Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Docela solidní steampunková jednohubka představující alternativní historii dětského setkání Sherlocka Holmese s Watsonem, ze které by se Doyle zřejmě v hrobě neobracel. Film je zřejmě určen převážně dětskému publiku, ale mohu potvrdit, že dokáže zaujmout i krásného, inteligentního a mladého borce. Hlavní padouch je bohužel poměrně snadno prokouknutelný, neboť se jedná o milionkrát zopakovanou šablonu, kterou si několikrát vypůjčil třeba Harry Potter. Přesto děj má krásný spád a člověk se u toho věru nenudí. Snad jen závěru malinko dochází dech a já tam pozvolna ztrácel pozornost. Moc se mi líbila zejména pasáž na hřbitově - dovedu si představit, že jako malé dítko bych byl tehdy připosrán strachy. [70 %] ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Wingardium levio… Ehm, elementary. Je více než paradoxní, že zrovna Columbus měl prsty ve výrazně lepší adaptaci potterovek než když měl pod palcem jejich regulérní filmové adaptace. Od vizáže postav přes průběh až po atmosféru, hudbu i styl. A to dekádu před vydáním Kamene mudrců. Jinak je to přesně ta dětská dobrodružná jízda jakou by jeden od produkce ze stáje Amblinu čekal, která navíc skvostně zachycuje esenci těch nedetektivních šestákovějších Holmesových příhod. Jestli něco vyčítat, tak snad jen úděsně otravné (o to více že i zbytečné) vyprávění starého Watsona a finále, které navzdory emocím a hmatatelnému nebezpečí oproti zbytku filmu poněkud drhne. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale už celkový nápad se mi prostě nelíbí. Pokud bych přistoupil na hru, musel tam být John Watson? Nedává to z hlediska mytologie moc smysl. A celkově mi to prostě vadilo, brát tenhle příběh jako něco, z čeho následně vychází to, jak se Holmes chová. Musí se ale uznat, že třeba začátek je trikově úchvatný. ()

Seabeast 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se vrátil do svých klukovských let a zažil krásné dobrodružství plné nebezpečí, napětí a odvahy. Pyramida hrůzy, která vzdává holt Siru Arturu Conanu Doyleovi, pouze volně navazuje na detektivní příběhy Sherlocka Holmese a jeho kolegy Johna Watsona. Ocitáme se přímo v jeho mládí, kdy ještě patřil mezi vzorné studenty na chlapecké škole, ale už tenkrát se projevoval výbornými analyzačními schopnostmi. Prostředí školního internátu a zimní období, mi malinko náladou připomělo filmy s Harry Potterem, k čemuž se váže zajímavost, že tímto snímkem byla inspirována při psaní knih zrovna J. K. Rowlingová. Asi správně tušíte, že se jedná o zpracování pro mladé, ovšem nikoliv úplně pro nejmenší. A nejlepší na tom je, že si dobře pošmáknou i dospělí, protože si v tom každý najde to svoje. Vše je tak akorát s mírou, dojde i na vtipné odlehčující momenty, a též tragické situace. Co mi přišlo fakt povedené byla řemeslně velmi dobře zvládnutá režie a samotný scénář. Na dětský příběh ve kterém figuruje tajná egyptská sekta Rametep, provádějící obětní rituály, film nepostrádá atmosféru, mysteriózní nádech a velmi řídce hororové prvky. Ostatně členové sekty pro zbavení se nepohodlných lidí používají zvláštní foukačky, které obětem způsobují silné halucinace a pod jejím náporem to pro nešťastníka většinou znamená smrt. Co mě udivuje je fakt, že scéna s oživlým skleněným rytířem je vůbec první digitální postava ve filmu! Autorem animace je pozdější zakladatel Pixaru, a to John Lassester. Měl jsem taky po celou dobu pocit, že jsem to jako dítě už spatřil, ale matně si vybavuji. I tak jsem se v tom našel a znamenitě si Pyramidu hrůzy užil! ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Spielberg dobře věděl, proč sem strkat producentské prsty. Do té doby, než se přijde na velkou akci (nechci napovídat), je film opravdu skvělý. To finále pokazilo hodnocení, ale nikoliv celkový dojem z filmu, který může být směle označen za předchůzce Harry-Potterovské mánie. Sice tu jde o literární hrdiny Arthura Conana Doylea, ale ten s filmem ani námětem nemá nic společného a jména Sherlock Holmes a John Watson mohla být klidně nahrazena jinými. Viktoriánská Anglie má i přes ateliérové záběry své kouzlo a prostředí britské chlapecké školy s učitely zastupujícími dobro a zlo se objevilo dávno před Bradavicemi. Všimněte si, kolik jen společných prvků s dílem Rowlingové se tu objevuje (starý ředitel, zlý učitel, spolužák Malfoy, krásná skorospolužačka, oživlé předměty, létání). Líbily se mi triky (v tom zase měl prsty Pixar), scénář, postavy a samozřejmě i původní dabing z Barandova. Odposlechnutý rozhovor mezi Watsonem a Holmesem, čas 1:30: W: A co uděláme s Rathem?__ H: Kde je?__ W: Je pryč!__ H: Policie si ho už najde... ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama