Tísňové volání

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Thriller / Drama

Dánsko, 2018, 85 min

Je to v podstatě taková rozhlasová hra. Třicetiletý dánský tvůrce Gustav Möller stvořil napínavé drama „ze staré školy“ – se zřetelně vyklenutým obloukem, překvapivými zvraty a ukázkovým vnitřním vývojem hlavního hrdiny. Příběhu nechybí morální ponaučení, je překvapivý a nápaditý. Je to mimořádně kompaktní a napínavá podívaná. Dlouhé detailní záběry Asgerovy tváře fungují jako odrazová deska záhadných či hrůzných dějů, s nimiž se spolu s ním utkáváme. I průhledy do prostor jeho pracoviště a nápaditá práce se světlem a barvami rozšiřují vyprávění o důležitý rozměr a mají velkou zásluhu na celkové atmosféře vyprávění.Nedílnou součástí úspěchu je samozřejmě výkon Jakoba Cedergrena v hlavní roli. Jeho policista na telefonu je věrohodný jak ve svém ušlechtilém úsilí, tak i tehdy, když ztrácí půdu pod nohama a jeho zdánlivé jistoty se zdrcujícím způsobem rozpadají.Tísňové volání dosahuje s minimem prostředků maximálního účinku: i když se nehneme z policejní telefonní ústředny, rozvine se před námi nápaditý a překvapivý příběh, kterému nechybí ani morální ponaučení.(15.12.2019)

Ten kto videl 911, prípadne Denzela Washingtona vyjednávajúceho s Johnom Travoltom, ten určite z tohto filmu ničím unesený nebude. Slušná, remeselne zvládnutá práca za štyri. Ale pre znalcov tak maximálne za tri. (5.11.2018)(5.11.2018)

• *CARNIFEX*

Má to osobitú atmosféru, solídny námet, no samotný príbeh, je doslova posiaty absolútne nelogickými, absurdnými vložkami, akoby realita s fantáziou, ani len netušili, že majú mať nejaké hranice. "Den skyldige" je za vlasy pritiahnutým filmom, ktorý funguje len na základe myšlienky a špecifického spracovania za 5 €. Takýmto spôsobom, by konal, no najmä KOMUNIKOVAL, len absolútny idiot, alebo žandár bez akýchkoľvek skúseností, pričom v tejto mašinérii, plnej ultra ofenzívnych atakov na mozog diváka, nie je zapletený len samotný "telefonista", ale aj jeho blízke okolie. A to sa nám od úvodu snažia nahovoriť, že je "Asger" ostrieľaným článkom vo Verejnej Bezpečnosti. Ja sa ospravedlňujem (!), no vzhľadom na osobné skúsenosti s daným zamestnaním, je tento snímok, absolútna, nereálna kokotina, ktorá síce skutočne baví, no nie je hodná, akejkoľvek vážnej myšlienky.(4.11.2018)

Naprosto geniální hra s fantazií diváků, již podněcují střípky příběhu, který se nám kousek po kousku odhaluje skrz několik telefonních hovorů, a ruchy na druhém konci linky. V roli policisty, který nedovede zachovat od případu dostatečný odstup, a pak už jen hasí, co nestihl pokazit, exceluje Jacob Cedergren, v jehož úsporných gestech a pár kapkách potu na čele se odehraje další velká část příběhu. A přestože kamera nás nechává proniknout pouze do stísněného prostoru call centra, smršť nápadů debutujícího Gustava Möllera rozněcuje v našich představách silný příběh s krutými zvraty, výborně vykreslenými postavami a silnými dějem. 85 minut na jednom místě a přitom kdesi daleko za ním. Nejpříjemnější překvapení letošního filmového roku!(16.7.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $203,892Tržby Celosvetovo $3,650,000▐ Šikovné atmosférické spracovanie a to sa kamera nemusela hýbať viac než v dvoch miestnostiach (kanceláriách). Príbeh sa dobre votrie a nechá diváka tápať v trampotách policajta, ktorý má službu na tiesňovej linke a zamotáva sa do jedného prípadu a popri tom sám má nevyriešené svoje problémy. Záver dobre graduje a ponúkne nečakaný zvrat. /85%/(10.12.2018)

• - Zástupcovia Dánska zvolili tento film ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na 91. ročník Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. (MikaelSVK)

• - Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna 2018 na Sundance FF (Salt Lake City). (Varan)