poster

Most přes řeku Kwai

 • Velká Británie

  The Bridge on the River Kwai

 • USA

  The Bridge on the River Kwai

 • Slovensko

  Most cez rieku Kwai

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1957, 161 min

Režie:

David Lean

Předloha:

Pierre Boulle (kniha)

Kamera:

Jack Hildyard

Producenti:

Sam Spiegel

Střih:

Peter Taylor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Orlau32
  *****

  Už v roce 1957, kdy u nás takové filmy vůbec nebylo možné zhlédnout, šla o tomto filmu zvěst, jako o něčem úžasném, co se jen tak nevidí a o neuvěřitelném hrdinství amerických vojáků v zajateckém japonském táboře. Čemu však náš režim nemohl zabránit, co přelétlo všechny hranice světa, to byla fantastická ústřední melodie tohoto filmu, která se hrála, pískala a dokonce ji měly zabudovanou ve svých klaksonech některá auta. Režisér DAVID LEAN natočil film, který překoná věky a který je prostě SUPERJEDNIČKA mezi válečnými filmy. Samozřejmě, že se na tom podílejí nezapomenutelné výkony superhvězd jako ALEC GUINNESS, WILLIAM HOLDEN (zlatý chlapec Hollywoodu). JACK HAWKINS, JAMES DONALD a ostatní herci, kteří hráli s maximálním nasazením pro věc. Je to dnes již kultovní film, který patří do "zlatého fondu" světové kinematografie. Zaslouženě dostal 7 OSCARŮ.(2.12.2010)

 • flanker.27
  *****

  Film je skoro lepší, než kniha, ale kniha má opravdu fantastický závěr, který ve filmu pozměnili. Nicméně to závěrečné zvolání "šílenství" vystihuje celé předchozí dění dost výstižně. Střet charakterů, opravdových silných osobností, které se ocitnou v doslova šílené situaci a to je nevyhnutelně změní.(29.6.2006)

 • Hwaelos
  ****

  Válečný film, který podobně jako Dr. Strangelove nebo Coppolova Apocalypsa svědčí o absurditě války. Nesnaží se šokovat naturalismem či psychickým ponorem do duše postav, ale ukazuje samotné kořeny válečné mašinérie jako hloupé, neracionální, tak že i činy válkou vynucené musejí zákonitě být absurdní. Plukovník Nicholson, přes všechny sympatie, které si na začátku získá, je právě takovým prototypem hrdiny, který ve válce ztratí ponětí o tom, co je správné a proti čemu má bojovat. Je tedy figurou výsostně tragickou, která snese srovnání s plukovníkem Kurtzem z výše jmenovaného filmu.(30.7.2012)

 • Lima
  *****

  Další důkaz naprostého perfekcionalismu odborníka na nákladné, výpravné megaprodukce Davida Leana. Lean není troškař. Jeho Lawrence z Arábie se točil ve výhni africké pouště, kdy herci byli na pokraji svých sil a filmová technika dostávala zabrat. Toto dílo vzniklo uprostřed džungle na Srí Lance. Herci a filmový štáb si opět užili, majíc na svědomí i speciálně pro potřeby filmu vytvořený zcela funkční mohutný most. Přese všechnu mohutnou výpravu je však příběh veden především v psychologické rovině, kde si divák musí sám zodpovědět otázku, zdali čestné slovo a důstojnická čest je výše, nežli válečný strategický záměr armády jeho země. Zasloužených sedm Oscarů.(13.4.2003)

 • Lokutus
  *****

  Leanovo mistrovské dílo natočené podle bestselleru Pierra Boulleho zajistilo Alecu Guinnessovi právem status hvězdy a režiséra právem katapultovalo mezi světovou elitu. I když ho natáčení stálo manželství, ale výsledek stál rozhodně za to.. Nesmrtelná klasika, na kterou se při Oscarové ceremonii snesl plně po právu Zlatý oscarový déšť.(5.8.2002)

 • - Alec Guinness zpočátku odmítal roli plukovníka Nicholsona s tím, že nezná nikoho, koho by bavilo dvě a půl hodiny sledovat ztvrdlý horní ret britského plukovníka. Navíc měl střetnutí s režisérem Leanem již při natáčení filmu Oliver Twist (1948). (Kulmon)

 • - Most použitý pro účely filmování stojí na svém místě v prakticky nezměněné podobě i více jak 50 let od uvedení filmu a je oblíbeným turistickým místem. (Marounek)

 • - Trosky vlaku na konci vlaku byly pro tento účel zakoupeny od indického maharadži. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace