Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

Jsem tak strašně rád, že se mi Most přes řeku Kwai líbil. Působí to absurdně, ale už jsem začínal mít pocit, že je se mnou něco špatně, neb staré válečné filmy (Apokalypsa, Četa, Olověná vesta,...) mne dosud nechávaly až trestuhodně chladnými. Ano, Most přes řeku Kwai není až tolik válečný, ale to na faktu nic nemění. Perfektní "souboj" Saita a Nicholsona, úžasná snaha Nicholsona udržet morálku mužstva tvrdou prací pro Japonce a jedno z nejnapínavějších finále, jaké jsem kdy viděl. Perfektní, rád si dám někdy znovu... 100%(30.12.2015)

David Lean točil své velkofilmy tak aby byly potěchou pro oči, ale také svižně a záživně. Tyto vlastnosti jeho zásadní počiny neztratili ani po letech. Most přes řeku Kwai je prostě z mnoha důvodů místy vtipně sarkastický, stále úchvatný a strhující film, o nic horší než knižní předloha, při jehož sledování uteče tříhodinová stopáž jako nic.(14.8.2013)

Filmy Davida Leana sú pre mňa vždy zárukou epickosti. Dôvod prečo ho mám rád, je ľudský príbeh, atraktívne prostredie a herecká elita. Holden a Guinness absolútne bezchybný. Film má pomalejšie pasáže, ale jediný dôvod je postupné budovanie napätia, ktoré vo finále vytvára priestor pre katarziu. Prvú hodinu je film ohraničený táborom a potom keď sa dostane aj do iných častí džungle, sa začne prejavovať jeho atraktívnosť a pútavosť. Možno to nie je tak príbehovo a dramaticky vyhrotené ako Prechod cez Indiu, ale na rok svojho vzniku, je Most cez rieku Kwai ukážkou remeselnej zručnosti a režisérskej vyspelosti. Od ústrednej melódie, cez finále a herecké výkony sa jedná o dokonalý zážitok. Teda skoro.(14.8.2013)

Podle mého malinko přeceňovaná klasika. Prostředek filmu byl poněkud zdlouhavý (místy). Možná zapůsobilo také to, že jsem nedokázal plně sympatizovat ani s jednou postavou. Alec Guinness je posedlý kázní a podle mě je to opavdu kolaborant. Přece není možné, aby postavil skvělý most nepříteli. William Holden se zase snaží ze všeho vyvlíknout. Je to takový bohém. Ovšem hrají to skvěle a závěrečná půlhodina je úžasná(31.3.2003)

Společně s Memphis Belle a Oddíl 10 z Nevarone nejlepší válečný film všech dob, tenhle je navíc hodně drsný. Horko, není kam utéct a drsný šéf kempu. Nečekejte přestřelky tohle je pravé peklo války. Hereci jsou neuvěřitelně parádní a hrají naprosto dokonale. Hudba se dnes prakticky stala klasickou hlavně pískací pochod. Co více říci parádní a nezapomenutelný filmový zážitek.(24.1.2016)

• - Podľa hodnotenia Amerického filmového inštitútu z roku 2007 je Most cez rieku Kwai 36. najlepší film všetkých čias. (shimik77)

• - Stavba mostu začla dříve, než byl začat casting. (Kulmon)

• - Film je založen na stejnojmenné povídce, kterou napsal francouzský spisovatel Pierre Boulle. Tentýž autor napsal literární předlohu k filmu Planeta opic. (gjjm)