů liber. (Kulmon)