Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1
Dobrodružný / Drama / Válečný
Velká Británie / USA, 1957, 161 min (Alternativní 155 min)

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (458)

Legas 

všechny recenze uživatele

Velmi špatně se mi hodnotí staré klasické filmy, protože vznikly většinou dlouho před tím, než jsem se narodil a nejsou tedy se mnou tolik spjaté jako filmy let osmdesátých a devadesátých. Nicméně jsem Most přes řeku Kwai konečně shlédl a byl jsem velmi mile překvapen. Kromě dabingu nemám snad nic, co bych této klasice vytknul. Bylo mi hodně líto, že nemohu tak plně vychutnat herecké výkony. Myslím, že u tohoto převážně hereckého filmu je původní znění přímo nutností. ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Jeden z největších válečných klenotů, který se nezaměřuje ani tolik na utržené ruce nebo nohy či střílení do hlav, ale zůstává na psychologické rovině. David Lean se rád pouštěl do velkých a dlouhých projektů, na LAwrence to sice epicky nestačí, ale všude jinde to jde dál a předhání jej. Dokonalý výkon Aleca Guinnesse! Willliam "ironie" Holden je vynikajicí v jakékoliv roli, ale zažil jsem s ním i o dost lepší. 160 minut uteklo jako voda a já jsem rád, že jsem to viděl. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Nejlepší válečný film všech dob. A přitom válka s celou svojí krutou absurditou hraje až druhé housle. Zde je hlavní síla ducha, nezlomnost a obyčejné hrdinství, které neznamená udatnost a chrabrost, ale pouze pevnou vůli. Vynikající William Holden, skvělý Jack Hawkins a geniální Alec Guiness. 100%. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Film je skoro lepší, než kniha, ale kniha má opravdu fantastický závěr, který ve filmu pozměnili. Nicméně to závěrečné zvolání "šílenství" vystihuje celé předchozí dění dost výstižně. Střet charakterů, opravdových silných osobností, které se ocitnou v doslova šílené situaci a to je nevyhnutelně změní. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Obávám se že symbolika tohoto díla, totiž to vyzdvižení britské morálky, důstojnosti a tvrdosti, zcela přebila kvality filmové. Kromě toho, že oficiální text distributora prozradí úplně celou zápletku filmu, z díla čiší britská hrdost (kolonizační). Plukovník se chová jako kretén, tváří v tvář japonskému magorovi. Souhlasit bez výhrad lze s tím, že práce pomohla udržet morálku, ale ten příběh je kvůli ústřednímu tématu "kterak hrdý britský důstojník poctivou prací pokořil japonského vojáčka! tak moc vytržený z reality. Začátek filmu přitom naznačuje skutečné poměry těchto zajateckých táborů. Spojenečtí vojáci hynuli jako mouchy, Japonci neměli zájem je udržet při životě, podmínky byly otřesné a smrtelnost vysoká. Bill Holden se svým parťákem pohřbívá jak na běžícím pásu, ale jakmile dorazí Guinnessovi muži, už se o mrtvých nemluví,  všichni jsou v kondici a ženou se jen za dokončením díla. Nevěrohodné, a kromě pár scén málo napínavé. Další legenda tak padla. Druhá projekce v Katakombes Milou kinematografos. ()

Galerie (110)

Zajímavosti (45)

  • Za představitele plukovníka Nicholsona byl krátce zvažován Cary Grant, ale po neúspěchu filmu Crisis (1950) byla role nabídnuta Laurenci Olivierovi. Ten ji však odmítl, proto konečně přišel na řadu Alec Guinness. Ovšem ani v jeho případě nemuselo jít o definitivní řešení: herec odmítal Nicholsona ztvárnit s tím, že nezná nikoho, kdo by se dvě a půl hodiny bavil sledováním ztvrdlého horního rtu britského plukovníka. Navíc měli s režisérem Davidem Leanem při natáčení filmu Oliver Twist (1948) určité neshody. (Kulmon)
  • První pokus demolice mostu se nepovedl. Vlak po něm bezpečně přejel a zřítil se z kopce na druhém břehu. (Kulmon)
  • Slavnou melodii, kterou si vojáci pískají při příchodu do tábora, preludovaly všechny hlavní postavy ze seriálu Přátelé (od r. 1994) na začátku epizody Hráči pokeru (1995). (Damarus)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama