Tísňové volání

Tiesňové volanie

The Guilty

Thriller

Dánsko, 2018, 85 min

Zdar severským thrillerům! Páni, tomu říkám napínavá podívaná. Když máte k dispozici propracovaný scénář a správného herce, vystačíte si s jednou kanceláří a dvěma telefony. Ticho v sále by se dalo krájet, mráz běhá po celém těle. Tak rád bych prozradil kousíček z děje, ale vím, že jakékoliv poodkrytí příběhu připraví pomyslného čtenáře o zážitek. Tenhle film se rychle stane zásadním a diskutovaným. Každý kdo jej uvidí, se zaručeně bude mít filmově! Woo.(3.7.2018)

Mám to stejně jako kolegyně Chilly00. Námět skvělý a prvních dvacet minut, když spolu s hlavním hrdinou odkrývám indicie příběhu fajn, jenže od doby, kdy vidím jak jeden mobil je okamžitě lokalizován a druhý vůbec mě to přestávalo sedět, navíc prostě to volání je nesmysl čili už od začátku má hra s fantazií a hrou na překvapení alespoň u mě základní trhlinu a osobní děj hlavního hrdiny by byl fajn, kdyby se více věnovala pozornost dialogům Asgera se svými kolegy a konec mě přišel vysloveně hrrr.(23.7.2018)

Parádní minimalistické drama. Sice je to jen "rozhlasová hra s obrazem", funguje to ale bezvadně ve všech klíčových aspektech - od hlavního protagonisty, přes napětí až po emoce a finální katarzi. A díky (logické) skromné stopáži, adekvátně svižnému tempu a hlavně důmyslnému scénáři, který chytře distribuuje zásadní dějové zvraty, film takřka nemá šanci nudit. Z extrémně skromných podmínek zase jednou vzešel opravdu dobrý produkt. Do (subžánrové) dokonalosti např. Telefonní budky mnoho nechybělo... 80 %(26.7.2018)

V době, kdy většina hlavního filmového proudu spoléhá na impozantní digitální podívané, čehož výsledkem jsou v podstatě zaměnitelná a svým způsobem nudná univerza ( na která se čas od času rád podívám, aby nevznikla mýlka ), je balzámem na duši vidět takovýto film. Naprosto komorní a přece zcela uchvacující svým příběhem. K tomu Jacob Cedergren, sympaťák který utáhne bez problému celý film. Opět jsem se neubránil úvahám nad tím, jak Dánové dokážou vysoustružit tak precizní dílo, které troufám si říct bude atakovat nejčelnější příčky nejen letošních filmových hitparád. A proč to nejde u nás. Nic originálního ze mě nevypadne - scénář, to je to kruciální místo. Protože tohle můžete natočit kdekoliv, za pár šupů a třeba i s lepším hercem. "JEN" mít ten nápad... 53. KVIFF(5.7.2018)

Fantastická práce dokazující, jak málo lidí a okolních propriet potřebujete, když máte prostě talent. A s tím filmový bůh na Cedergrenovi i mladém Möllerovi (kterého se od teď rozhodně vyplatí sledovat) rozhodně nešetřil. Ve stylu Telefonní budky a Noční hlídky tu máme další drama, kterému stačí jeden volající hrdina a pár hlasů ve sluchátku. Tísňové volání navíc funguje na několika úrovních, nabízí totiž solidní detektivní případ, psychologické drama o vině a trestu a mimoděk i jakési varování, aby člověk v práci nepřekračoval hranice. Uměřená stopáž navíc zajistí, že se divák pohledem na jednu tvář nezačne nudit. No prostě lahůdka s napětím i přesahem.(1.7.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. ledna 2018 na Sundance FF (Salt Lake City). (Varan)

• - Před českou premiérou filmu proběhla premiéra filmu na Karlovarském IFF 1. července 2018. (Varan)

• - Režisér, producent, kameraman i střihač se navzájem znají. Všichni vystudovali Národní filmovou školu v Dánsku. (tessincolor)