Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

ForGump

Zručně natočený feel good teplý lidský příběh, který je víceméně konvenční a strašlivě předvídatelný, ale tak nějak upřímný a elegatně vtipný, což jsem od Farrellyho nečekal. Oba herci jsou navíc výteční. Takových usměvavých 60%. A divím se, že Green Book se objevil v naší distribuci až pravděpodobně díky Glóbum a Oscarům. Měl jsem za to, že tyto slzopudné filmy u nás fungují, ale tak hlavně, že se sem dostal, protože to je stále nadprůměrný film, který sice není nejlepší za loňský rok, ale pozornost si po právu zaslouží. ()

john.h

Prijemne prekvapeni. Cekal jsem dalsi prumernou sracku typu Moonlight opevovanou jen kvuli cernosstvi, ale dostal jsem skvely feel good road trip, kde jsem s tim cernochem dokazal soucitit jako snad v zadnym jinym filmu. Co mi na tomhle filmu nejvic vadi je, ze byl vykreslovan jako "cernoch s bilym rasistou" jedou v aute. Hlavni bila postava Vigga Mortensena ale pritom cernou postavu Mahershala Aliho respektuje od prvniho setkani a na zacatku cesty ho oznacuje za genia, pomerne rychle se ho zastava v diskriminujicich potyckach a nikdy ho neopomene oznacit jeho titulem doktor. Kolem hlavnich postav opravdu rasismus neni, naopak sledujeme, jak mezi nimi vznika hluboke pratelstvi. Kdyby to nebylo tak prvoplanove, tak bych sel snad i na pet. ()

Maniik88

Veľmi pekný film, so sympatickou ústrednou dvojicou, najmä skvelým Viggom. Príbeh o chlapskom priateľstve, rozdielnych svetoch, predsudkoch či rasizme. No na Oscara ho pretlačila len politická korektnosť. Nebyť toho, filmu dám aj plný počet. Bavil som sa celý čas, film ubehol ako voda a ostal po ňom pekný pocit. "Pekne" to vyzeralo v USA ešte nedávno v 60-tych rokoch..virtuóz ide zahrať v nóbl reštaurácii a ani mu tam nedovolia schrústať večeru. ()

hazdrova

Ja som sa dosť pobavila a na konci som bola vyškerená od ucha k uchu. Parádna jazda a skvelé spracovanie. Mala som na začiatku predsudky, že to je zase ďalší film, ktorý sa hrá na oskara len témou, ale bolo to príjemné prekvapenie. 5* ()

Alois88

Tak zde smutně zjišťuji, že mi kritizování jde mnohem lépe než chvála. Holt se nezapře ta povaha česká. Nicméně zkusím to. Tohle je pro mě prostě parádní pětihvězdičkový film. Skvělí herci, příběh, hudba, dobové zasazení, je to skvěle natočené, má to atmosféru, má to všechno. Je to vkusné, žádný kýč, žádná přehnaná hra na city. Je to vtipné, hodně vtipné. Postava Mortensena je prostě parádní. Tentokrát se pánů od Oscarů musím zastat, protože tohle byl pro mě opravdu zážitek a myslím, že si svou sošku za nejlepší film zaslouží. ()

Yahey

Velmi příjemná roadmovie. Dvojka, kterou si oblibite. Zjemnělý černošsky pianista a hrubý mastodontni ameroital jako jeho řidič. Silná scéna v černoškém baru na konci. Kvalitní řemeslo na vytáhnutí těch kterých emocí v té které scéně. Dá se to pěkně užít anebo vidět skrz to, jak kdo chce. ()

Godhaj

,,Because you can do better, Mr. Vallelongo.“ Bodrý ital s rasovými předsudky dělá řidiče černému hudebníkovi. Světe div se, je z toho osvětové drama o laskavém přístupu mezi lidmi nezávisle na jejich barvě pleti. I když je výchozí premisa, celý děj i závěr předpověditelný, jak počasí na vánoce, přesto jsem si film velmi užil. Může za to milý scénář, který hladí po duši podobně jako např. Forrest Gump. Aragorn Mortensen si tu střihl Tonyho s nesmírnou chutí, a je radost ho celou dobu sledovat, jak se pohybuje a jak mluví. Líbilo se mi, že film nemá tendenci jít do tvrdého konce, ale jen tak plynule vyšumí, což je jistě odvážný a sympatický tah u tak klišoidního tématu jako je rasismus. ()

boo-boo

Väčšinu filmu som sa smial ako besný. Štandardný oscarový kalkul, ktorý ale stojí na silných charakteroch zahraných perfektnými hercami a po komediálnej stránke je presne taký, aby zabavil univerzálne kohokoľvek. Samotné posolstvo je potom síce na jednej strane dosť gýč, ale takto zabalené musí chytiť za srdce každého. ()

wolverine

Oscarovka o rasismu. Když jsem na to šel do kina, věděl jsem, že to bude něco fenomenálního. Hlavní hrdina je čišník, který přijde na krátkou dobu o práci. Najme si ho hudebník, který pochází z Afriky. Jezdí spolu po USA. Zdá se to jako velice nudný film, ale opak je pravdou. Film je založen na vtipech. Opravdu nezapomenutelný snímek. ()

Marty7CZ

Parádní filmovej kousek! Uz dlouho sem takovou pohodu neviděl. Vigo je superklasa, Mahers byl taky vynikající, retro a hudba prostě pecka všechno za 90%. P.s. Místní experti, který tomu dali 2 hvězdy, jsou totální antifilmovy VEMENA..... ()

Rimland

Je to tu samé klišé na klišé, ale mezi ústřední dvojicí to jiskří (byť Mortensenův způsob konzumace pizzy mě bude ještě nějakou dobu strašit a výraz "greaseball" tu dostal zcela nový rozměr) a ta šedesátková stylovost z toho pryští na každém rohu a funguje na jedničku. Zkrátka a dobře lhal bych, kdybych řekl, že jsem se u toho nebavil. ()

ANTYCHRYST

Teda to je tak proflakla šablona.. Po chvíli sledování ....si sakra říkám.. tohle a tak úspěšnej bijak.. Když ono to je tak dobře natočený.. a naservirovany.. :) rázem je z normální road movie...nadstandardni filmová jízda.. Z každé minuty dýchá cit pro kameru.. Nedovedu si představit.. jak těžké muselo pro černocha v té době fungovat.. Maximálně lidský a realisticky zobrazený příběh.. Nevěřil jsem tomu po prvních minutách filmu.. Ale bylo to dobré.. Kurevsky dobré.. :) :) 100% ústřední dvojici netřeba komentovat.. Jedním slovem paráda.. Soundtrack to je další příjemná věc na tomto filmu :) ()

Vitasek123

Po velmi dlouhé době jsem se dostal k tomuto snímku, který mě velmi mile překvapil. Herecké výkony obou hlavních postav jsou fenomenální, upřímně s jinými herci by film nefungoval. 60. léta jsou zachycena bravůrně. Není tu nucené tlačení na emoce nebo na rasistickou problematiku, všechno tu funguje na výbornou a jednoznačně nejvíc zasloužený oscar za poslední dobu. ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Svěží příběh o rozdílných názorech, povahách a rase...typická oscarovka. Líbil se mi, ale chybělo tomu "něco" navíc. Hlavní dvojice výborná. ()

Duke90

Nebýt strhujícího Bohemian Rhapsody, Viggo Mortensen už by pravděpodobně měl z čeho doma utírat prach, protože takový fenomenálně přirozený výkon jsem tedy nečekal. Film balancuje mezi dramatem a komedií, kdy jsem se spíš víc nasmál a to hlavně díky zásluhám obtloustlého Vigga a jeho neodolatelnému buranskému projevu italského bouchače. Chemie mezi ním a Mahershalou fungovala výborně. Po všech stránkách se jedná o nádhernou dobovou srdcovku, kde by se za některé scény nemusel stydět ani sám velký mafiánský tvůrce pan Scorsese, protože konverzační scény s mlaskajícími gangstery u jídla mi nemálo připomněly jeho tvorbu. A mimochodem - Don Shirley má opravdu krásnou hudbu... ()

JohnZ87

Originální roadmovie, který dokonale snoubí protiklady křupanství vs. vybrané způsoby. To vše okořeněné zasazením do USA 60. let, kdy byly rasisimus a společenské předsudky velké téma. Možná pěstních šarvátek mohlo být o malinko více. Skvělé herecké výkony ústředního dua. 80% ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi