Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

fannah 

všechny recenze uživatele

"This is nothing, this is nothing...Have you ever making movie in Italy?" Podobně jako Banditi, zařadili kritici a diváci film Vrtěti psem mezi běžné americké komedie, které se hodí na nedělní odpolední zábavu. Pro mě je to nejpůsobivější a nejskandálnější popis fungování masmédií, jaký se kdy kdo odvážil pustit na světlo. Dvojice Hoffman - De Niro musí sedět každému, a pointa filmu, obalená desítkami hlášek, vtipů, úžasných dialogů a režijních i scénaristických nápadů, je víc než ohromně promyšlená a poté i zpracovaná. Tenhle film člověk MUSÍ VIDĚT a hlavně ho MUSÍ VIDĚT v angličtině s titulky, protože hlášky dostanou další rozměr, a nejlepší na Barry Levinsonových filmech je, že člověk může buď koukat na film, nebo na ten stejný film koukat a řezat se smíchy od začátku do konce, protože u tohoto filmu je vskutku čemu. Dávám jasných 100% a zařazuji do své desítky, protože Vrtěti psem je jedinečné dílko :-) "What did I say? An Old Shoe.. Old Shoe? Just an instinct..." ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Moc hezká politická satira, která na aktuálnosti neztrácí ani po Clintonově éře, pravda už tu nejde o nějakou světlušku (stážistku), ale o Albánii (Irák), která v příběhu (ve světě) hraje snad ještě větší roli. Stejně jako ona manipulace médii a falšování války, no neproběhla celým světem nedávno zpráva o falšování války mezi Palestinou a Izraelem? Ano, nebyla sice "až takhle vymyšlená", na druhou stranu média hodně ráda vsázejí na ony srdcervoucí výjevy, které z jinak normálně myslících lidí udělají stádo volů. A tahle komedie přesně taková je: kousavá, štiplavá s mimořádně dobře napsanými dialogy. De Niro a Hoffman tradičně skvělí, myslím, že si tenhle film (i díky mý posedlosti americkou politikou) dám v budoucnu ráda znovu, mám totiž pocit, že by mohl být na druhý pohled ještě lepší. Dodatek 14. září 2008 Podobně jako u Zuřícího býka, i u Vrtěti psem platí, že jeho genialitu doceníte až ho uvidíte poněkolikáté. Dialogy plynou jeden za druhým a napoprvé snad ani nejde všechny ty geniální narážky pochytit. Člověka, který dokázal tohle vymyslet a napsat, upřímně obdivuju. Prezidentův štáb si vymyslí válku s Albánií ("Co nám kdy udělali?" "A co kdy udělali pro nás?") a najme si producenta, který ji v Hollywoodských studiích natočí ("Během natáčení The Four Horsemen of the Apocalypse tři jezdci zemřeli dva týdny před natočením finálního záběru. Tohle není nic. Je to jako první dějství: Válka."). K tomu všemu vzniká oslavná píseň na americké hrdiny ("Na Albánii se blbě vymýšlejí rýmy."), nastrčený americký hrdina se vrací do vlasti ("Když jsme říkali, že chceme někoho ze speciálního programu, poslali nám speciálního zločince."), CIA odhaluje, že je celá zápletka kolem války vymyšlená ("Žádná válka není." "Je, vy se nedíváte na televizi?"), prezident si přeje na válečných záběrech pouze a jedině bílou kočku... Neuvěřitelné. Nadčasové. Nestárnoucí. "Prezident bude hrdina. Přinesl nám mír." "Ale vždyť nikdy nebyla válka." "Tím lépe." ()

Reklama

Thomick 

všechny recenze uživatele

Levinson předpověděl Lewinskou. A ještě stokrát mrazivější (i o pár let nadčasovější) je přitom paralela s příběhem "hrdinky" z Iráku Jessiky Lynch; zde pozoruhodně ani jednou nevzpomenutý. --- S přihlédnutim k takovýmu kontextu by pak člověk Wag the Dog snad i dočista prominul ten ošklivě ušouranej závěr, kterej sem tam vytrh akorát nějakej ten povedenej štěk Woodyho. Ale to zas ne, na plnej počet to prostě neni. Nicméně dokud se nenasedlo na letadlo ... to byla, jářku, jedna velká puntičkářská jízda, na kterou jsem jen napoprvý bůhvíproč nepřistoupil. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Strašná pakárna! Film, který má poukazovat na to, jak vláda dokáže skrz média manipulovat s veřejným míněním, se snaží samotného diváka vmanipulovat do myšlenky, že k tomu vlastně stačí tři lidé. Jasně, je to satira, ale jdoucí proti zdravé logice a navíc absolutně bezzubě. Až na pár výjimek nevypustí postavy z huby nic, coby mělo údernost nebo vtip. DeNiro s Hoffmanem skvělí, ale vlastně devadesát minut střílí totálně naprázdno. V době vzniku měl film alespoň potenciál, za ta léta ztratil i ten. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Americký prezident si v oválné pracovně zašpásoval s nepříliš zletilou Světluškou, která neváhala a životní zážitek svěřila nejen svému deníčku, ale považovala za vhodné podělit se o tuto radostnou zprávu s médii. Je pár dní před volbami a prezidenta by nyní volili pouze členové anonymních pedofilních sdružení. Prezident je proto rychle uklizen na důležitou mezistátní návštěvu Číny a do Bílého domu rozvážným krokem vstupuje profesionální odstraňovač fleků z prezidentovy cti Conrad Brean. Breanův mozek promptně analyzuje situaci a řešení je rychle na světě. Z Bílého domu začínají unikat tajné informace, které jsou mluvčími ihned vehementně popírány a USA už tuší, že brzy nastane válka proti terorismu. Nyní je řada na mocném hollywoodském producentovi Stanley Motssovi, aby vyprodukoval válku s Albánií s takovou naléhavostí, aby se američtí patrioti sešikovali za prezidentem do bojových uskupení a nikoho už nezajímalo plácání nějaké Světlušky. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (17)

  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Scéna, ve které visí na drátech boty přivázané tkaničkami se natáčela kousek od US Capitolu na East Capitol Street. Produkce nechala několik párů na místě i po natočení scény - vydržely tam i několik let. (don corleone)
  • Název pro lék Schumanna "Prozalium" je kombinací skutečných léků Prozacu a Valia. (don corleone)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama