poster

Most přes řeku Kwai

 • Velká Británie

  The Bridge on the River Kwai

 • USA

  The Bridge on the River Kwai

 • Slovensko

  Most cez rieku Kwai

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1957, 161 min

Režie:

David Lean

Předloha:

Pierre Boulle (kniha)

Kamera:

Jack Hildyard

Producenti:

Sam Spiegel

Střih:

Peter Taylor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ScarPoul
  ****

  Filmy Davida Leana sú pre mňa vždy zárukou epickosti. Dôvod prečo ho mám rád, je ľudský príbeh, atraktívne prostredie a herecká elita. Holden a Guinness absolútne bezchybný. Film má pomalejšie pasáže, ale jediný dôvod je postupné budovanie napätia, ktoré vo finále vytvára priestor pre katarziu. Prvú hodinu je film ohraničený táborom a potom keď sa dostane aj do iných častí džungle, sa začne prejavovať jeho atraktívnosť a pútavosť. Možno to nie je tak príbehovo a dramaticky vyhrotené ako Prechod cez Indiu, ale na rok svojho vzniku, je Most cez rieku Kwai ukážkou remeselnej zručnosti a režisérskej vyspelosti. Od ústrednej melódie, cez finále a herecké výkony sa jedná o dokonalý zážitok. Teda skoro.(14.8.2013)

 • Orlau32
  *****

  Už v roce 1957, kdy u nás takové filmy vůbec nebylo možné zhlédnout, šla o tomto filmu zvěst, jako o něčem úžasném, co se jen tak nevidí a o neuvěřitelném hrdinství amerických vojáků v zajateckém japonském táboře. Čemu však náš režim nemohl zabránit, co přelétlo všechny hranice světa, to byla fantastická ústřední melodie tohoto filmu, která se hrála, pískala a dokonce ji měly zabudovanou ve svých klaksonech některá auta. Režisér DAVID LEAN natočil film, který překoná věky a který je prostě SUPERJEDNIČKA mezi válečnými filmy. Samozřejmě, že se na tom podílejí nezapomenutelné výkony superhvězd jako ALEC GUINNESS, WILLIAM HOLDEN (zlatý chlapec Hollywoodu). JACK HAWKINS, JAMES DONALD a ostatní herci, kteří hráli s maximálním nasazením pro věc. Je to dnes již kultovní film, který patří do "zlatého fondu" světové kinematografie. Zaslouženě dostal 7 OSCARŮ.(2.12.2010)

 • Hal_Moore
  *****

  Bravo, Bravo a ještě jednou Bravo. A přídavek - Bravo. Most přes řeku Kwai, Příliš vzdálený most, Apokalypsa - tak staré válečné filmy a zároveň jedny z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Neuvěřitelně chytlavá hvízdací melodie. Souboj ohodlání a neústupnosti proti aroganci a lhostejnosti. Naposledy - Bravo.(11.1.2006)

 • Jhershaw
  ***

  Uznávám, že měřítko filmů Davida Leana je obdivuhodné, že je megaloman v tom dobrém slova smyslu. Nicméně i tak mi film přišel příliš dlouhý a především jsem měl problém s postavami. Těžko říct, nakolik nerealistické, naivní až jednorozměrné, ale sympatizovat se dalo jen s Američanem, co se odtamtud snažil utéct. Uznávám však, že poslední půlhodina je natočena opravdu skvěle a napínavě.(27.12.2015)

 • Campbell
  ****

  Společně s Memphis Belle a Oddíl 10 z Nevarone nejlepší válečný film všech dob, tenhle je navíc hodně drsný. Horko, není kam utéct a drsný šéf kempu. Nečekejte přestřelky tohle je pravé peklo války. Hereci jsou neuvěřitelně parádní a hrají naprosto dokonale. Hudba se dnes prakticky stala klasickou hlavně pískací pochod. Co více říci parádní a nezapomenutelný filmový zážitek.(24.1.2016)

 • - Alec Guinness zpočátku odmítal roli plukovníka Nicholsona s tím, že nezná nikoho, koho by bavilo dvě a půl hodiny sledovat ztvrdlý horní ret britského plukovníka. Navíc měl střetnutí s režisérem Leanem již při natáčení filmu Oliver Twist (1948). (Kulmon)

 • - Stejnou melodii, kterou si vojáci pískají při příchodu do tábora, si pískaly všechny hlavní postavy ze seriálu Přátelé (od r. 1994) na začátku epizody Hráči pokeru (1995). (Damarus)

 • - Ačkoli most byl ve filmu zhotoven za dva měsíce, ve skutečnosti byl postaven na Cejlonu britskou společností pro filmování za osm měsíců. Byl dlouhý 130 metrů a 15 metrů vyčníval nad vodou. Dělalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. To vše bylo zničené během pár sekund a celkové náklady byly 85000 liber, což by v roce 2002 bylo asi 1,2 milionů liber. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace