Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

Wow, nemuzu uverit, ze ten film je z roku 1957. Tezko rict, nakolik zrestaurovanou verzi jsem videl, ale ta kinematografie, vizual a priroda jsou natolik barevne uchvatne, ze Avatar je proti tomu hadr. K tomu epicka psychologicka valecna story, dva legendarni herci a neskutecna chytlavost po cele skoro 3h. Nechapu jak mi tenhle klenot mohl unikat, protoze se to muze smele zaradit po bok anti-valecnych masterpiecu typu Apocalypse Now, nebo Full Metal Jacket. V ramci filmografie Davida Leana je to o nekolik urovni vys, nez prehodnoceny Lawrence Of Arabia. "Do not speak to me of rules. This is war! This is not a game of cricket!" 9/10(9.11.2010)

Lehce naivní, hodně dlouhé, ale pořád i po letech velmi dobré. Hlavně nepříteli neukázat žádnou slabost. Jde tady o představy o hrdinství, o vražedný termín, do kterého má vzniknout úsek železnice propojující Bangkok s Rangúnem, a o několik pravd a úkolů, se kterými zajatci i pyrotechnické komando bojují. Není to nicméně klasická hra na vojáky, mnoho akce nás nečeká, když už přijde, má své opodstatnění. Britský gentleman David Lean se prostě vytáhl.(29.3.2018)

Eliminovat dopady v zákeřně změněném konci (v knize má závěr originální nesnadno uchopitelnou pointu) a přežít fakt, že tvůrci jednání některých postav nedokázali vysvětlit tak elegantně jako v předloze. Pak si lze vychutnat převedení jednoho z největších bestsellerů do nepochybně velkolepého zpracování. David Lean byl persona na náměty se značkou "nesfilmovatelné" a nechal ožít bouřlivou atmosféru i tragickou osobnost plukovníka Nicholsona. Závěr (jediná věc kazící jinak dokonalý zážitek) mi přijde jako jakési zbytečné zavděčení se. Jinak film ve všech směrech legendární - od výpravy až po hudbu.(27.12.2007)

Dlouho jsem kolem tohoto Leanova díla jen otráveně kroužil, ovšem o to víc na mě nakonec jeho genialita a vytříbenost neskutečně zapůsobila. Již úvodní psychologický souboj mezi Nicholsonem a Saitem je prostě jedinečný a předznamenává i konečnou velkolepost celého snímku, jehož dlouhá stopáž ubíhá jako voda a který je i přes absenci střílení a skutečného válčení jedním z nejvíce strhujících válečných dramat, jaké kdy vznikly. A to zakončení! Posledních 15 minut jsem skoro ani nedýchal, takže i teď při psaní komentáře mi plíce ještě úplně dobře neslouží. Ale stálo to za to...!(13.10.2012)

Myslím, že nejsem jediná, kdo byl ohromen hudební melodií či skladbou z nějakého filmu ještě předtím, než jej zhlédl. Pískací pochodová melodie vedoucí přes řeku Kwai je jednou z těch mnoha. Opět mám ten stejný dojem, jako u spousty kultovních, 90% hodnocených filmů. Nevím, jestli mi zrovna tento přijde tolik nadhodnocený, nebo jsem od něj jen čekala větší "nářez." Most přes řeku Kwai dostane hlavní prostor v podstatě až v závěru filmu a po celý děj se do jeho blízkosti či na samotnou trať ani příliš nepodíváme. Rozhodně se jedná o skvěle natočený snímek, ale nebylo v něm, až na ono "pískání" a pár scén téměř nic, o čem bych mohla říct, že mě to "dostalo." A nemůžu to říct ani o celkovém dojmu.(30.5.2012)

• - Stavba mostu začla dříve, než byl začat casting. (Kulmon)

• - Natáčení probíhalo na Srí Lance, v té době nazývané Cejlon, u vesnice Kitulgala na řece Kelanii. (Marounek)

• - Cary Grant byl krátce považován za představitele plukovníka Nicholsona, ale po neúspěchu ve filmu Crisis (1950) byla role nabídnuta Laurenci Olivierovi, který ji odmítl. Další na řadě byl již Alec Guinness. (Kulmon)