Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

Všichni tvůrci si zaslouží velké uznání, protože natočit takhle dobré válečné drama v roce 1957, to je opravdu obdivuhodné. Nejedná se o žádnou střílečku, střílení tam prakticky skoro není, je to spíše psychologické drama, ovšem fakt to diváka zaujme. Stopáž se někomu může zdát delší, ale mě opravdu film po celou dobu bavil, je to napínavé. Jen na začátku, jak ten britský plukovník odmítá se svými důstojníky pracovat, to nebylo moudré rozhodnutí. Být tam kterýkoli jiný japonský velitel, tak je všechny hned postřílí. Takhle měli štěstí a povedlo se mu tu psychologickou válku vyhrát. Jinak ta melodie, jak si vojáci pískali, ta je moc povedená a chytlavá.(7.10.2017)

Těžko uvěřitelná pohádka o krutosti japonských vojáků na Britech, o které se jenom mluví ale vůbec nekoná. Ano, Britové se v zajateckém táboře mají jako na dovolené, tolik volnosti, nikdo je nehlídá, neustále se rozmáhají a jsou čím dál mocnější a Japonci jako tupé ovečky musí neustále přikyvovat, bez vlastního názoru jim dávají za pravdu. Dále k tomu nesmí chybět ani takové "lehké" dialogy, děj je nezajímavý a roztahaný. Konec se sice zlepšil, byli tu dramatické chvíle, ovšem ten vlak jel přece jenom k tomu mostu hrozně moc dlouho (když ještě k tomu alespoň minutu slyšíme houkat vlak u mostu). Nezlobte se na mě, ale tohle je opravdu už příliš. Tolik hrozné Britské propagandy, že se nemá vůbec kam schovat budu jen těžko vstřebávat. [5,5/10] (Columbia, Horizon) (Technicolor /// Produkce: Sam Spiegel /// Scénář: Carl Foreman, Michael Wilson podle románu Le pont de la rivière Kwai Pierra Boullea /// Kamera: Jack Hildyard /// Hudba: Malcolm Arnold /// Oscar: Sam Spiegel (nejlepší film), David Lean (režie), Pierre Boulle, Carl Foreman, Michael Wilson (scénář)*, Alec Guinness (herec), Jack Hildyard (kamera), Peter Taylor (střih), Malcolm Arnold (hudba) /// * Toho času na černé listině, dostali cenu posmrtně 11. prosince 1984. /// Nominace na Oscara: Sessue Hayakawa (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](12.4.2009)

Film je skoro lepší, než kniha, ale kniha má opravdu fantastický závěr, který ve filmu pozměnili. Nicméně to závěrečné zvolání "šílenství" vystihuje celé předchozí dění dost výstižně. Střet charakterů, opravdových silných osobností, které se ocitnou v doslova šílené situaci a to je nevyhnutelně změní.(29.6.2006)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Působivý pochod anglických vojáků na úvod signalizující jejich dobrou morálku. A pak už těžký boj mezi Japonci a spojenci v zajateckém táboře o civilizační nadřazenost a hrdost, kdo vlastně bude velet stavbě strategického mostu a potažmo táboru. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=SFMmJMNRv-Q(27.1.2009)

Snad jeden z nejpěknějších válečných filmů, jaké jsem kdy viděl. Knižní předloha se mi docela líbila a tak jsem se hodně těšil na to, až uvidím film. I přesto jsem si myslel, že budu oním zpracováním zklamán, ale rád jsem se nechal vyvést z omylu :) A Alec Guinnes (jObi :)) se do role vžil naprosto skvěle a neméně skvěle i Sessue Hayakawa. Nepěkně byl však proveden konec filmu, který se poněkud liší od konce knihy.(4.1.2007)

• - William Holden si prosadil podíl ze zisku ve výši 50000$ ročně. Dostávají je po jeho smrti i jeho dědicové. (Kulmon)

• - Most použitý pro účely filmování stojí na svém místě v prakticky nezměněné podobě i více jak 50 let od uvedení filmu a je oblíbeným turistickým místem.

• - Cary Grant byl krátce považován za představitele plukovníka Nicholsona, ale po neúspěchu ve filmu Crisis (1950) byla role nabídnuta Laurenci Olivierovi, který ji odmítl. Další na řadě byl již Alec Guinness. (Kulmon)